این صفحه مورد پسند 53 بازدیدکننده می باشد.

مدیریت زمان | ۱۵ نکته برای مدیریت زمان

مدیریت زمان

در این قسمت از کلیپ انگیزشی می پردازیم به مدیریت زمان | ۱۵ نکته برای مدیریت زمان

می‌دونید اون چیه که همه در این دنیا، به طور برابر دارندش؟ بدون توجه به اینکه چقدر پول، شهرت یا تجمل دارند ؟

زمان. بله، همون ۲۴ ساعت یکسان در یه روز. و با اینکه ممکنه این برای شما چیز تعجب آوری نباشه اما بد نیست هر از چند گاهی به یاد بیارین که پشت هر موفقیتی، انسانی هست که داره هرروز نهایت تلاشش رو می‌کنه.

آدم‌ها عنصری غیرقابل پیش بینی‌ در زندگی و تجارت هستند که می‌توانند قوانین بازی رو در هر مقطعی تغییر بدهند و چیزی که باعث تمام تغییرات می‌شود، این است که آن‌ها تصمیم می‌گیرند زمانشون رو چطور بگذرانند.

مدیریت زمان

از اونجایی که بیشتر ساعت‌های بیداری ما صرف حرکت به سمت اهداف و دستاورد‌هامون میشه، فهم درستی از این منبع، به شما اجازه میده که بهش مسلط باشید و در زمان کمتر به نتایج بیشتری دست پیدا کنید و نه تنها این، بلکه جنبه‌های دیگر زندگی‌مون رو هم بهبود خواهد داد.

قبل از این‌که وارد این ویدیو بشیم، یه رفع مسئولیت سریع می‌کنیم:  مدیریت زمان واقعاً وجود نداره. چیزی که منظورمون است اینه که زمان به سادگی می‌گذره. نمیتونین اون رو متوقف کنین، تغییرش بدید یا متناسب با خواسته هاتون بهش شکل بدید. هنگام مدیریت زمان، در واقع کاری که باید انجام بدهید، این است که خودتون و رویکردتون رو به هرکاری که انجام می‌دهید، مدیریت کنید.

حالا که این رو هم گفتیم، بیاین بریم سر اصل مطلب.

اینها ۱۵ نکته برای مدیریت بهتر زمانتان هستند:

شماره ۱: اهداف و جایزه‌هایی مشخص کنید.

مشخص کردن اهدافتون، برای برنامه‌ریزی روزانه حیاتی است. با مشخص کردن اهدافتون، میتونین هدف‌های کوتاه مدت مناسبی رو تعیین کنین و برنامه رو رها نخواهید کرد.

قبل از تعیین اهدافتون، باید به عمق درونتون نگاه کنین و از خودتون بپرسین آیا واقعاً می‌خواهید به اون چیزها دست پیدا کنید؟

شناختن آرزوهاتون، میتونه بازدهی‌‌تون رو به حداکثر برسونه، بهتون کمک کنه که تصویر بزرگتر رو ببینید و در ۲۴ ساعتتون، بیشترین کار ممکن رو به انجام برسونین.

علاوه بر این، بعد از رسیدن به هر هدف، می‌تونین به خودتون جایزه بدید؛ این جایزه‌ها می‌تونن از شیرینی و غذا گرفته تا بازه‌های زمانی کوتاهی که در اون‌ها هیچ‌کاری انجام نمی‌دهید، تمدد اعصاب می‌کنید یا یه ویدیو‌ی کوتاه می‌بینید، باشند.

شماره‌ی ۲: کارهاتون رو اولویت‌بندی کنید.

گاهی، نمی‌تونین همه‌ی کارها رو انجام بدین یا زمان کافی برای انجامشون رو ندارید. به همین دلیل مشخص کردن درست اولویت‌ها مهم است.

یک راه مفید برای این کار، مرتب کردن اولویت هاتون از طریق تقسیمشون به دسته هایی است که در ادامه می‌اید:

مهم و فوری: کارهایی که باید هرچه سریعتر انجام شوند.

مهم ولی غیر فوری: کارهایی که به نظر مهم می‌ایند و می‌تونین تصمیم بگیرین کی انجامشون بدین، اما نه قبل از دسته‌ی اول.

فوری ولی بی‌اهمیت: کارهایی که باید سریع انجام شوند ولی وقتی تکمیل شدند ارزش ماندگار ندارند.

بی اهمیت و غیرفوری: این کارها معمولاً فعالیت‌های اوقات فراغت هستند یا کارهایی که واقعاً نیازی به انجام دادنشون ندارید و فقط می خواهید انجامشون بدید.

انجام این کار، به شما دید بهتری نسبت به کارهاتون میده و اینکه کدوم‌هاشون باید اول انجام بشوند.

شماره‌ی ۳: یاد بگیرید که کار‌ها رو به دیگران بسپارید.

خب، هدف شما انجام دادن کارهای بیشتر در زمان کمتر است، درسته؟

از اونجایی که نمیتونین زمان رو کش بدید یا ساعت های بیشتری توی یک روز داشته باشید، میتونین یا با  استفاده‌ی مفیدتر از زمانی که در دست دارید به این هدف برسید، که جلوتر با جزئیات بیشتر به این می‌پردازیم و یا اینکه کار‌ها رو به دیگران محول کنید.

محول کردن کارها یعنی اجازه بدید کس دیگری رهبری رو در مورد وظایف شما به دست بگیره و اعتماد داشته باشید که نتیجه‌ی نهایی، نتیجه‌ی مطلوبی خواهد بود.

بسته به نوع مسئولیت هایی که با اونها سر  و کار دارید، می‌تونین کارهای کوچکی رو به دیگران بسپارید، مثلاً کسی رو استخدام کنید که زمانتون رو در طول روز برنامه‌ریزی کنه یا کتتون رو از خشک‌شویی بگیره یا میتونین حتی بزرگتر فکر کنید و وظایف مربوط به شغلتون رو واگذار کنید.

این نیازمند کمی طراحی از طرف شماست و اینکه زمان بذارید تا شخص مناسبی رو که می تونید بهش اعتماد کنید پیدا کنید اما در دراز مدت ارزشش رو داره.

شماره‌ی ۴: با چرخش‌های کوچکی در برنامه‌تون شروع کنید.

نیازی نیست برای جا دادن یه طرح مدیریت زمان، همه‌چیز زندگی‌تون رو به طور ناگهانی تغییر بدید و اگر تازه دارید روی این موضوع کار می‌کنید، خیلی هم  این کار رو پیشنهاد نمی‌کنیم چون احتمالاً خیلی ساده بیخیال می‌شوید. یه چیز کوچک، مثل هر روز صبح ۱۰ دقیقه زودتر بیدار شدن و کم کردن ۲۰ دقیقه از گشتن بدون فکر توی شبکه‌های اجتماعی،‌ به شما ۳۰ دقیقه زمان میده تا درباره‌ی موضوعی که بهش علاقه دارید بیشتر مطالعه کنید، یا مهارتی رو که مدت‌هاست به تعویق می‌انداختید، تمرین کنید.

شاید خیلی زیاد به نظر نیاید، اما ۳۰ دقیقه در هر روز یعنی ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه در هر هفته که در اون دارید روی بهتر شدن کار می کنید.

شماره‌ی ۵: موعدهای واضحی تعیین کنید.

برای انجام وظایفتون چقدر فرصت دارید؟ باید کارهاتون رو کی تموم کنید؟

اگر این چیزها رو نمیدونید، شاید نگه داشتن حساب زمان براتون سخت باشه.

دقیق بودن و انجام دادن به موقع هرچیزی، خیلی راحتتر است اگر برای هر کاری موعد‌های واضح تعیین کنید.

اگر محدودیت زمانی‌تون رو برای هر کاری تعیین کنید، انجام دادن و پیگیری کردنش براتون راحتتر خواهد بود به علاوه سر موقع هم تموم خواهد شد.

میتونین موعدهاتون رو توی فهرست کارهاتون، سررسید یا تقویمتون علامت بزنین.

یه تقویم میتونه خیلی به درد بخور و مهم باشه اگه دارید سعی می‌کنید زمانتون رو بهتر مدیریت کنین.

چه از یه تقویم کلاسیک کاغذی استفاده می‌کنین و چه از یه اپلیکیشن، تقویم میتونه کمکتون کنه بدونین چه‌کاری رو کی باید انجام بدید.

شماره‌ی ۶: برای وعده‌های غذاییتون از قبل برنامه‌ریزی کنید.

غذا خوردن وقت زیادی از شما می‌گیره و تصمیم‌گیری برای اینکه چی بخورید، حتی از اون هم وقت‌گیرتره.

می‌تونین از هدر رفتن ۱ ساعت در روز با برنامه‌ریزی قبلی در مورد وعده‌های غذایی جلوگیری کنین.

اگر غذاهای خونگی رو دوست دارید، ۲ یا ۳ ساعت از یکشنبه شبتون رو به پختن و آماده کردن وعده های غذایی از قبل اختصاص بدید.

حتی نوشتن اونها هم کمک کمک می‌کنه.

اگر غذاهای بیرون‌بر رو دوست دارید، حتماً از قبل فهرستی از رستوران‌هایی که قراره ازشون سفارش بدید، تهیه کنید و حتی سعی کنین از قبل چیزهایی رو که قراره بخورید هم انتخاب کنید.

یه کلک برای محدود کردن انتخاباتون اینه که روزهایی با تم غذا داشته باشید. مثلاً دوشنبه‌ها رو به خوردن ماهی اختصاص بدید و چهارشنبه ها رو برای سالاد.

بله، این هم اول کار کمی زمان ‌خواهد برد اگه بخواهید یه سیستم کامل طراحی کنین اما در دراز مدت ارزشش رو داره و ما اِی لاکسی‌ها هم که تمام هدفمون رسیدن به اون اهداف دراز مدته، مگه نه؟

شماره‌ی ۷: چند مسئولیتی رو قبول نکنید.

موضوع چند‌مسئولیتی، به فردی اطلاق می‌شه که همزمان با بیش از یک وظیفه سر و کار دارد.

برخلاف چیزی که ممکنه فکر کنید، چندمسئولیتی اونقدر هم کارآمد نیست و در زمانتون صرفه‌جویی نمی‌کنه. بر عکس، چند مسئولیتی باعث میشه کارها رو با کیفیت پایینی انجام بدید و سرعتتون رو هم کم می‌کنه.

همینطور ممکنه جزئیات مهمی رو از دست بدید.

وقتی چند وظیفه رو به طور همزمان انجام میدید، تمرکزتون بین دو یا چند کار تقسیم میشه که باعث میشه مغزتون سریع از یکی به دیگری بپره به جای اینکه فقط روی یکی تمرکز کنه تا هرچه سریعتر و بهتر تمومش کنید.

چند دقیقه طول میکشه تا بعد از پریدن از کاری به کار دیگه، بتونین دوباره تمرکز کنین.

علاوه بر این، چند وظیفگی می‌تونه توانایی شما رو در تفکر خلاق از بین ببره چون حجم زیادی از فضای حافظه‌ی کوتاه‌مدت شما رو اشغال می‌کنه.

پس وقتی دارید این‌ کار رو می‌کنید، مواظب باشید!

شماره‌ی ۸: اعمالتون رو به اهدافتون مرتبط کنید.

ما فرض رو بر این میذاریم که اگه دارید این ویدیو رو نگاه می کنید، قصد دارید در زندگی به اهداف بالاتری برسید و چیزهایی رو که شما رو از این کار باز‌می دارند، کم کنید.

پس یک راه برای شروع مدیریت بهتر زمانتون، اینه که ارزیابی کنید کارهایی که در حال انجامشون هستید چطور به اونچه که می‌خواید بهش برسید، ربط پیدا می‌کنه.

ارزیابی کردن این راحته. دو فهرست تهیه کنید. یکی برای اهدافی که می‌خواید بهشون برسید، می‌خواهد پول، عشق، تجمل یا هرچیز دیگری باشه. و فهرست دیگری از کارهایی که زمانتون رو صرف انجامشون می‌کنید.

اگر فهرست‌ها هم‌خوانی ندارند، معنیش اینه که احتمالاً دارین در مسیر اشتباهی وقتتون رو تلف می‌کنید و این کار احتمالاً معیار مناسبی برای تلاش‌هاتون به دست میده.

گاهی، حتی افرادی که زمانتون رو با اونها می‌گذرونین، از بهترین کیفیت برخوردار نیستن، پس حتماً فهرست اهدافتون رو با فهرست افرادی که باهاشون زمان می‌گذرونین هم، تطبیق بدید.

شماره‌‌ی ۹: چیزهایی که ممکنه حواستون رو پرت کنن رو از خودتون دور کنید.

خیلی از مردم درگیر مشکل حواس پرتی و به تعویق انداختن هستن.

این دو مفهوم می‌تونن شما رو از انجام دادن کارهاتون بازدارند و زمان ارزشمندتون رو تلف کنن.

به همین دلیل باید هر نوع عامل حواس‌پرتی رو از خودتون دور کنید.

گوشیتون رو کنار بگذارید، نوتیفیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی‌تون رو قطع کنید یا از اپلیکیشنی استفاده کنید که بهتون اجازه‌ی استفاده از گوشی‌تون رو نمیده.

سایت‌ شبکه‌های اجتماعی رو روی کامپیوتر‌تان مسدود کنید یا از یه اکستنشن برای این‌کار استفاده کنید.

یک محیط کار بسازید، جایی رو طراحی کنید که فقط برای کار کردن یا انجام وظایفتونه تا مغزتون بتونه اون فضا رو با کار و تولید پیوند بدهد.

عوامل حواس‌پرتی می‌تونن به سادگی شما رو به مارپیچی از بازدهی پایین و  نا‌امیدی بکشونن.

پس جلوگیری از این، میتونه تغییر خیلی بزرگی ایجاد کنه.

شماره ی ۱۰: روزتون رو از قبل برنامه‌ریزی کنید.

صبح از خواب بیدار شدن بدون اینکه بدونین در طول روز قراره چه کارهایی انجام بدید، ممکنه باعث بشه چیزهای مهمی رو فراموش کنید یا مسئولیت‌هایی بیش از حد توان مدیریتتون بپذیرید.

راه ساده‌ای برای انجام این کار، برنامه‌ریزی برای هر روز و هفته‌تون از قبله. نیم ساعت از پایان هر هفته رو به برنامه‌ریزی برای هفته‌ی بعدتون اختصاص بدید و ۵ دقیقه در آخر شب زمان بگذارید تا نگاهی به برنامه‌ی روز بعد بندازید.  این به شما کمک می‌کنه تا منظم تر باشید.

وقتی که زمان بیشتری رو صرف آماده‌سازی و برنامه‌ریزی می‌کنید، چند برابرش رو در طول مسیر صرفه‌جویی می‌کنید و مجبور نیستید اشتباهاتی رو جبران یا مشکلاتی رو رفع کنید.

می‌دونید چی با مدیریت زمان خوب جور در می‌آید؟ اخلاق کاری خوب و نکاتی در مورد بازدهی.

اگر دید عمیق‌تری از اینکه چطور می‌تونید در کارتون بهتر شوید، می‌خواهید، حتماً ویدیوی ما با اسم “۱۵ نکته برای بالا بردن بازدهی” رو با کلیک کردن روی گوشه‌ی سمت راست بالا، ببینید.

شماره ی ۱۱: به خودتون استراحت بدید و قبل از خواب خودتون رو آرام کنید.

برای اینکه بازدهتون بالاتر بره و تمام وظایفتون رو انجام بدید، باید چند بار استراحت کنید.

این بازه‌های آرامش حتماً نباید خیلی طولانی باشند، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای از بین رفتن فشار مغزتون کافیه.

در اون دقایق، می‌تونین توی اینترنت بچرخین، ویدیو‌های کوتاهی ببینید، به موسیقی گوش کنید یا با دوستاتون حرف بزنید.

خیلی از آدم‌ها با نگرانی‌هایی که توی سرشون چرخ می‌زنه به تخت می‌رن و با اینکه مرور کارهایی که قراره روز بعد انجام بدید از شب قبل مفیده، آرام شدن قبل از خواب، کلید یک خواب بهتر است.

می‌تونید موسیقی گوش کنید، یه چیزی بخونید یا حتی قبل از پریدن توی تخت، مراقبه کنید.

سعی کنید تلویزیون نگاه نکنید و یا از روی یک وسیله‌ی الکترونیکی کتاب نخونید چون نور آبی می‌تونه روی چرخه‌ی خوابتون تاثیر بذاره و از مفید بودن اون می‌کاهد.

شماره‌ی ۱۲: یاد بگیرید چطور “نه” بگویید.

این مفهوم، مربوط به نه گفتن به چند چیز می‌شود مثل حواس‌پرتی‌ها، به تعویق انداختن کارها، چند وظیفگی اما مهمتر از همه مربوط به نه گفتن به کارهایی است که ناگهانی پیش‌ می‌آیند و لزوماً وظیفه‌ی شما نیستند. هر کار جدیدی رو قبول نکنید اگر مطمئن نیستید که می‌تونید از پسشون بربیاید یا تصور کنید که حتی زمان کافی برای انجام کارهای خودتون ندارید چه برسه به کارهای جدید.

فقط یاد بگیرید یک نه محکم بگویید یا حداقل اون پروژه‌ها رو به بازه‌ی زمانی دیرتری موکول کنید.

اما به برنامه‌ی زمانی و فهرست کارهایی که دارید توجه کنید چون ممکنه در آینده‌ی نزدیک هم برای یک مسئولیت جدید وقت نداشته باشید.

شماره‌ی ۱۳: در جزئیات گم نشوید.

تصویر توی ذهنتون،‌شاید همون تصویری نباشه که بعد از اتمام کار، می‌خواستید داشته باشید.

مهمه که در جزئیات گم نشوید وقتی تلاش می‌کنید همه‌چیز عالی باشد.

کمالگرا بودن در بعضی موقعیت‌ها که زمان زیادی برای انجام یک کار دارید، خوبه.

ولی اگه در محدودیت زمانی هستید خیلی خوب نیست.

یک چیز حیاتی برای تموم کردن کارها و تلف نکردن هیچ زمانی،  دیدن کیفیت در هر کاری است که به پایان می‌رسونید حتی اگه اون چیزی نیست که تصور کرده‌ بودید.

تلاش برای به کمال رسوندن همه‌چیز، می‌تونه باعث ایجاد ناامیدی و ناراحتی‌هایی بشه که شما رو به عقب می‌کشن، باعث اتلاف وقتتون می‌شوند و بازدهی‌ و خلاقیتتون رو کم می‌کنند.

شماره‌ی ۱۴: سعی کنید غرق نشوید.

وقتی مشغول انجام کارید و سعی می‌کنید همه‌چیز رو در چارچوب زمانی خاصی انجام بدید، خیلی مهمه که روی یک کار، و تنها یک کار متمرکز بمونید.

اگر دائماً در حال فکر کردن به تمام کارهایی که باید انجام بدید یا اون فهرست طولانی وظایفی که جمع کردید باشید، در حسی از غرق شدن حل می‌شوید.

این احساس عوارضی هم دارد مثل بازدهی پایین، تمرکز پایین، ناامیدی و اتلاف وقت.

پس همون‌طور که قبلاً هم گفتیم، سعی کنید در آن واحد فقط روی یک کار تمرکز کنید تا حس خوبی داشته باشید و پابه‌پای زمانتون پیش برید.

شماره‌ی ۱۵: اشتیاق و انگیزه‌تون رو حفظ کنید.

بعد از چند روز و چند هفته از کار مداوم، شاید احساس غمگینی یا افسردگی کنید و این طبیعیه اما سرعت شما رو کم می‌کند و باعث ناراحتی‌تون میشه.

در این شرایط، باید با کسی که به نظرتون الهام‌بخش است، صحبت کنید یا با کسی که تحسینش می‌کنید. اون می‌تونه همکار، دوست، یا حتی رئیستون باشه.

تمرکز اصلی در اینجا بر اینه که شما اشتیاق‌ و انگیزه‌تون رو دوباره به‌دست بیارید.

همینطور میتونین عکس‌ها و نقاشی‌های انگیزشی در محیط کارتون نصب کنین تا به انگیزه گرفتنتون کمک کنه.

چیز دیگری که ممکنه کمک کنه، دیدن ویدیوهایی با حرف‌های انگیزشی یا خوندن کتاب‌هایی در این موضوع است.

اشتیاق و انگیزه ارتباط مستقیمی با بازدهی شما دارن پس داشتن‌شون خیلی مهمه.

امیدواریم تونسته باشیم موضوع مدیریت زمان رو کمی براتون روشن کنیم و فراموش نکنید اِی‌لاکسی‌ها، مدیریت زمان در طول زمان بهتر میشه!

اگه نکات یا حقه‌های دیگه‌ای دارید که خودتون استفاده می‌کنین، توی کامنت‌ها به ما هم بگید.

و قبل از اینکه بریم، کنجکاویم که بدونیم اِی‌لاکسی‌ها، چیزی که وقتی تلاش می‌کنید زمانتون رو بهتر مدیریت کنید، از همه بیشتر براتون سخته چیه.

به عنوان هدیه برای اینکه کل این مدت و تا آخر با ما موندید، می‌دونید که این نکته‌ی‌ کوچیک جایزه رو به دست ‌آوردید.

شماره‌ی ۱۶: فراموش نکنید که خوش بگذرونید.

سعی نکنید همه‌ی موارد فهرست وظایفتون رو تیک بزنین در حالیکه هر‌از چند گاهی تفریح و استراحت نداشته‌اید.

سعی کنید از هر کاری که به پایان می‌برید، لذت ببرید و از یک تعادل سالم در زندگی‌کاری لذت ببرید.

با عجله انجام دادن کارها شاید کیفیت آن‌ها رو پایین بیاره و قطعاً کاری می‌کنه که در پایان روز خسته باشید.

در مورد هر کاری که باید انجام بدید، چیزی رو پیدا کنید که دوست دارید و تمرکز اصلی‌تون رو روی اون بگذارید. زیبایی رو در هرچیزی ببینید و تقدیرش کنید.

خیلی حیاتیه که موقع کار کردن احساس خوبی داشته باشید چون اگر شاد باشید، بازدهی بیشتری خواهید داشت، دز زمان آزادتون آرام‌تر و شخص مثبت‌تری خواهید بود.

تابلوهای راهنمای رمان نویسی

۲۷٫۵۰۰ تومان

استاد تیموری

در ۶۰ دقیقه نویسنده شو

۹٫۵۰۰ تومان – ۱۹٫۵۰۰ تومان

پکیج نمونه نامه اداری

۹۰۰۰ تومان – ۲۰٫۰۰۰ تومان

پکیج نمونه نامه عاشقانه

۹۰۰۰ تومان – ۲۰٫۰۰۰ تومان

پکیج نمونه نامه دوستانه

۹۰۰۰ تومان – ۲۰٫۰۰۰ تومان

شکست قانون

۱۸٫۵۰۰ تومان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *