• آموزش نویسندگی : با خواندن این مقاله نوشتن دیگر رویا نیست

  ما قصد داریم مقاله  آموزش نویسندگی : با خواندن این مقاله نوشتن دیگر رویا نیست را در اختیار تان قرار دهیم

  متن مقاله

  تمرین نوشتن

  آموزش نویسندگی : تمرین نوشتن ، با خواندن این مقاله نوشتن دیگر رویا نیست

  تا بحال کسی را نقد کرده اید؟

  آیا تا به حال نکته ای داشته اید به دوستی بگویید و حرفتان را قبول کرده باشد؟

  آیا تابحال خاطره فیلم و یا موضوعی را برای دیگران تعریف کرده اید که تحت تاثیر قرار بگیرند؟

  آیا تا بحال توانستید شخصی را قانع کنید تا محصول شمارا بخرد؟ و یا از خدمات شما استفاده کند؟

  آیا تا بحال…

  بگذارید راحتتان کنم هر شخصی می تواند بنویسد مگر خودش نخواهد!!!

  این نظر و تجربه من است و البته باورم. اما مهمترین مسئله شروع کردن به نوشتن و یا بهتر است بگویم از کجا نوشتن را آغاز کردن است.

  آموزش نویسندگی

  تمرین نوشتن

  اینکه شما یک کاری که قبلا هم انجام داده اید را بخواهید همین الان به طور جدی مجدد شروعش کنید. آیا تا بحال در دوران تحصیلتان انشا نوشته اید؟ باید اعترافی کنم همیشه در نوشتن انشا مشکل داشتم بیشتر مواقع پدرم یا دایی من کمکم می کردند همیشه مطلب کم می آوردم . بله برای من هم زجر آور بود وقتی می گفتند دو صفحه انشاء بنویسید، البته نه به صورت درشت و با فاصله از هم. معلم انشاء هم دست همه را خوانده بود .

  تمرین نوشتن : اما براستی چرا یک فردی که آنگونه بود امروز نه تنها نویسنده شده بلکه تدریس هم می کند! و دقیقا به همین دلیل است می گویم همه می توانند بنویسند اگر بخواهند، تنها نکاتی است که باید بدان عمل کنند. این نکات سالهاست دارم رعایتشان می کنم و امروزه ملکه ضمیر ناخودآگاهم شده است و دیگر به صورت اتوماتیک در من سیستمی شده است .

  ممکن است بسیاری از این نکات ساده به نظر بیاید چرا که تمام تلاشم توجه به جزئیات نوشتن است اندکی صبوری کنید و مطالعه کنید میدانم سریع می خواهید به انتهای مطلب برسید صبر کنید و مطمئن باشید این نکات ذهنتان را آنچنان آماده می کند که براحتی نوشتن در خونتان می رود و قلم بدست شدن برایتان لذت بخش می شود. پس با من همراه شوید.

  ۱-جای نوشتن : کجا می خواهید بنویسید و با چه ابزاری می خواهید بنویسید؟ روی یک کاغذ باطله و یا روی یک تقویم قدیمی و شاید هم پشت جلد کتاب درسی خودتان؟ بله روی همه اینها می توانید بنویسید ولی تجربه به من نشان داد پراکندکی نوشته هایم باعث شد بهترین ایده هایم را به فراموشی بسپارم و بعدها متوجه شدم در زیر زمینی قدیمی همه آنها زیر آب فاضلابی که بالا زده بود نابود شدند نوشته های دوران نوجوانی و جوانی، شما که نمی خواهید دچار چنین وضعی شوید پس از همین الان جای مشخصی برای نوشتم مشخص کنید یک دفترچه زیبا و البته متفاوت با سایر دفترهایتان را پیشنهاد می دهم البته ممکن بعضی ها گارد بگیرند مگر چه خبر است می نویسیم دیگر از همین الان برویم هزینه اضافی کنیم بله بنده هم امروز می نویسم روی هر جایی که دم دستم باشد ولی بلافاصله که به دفترچه ام دسترسی پیدا کردم همه را در آن وارد می کنم .

  همین الان یهویی چندتا عکس میگذارم تا ببینید اصلا کارسختی نیست. راستی در مورد خط هم مفصل مطلبی خواهم گفت به مرور.

  مقدمات نویسندگی

  بگذارید اصولی پیش برویم این به نفع همه است. اصولی…
  تمرین نوشتن : جای نوشتن فقط مشخص کردن دفترچه نیست بلکه خود مکان نوشتن نیز مهم است شما کجای منزل دفتر کار و یا محیط دانشگاهتان راحت هستید برای نوشتن برای اینکه بدانید به این دو نکته توجه کنید اول مدت زمانیکه در آنجا به نوشتن مشغول هستید دوم تعداد صفحات با کیفیتی است که نوشتید هرکجا این دو مورد بیشترین بازدهی را برایتان داشته است همانجارا تا نهادینه شدن نوشتن ثابت نگه دارید .

  ۲-زمان نوشتن : شما در چه زمانی می نویسید و راحتید مثل من که همین الان می نویسم ساعت ۵:۴۶ صبح است!!! یا شبها و یا عصرها بهتر می نویسید. این یک واقعیت است که هر شخصی در یک زمان خاص بیشتر و دلچسب تر می نویسد به این موضوع دقت کنید حتما. زمان نوشتنتان را با زمان بدنتان هماهنگ کنید .

  البته باید بگویم شخصا در کتابهای خاصی و حتی تغییر فصول زمان نوشتنم تغییر می کند باور کنید بسیار معدود مواردی بوده در فصل بهار بتوان صبحها بنویسم مگر اینکه کلا آن شب را نخوابیده باشم و تا ظهر مشغول نوشتن بوده باشم! و شبانه روز را به اصطلاح قاطی کرده باشم. اما در پاییز عصرهای زیبایی بود برای نوشتن. خودتان را بررسی کنید بد نیست زمان نوشتنتان را به مرور بلد شوید.

  ۳-چه چیزی بنویسم : ببینید بیشتر چه می خوانید این موضوع بسیار مهمی است بیشتر به چه چیزی علاقه دارید، علاقه مهمترین مسئله در نگه داشتن شما در مسیر نویسندگی است. رمان دوست دارید؟ عاشقانه و یا جنایی و معماگرا؟ علمی دوست دارید و یا تاریخی؟ زمان حال و یا بیشتر در گذشته سیر می کنید؟ با سفرنامه چطور هستید؟ داستانهای کودکانه نظرتان را جلب می کند؟ و یا خبری و سیاسی اجتماعی و یا هرچیز دیگری که دوست دارید .

  تمرین نوشتن : ببینید چاره ای نیست یک موضوع را بایستی انتخاب کنید برای نوشتن اگر موضوعی نباشد اساسا نقطه شروعی هم نخواهید داشت، برای نوشتن نیاز به شروع است شروع می تواند از موضوع اتفاق بیوفتند که سراسر مسیر نویسندگی همراهتان است.

  فرض می کنیم موضوع را انتخاب کردید اکنون نوبت به نوشتن اولین حرف،کلمه و جمله است. یادتان باشد خیلی ها نمی توانند حتی یک جمله بنویسند اما از آخرین تجربه یک کار آموزم برایتان می گویم که می خواست کتاب آشپزی و شیرینی پزی بنویسد و می گفت من اصلا بلد نیستم نمی دانم چه بنویسی و اینگونه به او آموختم که بنویسد.

  به او گفتم یک فعل انتخاب کن شما هم یک فعل انتخاب کنید. او گفت شدن گفتن بسیار عالی الان یک جمله بنویس که این فعل در آن بیایید و مربوط به کارت شود او گفت: وقتی مواد آماده شدند. گفتم به جای وقتی چه می توانی بنویسی و او گفت می شود گفت زمانیکه مواد آماده شدند و یا موقعی که مواد آماده شدند. گفتم آفرین سه جمله نوشتی  با یک معنی حالا بیا جمله را بزرگترش کنیم. گفتم چه چیزی در آشپزی مهم است گفت دقت و به جمله اضافه کرد.وقتی با دقت کامل مواد آماده شدند. و ما همینطور ادامه دادیم تا رسیدیم به این جمله که ابتدا مواد اولیه را آماده کنید، لیست مواد اولیه به شرح ذیل است و طرز تهیه آن بدین گونه است… وقتی با دقت کامل و بدون عجله و با تمرکز کامل مواد آماده شدند … .

  به همین سادگی او در همان جلسه دستور تهیه کیک خیس را نوشت و فقط کافی بود ۱۹ دستور دیگر را بنویسد تا اولین کتاب جیبی آشپزی خودش را کامل کند. او امروز در حال تهیه دستورات خاص خودش و عکسهای عالی برای کتابش است. پس شما هم می توانید. البته من با او نقشه ذهنی را هم کار کردم برای شما هم گذاشته ام می توانید ببینید و استفاده کنید .

  سوالات متداول در خصوص آموزش نویسندگی

  ۱- مهمترین موضوع در آموزش نویسندگی چیست ؟

  هر شخصی می تواند بنویسد مگر خودش نخواهد . این نتیجه نظر و تجربه حرفه ای ماست و البته باورمان این است . اما مهمترین مسئله شروع کردن به نوشتن و یا بهتر است بگویم از کجا نوشتن را آغاز کردن است .

  ۲- چه چیزی بنویسم ؟

  ببینید بیشتر چه می خوانید این موضوع بسیار مهمی است بیشتر به چه چیزی علاقه دارید، علاقه مهمترین مسئله در نگه داشتن شما در مسیر نویسندگی است. رمان دوست دارید؟ عاشقانه و یا جنایی و معماگرا؟

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  آخرین دیدگاه و 2 دیدگاه دیگر نیاز به تایید دارند.
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای