• این صفحه مورد پسند 998 بازدیدکننده می باشد.

  کوچینگ

  تا به حال شده که توی زندگیتون به مشکلاتی بر بخورید که هیچ راه حلی براش نداشته باشید ؟

  تا حالا شده که احساس کنید نیاز به یک مشاور دارید تا که زندگیتون رو از وضعیت ناخوشایندی که توش قرار دارید ، خلاص کنه و بهتون راه درست رو نشون بده ؟

  اگر یه خرده فکر کنیم و به سختی ها و مشکلات زندگیمون فکر کنیم ، می بینیم که کلی شرایط سخت توی زندگی داشتیم که توی اونا مجبور بودیم از کمک یه نفر دیگه برای رسیدن به آرامش استفاده کنیم.

  بزارید یه مثال براتون بزنیم و یه داستانی براتون تعریف کنیم که یه خرده قضیه رو براتون روشن کنه و به شما این امکان رو بده که کمی بحث رو راحت تر هضم کنید.

  پس با ما همراه باشید

  سر فصل های کوچینگ

  مقدمه

  تا به حال شده که توی زندگیتون به مشکلاتی بر بخورید که هیچ راه حلی براش نداشته باشید ؟

  تا حالا شده که احساس کنید نیاز به یک مشاور دارید تا که زندگیتون رو از وضعیت ناخوشایندی که توش قرار دارید ، خلاص کنه و بهتون راه درست رو نشون بده ؟

  اگر یه خرده فکر کنیم و به سختی ها و مشکلات زندگیمون فکر کنیم ، می بینیم که کلی شرایط سخت توی زندگی داشتیم که توی اونا مجبور بودیم از کمک یه نفر دیگه برای رسیدن به آرامش استفاده کنیم.

  بزارید یه مثال براتون بزنیم و یه داستانی براتون تعریف کنیم که یه خرده قضیه رو براتون روشن کنه و به شما این امکان رو بده که کمی بحث رو راحت تر هضم کنید.

  یکی از خبرهای دردناکی که این روزا زیادم شده و تقریبا هر چند وقت یکبار می شنویم ، اینه که یکی از دوستامون ، یا یکی از فامیل ها و آشنایان مون از همسرش جدا شده و زندگی مشترکش از هم پاشیده .

  طبیعی ـه که این خبر خیلی دردناک است ، ولی وقتی پیگیر قضیه می شیم و می پرسیم که چی شده ، می بینم که توی ساده ترین اتفاقایی که دو تا آدم می تونن بهش برخورد بکنن ، این اتفاق افتاده و اغلب اوقاتم یه جمله ی ثابت می شنویم که :

  ” اونا با هم تفاوت داشتن و همو درک نمی کردن ” یا خیلی ساده تر ، ” اونا با هم تفاهم نداشتن. ” .

  یا بزارید یه داستان دیگه براتون بگم :

  ” ما یه دوستی داشتیم در دوره ی دانشگاه که انسان بسیار خوش فکری بود . یعنی از همون موقع که هیچ کس فکر راه انداختن کسب و کار نبود و همه دنبال این بودن که یه نمره قبولی از دانشگاه بگیرن و مدرک داشته باشن ، این دوست ما هم به درساش می رسید ، هم اینکه به فکر راه انداختن یک کسب و کار بود . همینطور هم شد ، سال سوم دانشگاه بود که این دوستمون یه شرکت زد و تو یه سال به حدی پیشرفت کرد که همه انگشت به دهن موندن . ازدواج کرد .

  ماشین خرید . تیپ و قیافش عوض شد و باعث شد که همه بهش غبطه بخورن . اما چند وقت پیش بود که داشتم با خانواده پیاده روی می کردم ، که یه آقایی رو با چهره ای آشنا دیدم که آنچنان حال و روز خوبی نداشت و خیلی خَموده و شکسته شده بود ، یه خرده که جلوتر رفتم ، شناختمش . همون دوستم بود .

  رفتم جلو ، کلی خوشحال بودم که این پسر همون کسیه که روزی باعث شد خیلی ارادمو قوی کنم و به یه زندگی فوق العاده موفق برسم . اما نکته ی عجیب این بود که این پسر ، حالا دیگه اونقدرا قوی نبود . اولش که سعی کرد بگه منو نشناخته ، ولی وقتی دید که حسابی یادمه اون چه پسر قوی ای بوده ، بغلم کرد و بهم گفت :

  ” من دیگه اون آدم قبلی نیستم. ” . خیلی جالب بود برام . رفتم تو بحر زندگیش و سعی کردم بفهمم چی شده که به این وضع افتاده . فهمیدم که کسب و کارشو سه چهار سالیه از دست داده و ورشکست شده .

  خانمش یکسالی ازش طلاق گرفته و وضع به حدی بده که حتی بچه هاشم دیگه بهش سر نمیزنن . واقعا حالم بد شد . ناراحت بودم . بهش گفتم چی شد که به این وضع افتادی؟  گفت :

  ” تنها موندم . هیچ کس نبود که بهم کمک کنه . ” .

  اونجا بود که یکه خوردم و به این فکر افتادم که باید یه کاری کرد . چرا که خیلیا تو این مملکت هستن که مثل رفیق من آدمای قوی ای بودن ، اما سر خیلی چیزای ساده و یا نابلدی و عدم راهنمایی غلط و یا بقول خودش تنها موندن ، زندگی شونو باختن . حالا بماند که رفیق ما دوباره به واسطه ی دوستی و صحبت هایی که با هم داشتیم ، داره سر پا میشه و روز های خوشش دوباره داره برمی گرده ، اما آیا مشکل اینطوری حل میشه؟ “. یقینا نه . پس باید چه کار کنیم ؟ “

  ببیند  ما آدما وقتی به یه مشکل برمی خوریم ، سه تا رویکرد رو در پیش می گیریم .

  رویکرد اول اینه که میریم سراغ کسی که باهاش درد و دل کنیم . یعنی میریم سراغ کسی که حرف مونو گوش بده و یه خرده دلداریمون بده . در واقع مغز ما میگه که : ” همین که با یه نفر حرف بزنیم و یه خرده درد هامونو بهش بگیم سبک می شیم. ” .

  رویکرد دوم اینه که میریم سراغ یه آشنا و ازش راهنمایی می خوایم . این راهنمایی خواستن یا مشورت گرفتن ، به ما کمک می کنه که یه خرده از مشکلات مون کم کنیم اما اونم یه درد سرایی داره که بعدا بهتون می گیم.

  اما راه سوم که سمی ترین راه هستش ، اینه که تنها می مونیم و درد هامونو تو خودمون می ریزیم و فکر می کنیم که درد هامون خودش حل می شه .

  اگر بخوایم با شما رو راست باشیم ، باید بگیم توی دنیای امروز و با توجه به شرایطی که ما توی مملکت مون داریم ، هر سه راه بالا غلط ترین راه هایی هستن که می تونه یه نفر توی زندگیش برای حل مشکلش یا تغییر وضعیت زندگی ازش استفاده کنه . این رو ما نمی گیم .

  این رو علم کوچینگ می گه . شاید شما هم مثل چند سال پیش من ، اسم کوچنیگ براتون غریبه باشه و به این فکر کنید که کوچینگ چیه و اصلا کوچینگ یعنی چی؟

  اما باید به شما بگیم که کوچینگ ، علمیه که تغییر انسان ها رو به درست ترین شیوه ی ممکن ، به دست خودشون و با هدایت یک راهنما رقم میزنه .

  کوچینگ علم تغییر به واسطه ی توانایی های درونی یک فرد و به مدد دستور العمل های خود شناسانه ی یک راهنماست . این رازی ـه که امروز قراره تو این مقاله در موردش با هم صحبت کنیم . رازی که راه رو به ما نشون میده . راهی که از مبدا کوچینگ عبور می کنه و به مقصدش موفقیت افراده . پس با ما همراه باشید تا هر چیزی که در مورد کوچینگ نیازه رو با هم مرور کنیم.

  سوالات متداوب در خصوص کوچینگ

  ۱- کوچینگ چیست ؟

  باید به شما بگیم که کوچینگ ، علمیه که تغییر انسان ها رو به درست ترین شیوه ی ممکن ، به دست خودشون و با هدایت یک راهنما رقم میزنه .

  ۲- آیا به کمک کوچینگ می شود فرد را تغییر داد ؟

  کوچینگ علم تغییر به واسطه ی توانایی های درونی یک فرد و به مدد دستور العمل های خود شناسانه ی یک راهنماست . رازی که راه رو به ما نشون میده . راهی که از مبدا کوچینگ عبور می کنه و به مقصدش موفقیت افراده .

  کوچینگ چیست ؟

  کوچینگ چیست

  کوچینگ چیست ؟

  اولین سوالی که به ذهن هر کدوم از ما می رسه اینه که کوچینگ یعنی چی ؟ یا اینکه کوچینگ قراره چه کاری برای ما بکنه ؟

  خب برای اینکه این مسئله رو توضیح بدیم نیاز داریم که با یه مثال کارمون رو شروع کنیم. همونطور که تو مقدمه گفتیم ، یکی از راه هایی که ما برای رهایی از مشکلات زندگی و یا وضعیت بد زندگی ، انجام می دیم اینه که بریم سراغ افرادی که ما رو کمک کنن و یا بقولی به ما مشورت بدن .

  این رو نمی تونیم انکار کنیم که همه ی ما بالاخره افرادی رو می شناسیم دور و برمون که بقولی ریش سفید هستن و ما رو کمک می کنن که به راه حلی برای مشکل مون برسیم . اما مسئله دقیقا از همین جا شروع می شه . جایی که ما می ریم سراغ افرادی که علم مشاوره و مشورت رو ندارن .

  در واقع به سراغ افرادی می ریم که بدون اطلاع از مشکل ما و تفکر ما و نوع مشکل پیش اومده یه نسخه از پیش تعیین شده اونم بر اساس تجربه شون به ما میدن . بزارین روی این مسئله تاکید کنیم که اون ها صرفا یه نسخه از پیش تعیین شده با توجه به تجربه هاشون میدن. به نظر شما این کار درستیه؟

  اگر جواب ما رو می خواید ، باید بگیم که خیر کار درستی نیست . چون که امروز به حدی گستره ی اطلاعات بشری گسترده شده و مشکلات متنوع شده که به هیچ وجه نمی شه مثل صد سال پیش ، تجربه رو معیار کار قرار داد و باید از چیزی به نام علم کوچینگ استفاده کرد .

  خب حالا وقتشه که یه بار دیگه این سوال رو بپرسیم که علم کوچینگ چیه ؟

  کوچینگ به زبان ساده مشورت دادن است . اما در عمل چیزی ورای مشورت دادن ـه . کوچینگ ، راهنمایی ، مدیریت ، هدایت ، مربی گری ، کنترل و تحریک افراد به تغییر وضعیت شون هست .

  در واقع وقتی از کوچینگ صحبت می کنیم نا خودآگاه از شخصی صحبت می کنیم که درست مثل یک پزشک ، با توجه به علوم مختلفی که داره ، برای درد های بشری ، راهکار های درمانی داره . بزارید یه داستان براتون تعریف کنم .

  چند وقت پیش یه مراجعی داشتیم که به کل از زندگیش سیر شده بود و تصمیم داشت که خودکشی کنه . بهش گفتم که چی شد به اینجا رسیدی ؟ شروع کرد به تعریف کردن از شرایط خانواده و یک عشق شکست خورده ای که اون رو به این نقطه رسونده .

  راستش رو بخواهید من یه مقدار که شرایط رو بررسی کردم ، دیدم مشاوره های غلط ، نصیحت های بی جا و دستور العمل هایی که به هیچ وجه با شرایط این بنده خدا هماهنگ نبود اون رو به این روز انداخته بود .

  به جایی رسیدیم که خود این مراجع ما هم گفت : ” روز اولی که با مشکل برخورد کردم ، اصلا چنین حسی نداشتم . فشارها من رو به اینجا رسوند. ” . این دقیقا چیزیه که ما می خواهیم به شما بگیم . چیزی که حلقه ی مفقود حل مشکلاتی است که همه ی ما با اون درگیریم و اون نبود یه کوچ قوی تو زندگی ماست.

  یه کوچ ، علوم مختلفی داره و همه ی اون ها رو به یک عمل ، یعنی کوچینگ وصل می کنه و کاری می کنه که یک انسان راه درست برای زندگی کردن رو پیدا کنه . در واقع یه کوچ میاد ماهی گیری رو به یک انسان یاد میده ، بهش یاد میده که چطوری برای خودش و مشکلاتش تصمیم گیری کنه ، بهش یاد میده که چطوری مدیریت شخصی خودش رو یاد بگیره .

  در واقع ، کوچینگ به هیچ وجه نمیاد نسخه نویسی کنه . کوچینگ میاد انسان ها رو می شناسه ، بررسی می کنه ، نقاط قوت و ضعف شون رو بیرون می کشه و راهکار عملی و علمی میده . تجربه توی کوچ فقط یک عامل کمک کننده است ، اون چیزی که کوچینگ به ثمر می رسونه فقط یه چیزه ، استفاده از علوم مختلف برای رسیدن به یک راه حل درست .

  با این حساب ، کوچینگ یعنی مسیری که یک انسان از دل تاریکی ها به روشنایی میرسه . کوچینگ وسیله و ابزاریه که انسان ها می تونن با استفاده از اون ، به درک درستی از موقعیت برسن و موانع زندگی شون رو بردارن . اما از اون مهم تر اینه که کوچینگ ، چراغ راهیه که انسان ها رو به موفقیت و ارزش های درونی می رسونه .

  یه سوالی هم هست که خیلی ها از ما می پرسند و میگن که کوچینگ فرقش با مشاوره چیه؟ ببینید ، کوچینگ و مشاوره یا همون تراپی ، خیلی مرز باریکی رو با هم طی می کنن و اتفاقا به هم بسیار کمک هم می کنن . خیلی ها هستن این روزا به طور خیلی واضحی میگن که کوچینگ تراپی نیست . ولی این امر کاملا اشتباهه ، کوچینگ ، دقیقا یک تراپی ، به سبک یک راهنمای موفقه . چطوری ؟

  ما تو زندگی مون با یه سری اختلالات روحی مواجه می شیم که برای حل اونا به پیش روان پزشک یا روان شناس می ریم و تراپیست به ما کمک می کنه که این اختلالات رو برطرف کنیم .

  اما در زندگی گاها به موانعی برخورد می کنیم که ربطی به روحیات ما ندارن ، ربطی به اختلالات و یا بیماری های روحی ما ندارن بلکه صرفا یک روش غلطی هستن که ما در پیش گرفتیم و راه درست رو نمی دونیم .ما توی علم کوچینگ ، به جای درمان ، هدایت گری رو مطرح می کنیم .

  جایی که ما می گیم بنا و پایه ی فکری ما اینه که انسان ها در سلامت کامل به لحاظ عقلی و روحی هستن ولی راه رو گم کردن و ما اونجا به اون ها کمک می کنیم .

  و به عنوان نکته ی آخر بگیم که اگر ما حس کنیم که یک مراجع در کوچینگ ، دچار مشکل روحی هستش و این مشکل روحی ، یک اختلال روحی براش ایجاد کرده ، یقینا پای یک روان شناس رو هم به جلسات باز می کنیم و سعی می کینم که از این علم بزرگ استفاده کنیم.

  پس کوچینگ یک علم میان رشته ای بین رشته های مختلف مدیریت روحی ، مدیری فردی ، مدیریت زندگی و هزاران روش مدیریتی دیگست که به انسان ها راه رو نشون میده و اون ها رو از بیراهه های زندگی دور می کنه.

  کوچ کیه ؟

  به کسی که کار کوچینگ رو انجام میده میگن کوچ . در واقع کوچ شخصیه که دوره های مربوط به علم کوچینگ رو دیده و به شما کمک می کنه که شرایط بد زندگیتون و یا مشکلی که توش گیر کردید رو حل کنه .

  کوچ وظیفه های مختلفی داره که حالا مفصلا در موردش صحبت می کنیم . اما اگر بخوایم یه توضیح جامعی در مورد یک کوچ بدیم باید بگیم که کوچ در قامت یک متخصص فعالیت می کنه . متخصص چه اموری؟

  • مشاوره

  کوچ اولین تخصص اش مشاوره دادنه . یعنی شما وقتی که به یه کوچ مراجعه می کنید اولین چیزی که ازش می بیند اینه که می شینه و شما رو راهنمایی می کنه و راهنمایی کردن درست یعنی مشورت دادن .

  کوچ به هیج وچه خودش رو از مراجعی که بهش مراجعه می کنه جدا نمی دونه و قدم به قدم با اون همراه می شه . البته یه چیزی هم بگیم که یه مقدار رفع ابهام بشه .

  خیلیا هستن که در زمینه ی کوچینگ فعالیت می کنن و خود شون رو کوچ می دونن اما می گن که کوچ مشاوره دادن نیست و کوچ هیچ مشاوره ای نمیده و فقط سعی می کنه با توانایی های خود شخص اونو راهنمایی کنه .

  نمی تونیم بگیم این جمله کلا غلطه ، چون طبیعتا اگر خود شخصی که از کوچینگ و مهارت های یه کوچ استفاده می کنه ، از توانایی هاش بهره نگیره ، کوچ که هیچی ، خدا هم اگر بخواد کمکش کنه ، اون فرد به نتیجه ای نمی رسه .

  اما سوال اینجاست که اگر یه فرد می تونست از توانایی هاش شخصیش استفاده کنه و مشکل شو حل کنه دیگه این وسط به کوچ چه نیازی بود؟ بله اینجاست که ما می گیم یه کوچ باید مشاوره بده ، باید راهنمایی کنه و این راهنمایی دقیقا کاریه که یه مراجع در کوچینگ بهش نیاز داره .

  • درمان گری

  دومین توانایی و وظیفه ی یک کوچ ، اینه که یک درمان گر خوب باشه . ما قبلا هم گفتیم که درمان گر بودن دو تا تعریف داره . یک اینکه ما بریم سراغ پزشک و به درمان های جسمی و روحی بپردازیم و دو اینکه با استفاده از راهکارهایی موانع رسیدن به سلامت در کارهای زندگیمون رو برطرف کنیم.

  هر دوی این ها تعریفی درست از درمان هستن که یه کوچ بهش واقفه . یه کوچ جایگاه خودش رو در کوچینگ می دونه . هر جا که احساس کنه مانع روحی وجسمی هست ، از یه پزشک کمک می گیره و هر جا که احساسش بر این باشه که توانایی های فرد صدمه خورده و موانعی از بیرون داره شخص رو اذیت می کنه شروع می کنه به درمان اونها.

  • مدیریت و آموزش

  سومین کار و مهم ترین کاری که تخصص یه کوچ هستش ، بحث مدیریت و آموزش هاست . متاسفانه یه باور غلطی وجود داره که می گه کوچ به هیچ وجه معلم نیست یا به هیچ وجه مسئول برنامه ریزی و مدیریت مراجع نیست . اما اینجا بازم سوال اینه که اگر یه شخصی آموزش های لازم رو دیده بود و بقولی آگاه بود .

  تاکید می کنیم که آگاهی لازم رو داشت و می تونست برای خودش جنبه های مدیریت زندگی رو اعمال کنه ، پس یه کوچ دقیقا چه کمکی می تونست به یه انسان کنه ؟ کوچ دقیقا می دونه که هر فردی ، باید با چه آموزشی روبرو بشه و هر شخصی در روند کوچینگ باید چه جوری مدیریت زندگیش رو بر عهده بگیره .

  هر شخصی در این دنیا یه سری توانایی ها داره که در گرو آموزش و مدیریت می تونه اون ها رو به ثمر برسونه و اینجاست که ما می گیم که کوچ حرفه ای و یه کوچ درجه یک ، میاد یک مراجع رو می شناسه و دستور العمل شاخص و منحصر بفرد مراجع رو در اختیارش قرار میده .

  فکر می کنیم که یه مقدار دیدتون به کوچ و مسئولیت هاش گسترده شد ، درسته؟ یه کوچ ، فراتر از یک مشاور عمل می کنه . فراتر از یک پزشک دست به کار می شه . کوچ اونقدری فعالیت هاش گسترده است که در طی جلسات بخشی از درون فرد مراجع می شه و سعی می کنه زندگیش رو متحول کنه . این توانایی یه کوچ و مزیت کوچینگ هستش.

  کوچینگ دقیقا چه کار می کنه ؟

  کوچینگ دقیقا چه کار می کند؟

   کوچینگ دقیقا چه کار می کنه ؟

  به نظرم این سوال مهم ترین و اساسی ترین سوالیه که ما باید در مورد کوچینگ بهش پاسخ بدیم . سوال اساسی اینه که خب فرض کنید که شما وارد یک جلسه ی کوچینگ شدید ، چه کارایی قراره تو این جلسه کوچینگ صورت بگیره که شما زندگیتون متحول شه ؟

  خب اولین جوابی که باید به شما بدیم اینه که کوچینگ یه پروسه ای داره . یه روندی داره که باید طی بشه . یه کوچ یعنی همون مربی شما ، توی جلسه ی کوچینگ ، این مراحل رو طی می کنه .

  شنیدن

  شنیدن اولین کاریه که یک کوچ انجام میده . در واقع این اولین اصل ارتباط یک کوچ با کسی که خواستار کوچینگ هستش ، اینه که خوب به حرفاش گوش بده .

  چون ما توی علم کوچینگ به این معتقدیم که یک انسان تا نتونه به درک درستی از مشکلش برسه و نتونه اون رو بیان کنه ، نمی تونه برای رفعش قدم برداره . خیلی ها هستن که خیلی شناخت خوبی از مشکلات شون دارن و به تمام جنبه های زندگی شون آگاه هستن و قدم در راه کوچینگ برمی دارن و خب کار کردن با اونها خیلی آسون تره و زودتر نتیجه می گیرن .

  در واقع پیشگیری رو به درمان ترجیح میدن . اما مسئله دقیقا اینجاست که خیلیا نمی دونن مشکل شون چیه و یا اینکه اونقدر اعتماد به نفس شون رو از دست دادن که حل مشکل براشون یه اتفاق غریبه و فعلا دنبال کسی هستن که درد دلشون رو بگن و یه خرده سبک شن .

  تکنیکی که کوچ استفاده می کنه اینه که خوب می شنود . شنیده شدن به مراجع کمک می کنه که ذهنش آروم بشه . ذهنش نظم پیدا کنه و بتونه یه مقدار دقیق تر به مسائلش نگاه کنه . اما اگر مراجعی نتونست مشکل شو بگه و اونقدر آشفته بود که اصلا نمی دونست مشکل از کجا آب می خوره چه باید کرد؟

  سوال پرسیدن

  این دومین کاریه که هر کوچی در روند کوچینگ انجام میده . شاید همین الان که شما دارید این مطلب رو می خونید ، همین مشکل و داشته باشید که ندونید دقیقا مشکل تون چیه و چی شده که از زندگی تون راضی نیستید.

  خب اینجا جاییه که باید فرمون ماشین زندگیتون رو چند دقیقه ای به دست کوچ بسپرین و یه خرده باهاش حرف بزنین و جاییه که کوچ شروع می کنه به سوال پرسیدن . بد نیست یه اتفاق جالبی هم به شما بگیم . چند وقت پیش یکی از همکارا اومد پیشم و گفت که راستش رو بخواید مدتیه که یه خرده بهم ریخته شدم و دلم می خواد بدونم اوضاع از چه قراره .

  وقتی بهش گفتم که دقیقا برای چه چیزی بهم ریخته ای ، چیزی برای گفتن نداشت . نمی دونست چی بگه؟ مدام به این فکر می کرد که حتما چیزی هست که اون رو بهم ریخته کرده ، ولی اون نمی دونه چیه و مشکل رو نمی دونه .

  اینجا بود که ما با هم وارد یک بازی شدیم . یک بازی دوستانه پر از پرسش و پاسخ هایی که راه رو براش هموار می کرد . عجیب بود . پرسش هایی که من ازش داشتم ، بهش کمک می کرد ذهنشو نظم بده . همه چیز رو طبقه بندی کنه .

  رو هر چیز بطور جداگونه تمرکز کنه تا که بفهمه مشکل از کجاست. فکر می کنید آخرش به کجا رسید ؟ اون تنها مشکلی که داشت ، مشکل نداشتن بود. اون خیال می کرد که اگر زندگیش بی دغدغه باشه و زندگیش بدون هیچ مشکلی باشه ، حتما یه جای زندگیش می لنگه .

  وقتی صحبت تموم شد و راهکارها رو بهش گفتم ، فهمید که تنها مشکل اون برای رسیدن به آرامش اینه که مدت هاست در یک سکون زندگی می کنه و نیاز داره که یک سری اهداف جدید و دغدغه های نو برای خودش در مسیر رشد طراحی کنه .

  پس اینجاست که می گیم سوال پرسیدن می تونه به شدت موثر باشه و راه رو برای یک کوچینگ ساده تر و موثر تر باز کنه . اگر ما کوچینگ رو یک روند صد در صدی در نظر بگیریم ، سوال پرسیدن میتونه بیش از بیست درصد این روند رو به شکلی عالی پیش ببره .

  به چالش کشیدن

  سومین مرحله از روند کار کوچینگ به چالش کشیدن هستش . ما انسان ها وقتی توی مشکلات گیر می کنیم به کل توانایی های عملی و ذهنی مون رو از دست می دیم و به هیچ وجه حاضر نیستیم که گام موثری برای رهایی از شر مشکلات و یا تغییر وضعیت زندگی مون داشته باشیم .

  این مسئله باعث می شه که روند بهبود مشکل ما و یا روند تغییر در زندگی ما خیلی خیلی با کندی مواجه بشه . پس اینجا نیازه که یک نفر ، کسی که علم به توانایی های شما داره و کسی که می دونه دقیقا چه دستور العملی می تونه شما رو کمی به حرکت وادار کنه ، شما رو به چالش هایی برای حل مشکل و تغییر وضعیت زندگی دعوت کنه .

  پس به چالش کشیدن و ایجاد تمریناتی برای حل و رهایی از مشکلات و از اون گسترده تر ، بحث تغییرات فردی یکی از کارهای اصلی یک کوچینگ هستش . البته این رو بگیم که مرحله ی به چالش کشیدن یک اتفاق ناب دیگه هم همراه خودش داره . اونم تغییر عادت هاست ؟ تغییر عادت ها چیه ؟

  فرض کنید که شما هر روز عادت دارید ، پیش از اینکه به محل کار خودتون برید ، دوش بگیرید و بعد از اینکه از محل کارتون اومدید هم دوش بگیرید . این یک عادت خوبه و می تونه بسیار به نظافت شما کمک کنه .

  اما حالا فرض کنید که شما اونقدر به این عادت وسواس به خرج بدید که اگر یک روز این دوش گرفتن برای شما اتفاق نیفته ، تمام روان تون بهم بریزه و بعد این وسواس رو اونقدر گسترده کنید که اگر قرار باشه تا سر کوچه برای خرید کردن هم برید ، مغزتون به شما فرمان دوش گرفتن بده .

  خب این طبیعتا دیگه تبدیل به یک وسواس شده و نیاز به برطرف کردن اون هست . چرا که یکی از مشکلات فردی هر شخص اینه که فرد دچار وسواس بشه . اینجاست که کوچینگ میاد با استفاده از چالش های فکری و عملی ای که ایجاد می کنه این مانع رو برمی داره .

  تغییر

  هر چالشی یک نتیجه ی مثبت داره . این رو به جرئت می تونیم بگیم که هر انسانی که توی مسیر زندگیش ، برای رسیدن به موفقیت و آرامش ، خودشو به چالش بکشه ، یقینا نتایج مثبتی رو برداشت می کنه .

  نتایجی که نهایتا اون رو به تغییر می رسونه . اما آیا هر تغییری خوبه ؟ بزارید یه مثالی براتون بزنیم که یه خرده هم جنبه ی مزاح داشته باشه . فرض کنید همون آقایی که برای هر کاری بیرون از خونه باید دوش می گرفت ، بیاد وارد مرحله ی چالش بشه .

  این رو به چشمم دیدم که دارم می گم . فرد وارد مرحله ی چالش شده و یک سری تمرین برای رهایی وسواس بهش داده شده ، بعد از یه مدتی اومده گفته که من به مرحله ی تغییر رسیدم . خب ما هم گفتیم خدا رو شکر ، به کجا رسیدی؟ این تغییر چیه ؟

  گفت که از کارم استعفا دادم و الان دیگه خریدامم از اینترنت انجام میدم . اینجا بود که گفتیم ، خب مشکل قرار بود حل بشه ، شد دو تا . هر چند که من باب مزاح این امر رو گفتیم ، ولی خواستیم بگیم که هر تغییری هم لزوما مثبت نیست .

  چجوری یک تغییر مثبت جلوه می کنه و مثبت می شه ؟ اونجاییه که نتایج به دست اومده از یک چالش ، توسط کوچ بررسی بشه و با قابلیت های روند کوچینگ تطابق پیدا کنه . پس اینجا جایی که یک کوچ توی روند کوچینگ به شما کمک می کنه که تغییری درست با خاصیت موندگاری بالا توی زندگی تون داشته باشین.

  البته اینم بگیم که کوچینگ به همین جا ختم نمی شه . یک کوچ ، توی روند کوچینگ تشویق و تنبیه خودش رو داره . تحسین و تکلیف خودش رو برای مراجعش داره و به گونه ای در مسیر هدایت شخص مراجع کننده و کسی که میخاد به حل مشکل برسه ، قرار می گیره که بخشی از وجود فرد میشه و به قولی پست و بلندی هایی راه رو بهش نشون میده .

  ویژگی های یک کوچ خوب و حرفه ای چیه؟

  ویژگی های یک کوچ خوب

  ویژگی های یک کوچ خوب و حرفه ای چیه؟

  خب حالا که با روند کوچینگ آشنا شدیم و فهمیدیم که کوچ دقیقا چیه ، وقتشه که بدونیم ، چطوری می تونیم یک کوچ خوب پیدا کنیم و ویژگی های یک کوچ خوب دقیقا چیه ؟

  ما برای یک کوچ خوب چند تا ویژگی اصلی داریم که براتون اینجا هر کدوم رو با ذکر مثال معرفی می کنیم :

  1. یک کوچ حرفه ای ، خودش انسان موفقیه.

  اولین اصلی که یک کوچ حرفه ای باید توی زندگی بهش اگاه باشه اینه که یک کوچ حرفه ای و خوب ، اول از همه راه موفقیت رو برای خودش باز می کنه . بزارید یه مثال براتون بزنیم که خیلی شما رو کمک می کنه . فرض کنید شما می خواهید یک کلاس رانندگی برای کسی بزارید و اون رو راهنمایی کنید که چجوری رانندگی رو یاد بگیره . یه سوال ؟ اگر خودتون به عنوان مربی ، رانندگی بلد نباشید ، مثلا بلد نباشید یه پارک دوبل کنید ، آیا می تونید این رو به کس دیگه یاد بدید؟

  طبیعتا نه . اصلا از این ها گذشته ، وقتی خودتون نمی تونید ماشین رو کنترل کنید ، اصلا کسی به شما اعتماد می کنه که بیاد از شما رانندگی یاد بگیره؟ این مثال دقیقا توی کوچینگ هم هست . وقتی شما نتونید خودتون رو مدیریت کنید و با زندگی خودتون کنار بیاید و یه فرد موفق باشید ، نباید هم انتظار داشته باشید که کسی به شما اعتماد کنه و شما رو بعنوان یک راهنما و هدایت گر قبول کنه . پس اول از همه اگر می خواید یک کوچ حرفه ای باشید ، باید روی خودتون کار کنید و از اون گذشته اگر قصد تون اینه که یک کوچ حرفه ای و خوب انتخاب کنید ، حتما سری به رزومه کوچی که انتخاب می کنید بزنید و ببیند که آیا خودش تونسته آدم موفقی باشه یا نه؟

  1. یک کوچ حرفه ای ، فوق العاده صبور و پیگیره.

  دومین اصلی که توی کوچینگ بسیار مهمه ، صبوری و پیگیری یک کوچ برای رسیدن به هدف های مراجعه کننده هست . این شاید یکی از چالش هایی هستش که هر کوچی باهاش روبرو شده . این که یک مراجع بارها و بارها و در جلسه های متمادی ممکنه که درجا بزنه و یا توی یه لوپ باطل ، چندین بار دور بزنه و همه چیز رو بهم بزنه .

  اما یه کوچ به هیچ وجه نباید صبوری خودش رو از دست بده و کار رو رها کنه . این اتفاق بارها برای خود من افتاده که یک مراجع ، هفته های متمادی برای ترک معشوقش به پیش من اومده ولی به محض اینکه از دفتر بیرون رفته ، یکساعت دیگه دلتنگی به سراغش اومده و کارهایی کرده که دوباره حالش خراب بشه .

  طبیعتا این جا تقصیر من بعنوان یک کوچ نیست ، بلکه خود فرد نمی خواد از توانایی هاش استفاده کنه ، اما سوال اینه که آیا ما باید کوتاه بیایم و فکر کنیم که مراجع قدرت حل مشکل نداره ؟ نه یک کوچ حرفه ای به شد ت صبوره و سعی می کنه از طرق مختلف راه رو برای حل مشکل و بهبود شخصی فرد فراهم کنه .

  1. یک کوچ حرفه ای ، راز داره .

  اگر می خواید یه کوچ بشید و یا می خواید یه کوچ انتخاب کنید ، راز داری مهم تر از همه ی مواردیه که تا بحال گفتیم . اگر یه کوچ راز دار نباشه و نتونه حرف های شما رو توی دلش نگه داره ، اونوقته که دیگه هیچ اعتمادی نیست و اگر اعتمادی نباشه ، روند رو به رشدی هم نیست .

  مراجعی داشتیم که اومده بود و می گفت ، به طور اتفاقی یک کوچی که برای کوچینگ انتخاب کرده بوده رو توی یه مهمونی دیده . و بدتر از اون این که توی یه جمعی که تقریبا همه هم رو می شناختیم شروع کرده صحبت کردن از مشکل من و تمام اسرار من رو لو داده ، اونم تنها برای این که ثابت کنه که کوچ خوبیه و بقول خودش رزومه ای باشه که چند تا مشتری برای خودش جور کنه .

  در حالی که این فوق العاده اشتباهه . یک کوچ ، برای یک مراجع درست مثل یک رفیق ، یک عضو خانواده و یک محرم اسرار می مونه . هیچ کس حاضر نیست که دوستش رو بفروشه . یا خانواده خودش را با مشکلی به نام لو رفتن اسرار شخصی روبرو کنه . پس بیایم ، این نکته رو همیشه در ذهن داشته باشیم که رازهای یک مراجع ، در گفتگوی با ما ، بعد از هر جلسه ، تنها و تنها باید در همون دفتر و مرکز کوچینگ ، باقی بمونه و نباید جایی درز کنه.

  1. یک کوچ خوب ، هیچ وقت پول براش اولویت نداره .

  طبیعیه که هر کوچی برای کار کوچینگ ، یه هزینه ای دریافت کنه ولی اینکه یه کوچ دنبال پول باشه و بخواهد از این راه فقط پولی به جیب بزنه ، اصلا از ویژگی های یک کوچ نیست . یه کوچ ، برخلاف اون آقایی که خودش رو یه کوچ حرفه ای می دونست و در مثال قبل کلی به اعتماد مراجعش ضربه زده بود ، هیچوقت به مردم و مشکلات شون به چشم یک مشتری و یک محل سود آوری نگاه نمی کنه .

  بلکه یک کوچ فقط برای صرف وقتی که می کنه و برای هزینه ای که کاملا صرف خود مراجع می شه ازش مبلغی رو دریافت می کنه . متاسفانه امروزه کسانی هستند که در قالب کوچینگ ، به مردم به چشم یک اسکناس پنجاه هزار تومنی نگاه می کنن که این فوق العاده اتفاق بدیه .

  1. یک کوچ خوب ، از قضاوت دوری می کنه .

  یکی از درس های اصلی ای که دوره های تربیت مدرس به کوچ ها میده و از اون مهم تر یک کوچ به مراجعش انتقال میده ، اینه که توی روند کوچینگ هیچ قضاوتی نباید صورت بگیره . ما معتقدیم که کوچ انسان روشن فکر و آزاده ایه . هیچ دینی ، هیچ عقیده ای ، هیچ باور و گرایشی ، حتی اگر مخالف باورهای خود کوچ باشه ، نمی تونه رو روند کار کوچینگ تاثیر بگذاره .

  پس اگر دنبال کوچینگ هستید ، حتما یادتون باشه که قضاوت آفت بزرگی برای کسب و کار شماست و از سویی اگر مراجع یه کوچ هستید ، این رو باور کنید که در صورت رخ دادن قضاوت در هر کجای کار کوچ ، شما وارد یک محیط سمی دیگه علاوه بر گرفتاری های شخصی خودتون شدید.

   البته می تونیم ویژگی های دیگه ای هم برای کوچ بگیم مثل متعهد بودن ، اخلاق مدار بودن و … اما همشون تو موارد بالا خلاصه می شن و زیر شاخه ای همین پنج موردیه که براتون گفتیم . پس سعی کنید در مورد انتخاب کوچ ، با خودتون رو راست باشید و این گام رو درست بردارید.

  اصطلاحات کوچینگ

  اصطلاحات کوچینگ

  اصطلاحات کوچینگ

  ما توی کوچ سه تا اصطلاح اصلی داریم که بد نیست در مورد اونا بدونیم :

  کوچینگ

  کوچینگ یا کوچ کردن ، یعنی مشاوره دادن ، راهنمایی کردن . در واقع فعالیت و روندی که یک کوچ و یک مراجع پشت سر میزارن رو بهش میگن کوچینگ .

  کوچ

  کوچ یعنی مربی . یعنی کسی که مسئولیت کوچینگ رو قبول می کنه و به فردی که مراجعش هست ، کمک می کنه که شرایطش رو به سمت موفقیت و رهایی از دردها و مشکلات سوق بده .

  مراجع

  مراجع به کسی میگن که به یه کوچ مراجعه می کنه تا که تحت کوچینگ قرار بگیره . در واقع مراجع فردی هست که به یه مشکل کاری ، اقتصادی ، معیشتی ، عاطفی و … برخورد کرده و برای حل مشکل به پیش یک کوچ اومده . 

  چند نوع کوچینگ داریم؟

  چند نوع کوچینگ داریم؟

  سوالی که این روزا خیلی از من می پرسن اینه که ، ما برای چه مشکلاتی باید بیایم سراغ یه کوچ و کوچینگ بشیم . برای پاسخ به این سوال باید بگیم که هر مشکلی در زندگی بشر ، یک کوچ متخصص داره. ولی تا به الان حوزه هایی که خیلی توی کوچینگ مطرح هستن و دارن فعالیت می کنن ، حوزه های زیر می باشند :

  کوچینگ فردی

  کوچینگ فردی یا Self Coaching  چیزیه که هر شخصی در زندگی بهش نیاز داره . در واقع هر انسانی از وقتی که خودشو می شناسه نیاز داره که برای رشد فردی خودش یه طرح و پلنی داشته باشه . خیلیا با تجربه و آزمون و خطا به این نقطه می رسن و خیلیا از یه کوچ استفاده می کنن .

  مزیتی که یه کوچ نسبت به آزمون و خطا ها داره اینه که یه کوچ میتونه به راحتی هر چه تمام تر مسیر رسیدن به رشد شخصی و موفقیت رو کوتاه تر کنه . همه ی ما می دونیم که زمان چقدر مهمه ، پس برای قدرت مند کردن خودمون در بستر زمان محدودی که برای رشد توی این دنیا داریم کوچینگ یه نیاز محسوب می شه . کوچینگ فردی رو با نام کوچینگ موفقیت هم می شناسن که هر دو به رشد فرد برای رسیدن به اهداف بزرگ زندگیش ختم میشه .

  کوچینگ کسب و کار

  همیشه این رو گفتم که راه انداختن یک کسب و کار بدون استفاده از کمک یک راهنما ، یه درجه ی عظیمی از … های بشریه ( جای خالی با خودتون ، خودتون پرش کنید. ) . خیلی ها فکر می کنن که اونی که کسب و کار راه می ندازه ، خیلی شجاعه ، ولی باید گفت که راه انداختن یک کسب و کار بدون حمایت یک راهنما ، درست مثل یک باتلاقه .

  هر چقدر که جلوتر می رید ، بیش تر توی مشکلات فرو میرین ، چون شما از پایه و از بنا کار رو درست پیش نبردید. حالا از اون گذشته ، خیلیا هستن که با مشورت های بسیار کسب و کار راه می ندازن ، اما موانعی سر راه شون قرار می گیره که اونها رو از پا در میاره .

  اینجاست که باید بگیم ، باز هم وجود یک راهنمای آگاه نیاز اصلی برای یک انسانیه که در یک کسب و کاری قدم برداشته . کوچینگ کسب و کار ، یکی از شاخه های کوچینگ هستش که به طور مستقیم ، افرادی که در کسب و کارشون مشکل دارن و یا قصد دارن یه کسب و کار جدید راه اندازی کنن رو هدایت می کنه که به موفقیت برسن.

  کوچینگ شغلی

  جدای از مسئله ی کسب و کار ، ما یه کوچینگ شغلی هم داریم . خیلیا ، شاید حتی شمایی که دارید این مقاله را می خوانید ، هستن که نمی دونن چه شغلی انتخاب کنن و اصلا چجوری برن سر یه کاری .

  اینجاست که یه کوچینگ می تونه معجزه کنه . یه کوچینگ ، با تست های شخصیت شناسی ای که داره ، با آزمون های روان شناختی ای که برگزار می کنه ، اول از همه تیپ شغلی مورد نظر فرد مراجع رو بهش می گه .

  بعد کمکش می کنه که چطوری دانش و آگاهی خودش رو در مورد شغل های انتخابیش بالا ببره . کمکش می کنه که رزومه تهیه کنه و از اون مهم تر ، اون رو برای مصاحبه شغلی ، روان شناسی کار ، ارتباطات و مهارت های شغلی آماده می کنه و از اون یک انسان واجد شرایط برای شغل دلخواهش می سازه . پس این رو هم توی اولویت هاتون بزارید که برای رسیدن به یک شغل خوب میتونین از کوچینگ استفاده کنین.

  کوچینگ تحصیلی

  یکی از مشکلاتی که ما توی زندگی مون داریم و خیلی هم فراگیر شده اینه که چرا با توجه به همه تلاش هایی که توی تحصیل می کنیم ، موفق نمی شیم و یا اینکه چرا به کل نمی تونیم برای تحصیل مون یه برنامه درست و یه شوق برای تحصیل کردن داشته باشیم .

  اینجاست که علم کوچینگ ، بر طبق روال معمول که به مهم ترین سختی های انسان می پردازه ، تخصصی رو ارائه داده در مورد کوچینگ تحصیلی . جایی که یه کوچ بنیان های فکری یه محصل رو اصلاح می کنه و بذر شوق رو برای ادامه تحصیل و موفقیت در تحصیل در وجود فرد مراجع می کاره . کوچینگ تحصیلی می تونه برای هر سن و سالی رخ بده و یکی از موثرترین راه ها خصوصا برای بچه های کنکوری باشه .

  کوچینگ سازمانی

  آیا تا به حال براتون پیش اومده که مدیریت یک مجموعه رو بعهده بگیرید و به این نتیجه برسید که راندمان مجموعتون کم شده و یا به کلی ارتباط همکاران با همدیگه سرد شده ؟

  اینجاست که شما باید به این فکر بیافتید که یک کوچینگ سازمانی ترتیب بدین . در واقع تو هر مجموعه ای مهم ترین اتفاقات زمانی میافته که حلقه های اتصال دهنده یک مجموعه یعنی روابط سازمانی به عالی ترین شکل ممکن کار کنن .

  اینجاست که کوچینگ به شکلی مدون و برنامه ریزی شده و در طی جلسه هایی با کارکنان بصورت عمومی و خصوصی ، راه های رشد یک مجموعه رو هموار می کنه و هم افزایی رو به مجموعه هدیه میده .

  کوچینگ ازدواج و خانواده

  این روزها تقریبا از هر ده نفر ، سه چهار نفر با مشکلات خانوادگی دست و پنجه نرم می کنن . هر چند که واقعیت تلخیه ، اما نمی شه کتمانش کرد . کوچینگ ازدواج و خانواده دو تا رویکرد اصلی و اساسی داره .

  اولیش اینه که کسایی که دنبال یک همدم و همراه توی زندگی می گردن و تو این مسیر با مشکلاتی مثل انتخاب صحیح ، آداب ازدواج و … مشکل دارن رو کوچ می کنه . در واقع کوچینگ ازدواج به شخص کمک می کنه که چطور یک ازدواج مناسب داشته باشه .

  اما کوچینگ خانواده مسائل مختلفی رو شامل می شه که از اون در قالب لایف کوچینگ هم یاد می کنن . جایی که یک کوچ ، مشکلات خانوادگی ، سو تفاهم ها ، عدم تفاهم ها ، مشکلات جنسی و … رو کوچینگ می کنه و شرایط رو برای یک زندگی بهتر در خانواده ها فراهم می کنه . توی کشور ما ، کوچینگ خانواده پر طرفدارترین تخصص کوچینگ هستش.

  کوچینگ مالی

  چرا پولام زود تموم می شه؟ چرا پولدار نمی شم؟ درآمدم کفاف خرجامو نمیده ؟ کجا باید سرمایه گذاری کنم؟ و هزاران سوال دیگه از این دست ، چیزیه که توی مبحث کوچینگ مالی و کوچینگ اقتصادی مطرح می شه . خیلی از ما انسان ها هستیم که بلد نیستیم چطوری مدیریت مالی داشته باشیم و بقول قدیمیا هزار تومن رو دو هزار تومن کنیم .

  اینجاست که باید بگیم نیاز یه کوچ و کوچینگ مالی ، خودش رو نشون میده . کوچینگ مالی ، نحوه ی مدیریت سرمایه و سود سازی از روی درآمد ها رو بررسی می کنه و به شخص مراجعه کننده این امکان رو میده با هر میزان درآمدی که داره یک زندگی متناسب با درآمدش فراهم کنه .

  نکته ای که باید بدونید اینه که هر کدوم از این سرفصل ها که گفتیم خودشون به طور جداگانه توضیحات بسیاری دارن که باید بهش پرداخته بشه ولی در اینجا در حد سرفصل ها بهتون می گیم که بتونید یک شمای کلی از کوچینگ داشته باشید.

  رایترز کوچینگ چیه ؟

  رایترز کوچ ( مربی نویسندگان )

  و اما رایترز کوچینگ ….

  رایترز کوچینگ چیه ؟

  همونطوری که می دونید فعالیت های اصلی تیم مطالعاتی تیموری ، روی مبحث نویسندگی خلاصه میشه . آموزش رمان نویسی ، آموزش نویسندگی ، آموزش انشا نویسی ، آموزش تبلیغ نویسی و هزاران سر فصل دیگه توی حوزه ی نویسندگی ، چیزیه که ما در تیم مطالعاتی تیموری باهاش روبرو هستیم . اما تیم مطالعاتی تیموری ، بر اساس تحقیقاتی که طی سالیان فعالیتش به اون رسیده ، به این نتیجه رسیده که تخصصی جدید رو در زمینه ی کوچینگ ابداع کنه و اون رایترز کوچینگ یا کوچینگ نویسندگان هستش .

  حالا این کوچ نویسنده ها چیه ؟

  وقتی که ما میخایم یه کتاب بنویسیم ، نیاز داریم که یه سری از آموزش ها رو پشت سر بزاریم و این آموزش ها رو در نوشتن یک اثر لحاظ کنیم .

  اما مشکل اینجاست که خیلی از افراد بعد از صد ها ساعت آموزش دیدن ، باز هم به یک تصمیم قطعی برای رسیدن به کتابشون و یا ایده ای برای نوشتن نمی رسن . اینجاست که رایترز کوچینگ به اونها کمک می کنه که به درونشون سفر کنن و مهارت های لازم رو برای شروع نوشتن یک کتاب ، پشت سر بزارن . تخصص رایترز کوچینگ ، چند تا سرفصل اصلی داره :

  • اولین کاری که یه کوچِ حوزه ی نویسندگی انجام میده اینه که خلا های آموزشی رو برای مراجعه کننده از بین میبره . در واقع وقتی که شما میخاین نویسنده بشین ، نیاز به یک سری از آموزش های پایه دارین و این آموزش ها ابزار کار شما هستن . اگر که چیزی بلد نباشید و ندونید که نویسندگی رو از کجا شروع کنید ، ما براتون دوره های آموزشی تدارک دیدیم که به شما کمک می کنه که نویسندگی رو از سیر تا پیازش یاد بگیرید . اما اگر قبلا آموزش دیدید و هنوز نویسنده نشدید و نتونستید یه کتاب بنویسید ، اینجاست که ما خلا های آموزشی شما رو بررسی می کنیم . میبینیم که کجای این یادگیری شما دچار مشکل بوده . کجاش باید اصلاح بشه و کجاها باید تقویت بشه تا که شما بتونید کتابتون رو بنویسد .
  • اما توی مبحث بعدی ، رایترز کوچ شما ، به شما کمک می کنه که ایده ی نوشتن کتاب یا نوشته تون رو پیدا کنید. خیلی از نویسنده هایی که تازه کار هستن و کارشون رو تازه شروع کردن مشکل شون پیدا کردن یه ایده هست . ما به عنوان اولین مرکز تخصصی رایترز کوچ ، به شما کمک می کنیم که بهترین ایده ها رو با بهترین پشتوانه های متنی تولید کنید و به ثمر برسونید .
  • بعد از مرحله ی نوشتن ایده ، فرصتی رو برای شما می زاریم که کارتون رو ادیت و ویراستاری کنید. البته با تکنیک خودمون. تکنیک ما چیه ؟ خیلیا تا اسم ادیت و ویراستاری رو می شنون به این فکر می فتن که قراره غلط های املایی و نکات دستوری متن رو بگیرن ، اما ویراستاری ما کاملا فرق داره .ما سعی می کنیم که روی محتوا کار کنیم. حتی شده بارها و بارها یه متن رو با شما بازخوانی کنیم ، تا که نهایتا به اون چیزی که یه متن برنده داره ، برسیم.
  • و در مرحله ی آخر به شما کمک می کنیم که کتابتون رو به چاپ برسونید. چطوری ؟ ما تمامی مراحل نشر و چاپ کتابتون رو در کنار شما هستیم و به شما یاد میدیم که چطوری شابک بگیرید ، چطوری فیپا بگیرید و اینها همه و همه مستلزم وجود یک راهنماست که به راحت ترین شکل ممکن انجام بشه .

  اگر شما هم دوست دارید که یک نویسنده ی معروف بشید و راه رو برای رشد شخصی خودتون و برند شدن خودتون باز کنید ، میتونید با شماره هایی که در پایین صفحه وجود داره تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید .

  محمدرضا تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  3 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  Call Now Buttonارسال پیام در واتس آپ