جورج اورول و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

ما قصد داریم مقاله جورج اورول و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید را به دو مدل متنی و صوتی برای راحتی کار شما عزیزان در اختیار تان قرار دهیم

متن مقاله

در این بخش از زندگینامه نویسندگان آشنا می شویم با نویسنده زیر :

جورج اورول و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در فراز و فرود این دشت عظیم ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” جورج اورول ” ، نویسنده ی انگلیسی و خالق کتاب ” قلعه حیوانات” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

زندگی نامه

اریک آرتور بلر با نام مستعار جرج اورول نویسنده و روزنامه نگار،منتقد ادبی و شاعر انگلیسی که در ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ بدنیا آمد. او بعنوان بهترین وقایع نگار فرهنگ و ادب انگلیسی شناخته شده است چرا که نقدهای بسیاری برکتابها نوشته است. همچنین او بخاطر دو رمان پرفروش مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴ شناخته شد.او در شهر موتیهاری در راج بریتانیا متولد شد، پدربزرگ او یک نجیب زاده ی ثروتمند بود،پدرش در ادارهٔ خدماتِ رفاهِ سلطنتی کار می‌کرد. مادرش زمانیکه اریک یکساله بود او و خواهرهایش را به انگلستان برد و او پدرش را فقط یکبار پس از آن دید.اورول از سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۷ در پلیس سلطنتی هند خدمت کرد.اختلاف طبقاتی در هند و انگلیس توجه اورا به مسئله فقر جلب کرد و بازتاب آن در رمانها و نوشته های او دیده میشود.برای کسب تجربه و لمس زندگی فرودستان مدتی را در آشپزخانه یک هتل مشغول به کار شد و در آن زمان شروع به نوشتن خاطرات خود کرد، و نخستین کتاب او فقر و دربه در در پاریس و لندن نوشته شد.پس از ان شروع به نوشتن رمانهایش کرد و دو رمان نخستینش ( روزهای برمه و دختر کشیش را نوشت. اورول در دهه ۱۹۳۰ علیه ارتش فاشیست ژنرال فرانکو به جنگ رفت و مجروح شد ، کتاب درود بر کاتالونیل حاصل تجربیات او از جنگ و رفتن به اسپانیاست.هوای تازه اخرین رمان او قبل لز جنگ جهاتی دوم محسوب میشود.در اوایل جنگ به نقد کتاب و روزنامه نگاری روی آورد.و پس از مرگ مادرش رمان مزرعه حیوانات را شروع کرد.سالها بعد از ان او به شمال اسکاتلند رفت و علاوه بر نوشتن برای روزنامه ها رمان ۱۹۴۸ خود را شروع کرد. چند ماه پس از چاپ کتاب ۱۹۴۸ اورول در اثر جراحت حاصل از جنگ ،سال ۱۹۵۰ درگذشت ، و جسدش را به وصیت او سوزاندند و در دهکده ای دورافتاده به خاک سپردند.و بر سنگ مزارش هیچ نشانی از نام مستعارش ،جرج اورول نیست.

رمان‌ها

 • روزهای برمه
 • دختر کشیش
 • به آسپیدیستراها رسیدگی کن
 • هوای تازه
 • قلعه حیوانات
 • هزار و نهصد و هشتاد و چهار
 • کتابها بر اساس تجربیات شخصی
 • آس و پاس‌ها در پاریس و لندن
 • جاده به‌سوی اسکله ویگان
 • درود بر کاتالونیا

مقالات

 • یک فنجان چای دبش

مروری بر آثار و اندیشه ها

اورول صدای آزادی خواهان جهان است. همین عنوان کافیست که او را مشهورترین نویسنده ی آزادی خواه دنیا بنامیم. جورج اورول انگلیسی از آن دسته رمان نویسانی است که نام او به همراه شاهکارهایش ، برگی بس مهم و گران قدر در ادبیات را در خاطر ما تداعی می کند. اورول از جمله نویسندگانی است که آثار او تماما به مردم جهان و تاثیرات منفی تاریخ قدرت بر مردمان جهان می پردازد. نکته ای که اورول را از همه ی نویسندگان سیاسی و منتقد متمایز می کند ، انتخاب سبک نوین او برای نگارش در باب مشکلات اجتماعی است. آنچه از شواهد بر می آید دوره ای در تاریخ انگلستان همراه می شود با محدودیت هایی برای نویسندگان که به هیچ وجه از مسائل سیاسی انتقاد نکنند و بر آتش جنگ های جهانی و … نیفروزند. این امر برای بسیاری از نویسندگان گران تمام شد چرا که آنها تقریبا خود را بی سلاح دیدند و قلم هایشان را شکسته و بی کاربرد به تماشا نشستند. اما از این میان جورج اورول جوان سبکی را برای نگارش بر می گزیند که با همه ی سبک های پیش از آن متفاوت بوده است. او رو به نمادها می آورد و دنیای نمادهای او در جهان با اقبال بسیاری مواجه می شود. او در قلعه ی حیوانات این نماد ها را به سمبل های ماندگاری تبدیل می کند و جنگ قدرت ها را در قالب مزرعه ای از حیوانات به تصویر می کشد که به غایت شاهکاری هنری و ادبی در دنیای نویسندگی است.

از سبک نگارش جورج بگذریم او را باید یکی از هدفمند ترین  و عمیق ترین نویسندگان طول تاریخ انگلستان و جهان دانست. چرا که او هیچگاه ادبیات را به سیاست نیالود و هرگز نیز قصد آن را نداشت که جامه ی چرکین سیاست را به تن ادبیات بپوشاند. او بسیار هدفمند در قبال یک اثر ادبی فوق العاده ، یک اثر سیاسی – انتقادی بی نظیر را نیز به جامعه ی مخاطبینش هدیه می کند. در واقع مضامینی که او در داستان هایش بدان اشاره داشته است به موازات طرح ادبی داستان هایش پیش میرفته است و این امر مرز بندی معین کار او را به ما نمایان می کند.اگر کسی آثار جورج اورول را بدون فرامتن آن ها بخواند شاید هیچگاه درک نکند که ماجرا از چه قرار بوده است و از داستان زیبا و آموزنده ای که خوانده است نیز لذت ببرد. این امر وجه تمایز اورول با سایرین بوده است.

درونمایه های داستانی او در قالب نگرش های سیاسی و اجتماعی موارد بسیاری را شامل می شده است اما مهمترین آن ها رنج های حاصله از حکومت سرمایه داری بر سر مردم بوده است. از نگاه جورج اورول حکومت های سرمایه داری بدون آنکه به مصائب مردم خویش بپردازند دست به ستمگری می زنند. در واقع جروج اورول حق هر شخص از وطن و جهان هستی را امنیت می داند اما از سویی دیگر او به این مسئله اشاره می کند که ابر قدرت ها و جنگ میان دولت ها باعث شده است که مردم فرودست تنها به بردگی و اسارت برده شوند و در قبال حق تنفس خود نیز هیچ اختیاری از خود نداشته باشند. او در رمان قلعه ی حیوانات جمله ی شاهکاری دارد که می گوید : ” در این مزرعه همه برابرند ، اما بعضی برابرترند.” . این جمله به روشنی هر چه تمام تر نگاه واقع گرایانه ی جورج اورول را به شرایط سخت زندگی مردم در خفقان های اجتماعی اشاره دارد. جورج اورول از جمله نویسندگانی بود که ندای آزادی را فریاد می زد و هیچ ابایی از آن نداشت اما همیشه برای رسیدن به این مرحله از روش های نوین نویسندگی استفاده می کرد. اگر می خواهید رمان ادبی خوبی بخوانید و همچنین از یک اثر زیبای اجتماعی لذت ببرید می توانید آثار او را مطالعه کرده و از آنان بسیار بیاموزید. خوبی اورول این است که او هم می آمورد و هم روایت می کند. کتاب های اورول را امروزه در تمامی دانشکده های ادبیات بعنوان یک منبع آموزشی مورد استفاده قرار می دهند. راز ماندگاری جورج اورول در نویسندگی هوشیارانه و خلاق اوست. در زیر بخشی از کتاب 1984 اثر ماندگار جورج اورول را خواهید خواند. از این کتاب بعنوان کتاب پیشگویی در تاریخ جهان نیز یاد کرده اند. این کتاب در دهه ی 1940 نگارش شده است ، اما اگر آن را مطالعه کنید ، در می یابید که جورج اورول با چه دید وسیعی شمای زندگی امروز انسان های کره ی زمین را به تصویر کشیده است. اورول یکی از غرب ستیزان در حوزه ی نظریات سیاسی و سرمایه داری بود. او در زمان نگارش آثار خود خصوصا 1984 نیز به این مسئله اشاره داشت و آن را بعنوان یک خطر جدی برای جامعه ی بشری قلمداد کرد.

” ما هم الان از زمان انقلاب و زمان قبل از آن چیزی نمی دانیم، تمام اسناد و مدارک و پرونده ها یا از میان رفته و یا مجعول است، تمام کتاب ها دوباره نویسی شده، تمام مجسمه ها، خیابان ها و ساختمان ها از نو نامگذاری شده و هر تاریخی تغییر یافته است و این وضع، همچنان هر روز به دنبال روز قبل و هر دقیقه به دنبال دقیقه ماقبل خود ادامه می یابد. تاریخ متوقف شده است و هیچ چیز جز زمان حال پایان ناپذیری که در آن همیشه حق با حزب است وجود ندارد. فقط چهار طریق برای سقوط یک طبقه حاکمه وجود دارد: یا از خارج مورد حمله قرار می گیرد و مغلوب می شود، و یا به حدی در حکومت عدم کفایت نشان می دهد که توده های مردم تحریک به انقلاب می شوند و یا اجازه می دهد که یک طبقه متوسط ناراضی به وجود آید و یا آنکه اصولا اعتماد به خود و علاقه به حکومت را از دست می دهد. “

قسمتی از کتاب 1984 اثر جورج اورول

نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0/5 ( 0 نظر )