چطور با کاری که از آن تنفر دارید کنار بیایید

ما قصد داریم مقاله چطور با کاری که از آن تنفر دارید کنار بیایید را در اختیار تان قرار دهیم

متن مقاله

چطور با کاری که از آن تنفر دارید کنار بیایید

در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله در مورد رضایت شغلی با شما صحبت کنیم

با آنکه همه گاهی اوقات با فکر شنبه (شروع هفته کاری) ناراحت می‎شوند، گاهی اوقات شدت این احساس در فرد زیادتر شده و بیشتر او را تحت تاثیر قرار می‎دهد. اگر تعداد روزهایی که با خود می‎گویید “من از کارم نفرت دارم” بسیار زیاد است، باید بگوییم تنها نیستید. ولی این گفته به این معنا نیست که باید آن احساس ترس و نفرت را بپذیرید. نیازی نیست کاری را که از آن نفرت دارید انجام دهید و احتمالا هم‎چنین نیازی نیست به شغلی که دوست ندارید را عوض کنید. راه‎های ساده زیر می‎توانند به شما کمک کنند که از شغل فعلی خود احساس رضایت بیشتری به دست آورید.

ابتدا باید مشخص کنید چه چیزی باعث می‎شود بگویید “من از کارم نفرت دارم”. افراد مختلف به دلایل گوناگون از شغل خود نفرت دارند، ولی عموما چیزی که باعث تنفر از شغلشان می‎شود به عواملی ربط دارد که باعث فرسودگی شغلی می‎شوند یعنی:

  • عدم تطابق مهارت‎ها – اگر مهارت‎های شما بیشتر از سطح لازم در کار است، ممکن است احساس بی‎حوصلگی کنید. اگر انتظاراتی که شما دارید بسیار بالا هستند، ممکن است احساس ناامیدی کنید. در هر صورت، این دو باعث بروز سطح بالایی از استرس می‎شود.
  • کنترل کم – افراد باید حس کنند که به طور کلی در زندگی خود نسبت به چیزی کنترل دارند، و این قضیه به خصوص در مورد شغل صدق پیدا می‎کند. اگر احساس می‎کنید نسبت به وقایعی که در شغلتان رخ می‎دهد کنترل ندارید، احتمالا هر چیزی که در کار تجربه می‎کنید بیشتر باعث ایجاد استرس می‎شود. داشتن مقدار اندکی از کنترل می‎تواند واقعا در حس و حال شما تغییر ایجاد کند.
  • فشار زیاد – اگر اشتباه کنید عواقب بسیار بدی دارد؟ اغلب اوقات به نظر افراد ساعات زیاد کار یکی از عوامل مهم فرسودگی شغلی است، ولی کار تحت شرایط با فشار زیاد واقعا بر حجم استرس می‎افزاید!
  • کم دیده شدن – آیا به خاطر موفقیت‎هایی که کسب می‎کنید دیده می‎شوید؟ آیا برای تلاش سختی که دارید پاداش مناسبی دریافت می‎کنید؟ اگر پاسخ منفی است، حفظ انگیزه درونی نسبت به کار سخت می‎شود. ما همه باید این احساس را داشته باشیم که کاری که می‎کنیم اهمیت دارد.

اگر فکر می‎کنید که کار شما بعضی از شرایط بالا را دارد، یا به دلیل دیگری احساس “من از کارم متنفرم” را دارید، استرس ناشی از رفتن به سر کار قابل درک است. گرچه، استعفا بهترین گزینه برای شما نیست، یا حداقل فورا نباید از کار دست کشید. اگر نیاز به کار دارید، نگران پیدا کردن یک شغل مشابه یا بهتر هستید، یا نمی‎توانید به هر دلیلی از کار خود بیرون بیایید، ناامید نشوید. راه‎حل‎های زیر می‎تواند به شما کمک کند استرس کمتری در کار داشته باشید و از آن بیشتر لذت ببرید.

  • توانایی‎های خود را وارد کار کنید – برای لذت بردن از کاری که دارید، باید به مقدار کافی با چالش‎های مختلف روبرو شوید، یعنی نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. حتی، بهتر است به شکلی تحت چالش قرار بگیرید که منجر به کار گرفتن بهترین توانایی‎های شما شود.
  • کار خود را با تغییر دادن بهتر کنید علاوه بر لحاظ کردن مهارت‎های خود در کار فعلی‎تان، با کارفرمای خود صحبت کنید و ببینید آیا می‎توانید با اندکی تغییر مسئولیت‎هایی که دارید، کار خود بهتر کنید. وظایفی را مد نظر قرار دهید که به شرکت کمک می‎کنند، مواردی که طبیعتا از انجام آن لذت می‎برید و به خوبی انجام می‎دهید، و ببینید شاید بهتر است انجام کارهایی که برای شما بیش از حد استرس‎زا است توسط افرادی انجام گیرد که با توجه به تخصص در آن حوزه بهتر آن را مدیریت می‎کنند.

خنده را فراموش نکنید! پیدا کردن جنبه طنز هر موقعیتی می‎تواند عوامل استرس‎زا را به عوامل کاهش‎دهنده آن تبدیل کندد یا حداقل می‎تواند اندکی از قدرت استرس‎زایی آن‎ها بکاهد!

مدیریت استرس را تمرین کنید اگر بتوانید از استرس کلی خود بکاهید، کمتر تحت تاثیر عوامل استرس‎زا در محیط کار قرار خواهید گرفت.

پشتیبان پیدا کنید مطمئن شوید که در زندگی خود حامی دارید. اگر می‎توانید یک گروه حمایتی از همکاران ایجاد کنید تا در زمان خطاهای کاری یا دستیابی به موفقیت همدیگر را تسلی دهید یا تشویق کنید. یا گروهی از دوستان بیرون از محیط کار ایجاد کنید. این گروه‎ها می‎توانند به شکل معجزه‎آسایی روحیه فرد را تغییر دهند! و اگر احساس استرس، ناامیدی و عدم کنار آمدن با شغل‎تان را دارید با یک روانشناس صحبت کنید، نیازی نیست به تنهایی با این شرایط مقابله کنیدمنبع.

استاد تیموری

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *