• ما در مقاله هدف گذاری به طور کامل در این مورد صحبت کردیم حال قصد داریم در مقاله موفقیت اندکی در باب این موضوع صحبت کنیم

  حرکت به سمت موفقیت یعنی این که خودتان را برای رسیدن به موفقیت آماده کنید

  مارتین لوترکینگ می گوید :

  از نخستین پله ایمان بالا روید . نیازی نیست در مسیر , پله را تا انتها ببینید . فقط کافیست از اولین پله بالا روید.

  مسافران حرفه ای و افراد موفق , همیشه قبل از سفر و حرکت به سمت موفقیت , تمام ملزومات مورد نیاز خود را برای سفرشان چک می کنند . آنها چندان به حافظه شان اعتماد ندارند , برای همین همه چیز را یاد داشت می کنند . آنها به خوبی می دانند که اگر به خاطر کمبود زمان , با دلهره و با دستپاچگی , وسایل شان را جمع کنند , امکان از یاد بردن بعضی ملزومات مهم و ضروری سفر وجود خواهد داشت .

  بنابراین , شما باید قبل از به حرکت به سمت موفقیت , همه چیزهای مورد نیاز خود را به طور حرفه ای و کامل و بدون نقص تدارک ببینید و مثل یک مسافر کاملا حرفه ای و آینده نگر به راه بیفتید .

   مراقب بدترین نتیجه ممکن باشید

  حرکت به سمت موفقیت  یعنی همیشه هنگام حرکت , بدترین نتیجه ها را هم در نظر بگیرید و برای آن تدبیری حاضر کنید تا در صورت وقوع آن , غافلگیر و دستپاچه نشوید و بتوانید با آرامش آن را برطرف و به سراغ راهکار بعدی بروید .

   حل مشکلات و موانع جزئی و بنظر ناچیز

  حرکت به سمت موفقیت  یعنی شما اصلا نباید اینطور فکر کنید که مسائل و مشکلات کوچک , اهمیتی ندارند و لازم نیست آنها را رفع کنید . حتی کوچک ترین مشکل هم می تواند شما را از مسیر اصلی رسیدن به موفقیت منحرف کنید و دردسرساز باشد .

  فرض کنید که تنها اگر یک پیچ و مهره کوچک از یکی از چرخ های یک هواپیما باز شود و یا از کار بیفتد , چه خواهد شد ؟

  مطمئنا پرواز و رسیدن به مقصد با مشکل مواجه خواهد شد و یا در خوش بینانه ترین حالت , با تاخیر انجام خواهد گرفت . بنابراین رسیدگی به تمام جزییات و مسائل کوچک و بزرگ حائز اهمیت است .

   بررسی شیوه های تدارک و آمادگی

  حرکت به سمت موفقیت  یعنی افراد موفق و حرفه ای همیشه در هر کاری که قصد انجامش را دارند , با آمادگی کامل شروع به کار می کنند . روش تدارک موفق , بررسی و بازبینی چک لیست شخصی است . شما می توانید چند نکته مهم را یاد داشت و چک کنید .

  « شروع خوب و منسجم , نیمی از انجام کار به طور جدی است »

  ۱ . حرکت به سمت موفقیت  یعنی از خود سوال کنید ؛

  کجا می روید ؟ قصد دارید چه کاری را به انجام برسانید ؟ اگر همه چیز طبق نظر و خواسته شما پیش برود , چه وضعیتی خواهید داشت ؟

  مدتی را صرف اندیشیدن درباره اهداف و آرزوهای تان بکنید .

  هر چه قدر بتوانید اهداف تان را با جزئیات بیشتری توصیف کنید . به راحتی می توانید برنامه ریزی کنید و به تکنیک های برتر آمادگی و تدارک , دست یابید

  1. حرکت به سمت موفقیت  یعنی تهیه لیستی دقیق و حساب شده از کارها

  کارهایی که برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهید  . اصلا نباید هیچ موردی را از قلم بیندازید . هر لحظه و در هر کجا , مورد جدیدی به ذهنتان رسید , فورا آن را به لیست تان اضافه کنید .

  ۳ . حرکت به سمت موفقیت  یعنی دور اندیش باشید ؛

  تمام مسائل و شکست های احتمالی , تاخیرها و ناکامی های رسیدن به هدف را در نظر بگیرید . و برای هر اتفاق پیش بینی نشده ای خودتان را آماده کنید و تدابیری برای آنها بیندیشید تا در صورت وقوع هریک از آنها تدابیرتان را روی آن مشکل , پیاده کنید .

  ۴ . حرکت به سمت موفقیت  یعنی مشاوره بگیرید ؛

  مشورت با افرادی که همین راه را طی کرده اند , کمک بسیاری به سرعت عمل شما خواهد کرد و در واقع میان بری به سمت موفقیت تان خواهد بود  . چون آنها بسیاری از گزینه ها را امتحان کرده اند و به موفقیت آمیز بودن یا شکست پذیر بودن آن راهکار پی برده اند . بنابراین دیگر لازم نیست که شما وقت و انرژی تان را برای آزمون و خطا تلف کنید . پس متواضعانه به توصیه افرادی که قبلا همین راه را طی کرده اند , با جان و دل گوش دهید  .

  ۵ . حرکت به سمت موفقیت  یعنی فراوان مطالعه کنید ؛

  تا جاییکه می توانید و در هر جا و در هر فرصتی مطالعه کنید و اطلاعات تان را بالا ببرید . همیشه و در هر فرصتی در پی یادگیری و کسب آگاهی باشید . گاهی یک آگاهی ساده می تواند تفاوت میان شکست و موفقیت را رقم بزند . اگر خواسته تان برای تان مهم است , پس باید روی زمان و انرژی و پشتکارتان سرمایه گذاری هنگفتی منظور بفرمایید . و با جدیت و دقت تمام به موفقیت تان فکر کنید . گاهی چیزی به اسم « فرصت دوباره » وجود ندارد .

  ۶ . حرکت به سمت موفقیت  یعنی همیشه یک برنامه ریزی دوم هم داشته باشید

  هنگام حرکت به سمت مقصد , مدتی را صرف شناسایی تاخیرها , وقفه ها و انحرافات احتمالی مسیرتان نمایید . همیشه علاوه بر برنامه ریزی اصلی تان , یک برنامه ریزی دوم هم داشته باشید تا چنانچه برنامه ریزی اول تان به هر دلیلی جواب نداد , بتوانید سریعا و بدون معطلی به سراغ برنامه ریزی دوم تان رفته و شروع به پیاده سازی آن روی مسیرتان کنید .

  با تمام نیرو و توان خود حرکت کنید

  حرکت به سمت موفقیت  یعنی خیلی مهم است که وقتی شروع به حرکت می کنید و اولین قدم را برمی دارید , از حداکثر توان خود استفاده کنید و با تمام قوا به راه بیفتید .

  وقتی خلبان برای پرواز آماده می شود , حتما باید با ۱۰۰ درصد سرعت خود از زمین بلند شود و اگر حتی از ۸۰ یا ۹۰ درصد قدرت موتور استفاده نماید ؛ در خوشبینانه ترین حالت تنها خواهد توانست روی همان باند , همینطور حرکت کند و هرگز به آسمان بلند نمی شود .

  اگر شما از خلبان سوال کنید که ؛

  اگر به جای اینکه با ۱۰۰ درصد سرعت شان حرکت کنند , از ۸۰ یا ۹۰ درصد قدرت موتر استفاده کنند , چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

  همه آنها یک جواب به این سوال خواهند داد : « اگر هواپیما با سرعتی کمتر حرکت کند , هیچوقت به سرعت مطلوب برای بلند شدن از زمین نمی رسد » .

  افراد موفق هم در حرکت به سمت موفقیت , با تمام سرعت حرکت می کنند و هر آنچه را که در توان دارند به کار می گیرند .

  شما باید به نیروی عظیم درون خود پی ببرید و آن را تمام و کمال در جهت رسیدن به موفقیت به کار گیرید , آنگاه رسیدن به موفقیت حتمی است .

  رابرت کلیر می گوید

  قدرت خوشبختی , قدرت خوبی ها و قدرت موفقیت , در درون هر یک از ما نهفته است . قدرت نامحدود و بی نهایت در درون ماست

   قدم های تان را محکم بردارید

  حرکت به سمت موفقیت  یعنی تفاوت اصلی میان افراد موفق و ثروتمند با افراد معمولی در این است که ؛ افراد معمولی قدم های خود را با ترس و تردید  برمی دارند و به خود و توانایی های شان ایمان ندارند . ترس , شک وتردید و ناامیدی در قدم به قدم حرکت شان به سمت موفقیت نهفته است .

  اما افراد موفق , قدم های خود را محکم و با اطمینان بر می دارند . در هر قدم آنها , اعتماد به نفس , انگیزه و امید , خوشبینی و ایمان راسخ جای گرفته خود را گرفته اند.

  افراد معمولی مانند افراد موفق برای خود آرزوها و خواسته هایی دارند , اما وقتی صحبت از عمل و تلاش برای رسیدن به موفقیت به میان می آید , عقب نشینی می کنند و هیچ تلاشی برای رسیدن به خواسته شان نمی کنند . در دل حرکت به سمت موفقیت را می خواهند چون به خود ایمان ندارند . چون خود را ضعیف و ناتوان می پندارند . چون به قدرت درون خود پی نبرده اند . چون منفی باف و ترسو هستند . چون توانایی و ظرفیت شکست خوردن و دوباره از جای خود بلند شدن را ندارند . این افراد هیچ گاه به جایگاه بالایی نخواهند رسید و برای همیشه در زندان روانی که در ذهن شان برای خود ساخته اند , خواهند ماند .

  جمله ای را در جایی خوانده ام که بسیار برایم تاثیرگذار بود ؛

  در سواحل ناامیدی و ترس , افرادی را می توان دید که درست در همان لحظه ای که باید پیروی کنند و نجات یابند , با شک و تردیدشان همه چیز را از دست داده اند

  تمرکز بر روی ابعاد شخصیتی افراد موفق

  حرکت به سمت موفقیت  یعنی آنهایی که به خود و توانایی های شان اعتقاد کامل دارند . شک ها و تردید های شان را باور ندارند و به باورهای شان هم شک ندارند . به محض مواجه با کوچکترین مشکل یا حتی شکست جدی , ناامید و دلسرد نشده و عقب نمی کشند . مثبت اندیش و با تدبیر هستند . شجاعت و جرات عمل کردن و نیز توان و ظرفیت مواجه با شکست را دارند و خود را برای رویایی با همه موانع و سختی های راه آماده کرده اند . موفقیت این  افراد دیر یا زود , حتمی است .

    شجاعت مهم ترین عامل موفقیت است

  حرکت به سمت موفقیت یعنی شجاعت و عدم داشتن ترس است .

  رابرت گرمن می گوید :

  همیشه در زندگی تان شجاع و نترس باشید . شجاعت ممکن است گاهی برای تان دردسر ساز باشد , اما در اکثر مواقع شما را نجات می دهد

  پس همانطور که توضیح دادیم , شما باید شجاعت عمل کردن به هدف تان را داشته باشید . آرزویی که شجاعت عمل نمودن به آن وجود نداشته باشد , به هیچ دردی نمی خورد . زمانی که شجاعت انجام کاری را داشته باشید ؛ در آن موقع , آرزوی تان به حقیقت خواهد پیوست .

  مارگارت تاچر می گوید :

   شجاعت , مهم ترین برتری آدمی است . چون همه چیز به آن  بستگی دارد

   انعطاف پذیر باشید

  حرکت به سمت موفقیت یعنی بعد از اینکه هدف تان را به وضوح مشخص کردید , در طول مسیر باید انعطاف پذیر باشید . اهمیتی ندارد که چگونه به هدف تان برسید . شاید امکان اینکه دقیقا طبق برنامه از پیش تعیین شده تان پیش بروید , وجود نداشته باشد و بعضی شرایط و اوضاع پیش بینی نشده , شما را به مسیر درست دیگری هدایت کند . پس باید انعطاف پذیر باشید و در وقت ضرورت , مطابق با شرایط پیش آمده جلو بروید تا در نهایت به موفقیتی که طالبش هستید برسید .

  مهم این است تاجایی که می توانید به جلو حرکت کنید . حالا زیاد هم مهم نیست که با چه روشی و چگونه ؟! مهم میزان پیشرفت شما و رسیدن به مقصد است .

  ایمان و اراده قوی داشته باشید

  حرکت به سمت موفقیت یعنی اگر با ایمان و اعتقاد راسخ در مورد هدف تان تصمیم گیری کنید ؛ طبیعت اولین قدم درست را به شما نشان خواهد داد . طبیعت با این کار کاملا مشخص می کند که شما واقعا فردی مصمم و با اراده هستید یا خیر ؟!

  زمانی که با ایمان و اراده جدی قدم برمی دارید , طبیعت اینطور نتیجه گیری می کند که شما در انجام کارتان و رسیدن به موفقیت , مصمم و جدی هستید و قدم بعدی را به شما نشان خواهد داد . و زمانی که قدم برداشتید , طبیعت باز هم قدم بعدی را به شما نشان خواهد داد و همینطور شما را تا رسیدن به موفقیت همراهی خواهد کرد .

  همیشه می توانید یک یا چند قدم درست بعدی را ببینید و زمانی که قدم برداشتید به راحتی می توانید مسافت بیشتری را دیده و برای قدم های بعدی آماده شوید .

  – مثالی جالب از جک کنفیلد ؛

  اتومبیلی را در نظر بگیرید که در تاریکی شب در حال حرکت است و چراغ های جلوی آن فقط می تواند حداکثر تا فاصله ۶۰ کیلومتری را برای راننده روشن کند , اما با همین مقدار روشنایی می توان فاصله کالیفرنیا تا نیویورک را رانندگی کرد . چرا که راننده برای جلو رفتن فقط به همین مقدار روشنایی و دید نیاز دارد . چرا که هر چه جلوتر می رود , ۶۰ متر بعدی برایش روشن می شود و این اتفاق تا رسیدن به مقصد ادامه دارد . زندگی نیز همین گونه است و سرانجام به همان مقصدی که در نظر داریم , خواهیم رسید . چون این خواست ماست که به کجا و به چه چیزی برسیم

   صرف زمان بیشتر مساویست با کسب موفقیت بیشتر

  حرکت به سمت موفقیت یعنی صرف زمان بیشتر و فعالیت بیشتر

  هر چه قدر شما در هفته مشغول انجام کارها و فعالیت های بیشتری باشید , موفقیت بیشتری هم کسب خواهید کرد . طبق تحقیقات , افراد موفق مانند ؛ کارفرما , رییس , تاجر و مدیر ارشد که درآمد بالایی دارند و از موفقیت و موقعیت شغلی خوبی برخوردارند , حدود ۵۹ ساعت در هفته کار می کنند .  در حالیکه افراد معمولی که درآمد کمی هم دارند , کمتر از ۲۰ ساعت در هفته کار می کنند .

  یادتان باشد هرگز نمی توانید چیزی را که نکاشته اید , برداشت کنید .

  طبق مصاحبه ای که استنلی و دانکو در طی ۲۵ سال تحقیقات خود راجع به افراد موفق انجام داده اند , به این نتیجه رسیده اند که ۸۵ درصد از میلیونرهای خودساخته , موفقیت شان را مدیون صرف زمان بیشتر و انجام کارهای زیاد در طول روز هستند . بسیاری از آنها در طی مصاحبه بیان کرده اند که ؛ « من تحصیلات زیادی نداشته ام و حتی باهوش تر یا بهتر از بقیه افراد نبودم اما از دیگران بیشتر کار می کردم » .

  آیا شما هم می خواهید جزو افراد موفق و پر درآمد باشید ؟

  پس باید در طی ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته , بیشتر از دیگران کار کنید و زمان بیشتری به کار و فعالیت مشغول باشید .

  نکته مهم حرکت به سمت موفقیت : البته در نظر داشته باشید که منظور از صرف زمان بیشتر و انجام فعالیت های بیشتر , کارها و فعالیت های باکیفیت و پرمحتواست . چرا که ممکن است فردی در طول روز ۱۴ ساعت کار کند , اما کاری که انجام میدهد از نظر کارایی و بازده چندان چنگی به دل نزند . اما فرد دیگری به همان مقدار و یا شاید گاهی کمتر کار کند  , ولی بازده و کارایی فعالیتهایی که انجام می دهد فوق العاده باشد و این خود راز موفقیت در کار هست

  سوالات متداول در خصوص هدف گذاری

  ۱- نقش و تاثیر هدف گذاری در استراتژی حرکت چیست ؟

  مسافران حرفه ای و افراد موفق , همیشه قبل از سفر و حرکت به سمت موفقیت , تمام ملزومات مورد نیاز خود را برای سفرشان چک می کنند . آنها چندان به حافظه شان اعتماد ندارند , برای همین همه چیز را یاد داشت می کنند . آنها به خوبی می دانند که اگر به خاطر کمبود زمان , با دلهره و با دستپاچگی , وسایل شان را جمع کنند , امکان از یاد بردن بعضی ملزومات مهم و ضروری سفر وجود خواهد داشت .

  ۲- هدف گذاری و تمرکز بر روی ابعاد شخصیتی افراد موفق چه نتیجه ای دارد ؟

  حرکت به سمت موفقیت  یعنی آنهایی که به خود و توانایی های شان اعتقاد کامل دارند . شک ها و تردید های شان را باور ندارند و به باورهای شان هم شک ندارند . به محض مواجه با کوچکترین مشکل یا حتی شکست جدی , ناامید و دلسرد نشده و عقب نمی کشند . مثبت اندیش و با تدبیر هستند . شجاعت و جرات عمل کردن و نیز توان و ظرفیت مواجه با شکست را دارند و خود را برای رویایی با همه موانع و سختی های راه آماده کرده اند . موفقیت این  افراد دیر یا زود , حتمی است .

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  1 پاسخ
  1. profile avatar
   محبوبه گفته:

   فرمول ساده موفقیت و راه های رسیدن به اون بسیار مختلف هست اما جالبه که موارد بسیار کاربردی در این مقاله مطرح شده که می تونه برای هر کسی کارگشا باشه

   پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای