• این صفحه مورد پسند 126,686 بازدیدکننده می باشد.

  نامه دوستانه به دوست به همراه نمونه نامه

  محمدرضا تیموری هستم و در این مقاله میخواهیم در مورد نامه دوستانه مفصل صحبت کنیم

  نامه دوستانه را شما می توانید به اعضا خانواده دوستان و کسانی که برای شما ارزشمند هستند را بنویسید تا به آن ها بگویید که چقدر دوست دارید آن ها را

  خسته نکن خودتو با گوشی فیلمش رو ببین

  آشنایی کلی با نامه دوستانه

  سرفصل های نامه دوستانه

  ما در مقاله چگونه نویسندگی را شروع کنیم ؟ مبانی را یاد گرفتیم حال می خواهیم طرز نوشتن یک نامه دوستانه را از سری مقالات آموزش نویسندگی با هم یاد بگیریم.

  مزایای نوشتن نامه دوستانه

  مزایای نامه دوستانه

  صحبت از قالب های رسمی و دوستانه به میان آمد و لازم شد که خاطر نشان کنیم نامه نیز انواع مختلف دارد.

  در واقع شما برای نوشتن نامه یک موضوع انتخاب می کنید و این موضوع شما مخاطب خاص خودش را دارد. در واقع مجموع موضوع و مخاطب خاص نوع نامه را نشان می دهد.

  بعنوان مثال شما می خواهید به فردی ابراز عشق کنید.موضوع نامه ی شما می شود ” ابراز عشق” .

  حال فردی که قرار است نامه را برای او ارسال کنید ، کیست؟ . این شخص را نیز همسرتان در نظر بگیرید .

  در این صورت شما یک نامه ی عاشقانه به همسرتان خواهید نوشت. اصل مهم در شناخت انواع نامه ، اصول نگارشی نامه است.

  زیرا که پیدا کردن موضوع و شخص آن ، و به مراتب نوع نامه امری سهل است ، اما آنچه که در نتیجه قرار است برای ما حاصل می شود ، یادگیری اصول نامه نگاری برای انواع نامه ها است.

  ابتدا به امر ما باید انواع نامه ها را بشناسیم و سپس برای هر کدام اصول مربوط به خودش را ذکر کنیم.در این مقاله قصد داریم  نوشتن  نامه به دوست صمیم  بپردازیم.

  چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم ؟

  چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم دوستی یکی از موهبت های خداوند است. هر آدمی در زندگی نیاز به آن دارد که علاوه بر روابط اجتماعی با همه ی افراد جامعه ، روابطی را نیز مد نظر داشته باشد که پر از مهر و عاطفه است و در آن حساب اعتماد و همدلی بر همه چیز ارجحیت دارد.

  همه ی ما اگر نگاهی به دور و برمان بیندازیم درک می کنیم که به چه میزان دور و برمان پر است از انسان هایی که به ما مهر و علاقه ی بسیار دارند و به قولی حساب دوستی و رفاقت بین مان جاری است.

  مسئله ی مهم تر در دوستی ها و این رابطه ی رفاقت گونه ، بیان احساسات است.

  هنگامی که ما با کسی حساب و کتاب رفاقت باز می کنیم ، باید به این نکته توجه داشته باشیم که بیان آن و ابراز علاقه به این مهر و حس اعتماد ، یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهیم. به همین خاطر نوشتن نامه صمیمی به دوست می تواند راه خوبی برای تداوم به

   نوشتن یک نامه ، می تواند یکی از بهترین راه های بیان این حس باشد.

  چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم

  ۱) فاصله ها را کم کنیم

  چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم ؟

  این روزها ، ساز و کار دنیای مدرن ، فاصله ی کلامی میان آدم ها را زیاد کرده است.
  این فاصله ی کلامی به دو صورت ایجاد شده است 

  نخست این که آدم ها کمتر وقت می کنند ، همدیگر را ببیند و طبیعی است که هنگامی که انسان هایی که با هم دوست هستند ، کمتر همدیگر را ببیند ، فرصت گفتگو در آنان نیز کمتر است و این یک خلل عاطفی بین انسانها ایجاد می کند.

  دوم این که فاصله ی کلامی منوط به میزان استفاده از گفتارهای احساسی است. امروزه تکنولوژی با ما انسان ها کاری کرده است که گفتن واژه ای چون ” دوستت دارم” ، ” ممنون که همیشه در هر شرایطی کنار من هستی. ” و یا  ” متشکرم رفیق که به من اعتماد داری. ”  قالب ماندگاری اش را از دست داده است

  و نهایتا در چند پیام در یکی از شبکه های مجازی و یا پیام رسان ها محدود شده است.

  این اتفاقات در دنیای مدرن ناگریز است ، اما خب این امر نباید چیزی از محبت بین انسان ها کم کند به همین خاطر نوشتن نامه صمیمی به دوست می تواند برگ برنده برای شما باشد.

  بگذارید خاطره ای در این باب بگوییم که در یکی از دوره های آموزش نامه نگاری از زبان یکی از شاگردانم شنیدم. او تعریف می کرد :

  ” در دوران تحصیل در دانشگاه ، یک هم کلاسی داشتم که عینا هم اتاقی من در خوابگاه نیز بود. ما روز و شبمان را با هم می گذراندیم ، او فوق العاده به من لطف داشت و من هم از چشمانم به او بیشتر اعتماد داشتم.

  او عاشق نوشتن بود ، او همیشه یک قلم و کاغذ با خودش داشت و هر چه که به ذهنش میرسید را می نوشت. اگر بخواهم حقیقتش را بگویم ، کمی به قلم و شیوه ی نگارش او نیز حسودیم می شد ، اما او واقعا یک نویسنده ی فوق العاده بود.

  همانطور که گفتم ما هر روز و شبمان را با هم می گذراندیم ، هر روز با هم پیاده روی می کردیم ، با هم حرف می زدیم ، گاها با هم درد و دل می کردیم و روزگار خوشی داشتیم.

  آنچه که از او خوب در خاطرم مانده است ، نامه هایی بود که او به من می داد. یادم است ، هر زمان که بیرون می رفتیم ، او برایم خاطره ی آن روز را می نوشت و انتهایش چند خطی نامه می نوشت و به من یادگار می داد و من همیشه تحت تاثیر نامه های او قرار می گرفتم و زبانا از او تشکر می کردم.

  سالها گذشت و دانشگاه به اتمام رسید ، تا اینکه یک روز متوجه شدم او به یکی از کشورهای همسایه برای کار مهاجرت کرده است. هر چه سعی کردم با او ارتباط بگیرم ، نشد که نشد. اما هر وقت دلم برایش تنگ می شد ، هر وقت یادش می افتادم ، سری به نامه هایش می زدم و آنها را مرور می کردم  می دیدم که نامه محبت آمیز به دوست چقدر شیرین است.

  آن نامه دوستانه همیشه برای من به یادگار ماند و همیشه نیز با خودم افسوس می خوردم که چرا من هیچگاه به نزد او نامه ای نگذاشتم که او نیز همیشه یاد من باشد.

  از آن زمان به این فکر افتادم که نامه نویسی  مخصوصا نوشتن نامه به دوست صمیمی را آغاز کنم.

  فکر می کنم که نامه دوستانه تنها راهی است که انسان ها می توانند عشق و علاقه ی شان را نسبت به یکدیگر ، البته بصورت ماندگار ، ابراز کنند . “.

  صحبت این هنرجوی دوره ی نامه نگاری مرا به فکر فرو برد. او راست می گفت ،
  امروزه ما دیگر کمتر مهر و محبت های ماندگاری را در اطراف خودمان می بینیم ، منظور از ماندگاری ، ردی ، نشانه ای ، اثری از رفیق و یا دوستی است که از او خاطره ای به ذهن داریم و یا او همچنان کنار ماست.

  این روزها ، همه ی مان نهایتا یکی دو پیام در تلگرام و واتس آپ برای هم می فرستیم و با چند ایموجی جواب می گیریم ، ولی غافل از آنیم که اگر تنها چند کلمه ی دیگر با هم حرف بزنیم ، محبت های ما به بالای صفحه می روند و پس از مدتی حتی دیگر در یاد هیچ کداممان هم نمی ماند.

  بنظرم همه ی این ها ما را قانع می کند که نامه ای به دوست خود بنویسیم ، هنگامی که نامه می نویسیم ، این فرصت را در دست داریم که یک نشان ماندگار در ذهن عزیزانمان به جای بگذاریم. یک نامه چندین بار خوانده می شود.

  اگر تا بحال نامه ای دریافت کرده اید ، می توانید به راحتی به این نکته پی ببرید که هر نامه را می توان چندین بار خواند. در شرایط مختلف خواند .

  حتی وقتی نامه را می خوانیم ، دقیقا می توانیم صدای فردی که نامه را برایمان نوشته است را مرور کنیم ، و این خودش کلی از مهربانی و دلتنگی را در انسان ها کم می کند.

  ۲) دیگر هیچ احساس خجالتی مانع ما نمی شود

  چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم ؟دلیل دیگری که نامه نوشتن می تواند برای ما داشته باشد این است که :

  نامه این فرصت را به ما میدهد که به راحتی ابراز مهر و لطف کنیم و هیچ احساس خجالتی مانع این ابراز احساسات ما نشود.

  مطمئنا برای همه ی ما پیش آمده است که بخواهیم به کسی ابراز احساسات کنیم و احساس خجالت و یا عدم اعتماد به نفس مانع این کار شود و احساس کنیم که ما نمی توانیم چشم در چشم کسی این کار را انجام دهیم.

  از این رو بهترین کار این است که نامه بنویسیم. نامه نوشتن ، این فرصت را به ما میدهد که فکر کنیم ، انتخاب کنیم و به راحتی آنچه که در دلمان داریم را بنویسیم.

  بسیاری از ما نسبت به افرادی که در زندگی خودمان عزیز می شماریم ، احساس رو در بایستی و یا احساس خجالت داریم و این باعث می شود که فاصله ی ما با آنها به دلیل وجود این حس بسیار زیاد شود.

  بگذارید یک مثال برایتان بزنم.

  یکی از دوستان صمیمی ما در زندگی پدر و مادر ما هستند.

  آنها زحمات زیادی پای ما می کشند تا اینکه ما در امنیت ذهنی و جسمی کامل به رشد بپردازیم و مدارج موفقیت را طی کنیم.

  شاید بسیاری از نوجوانان و جوانان امروزه قادر به این امر نباشند که بطور مستقیم با پدر و مادرشان صحبت کنند و از آنها تشکر کنند.

  عده ای از پدر و مادر خجالت می کشند و احساس می کنند که فاصله ی سنی مانع از بیان این حس بصورت بسیار مستقیم است. بسیاری دیگر احساس می کنند که از بس سر پدر و مادرشان شلوغ است که فرصت چند کلمه حرف زدن را ندارند و یا اگر بخواهند با آن ها حرف بزنند باعث مزاحمت آنان می شوند.

  هر چند که این احساس ، حس نادرستی است و پدر و مادر همیشه برای فرزندش وقت می گذارد ، اما اگر چنین حس هایی سراغتان آمده است می توانید از نامه استفاده کنید.

  در نامه می توانید هر آنچه که در دل دارید را برای آن ها بنویسید و به آن ها هدیه دهید. مطمئن باشید که انها هنگامی که نامه ی شما را بخوانند هزاران بار ، هزاران بار به جان شما دعا خواهند کرد و مهر و محبت شما در دل آنان هزارباره بیشتر می شود.

  پس نامه نگاری می تواند موانع احساسی ما را نیز کنار بزند و ما می توانیم به کمک نامه نگاری تمامی احساسات پنهان دل خودمان را به شخص بگوییم.

  ۳ ) اعتماد به نفس خودمان را زیاد کنیم

  چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم ؟نوشتن نامه دوستانه می تواند اعتماد به نفس ما را زیاد کند. باور کردنی نیست ، اما این امر حقیقت دارد.

  بنا به گفته ی روانشناسان ، بسیاری از افراد جامعه در بیان آنچه که در ذهن دارند و یا آنچه که در دلشان احساس می کنند ، جانبدار هستند.

  یعنی آن ها نمی توانند دقیقا و مستقیما آنچه را که به ان فکر می کنند را بیان کنند و یا آن را ابراز کنند .

   به عنوان مثال :

  باید چنین بگوییم که ، آیا تا بحال شده است که برای گفتن چند کلمه حرف جدی و یا بیان احساسات زبانتان بگیرد و احساس کنید که دیگر نمی توانید بیش از یکی دو جمله صحبت کنید؟

  آیا در چنین حالتی تجربه ی خشکی دهان و اینکه مدام آب دهن قورت بدهیدو نتوانید لب از لب باز کنید ، را داشته اید؟

  بله این ها همه اتفاقاتی است که برای همه ی انسان ها می افتد و ما باید بعنوان کسی که به شما آموزش نامه نگاری می دهیم ، در صادقانه ترین شکل ممکن با شما وارد صحبت شویم.

  موردی دیگر مثال می زنم .

  آیا تا بحال شده است که کلی حرف در ذهنتان آماده کرده باشید تا به کسی بزنید ، اما هنگامی که به او می رسید ، حرف هایتان یادتان رفته باشد؟

  یا اینکه بعد از اینکه حرف هایتان را زده اید و از پیش او رفته اید ، با خود فکر کرده باشید که  : ” ای وای چرا یادم رفت این جمله را بگویم؟

  کاش آن مسئله را هم گفته بودم؟ “.

  بله ، این ها همه نمونه هایی از مشکلاتی است که در گفتگوهای روزمره در میان انسان ها وجود دارند.

  وقتی ما صحبت از مشکل می کنیم ، حتما برای آن راه حلی وجود دارد. بیشتر این اتفاقات به دنبال عدم درک صحیح از اعتماد به نفس است.

  وقتی شما قرار است حرفی را به کسی بزنید و روحیه ی خودتان را می بازید و دهانتان خشک می شود ، این یعنی شما به احتمال زیاد آنقدر ها خودتان را جدی نگرفته اید که به او کلامی را که باید و شاید بیان کنید.

  و یا اگر با خودتان حرف آماده می کنید تا به یکی از دوستانتان بزنید ، این یعنی آنچنان به خودتان اهمیت نمی دهید و یا آنچنان اعتماد به نفس ندارید که بدون آماده کردن حرفی و یا بدون اینکه جمله ای را حفط کنید ، بتوانید با او حرف بزنید و همه ی حرف هایتان را یکجا بیان کنید.

  خب در چنین شرایطی باید چه کرد ؟ نامه نوشتن ، تنها پاسخ ما به شما است. شما باید نامه بنویسد. این روش را تنها ما بعنوان یک نویسنده و مدرس دوره های نویسندگی نمی گوییم ، بلکه روانشناسان و انسان شناسان بسیاری به این امر اشاره کرده اند که نامه نوشتن می تواند مبانی روابط اجتماعی که نتیجه ی اعتماد به نفس قوی است را برای انسان فراهم کند.

  چگونه یک نامه دوستانه بنویسیم ؟پس نوشتن  نامه را آغاز کنید.

  وقتی شما کاغذ و قلم جلوی رویتان می گذارید و نامه نوشتن را شروع می کنید ، این فرصت را در اختیار دارید که فکر کنید.

  فکر کردن می تواند آنچه که شما در ذهن دارید را بارها اصلاح کنید. وقتی شما کلمات را بر روی کاغذ ارائه می کنید .

  آنگاه ذهن شما به بخش های ارتباطی مغز شما این دستور را میدهد که هر آنچه که در این نامه ذکر شده است را بعنوان بخشی از گفتگوهای روزانه و مناسبتی ذخیره کند. بدین طریق ، وقتی شما چندین بار نامه نوشتن برای افراد را با این شیوه تجربه کنید ، آنگاه خواهید آموخت که در موارد مشابه چگونه به راحتی حرف خود را بزنید.

  همچنین نامه نوشتن این فرصت را به شما می دهد که چیزی را از قلم نیاندازید. چرا که شما برای نامه نوشتن نیاز به آن ندارید که بداهه بنویسید و یا اینکه سریعا آن را تحویل دهید.

  شما می توانید نامه دوستانه تان را بنویسد. می توانید آن را بخوانید. می توانید آن را کم کنید و می توانید به آن افزوده کنید و بدین شکل شما دیگر هیچ وقت نگران حرف های نزده ی خود نخواهید بود.

  ۴) هدفمند باشیم و  در وقت صرفه جویی کنیم

  در بسیاری از مواقع شما صحبتی با یکی از دوستان و یا آشنایان خود دارید که به درازا می کشد و یا اینکه شما در شرایطی برای حل یک مشکل با یکی از دوستان خود قرار می گیرید و او پاسخگوی دیدار شما نیست.

  در این شرایط شما می توانید فاصله را کم کرده و زمان برای خود بخرید.

  تنها کاری که شما نیاز است انجام دهید این است که بجای برنامه ریزی و این در و آن در زدن ، بنشینید و یک نامه برای دوست بنویسید و هر چه که می خواهید بگویید برای او توضیح دهید و یا به گوش او برسانید.

  این کار از چند جهت برای شما مفید است. نخست اینکه شما این فرصت را در اختیار دارید که بسیار نظام مند ، حرف های خود را بزنید .

  بعنوان مثال  :

  فرض را بر این بگذارید که با یکی از دوستان خود دچار سو تفاهمی شده اید و هر گاه که شما با او وارد صحبت بر سر آن قضیه می شوید ، آن قدر حرف هایتان در هم می پیچید و پخش و پلا می شود که هیچ کدامتان نمی توانید از آن نتیجه ای بگیرید.

  در چنین شرایطی شما می توانید یک تریبون اختصاصی و آرام در دست بگیرید و به کمک آن ، حرف هایتان را بزنید و در عین حال تمام دلایل خود را عرضه کنید و آنگاه از او بخواهید که پاسخ شما را بدهد. این کار باعث می شود که شما هدفمند و نظام مند ، صحبت کرده باشید و در عین حال نیز ، در زمان خود نیز صرفه جویی کرده باشید.

  زمان مناسب برای نوشتن نامه دوستانه

  زمان نوشتن

  چه زمانی می توانیم از نامه  دوستانه استفاده کنیم ؟

  نامه های دوستانه از رایج ترین گونه های ارتباط میان دو دوست ، دو فرد صمیمی و یا دعوت به مراسم ها و جلسات است.

  نوشتن نامه محبت آمیز به دوست ، درست مانند حرف زدن ، ساده و صمیمی است.

  کلمات در آن بی پیرایه اند و مخاطب بسیار نزدیک تر از حضور فیزیکی در خود نامه احساس می شود.

  برای نوشتن یک نامه دوستانه نیازی نیست که تکلف مدارانه عمل کنیم.

  تنها کافیست یک قلم و کاغذ برداریم و شروع به نوشتن کنیم.

  موضوعات یک نامه دوستانه می تواند هر چیزی باشد نظیر :

  نامه به همسر ، نامه تشکر ، دعوت نامه ها باشد و اصولا به هر گونه نامه ای از این قبیل را می توان در دسته ی نامه های دوستانه قرار داد.

  ۱) احساسات خود را بیان کنید

  هنگامی که اسم نامه دوستانه می آید ، نخستین چیزی که به ذهن آدمی خطور می کند ، این است که محتوای این نامه دوستانه چه باید باشد؟

  و شاید به جرئت بتوان گفت اولین پاسخی هم که به ذهن می رسد این است که ما در قالب یک نامه دوستانه ، احساس مهر و دوستی را به فردی که می خواهیم برای او نامه بنویسیم را منتقل کنیم.

  شاید باور کردنی نباشد اما :

  مبنی بر آماری که متخصصین در این حوزه در اختیار ما قرار می دهند ، درصد گیرایی کلمات یک نامه در بیان احساسات ، به مراتب بیشتر از بیان زبانی آن است.

  شاید بپرسید که برای چه کلمات می توانند چنین تاثیری را بگذارند. ما برای پاسخ به این سوال می توانیم از عبارتی استفاده کنیم که نیاز به توضیح بیشتر دارد.

  ما در دنیای نویسندگی و خصوصا در مبحث نامه نگاری و بعد از آن در مبحث داستان نویسی ، اصطلاحی را استفاده می کنیم ، بعنوان ” بعنوان جادوی کلمات ” .

  جادوی کلمات چیست؟

  وقتی که شما یک نامه نگارش می کنید ، در واقع به طور بسیار مشخصی در حال قلم زدن و نوشتن یک متن هستید. پروسه ی نویسندگی در ذهن انسان ، از عمیق ترین نقاط ذهن انسان نشات می گیرد.

  یعنی هنگامی که یک انسان در حال نوشتن یک متن ، ولو یک متن ساده هم باشد ، منشا همه ی کلمات ، همه ی احساسات و همه ی مواردی که در متن خودش به آن ها اشاره می کند را از عمیق ترین نقطه ی ذهن خود استخراج می کنید که شما در نهایت با نوشتن نامه صمیمی به دوست خود این کار را انجام می دهید.

  سوال بعدی این است که عمیق ترین نقطه ی ذهن کجاست؟

  نویسندگی نیاز به تمرکز دارد. بعید می دانم نویسنده ای را دیده باشید که در شلوغی خیابان و یا در همهمه ی یک مهمانی یک نامه ی عاشقانه نوشته باشد و یا بخواهد بخشی از رمان و یا حتی صورت جلسه ی اداری اش را تنظیم کند.

  از این رو می توانیم بگوییم که اولین اصل در نوشتن بخصوص نامه نگاری ، تمرکز است.

  تمرکز در نامه دوستانه

  هنگامی که انسان تمرکز می کند ، ذهن انسان به آدمی این اختیار را می دهد که تمامی آنچه که می خواهد بنویسد را همزمان توسط تمامی جوانب ذهن حلاجی کند.

  بعنوان مثال

  وقتی شما می خواهید یک جمله ی دوستانه برای ابراز احساسات به کسی بنویسید ، هزاران واژه به ذهنتان می رسد و هزاران فعل در ذهنتان می آید ، اما شما نهایتا آن چیزی را انتخاب می کنید که ذهنتان با توجه به تمامی ارکان احساسی شما ، نظیر خاطرات ، نظیر حس های روزمره ، نظیر شدت علاقه و … که به فرد دارید ، به شما دستور می دهد و این امر خود باعث می شود که کلماتی که در طول یک جمله و یا در یک نگاه کلی در یک نامه به کار می برید ، بسیار عمیق و دارای پشتوانه باشند.

  حال باید بینیم که این نامه صمیمی به دوست شما که با چنین تمرکزی بر انتخاب کلمات و بیان احساسات استوار شده است ، چه تاثیری بر روی مخاطب می گذارد.

   یک مثال ساده برایتان می آوریم.

  همه ی ما حتما ساز زدن ، یک نوازنده را دیده ایم و یا نقاشی کردن یک نقاش را دیده ایم.
  هنگامی که یک نوازنده قصد نواختن یک ساز را دارد ، دقیقا می داند که کدام پرده ی ساز و یا کدام کلید ساز ، چه صدایی را به او میدهد و او با کنار هم گذاشتن صداهایی که از هر پرده ی ساز و یا هر کلید ساز در می آورد ، موسیقی ای را تولید می کند که انحصارا برای خودش است.

  یا یک مثال دیگر

  نقاش را داشته باشیم می توانیم به راحتی درک کنیم که هنگامی که یک نقاش ، قصد به کشیدن منظره ای می کند ، چندین رنگ را ترکیب می کند و بر روی بوم پیاده می کند و در نهایت ترکیبی از رنگ ها کنار هم ، نقشی را حاصل می کند که کار دست آن نقاش است.

   ما می خواهیم این مثال را به ذهن یک خواننده و یک مطالعه کننده ی نامه تشبیه کنیم.

  هنگامی که شما  نامه ای برای دوست خود می نویسید و این نامه ی شما توسط فردی خوانده می شود ، شما حکم آن نوازنده ای را دارید که با کلمات خودتان پرده های ذهنی و کلیدهای ساز ذهن مخاطب نامه را به صدا در می آورید.

  هنگامی که او نامه ی شما را می خواند و هر کلمه ی شما را از مقابل نگاهش می گذارند ، در واقع دارد پرده های ساز ذهنی اش را می نوازد و وقتی که نامه ی شما به سرانجام برسد ، او موسیقی را با ذهنش شنیده است که منحصرا برای او ساخته شده است.

  یا اگر بخواهیم مثال نقاش را بزنیم ، باید بگوییم که :

  هر کلمه ی شما در ذهن مخاطب به مثابه یک رنگ از جعبه ی رنگ های یک نقاش است. وقتی یک مخاطب کلمات شما را می خواند احساس می کند که این رنگ ها بر روی بوم ذهنی او نشسته است و وقتی به انتهای یک نامه می رسد ، تصویری کامل از یک منظره در پیش چشم اوست

  و آن منظره ای است که شما با دستان خودتان ، با قلم خودتان و با کلمات خودتان تصویر کرده اید .

  از این رو می توانیم بگوییم که نامه ها تاثیر گذاری فوق العاده ای در بیان احساسات دارند.

  با این اوصاف گمان ما این است که حالا قانع شده اید که یک نامه در بیان احساسات چه میزان می تواند در ذهن مخاطب به لحاظ پردازش احساسی ماندگار تر هم باشد.

  از این رو ما به شما توصیه می کنیم :

  اگر حسی در دلتان دارید و می خواهید آن حس را بیان کنید و برایتان نیز مهم است که این حس را بیان کنید و این حس جدی گرفته شود ، از نامه استفاده کنید.

  به هر کسی که می خواهید نامه بد بنویسید  ، مهم نیست. مهم این است که شما احساس خودتان را در قالب کلمات بیان کنید و بار احساسات را از روی دوشتان برداشته و در ذهن یک مخاطب فرود بیاورید و در نهایت نامه دوستانه برای مخاطب خود بنویسید. این امر یکی از تاثیرگذار ترین و ماندگار ترین اثرات یک نامه و خصوصا یک نامه دوستانه است.

  ۲ ) تشکر و قدردانی کنیم

  یکی از پرکابردترین استفاده های نامه دوستانه در روابط اجتماعی ، تشکر و قدردانی استکه نامه به دوست صمیمی را می تواند پربار تر کند.

  تشکر در نامه دوستانه

  همه ی ما در زندگی در شرایط مختلف از لطف و محبت دوستانی بهره می بریم که جدای از وظیفه ی انسانی خویش و به سبب دوستی با ما برای ما فعالیت هایی انجام می دهند که لایق تشکر و تقدیر است.

  مثال های زیادی در این حوزه وجود دارد اما ترجیح میدهم که به تجربه ی دو تن از شاگردانم در این باب توجه کنید.

  نخستین تجربه: 

  مربوط به شاگردی می شود که در یکی از شرایط بحرانی خود به لحاظ مالی با کمک دوستی مواجه می شود که بسیار بسیار به او محبت می کند و او را از یک بحران اقتصادی نجات می دهد.


  این هنرجوی قدردان چنین می گفت که :

    ” در بازار مغازه ای داشتم و به شغل خیاطی مشغول بودم. این مغازه زندگی من و خانواده ام را تامین می کرد. در اثر بی احتیاطی یکی از همسایگان ما در بازار ، راسته ی مغازه های ما دچار آتش سوزی می شود.
  این آتش سوزی سهم زیادی از اجناس ما را می سوزاند و بسیاری از سفارش های مردم که نیز در مغازه موجود بود نیز در جریان همان آتش سوزی سوخته می شود.
  این اتفاق آسیب بسیار زیادی به من وارد می کند و من برای مدت ها در خانه ، خانه نشین می شوم و بسیاری بدهی روی دستانم می آید و زندگی ام دچار یک بحران مالی می شود.
  در یکی از روزهایی که از شدت بدهی های موجود تصمیم به فروختن خانه ی خودم داشتم ، یکی از دوستان قدیمی ام را در خیابان مشاهده کردم و با او چند کلامی حرف زدم و قضیه را برای او تعریف کردم.
  این دوست من سالهای سال بود که مرا ندیده بود و آن روز بطور اتفاقی ما یکدیگر را ملاقات کردیم و وقتی جریان را از من شنید ، به من گفت که نیازی به آن نیست که خانه ام را بفروشم و او می تواند برای من شرایطی مهیا کند که بدهی ها و خسارت هایم را پرداخت کنم و بعد از مدتی که دوباره به سر کار برگشتم بصورت مدت دار بدهی را به او پس بدهم.

  این اتفاق زندگی مرا تغییر داد.

  من هر روز و هر شب به این فکر می کردم که چقدر این دوست برای من اهمیت قائل شده است و من چطور می توانم از تشکر کنم.
  هر چقدر با خودم فکر می کردم که چه هدیه ای ، چه کادویی برای او بگیرم که از خجالت او در بیایم ،هیچ چیزی یافت نمی کردم.
  از سوی دیگر نیز پول بسیاری هم در بساط نداشتم که کار خاصی برای او بکنم. در یکی از شب هایی که از سر کار بر می گرشتم ، چند دقیقه ای روی نیمکت پارک خانه ی مان نشستم و به این فکر افتادم که برای او چکار می توانم بکنم.
  بطور ناخودآگاه ماجرای آن روز را بخاطر آوردم و آن را بطور کامل بر پشت یک فاکتور از مغازه ام نوشتم و همه ی اخساساتم را درون همان کاغذ ذکر کردم.
  بعد از انکه تمام شد احساس کردم که یک نامه در دست دارم. آمدم خانه و آن را پاک نویس کردم و فردای آن روز در اختیار او قرار دادم.
  باور کردنی نبود که میانه های روز به مغازه آمد و از شدت شوق مرا در آغوش کشید و کلی سپاس و تشکر کرد از این که من این چنین از او قدردانی کرده ام و بدین شکل یکی از بهترین اتفاقات زندگی من رقم خورد که من تنها با چند خط ساده از نوشتن یک نامه دوستانه توانستم بار عاطفی آنچه که در سر داشتم را برای او بازگو کنم. “.

  دومین تجربه : 

  دیگر هنرجویی در همان کلاس از شنیدن این خاطره به ذوق آمد و گفت  :

  ” من هم خاطره ی خوشی از  نوشتن نامه صمیمی به دوست صحبت کنم. من در جوانی عاشق سفر بودم.مدام به سفر می رفتم و سفر رفتن را بر همه ی کارهایم ترجیح میدادم.
  در جریان یکی از سفر ها ، متاسفانه برنامه ی سفرم تغییر کرد و مجبور شدم که در یک روستایی شب را به صبح برسانم .
  در این روستا من غریب بودم و طبیعی بود که کسی برای من جای خوابی فراهم نکند. تا اینکه نانوای آن روستا که پسری جوان نیز بود ، متوجه جریان من شد و من را صدا زد تا به مغازه ی او بیایم.
  او مرا به شام دعوت کرد و بعد از شام هم با هم نانوایی را تمیز کردیم و همانجا با یکدیگر وارد صحبت شدیم و شب را صبح کردیم.
  صبح هم که شد با یکدیگر لباس نانوایی پوشیدیم و من با بی تجربگی خودم سعی کردم که به او کمک کنم تا دست مردم نان تازه بدهیم.
  این اتفاق یکی از بهترین خاطرات من را رقم زد. بعد از آنکه سفر تمام شد.نامه ای برای دوست خود نوشتم. از او تشکر کردم و او را دعوت کردم که به شهر ما بیاید و مدتی را در اینجا تفریح کند.
  بعد از مدت ها جواب نامه ام را داد و دعوتم را پذیرفت  و …. ” . اگر دقت کرده باشید ، در همه ی این خاطرات یک نکته بسیار برجسته تر از سایر نکات است و آن ذکر این نکته است که تنها اتفاقی که می تواند بدون هیچ هزینه ای ، بدون هیچ مشقتی و بدون هیچ به دردسر افتادنی ، پاسخ محبت های دیگران را بدهد ، نوشتن است.

  نوشتن نامه تنها راهی است که انسان می تواند در قالب آن ، از پس دِینی که به انسان های دیگر به لحاظ رفاقت ، اعتماد و معرفت دارد ، بر بیاید.

  پس نامه نوشتن را آغاز کنیم و برای انان که به ما لطفی کرده اند ، نامه های دوستانه بنویسیم و از ان ها تشکر کنیم از اینکه در حق ما لطفی کرده اند.

  این کار باعث می شود که آنان احساس عاطفی صمیمانه تر و صادقانه تری را نسبت به ما تجربه کنند و این کار بر عمق دوستی های ما نیز می افزاید.

  ۳) مشکلات را حل کنیم

  یکی از بخش های جدایی ناپذیر زندگی انسان ها ، سوء تفاهمات و مشکلاتی است که بین دو دوست و یا دو آشنا پیش می آید.

  حل مشکل با نامه دوستانه

  بدیهی است که این امر یکی از دردناک ترین اتفاقاتی است که می تواند میان شما و یک دوست و یا بین دو آشنا در یک خانواده اتفاق بیافتد.

  این اتفاق ذهن همه ی افرادی که درگیر این مشکل هستند را به شدت مشغول می کند. هر چند که شاید نخستین راهی که در ذهن برای حل مشکلات ، ایجاد شود ، گفتگو و دیدار مستقیم است ، اما یکی از اثرگذار ترین شیوه ها برای حل کدورت ، نوشتن نامه دوستانه است.

  وقتی شما با کسی وارد یک ناراحتی و یک کدورت می شوید ، شاید فرصت این را پیدا نکنید که با او دیداری مستقیم داشته باشید ، چرا که فرد ممکن است به علت شدت کدورت ، نخواهد شما را ببیند و یا اینکه اگر با یکدیگر دیدار کنید ، شدت خشم طرفین باعث شود که گفتگو بسیار جنجالی تر ادامه پیدا کند و مشکل عمق پیدا کند.

  به همین منظور یکی از راه هایی که می توان از آن بعنوان گزینه  های حل مشکل استفاده کرد ، ذکر این نکته است که شما یک نامه بنویسد.

  این دست نامه ها را می توان به چند بخش تقسیم کرد.

  نخستین دسته ی این نامه ها را ” نامه های عذرخواهی ” می گویند.

  بدیهی است که همیشه یک سر مشکلات ، یک تقصیر کار وجود دارد. اگر شما آن تقصیر کار هستید و یا اگر شما به اشتباه کدورتی ایجاد کرده اید و یا از کسی ناراحت شده اید ، می توانید با نوشتن یک نامه ، از او عذرخواهی کنید و یا اینکه از او بخواهید این کدورت را به پایان برساند.

  در واقع نامه دوستانه در این جا چه نقشی ایفا می کند ؟

  اگر شما شرایط دیدار فرد را نداشته باشید ، نامه برای شما یک دیدار پیش فرض و یک سویه فراهم می کند که شما می توانید طی آن حرف های خود را به فرد زده و از او طلب بخشش کنید و یا از او بخواهید که هر چه زودتر کدورت ها را کنار گذاشته و رابطه ی پر مهر خود را با شما از سر بگیرد.

  نقش اول : شرایط دیگری که در این بین متصور است ، ذکر این نکته است ، بعضی از انسان ها از طلب بخشش و یا معذرت خواهی ، آن هم به صورت رو در رو خجالت می کشند و یا اینکه حتی بعضی وجود دارند که احساس می کنند اگر روبرو این کار را کنند ، غرورشان شکسته می شود و غرورشان مانع از این می شود که این مشکل را حل کنند.

  هر چند که این افراد نیاز به آن دارند که یک بازنگری در رفتارشان داشته باشند و آن را اصلاح کنند ، اما بهترین راه برای آنکه هیچ مانعی سد راه عذرخواهیشان نشود ، این است که نامه بنویسند. در نوشتن  نامه صمیمی به دوست خود، شما می توانید بدون اینکه به هیچ کدام از طرفین این مشکل صدمه ای روحی وارد شود ، تقاضای بخشش کنید و مسئله ی پیش آمده بین شما و فرد مقابلتان را خاتمه دهید.

  نقش دوم : دیگر فرمی که نامه های رفع مشکل دارند ، این است که شما از فردی ناراحت هستید و به هیچ وجه نمی توانید و یا نمی خواهید که با او دیدار داشته باشید ، چرا که می ترسید ، خشمتان بر شما غلبه کند و یا اینکه می ترسید این میان پرده های احترامی که بین شما و دوستتان و یا آشنای شما وجود داشته است ، از بین برود.

  از این رو بهترین کار این است که باز هم نامه بنویسید.

  باور کردنی نیست ، اما نامه نوشتن می تواند در هر شرایطی یک راه حلی پیش ما بگذارد.

  شما بدون اینکه بخواهید هیچ تنش و اعصاب خوردی به خود راه دهید ، تنها با نوشتن چند سطر نامه ، مشکل خود را به طرف می گویید و راه حل های لازم را نیز در نامه ذکر می کنید و به او این فرصت را میدهید که دوباره رابطه ای پر مهر را شروع کنید.

  اگر دقت کرده باشید ، نامه ها همه جوره می توانند ، شرایط زندگی ما را متحول کنند.

  در واقع نامه ها می توانند نقش تعیین کننده ای در زندگی ما داشته باشند و این ها همه موهبت هایی است که خداوند در قبال نیروی فکر و قلم به ما عطا کرده است.

  نامه های می توانند کاربردهای بسیار دیگری هم داشته باشند که اگر همه ی شان را بخواهیم در این مقاله بیان کنیم ، طبیعی است که موجبات خستگی را برایتان فراهم می کند.

  اما شما می توانید با نامه دوستان و آشنایانتان را از یک رخداد جدید آگاه کنید و از آن ها دعوت کنید که به مناسبت این اتفاق به شما بپیوندند.

  بعنوان مثال

  شما می توانید نامه ای به دوست نزدیک خود نوشته و آن ها را از خبر ازدواج خود مطلع کنید و از آن ها دعوت به عمل بیاورید که در مراسم شما شرکت کنند

  یا بعنوان مثال :

  شما می توانید نامه ای به دوستان زده و ان ها را از مراسم فوت یکی از بستگان خود مطلع کرده و از آن ها بخواهید که جهت التیام دردهای شما به کنار شما بیایند و شما با حضورشان احساس بهتری را دریافت کنید.

  یا بعنوان مثال :

  شما می توانید تبریک و تسلیت هایتان را در قالب نامه دوستانه بیان کنید.

  شما می توانید ازدواج ، تولد ، موفقیت ها و شکست های یک انسان را در قالب چند سطر تبریک ، تسلیت و یا دلداری بدهید.

  این دیگر استفاده ای است که نامه ها دارند. این اتفاق یکی  از اتفاقات مبارک در سراسر جهان است که در کشور ما کمتر به آن توجه شده است ، اما می توان از بهره های فراوان برد.

  بعنوان مثال:

  اگر یکی از رفیقان شما به تازگی به موفقیتی نائل آمده است ، شما بجای آنکه برای او پرده ای بزنید ، یا اینکه بخواهید بنر نصب کنید ، می توانید با استفاده از یک شیوه ی متفاوت از او در نامه ای تجلیل کنید و او را مورد تحسین قرار دهید.

  دیگر کاربردی که نامه  دوستانه می تواند داشته باشد این است که :

  شما می توانید با یک نامه صمیمانه به دوست خود در خواستی که دارید را مطرح کنید. فرض کنید که شما به مقداری پول نیاز دارید. شما می توانید از دوست خود بخواهید که این مقدار پول را برایتان فراهم کند و نامه می تواند این کار را به موبانه ترین شکل ممکن انجام دهد.

  خلاصه کنیم ، نامه دوستانه برای هر مناسبت ، هر اتفاق و هر رویدادی می توانند کنار ما باشند و یکی از تاثیر گذار ترین شیوه های ارتباط ما محسوب شوند.

  نوشتن نامه برای کسانی که دوستشان داریم ، برای کسانی که ما از اهمیت برخوردار هستند ، به جد یکی از خاص ترین شیوه های ارتباطی است. پس بیایید با نوشتن نامه خاص شویم. بیاید با نوشتن نامه دوستی های خاص را تجربه کنیم و با قلم زدن ، از خود شخصیتی خاص بسازیم.

  آموزش نوشتن نامه دوستانه

  آموزش نوشتن نامه دوستانه

  نامه های دوستانه به طور کلی از یک قالب مشترک بهره می برند.

  اگر می خواهید و قصد دارید که نامه دوستانه بنویسید ، به هیچ وجه نباید نگران این باشید که از چه قالبی برای نوشتن نامه برای دوست استفاده کنید.

  منظور از قالب در نوشتن نامه دوستانه :

  • فرم نگارش آن
  • نحوه ی شروع
  • نحوه ی پایان
  •  چگونگی استفاده از ابزار نامه نویسی

  از این رو با خیال راحت به شما می گوییم که نامه دوستانه با دیگر انواع هیچ تفاوتی ندارد و دارای فرم یکسان است.

  تنها تفاوتی که می توان برای نامه دوستانه نسبت به دیگر انواع نامه قائل شد این است که :

  ما در نوشتن نامه دوستانه بسیار دستمان باز است و می توانیم به هر شیوه ای که دلمان می خواهد ، نامه صمیمی به دوست را بنویسیم و هیچ قانون سفت و سختی برای آن وجود ندارد.

  بعنوان مثال  :

   در فرم نامه های دوستانه ، ما می توانیم از هر فرمی برای آن استفاده کنیم و موضوعات مختلفی را در یک نامه دوستانه مورد بررسی قرار دهیم.

  ما می توانیم به شیوه های مختلف ، نامه دوستانه ی مان را شروع کنیم و به شیوه های مختلف نیز آن را تمام کنیم.

  پس زیاد خودتان را درگیر این مسائل نکنید ، چرا که نامه دوستانه همانطور که از نامش پیداست ، کاملا دوستانه است و فکر نمی کنم که شما با رفیقتان در عالم رفاقت ، چنین تعارفات رسمی داشته باشد.

  پس در نامه های دوستانه نیز تعارفات را کنار بگذارید و آنچه که احساس قلبی شماست را به دوست و یا آشنای خود بگویید.

  اما شما نیز ممکن این سوال برایتان پیش بیاید که اگر قرار است نامه ی بی تعارفی برای دوستمان بنویسیم ، پس چرا باید این نامه صمیمی به دوست نوشتن را آموزش ببینیم.؟

  بله درست است ، همه ی آدم ها می توانند نامه دوستانه بنویسند ، اما تنها درصد کمی این میان وجود دارند که می توانند یک نامه ی تاثیر گذار بنویسند.
  اگر شما هم می خواهید نامه ای بنویسید که تاثیرگذار باشد و دل دوست یا آشنایتان را به شوق بیاورید و او را تحت تاثیر کلمات خودتان قرار دهید ، نیاز به ان است که یک سری از آموزش ها را دنبال کنید.
  ما در این آموزش به شما یاد خواهیم داد که چگونه با نوشتن یک نامه ی صحیح و اصولی ، به هدف های خود از نوشتن یک نامه دوستانه برسید.

  چگونه موضوع نامه دوستانه ی خود را انتخاب کنیم ؟

  بر خلاف نامه های اداری و رسمی شما نیاز نیست که حتما موضوع خاصی در نامه ی تان داشته باشید و یا آن را در سربرگ نامه و یا خط های اول نامه ی تان ذکر کنید.

  آموزش نوشتن نامه

  بلکه تنها کاری که شما نیاز به انجام آن دارید ، این است که باید هر آنچه که در ذهن خود دارید را بنویسید.

  پس نیازی نیست که به هیچ وجه هیچ سختی ای در این زمینه به خودتان راه دهید ، چرا که نوشتن نامه صمیمانه به دوست برای یک دوست و یا یک آشنا مثل چند ساعت بیرون رفتن و یا یک شام مشترک و یا نشستن در یک کافی شاپ و خوردن یک قهوه است.

  شما هنگامی که با دوستتان بیرون می روید ، همیشه از یک موضوع خاص صحبت می کنید و کل روزتان را با یک موضوع خاص می گذارنید؟

  طبیعی است که این طور نیست و شما موضوعات مختلفی را برای صحبت به میان می کشید.

  1. ابتدا یک مقدار از حال هم دیگر می پرسید
  2. بعد احتمالا از وضعیت شغلی و یا تحصیلی صحبت می کنید
  3. بعد موضوعی پیدا می کنید و کمی بر روی ان صحبت می کنید
  4. این میان می توانید به بحث های اجتماعی و تبادل نظر های سیاسی بپردازید
  5. و همه این ها اتفاقاتی است که بطور صادقانه در رابطه ی دوستی شما نیز می افتد.

  پس همه ی این ها می تواند در نامه ی شما نیز اتفاق بیافتد. پس در انتخاب موضوع راحت باشید.

  اما برای انتخاب موضوع ما می خواهیم چند تا راهکار نیز در اختیارتان قرار بدهیم.

  درست است که ما گفتیم ، در انتخاب موضوع راحت باشید ، اما تفاوتی که نوشتار و گفتار با هم دارند این است که :

  • نوشتن یک نامه باید حداقل یک هدف و یک نظمی در بیان مطالب داشته باشد.

  شما هنگامی که با یک دوست و یا یک آشنا بطور مستقیم صحبت می کنید ، ممکن است هزار مطلب را با هم بگویید و دوباره برگردید سر مطلب اصلی تان ، اما فراموش نکنید که گفتگوی نوشتاری یعنی نامه نوشتن کمی شرایطش فرق می کند. شما باید مرتب بنویسد.

  •  هنگامی که نامه می نویسید ، سعی کنید همه ی مطالب را مرتب پشت سر هم بگذارید

  چون شما هنگامی که رو در رو با دوستتان صحبت می کنید. علاوه بر صحبت کردن ، از او پاسخ هم می شنوید و این کمک می کند که حرف های شما به یک نتیجه ختم شود.حالا در نامه نوشتن دیگر دوستی وجود ندارد که همان لحظه به حرف هایتان پاسخ دهد و اگر مطلبی بیان می کنید ، باید همیشه این را در نظر داشته باشید که شما یک نفر هستید و او باید هنگام خواندن ، این فرصت را داشته باشد که درک کند دقیقا شما در مورد چه چیزی صحبت می کنید تا بتواند نامه ی شما را به خوبی پردازش کند.

  و به هر کدام اعتبار خاص خودشان را هدیه دهید.برای این کار می توانید از گزینه های زیر استفاده کنید :

  ۱) موضوعات را طبقه بندی کنید

  مهم نیست که شما چه موضوعی برای نامه نوشتن انتخاب کرده اید. هر موضوعی که درذهن دارید را می توانید در نامه دوستانه به رشته ی تحریر در بیاورید.

  اولین کار :  همه ی موضوعاتی را که درون یک نامه صمیمی به دوست قرار است از آن ها صحبت کنید ، تاثیر گذار واقع شوند و دچار بی نظمی و آشوب نکند.

  • در یک برگه جداگانه تمام موضوعات را بنویسید.
  • هر چه که می خواهید صحبت کنید را بنویسد.
  • اگر می خواهید احوالپرسی کنید ، بنویسید.
  • اگر می خواهید از اوضاع زندگی او بپرسید ، بنویسید.
  • اگر می خواهید خاطره ای تعریف کنید ، آن را بنویسد و اگر هم کار مهمی دارید ، آن هم به لیست اضافه کنید.

  با این کار شما یک لیست کامل از هر آنچه که نیاز دارید را نوشته اید ومی توانید به راحتی از آن در جهت نوشتن یک نامه ی خوب بهره بگیرید.

  دومین کار :

   وقتی که شما موضوعات را نوشتید

  • باید آن ها را طبقه بندی کنید.
  • برای طبقه بندی ، بهترین کار اولویت بندی است.
  • شما باید میان موضوعاتی که برایتان از اهمیت بیشتری برخوردار است و موضوعاتی که برایتان از اهمیت کمتری برخوردار است ، یک طبقه بندی کنید. این طبقه بندی به شما این فرصت را می دهد که میان موضوعات نظم را برقرار کنید.

  ۲) موضوعات کم اهمیت را اول نامه ذکر کنید و حرف اصلی تان را انتهای نامه بنویسید

  وقتی شما موضوعات را طبقه بندی کردید نیاز به آن دارید که آن ها را وارد متن نامه برای دوست کنید.

  برای اینکه یک نامه اصولی داشته باشد ، نیاز به آن دارید که نامه ی خود را به لحاظ موضوعی به سه بخش تقسیم کنید.

  • نخست بخش موضوعات کم اهیمت نظیر احوال پرسی ها
  • دوم مقدمه چینی برای مطلب اصلی
  • و سوم نیز حرف اصلی تان را بیان کنید.

  بگذارید کمی این قضیه را برایتان باز کنم تا درک بهتری از شرایط نوشتن نامه دوستانه داشته باشد.
  هر نامه ای که شما به یکی از دوستان و آشنایان می زنید ، لزوما هدفی را دنبال دارد. یعنی شما به خاطر دلیل خاصی و یا برای بیان حرف خاصی ، شروع به نوشتن نامه می کنید.
  این دلیل شما همان حرف اصلی نامه ی شماست.

  طبقه بندی در نامه دوستانه

  پس سعی کنید آن را در اولویت قرار دهید.

  باقی مطالبی که در نامه ذکر می کنید ، مثل احوالپرسی ، مثل مرور یک سری از خاطرات و هر چه که هست ، عنوان های فرعی نامه ی شما می شوند و در اولویت بعدی قرار می گیرند.

  یک مثال واضح و ملموس :

  حال نوبت آن است که فضای نامه را با یک بیرون رفتن ساده و یا همان مثال کافی شاپ ، مقایسه کنید.

  1. وقتی شما با یکی از دوستان خود به کافی شاپ می روید ، صحبتتان را چطور آغاز می کنید ؟
  2. طبیعی است که با حال و احوال آغاز می کنید. پس حال و احوال را ابتدای نامه دوستانه بگذارید.
  3. بعد از اینکه حال و احوال تمام شد چطور؟ کمی بحث های عمومی می کنید و بعنوان مثال از شرایط تحصیل می گویید و از اوضاع کار صحبت می کنید و یا اگر خاطره ای در ذهن دارید آن را بیان می کنید.

  در نامه نیز دقیقا باید همین کار را انجام دهید.

  • بعد از سلام و احوال پرسی باید همین دست بحث ها را پیش بکشید ، تا به قولی یخ نامه ی تان بشکند.
  • بعد از انکه همه ی این ها را کفتید ، می توانید بحث اصلی تان را بیان کرده و حرفی که ذهن شما را مشغول کرده است و یا دلتان می خواهد آن را به رفیق خود بگویید را در درون نامه بگویید.
  • پس اگر دقت کرده باشید ، عنوان های فرعی و یا همان چیزهایی که بعنوان روزمره همه ی افراد می گویند  را در ابتدای نامه ذکر کنید
  •  سپس به حرف اصلی تان بپردازید.

  این کار به شما کمک می کند که نامه ی منظم تری به لحاظ موضوع داشته باشید.

  ۳) هر موضوعی را که شروع می کنید به پایان برسانید

  یکی از اشکالاتی که بسیاری از هنرجویان دوره های نامه نگاری با ان روبرو بودند ، ذکر این نکته بود که آنها هزاران موضوع را طبقه بندی می کردند و آنها را طبق قاعده در متن می گذاشتند ،

  اما هنوز یک موضوع را به اتمام نرسانده سراغ موضوع دیگری می رفتند.

  بعنوان مثال

  به متن این نامه توجه کنید. در این نامه یکی از هنرجویان برای دوست خودش که در شهری دور مشغول گذراندن سربازی است ، نامه ای نوشته است : “

  سلام بر دوست عزیز و یار شفیقم ، مهران

  مهران جان سلام ، چه می کنی ؟ اوضاع و احوالت خوب است؟ مدتی بود که دلتنگت بودم ، اوضاع سربازی چطور است ، شنیده ام خیلی بهتان سخت می گیرند ، یادش بخیر در دانشگاه که هم کلاسی بودیم را یادت می آید ، چقدر با همدیگر استادها را اذیت می کردیم و ………………… ( خاطرات دانشگاه ) ………… خب حتما برایم بگو که سربازی چطور است ؟ راستی پدر و مادرت چطور هستند؟ حال مادرت بهتر است ؟ ” .

  اگر دقت کرده باشید متوجه می شوید که :

  این هنرجو با صداقت تمام برای دوست سربازش نامه نوشته است ، اما :

  نامه ی او بهم ریخته است.

  او هنوز موضوع احوالپرسی را تمام نکرده بود که به سراغ خاطرات رفت و دوباره از خاطرات به احوال پرسی برمیگردد.

  این امر شاید در چنین نامه هایی زیاد به چشم نیاید ، اما مطمئن باشید که وقتی شما می خواهید یک نامه برای دوست بنویسید ، فردی که نامه ی شما را می خواند به شدت از نظم نامه تاثیر می گیرد و اگر چندین بار شما نظم نامه را بهم بزنید

  میل او به خواندن نامه بسیار کم خواهد شد. خصوصا اگر نامه ی شما در خواستی را نیز شامل شود و یا یک نامه ی عذرخواهی باشد ، آنگاه این بهم ریختکی باعث برانگیختن خشم مخاطب شما می شود.

  پس سعی کنید که نامه های خود را یکپارچه و منظم بنویسید. این کار کمک می کند که نامه دوستانه شما راحت تر خوانده شود و مخاطب حس بهتری از نامه  دوستانه ی شما داشته باشد.

  ابزار مناسب برای نوشتن نامه دوستانه

  ابزار نوشتن نامه دوستانه

  از چه کاغذ و قلمی استفاده کنیم؟

  یکی دیگر از درگیری های فکری افرادی که نویسندگی نامه را تازه شروع کرده اند ذکر این نکته است که اگر بخواهیم نامه دوستانه بنویسم ، باید از چه کاغذ و قلمی استفاده کنیم.

  چگونه یک پاکت نامه زیبا درست کنیم : مشاهده ویدیو

  راسش را بخواهید شما هر طور که بخواهید می توانید نامه دوستانه بنویسید. فرقی نمی کند که روی چه کاغذی بنویسید و یا با چه رنگ قلمی نامه ی خود را نگارش کنید ، آنچه که باید برای شما مهم باشد ذات نامه نوشتن است.

  شما می توانید حتی بر پشت بلیت اتوبوستان نیز نامه دوستانه و یا عاشقانه بنویسید.

  لزومی حتما بر داشتن خودکار و کاغذ معینی وجود ندارد.حتی اگر در خاطرات نویسندگان معروف مروری داشته باشید در می یابید که اکثر آن ها برای نوشتن نامه صمیمی به دوستشان از پشت جعبه ی سیگارشان استفاده می کرده اند.

  ابزار نامه دوستانه

  پس آنچنان که باید و شاید برای نامه های دوستانه نمی توان مرزهای مشخصی تعیین کرد.اما برای استفاده از کاغذ و قلم نیز می توان نکاتی را رعایت کرد که به مراتب به نامه دوستانه ی ما حس بهتری را هدیه می کند :

  ۱) متناسب با موضوع رنگ کاغذ را انتخاب کنید

  یکی از زیبایی های نامه دوستانه این است که شما می توانید از هر ابزاری که دم دست دارید برای انتقال انرژی ، احساس و آنچه که در ذهنتان وجود دارد استفاده کنید.

  یکی از مواردی که در انتقال احساسات بسیار تاثیر گذار است ، انتخاب رنگ کاغذ است.

  رنگ کاغذ و نوع کاغذ می تواند حس زیبایی را به دوست و یا آشنای شما منتقل کند.

  اما این نکته را در نظر داشته باشید که :

  بسته به موضوعی که در اختیار دارید و با توجه به فردی که می خواهید برای او نامه بنویسید ، باید کاغذ خودرا انتخاب کنید.

  در یک حالت استاندارد و عادی اگر وسواس زیادی بر روی احترام ها و اصول روابط اجتماعی خود دارید ، می توانید به راحتی هر چه تمام تر و بدون هیچ ذهن مشغولی ، یک کاغذ سفید بدون خط انتخاب کنید و روی ان نامه ی خود را بنوسید و یا حتی نامه ی خود را تایپ کنید.

  اما به این امر توجه کنید که وقتی نامه ی خود را تایپ می کنید ، بخشی از ارتباط تاثیر گذار میان شما و مخاطبتان از بین می رود 

  اما در باب انتخاب کاغذ سفید : خیالتان هم راحت باشد. شما می توانید به راحتی از یک کاغذ سفید ، ترجیحا A4 استفاده کنید و نامه ی خود را روی آن بنویسید.

  ابزار نامه دوستانه

  اما اگر موضوع نامه ی مان خاص بود ، چطور؟

  بله بسیاری از نامه های دوستانه موضوعات خاصی را در بر می گیرند

  بعنوان مثال

  یک نامه ی محبت آمیز به پدر و مادر

  و یا یک نامه تقدیر و تشکر از یک دوست

  و یا نامه ی تسلیت هر کدام شرایط خودشان را دارند.

  ما نمی توانیم در باب تک تک این نامه ها به شما رنگ کاغذ توصیه کنیم ، چرا که این مقوله یک مسئله ی بسیار شخصی است.

  اما در یک حالت کلی می توانیم چنین بگوییم که در نامه دوستانه شما آزادید که از هر گونه کاغذی که می خواهید استفاده کنید.

  اگر می خواهید شادی و انرژی را به یکی از دوستان و یا آشنایتان هدیه دهید ، می توانید از کاغذهای رنگی استفاده کنید

  و اگر می خواهید حس ندامت و یا حتی عذرخواهی را به فردی منتقل کنید می توانید از کاغذ ساده ی سفید استفاده کنید.

  این ها همه اتفاقاتی است که به دست خودتان رقم می خورد ، پس دست به انتخاب های شخصی بزنید و با توجه به اتفاقاتی که در نامه ی تان رخ داده است و مخاطبی که قرار است نامه ی تان را بخواند ،  رنگ کاغذ خود را انتخاب کنید.

  ۲) از چه رنگ خودکاری استفاده کنیم؟

  مقوله ی استفاده از رنگ خودکار ، دقیقا مشابه با مقوله ی انتخاب نوع کاغذ است. هنگامی که شما می خواهید یک نامه به دوست صمیمی بنویسد ، طبیعی است که از رنگ خودکاری استفاده کنید که خوانا باشد و رنگش چشم مخاطب را اذیت نکند.

  ابزار نامه دوستانه

  در باب رنگ خودکار نیز تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که :

  مخاطبتان را بشناسید و موضوع را درک کنید.

  اگر هزار ابزار هم در نامه نویسی وجود داشته باشید ، به راحتی می توانیم برای هر کدام از انها این دو موضوع را ذکر کنیم.

  مهم ترین مقوله در نامه یکی موضوع ان است و یکی دیگر آن که برای که نامه می نویسید.

  اگر شما نیز به مثابه بسیاری از هنرجویان دوره های نامه نگاری ، وسواس زیادی روی رنگ نوشته هایتان دارید ، می توانید از خودکار های آبی و مشکی استفاده کنید و به راحتی نامه ی خود را بدون هیچ وسواسی بنویسد.

  ولی اگر دلتان می خواهد نامه ی تان نیز مثل احساساتی که در قلبتان دارید ، پر شور باشد ، می توانید از رنگ های مختلف استفاده کنید و از انرژی که در ذهن دارید برای مخاطبتان با استفاده از رنگ های مختلف خودکار در یک کاغذ ، هدیه ای بفرستید.

  نکته ی مهم  :

  هیچگاه نامه صمیمی به دوست خود را با مداد ننویسید.

  این کار یک نوع توهین محسوب می شود.

  نوشتن با مداد یک جنبه ی کاملا روانی دارد.

  هنگامی که شما با مداد چیزی را می نویسید ، به مخاطبی که نامه ی شما را می خواند این احساس را می دهید که احساسی که نسبت به او دارید کاملا احساس زودگذری است.

  چرا که اگر دقت کنید ، در می یابید که مداد به راحتی پاک می شود و این یعنی احساساتی هم که شما بر روی کاغذ آورده اید بسییار زود گذر از ذهن شما پاک می شوند.

  پس سعی کنید هرگز با مداد ننویسید ، چرا که نوعی احساس بی ارزش بودن را هم در شما و هم در شخص مقابل ایجاد می کند.

  چگونه نامه دوستانه بنویسیم

  چگونگی نوشتن نامه دوستانه

  چگونه نامه دوستانه ی خود را آغاز کنیم ؟

  آغاز نامه های دوستانه نیز مانند نامه های اداری “با نام خداوند” شروع می شود.

  با این تفاوت که بجای استفاده از واژه های رسمی می توان از واژه های دوستانه تر استفاده نمود

  بعنوان مثال : 

  اگر می خواهیم یک نامه ی عاشقانه برای همسرمان بنویسیم
  دیگر از “بسمه تعالی” استفاده نمی کنیم بلکه می توانیم از واژگان جایگزینی چون
  ” به نام خدایی که عشق رو به ما هدیه داد”
  ” به نام خدایی که عشق را به ما هدیه کرد ”
  ” به نام آنکه نخستین عشق عالم از آن اوست ”
  ” یا عشق ”
  ” به نام خدای عاشقی ها ”
  ” به نام آنکه نامش همه عشق است ”
  و بسیاری دیگر از این نمونه ها که می توانید خودتان با توجه به ادبیاتی که دارید طرح ریزی کنید. استفاده کنیم.

  بدین صورت نامه های ما نیز جنبه ی صمیمی تری میگیرند و پر مغز تر می شوند.برای آن که مثال های بیشتری در این باب داشته باشید ، می توانیم چندین نمونه از این شروع ها را برایتان مثال بزنیم.

  بعنوان مثال : 

  برای دوستانتان می توانید از واژه هایی چون
  ” یا دوست ” ،
  ” به نام خدای دوستی ها ” ،
  ” به نام خدایی که دوستی چون تو به من هدیه داد”
  و بسیاری دیگر از این نمونه ها استفاده کنید.

  در ادامه نیز باید مانند هر نامه ای از تاریخ نامه استفاده کرد.

  اغاز نوشتن نامه دوستانه

  اما استفاده از تاریخ در نامه های دوستانه صورتی کاربردی و مستند به مثابه نامه های اداری ندارد ، بلکه صرفا به منظور یادآوری و یا یادگاری بودن نامه ذکر می شود.

  به این دلیل نیز می توان آن را هم جابجا کرد و برایش صورت های مختلف تعیین کرد.

  بعنوان مثال :

  اگر قرار است برای کسی که روز تولدش است ، نامه بنویسیم ، می توانیم از
  ” مورخ : آن روز که تو پایت را در این جهان گذاشتی” ،استفاده کنیم.

  بعنوان مثال :
  یا اگر می خواهیم برای همسرمان نامه بنویسیم ،
  می توانیم از عبارت ” ده روز مانده به سالگرد عشقمان “

  بعنوان مثال :

  و یا اگر همین نامه را می خواهیم برای پدرمان بنویسیم ، می توانیم به سن خودمان اشاره کنیم وبرایش بنویسیم که  مثلا
  ” این چهلمین سالیست که سایه ات روی سر ماست ” .
  بدین ترتیب می توانید ماندگاری این تاریخ را در ذهن او بیش تر کنید.

  همچنین در این بخش می توان از یک ترفند دیگری هم استفاده کرد که تنها در نامه های اداری مشاهده می شود و آن این است که :

  شما از یک نشان رفاقت استفاده می کنید.

  نشان رفاقت ، چیزی است که تنها بین دو رفیق به عنوان یک قرارداد انتخاب شده است و آنها در اکثر گفته هایشان از آن استفاده می کنند ،

  بعنوان مثال :

  می تواند این نشان رفاقت ، یکه تکه کلام و یا یک شکلک و یا تنها یک حرف باشد.

  در بسیاری از نامه های دوستانه ای که در کلاس های نامه نویسی به دستم می رسید ، این نشان را میدیدم که افراد ، نشان تیم مطالعاتی تیموری را نقاشی می کردند

  و یا برای خودشان و مادرشان نام یک گل را در اول نامه هایشان می نوشتند و این دقیقا همان نشان رفاقت است.

  نشان رفاقت درست مانند یک رمز شب و یا یک اسم شب است.

  چیزی است که بین دو دوست و یا دو آشنا عهد می شود و آن ها یکدیگر را با آن دو می شناسند.
  این نیز ترفند خوبی است که می توانید به صمیمت نامه هایتان اضافه کنید.
  نکته ای که باید در باب نامه های دوستانه :

  به آن توجه بسیار داشته باشید این است که هر نامه دوستانه دارای اجزایی است که هر کدام به تنهایی می توانند در بیان احساسات شما تاثیر گذار باشند. پس به هر کدام از این اجزا دقت داشته باشید.

  چگونه متن نامه های دوستانه ی خود را بنویسیم ؟

  پس از شروع نامه دوستانه با ذکر نام خداوند و همچنین ذکر کردن تاریخ و یا هر نشانی که متعلق به شما و مخاطب است.

  شما نیاز دارید که متن نامه ی خود را تنظیم کنید.

  متن نامه تمامی اتفاقاتی را که قرار است شما در طول یک نامه رقم بزنید را شامل می شود.

  اگر دقت کرده باشید ، متن نامه عمدتا با فاصله از
  ” شروع نامه ” قرار می گیرد
  و عمدتا با یک خطاب شروع می شود.
  خطاب چیست ؟ در هر نامه شما باید مخاطب خود را مشخص کنید.

  اغاز نامه دوستانه

  اگر مروری به نامه های دوستانه داشته باشید ، متوجه خواهید شد که هر نامه دقیقا برای شخص خاصی ارسال می شود و در ابتدای نامه پس از آنکه نام خداوند ، تاریخ و یا هر عامل دیگری چون نشان رفاقت ذکر شد ، اسم فردی که می خواهید نامه را برایش ارسال کنید باید نوشته شود.

  بعنوان مثال :

  اگر می خواهید نامه ای برای مادرتان بنویسید ، باید ذکر کنید که  :
  ” مادر عزیزم “.

  این اتفاق دقیقا مشابه نامه نویسی اداری است اما در نامه نویسی اداری ، اولویت با پست و یا مقامی که یک شخص در اداره ای و یا در سازمانی به عهده دارد ، می باشد. بعنوان مثال :

  شما در نامه ی اداری بجای ذکر کردن نام فرد ، می توانید از عنوان او استفاده کنید و بنویسید  :
  ” ریاست محترم تیم مطالعاتی تیموری ” .

  یکی از تفاوت هایی که نامه ی دوستانه با نامه ی اداری دارد ، این است که شما برای خطاب کردن افراد نیازی به آن ندارید که حتما از یک قالب از پیش تعیین شده و یا پیش فرض استفاده کنید و این قدرت و اختیار را دارید که از هر گونه واژه های محبت آمیز در این باب استفاده کنید.

  چگونه پایان نامه  دوستانه ی خود را بنویسیم؟

  پایانِ نامه ها در نامه های دوستانه بسیار صمیمانه تمام می شود.

  پایان نامه دوستانه

  هنگامی که شما به پایان نامه دوستانه ی خود می رسید ، تمام آنچه که در ذهن داشته اید و هر آنچه که احساس شما بوده است را گفته اید. مطمئن باشید که کلمات شما آنقدر تاثیر گذار بوده است که مخاطب نامه ی شما را در آغوش بگیرد و شما روح او را نوازش دهید.

  در چنین شرایطی باید هر آنچه که احساس خوب است را تنها در یکی دو جمله به رگ های مخاطب تزریق کند.

  ضرب المثل معروفی در این باب هست که می گوید :

  “شفا ته پیاله است . “.
  پس سعی کنید با کلماتتان دریای مواج احساسات مخاطبتان را به یک ساحل آرامش نزدیک کنید.

  می توانید آرزوی دیدار او را در نامه ذکر کنید و یا اینکه برای او آرزوی سلامتی کنید. می توانید از دور برای او بوسه هایی پر از مهر بفرستید و یا اگر مخاطبتان بسیار نزدیک است ، بعنوان مثال :

  مادر دست هایش را با کلماتتان بوسید.آنچه که ما از شما بعنوان یک نویسنده برای نامه های دوستانه انتظار داریم این است که بتوانید تاثیر گذار واقع شوید.
  بتوانید مخاطب را تحت تاثیر قرار دهید و بر استحکام پیوندی که میان شما و مخاطب شما وجود دارد ، بیفزایید.

  اما اگر دقت داشته باشید ، کلمه ی خطاب ، از مخاطب نشات می گیرد و این یعنی که شما نیاز دارید ابتدا به امر مخاطبان خودتان را از نامه بشناسید ، ما برای این که این کار برایتان راحت تر شود ، مخاطبان هر نامه دوستانه را به سه بخش تقسیم می کنیم و نکاتی را برای ذکر خطاب صحیح در نامه خدمتتان عرض می کنیم :

  شناسایی مخاطب

  شناسایی مخاطب در نامه دوستانه

  مخاطبین نامه دوستانه به سه دسته تقسیم می شوند :

  • دوستان صمیمی و یا افراد بسیار نزدیک
  • آشنایان
  • آشنایان دور و یا دوستان اجتماعی

  ۱) دوستان صمیمی و یا افراد بسیار نزدیک

  هنگامی که شما می خواهید از یک خطاب برای نامه صمیمی به دوست خود استفاده کنید ، طبیعی است که باید جایگاه خودتان و مخاطبی که برای ان نامه ارسال می کنید را در زندگی شخصی خود بدانید.

  شما برای هر کس نمی توانید از واژه های محبت آمیز استفاده کیند و اگر هم قرار است برای همه ی افراد از واژه های محبت آمیز و پر لطف استفاده کنید ، یقینا میزان محبتی که برای  آن ها خرج می کنید و میزان شدت علاقه ای که به آن ها ابراز می کنید باید برای هر فردی با توجه به جایگاه عاطفی اش در زندگی شما متفاوت باشد.

  اگر بخواهیم یک مثال بسیار ساده بزنیم ، این است که شما نمی توانید همان واژه ای را که در خطاب برای مادر خود به کار می برید را برای یکی  از معلمان خود و یا آشنایان دورتان به کار ببرید.

  هر کدام از این افراد ، نقش خودشان را در زندگی شما دارند و فاصله ی عاطفی آنان در روابط اجتماعی با شما دارای حد و مرز مشخصی است .

  پس این نکته را لحاظ کنید که خطاب نامه از ابتدا می تواند موقعیت افراد را در زندگی شما مورد تعیین قرار دهد. اما حال برسیم به این نکته که اگر قرار است برای آشنایان خود نامه ای بنویسیم ، از چه واژگانی برای خطاب استفاده کنیم؟ بدیهی است که اگر می خواهید به نزدیک ترین افراد زندگی خود نامه ای بنویسد ، باید از پر مهر ترین ، جذاب ترین ، با احساس ترین و عمیق ترین احساسات قلبی خود بهره بگیرید. این امر کاملا یک اصل منطقی است.

  کافیست خود را روبروی مادرتان و یا پدرتان و حتی صمیمی ترین دوستانتان فرض کنید. فقط کافیست به یاد بیارید که به چه میزان مادرتان برای شما زحمت کشیده است و پدرتان برای شما عرق ریخته است تا  که شما کنون در چنین شرایطی قرار بگیرید و رشد پیدا کنید و دست به قلم شوید و به دنبال نویسندگی باشید.

  یا اگر می خواهید برای رفیقتان نامه ای بنویسید ، کافیست این نکته را به یاد بیارید که چه میزان در تمامی سختی ها کنار شما بوده است و چه میزان باعث شده است که شما بخندید.

  این ها همه کارهایی است که هر انسانی برای آدمی نمی کند و این اتفاقات و مناسبت ها جایگاه عمیقی را در قلب ما ایجاد کرده اند. پس ما نیز باید با استفاده از بهترین واژه ها برای آنان این جایگاه را تبدیل به یک احساس عمیق در روحشان کنیم.

  برای نوشتن یک خطاب خوب می توان واژه های بسیاری پیشنهاد داد ،

  به عنوان مثال :

  می توان از واژه های
  ” عزیزم ” ،
  ” رفیقم ” ،
  ” زیباترین من ”
  و .. استفاده کرد.

  اما بگذارید در این زمینه به شما هیچ پیش زمینه ای ندهیم و همین چند مثال عمومی را داشته باشید تا خودتان به دنبال آن احساس عمیق باشید و آن را به نزدیک ترین کسانتان ارائه دهید.

  ۲) آشنایان

  بارها و بارها برای همه ی ما پیش امده است که بخواهیم به یکی از آشنایانمان تبریک و یا تسلیتی عرض کنیم و یا اینکه برای موفقیتی که به دست آورده است ، تبریکی بفرستیم.

  یا اینکه بخواهیم از یکی از آشنایمان در خواستی مطرح کنیم و او را در جریان اتفاقات زندگی مان قرار بدهیم .همه ی این شرایط ، حالاتی است که برای هر انسانی متصور است و پیش می آید .

  اما مساله ی مهم اینحاست که اگر بخواهیم همه ی موارد فوق را در نامه هایمان وارد کنیم باید از چه خطابی برای مخاطبانمان استفاده کنیم؟ کار سختی نیست.

  اگر می خواهید از وسواس این موضوع رهایی پیدا کنید ، کافیست یک لحظه او را روبروی خودتان تصویر کنید و ببینید که او را با چه اسمی و یا با چه لقبی صدا می زنید و همان را وارد نامه ی تان کنید.

  تجربه ای که در این سالها از تدریس نویسندگی و خصوصا نامه نگاری به دست اورده ام ، مرا به این مسیر رهنمون کرده است که یکی از راحت ترین و آسان ترین کارهایی که یک نویسنده ی نامه می تواند انجام دهد این است که تمامی واژه های مرسوم محبت آمیز :

  مانند :

  ” عزیزم ” ،
  ” جانم ” ،
  ” گلم ”
  و …. را در نامه بدون شناسه ی ” م” به کار ببرد.

  در واقع در این شرایط شما با واژگانی روبرو هستید که محبت آمیز هستند اما مالکیت شخصی را از آن ها گرفته اید و به جای آن احترام و فاصله ی ارتباط اجتماعی را به آن افزوده اید.

  بعنوان مثال :

  اگر می خواهید به یکی از دوستان دور خود نامه بزنید ، می توانید از این عبارت استفاده کنید که
  ” محسن جان ”
  و یا ” مریم عزیز ”
  و یا ” دختر خاله ی عزیز ”
  و یا حتی  ” همسایه ی مهربان ”
  و یا  ” معلم دلسوز”
  و به همین طریق می توانید نامه ی خود را با یک خطاب بسیار مناسب آغاز کنید.

  ۳) آشنایان دور و یا دوستان اجتماعی

  بسیاری از افراد هستند که رابطه ی عاطفی با انسان برقرار نمی کنند اما لطفشان شامل حال انسان شده است. اگر به ابتدای متن توجه کرده باشید ، آن هنرجویی که یک روز را در نانوایی آن شاطر سپری کرد و سرپناهی در مسافرت خود پیدا کرد ، می تواند بهترین مثال برای این دست اتفاقات باشد.

  بارها برای خودم نیز پیش آمده است. کتابی می خواسته ام که در کتابخانه ی یک فرد دیگری در شهری دور بوده است.

  برای او نامه نوشته ام و از واو در خواست کتاب کرده ام و پس از اینکه کتاب را برایم فرستاده است ، نامه ی محبت آمیزی برای او فرستاده ام و از او من باب لطفی که کرده است ، تشکر کرده ام.

  برای این دست از نامه ها سعی کنید از خطاب های محترمانه استفاده کنید.

  راحت ترین شیوه برای این دست نامه ها این است که از واژه های :

  ” آقای ”
  و یا ” خانم ”
  استفاده کنید و سپس نامه ی خودتان را شروع کنید.

  آنچه که در یک نگاه کلی باید به آن توجه داشته باشید ذکر این نکته است که شما باید همیشه مرز میان فاصله های اجتماعی را رعایت کنید. خصوصا در کشورهایی مانند ایران که فرهنگ ما بر اساس احترام متقابل شکل گرفته است ، این قضیه می تواند بسیار موثر باشد.

  نوشتن متن نامه

  اما بعد از آنکه خطاب نامه ی خود را به پایان رساندیم نیاز داریم که متن نامه ی خود را بنویسیم .

  برای آنکه یک نامه ی دوستانه بنویسیم ، دقیقا نمی توانیم نقطه ی شروع معینی را مشخص کنیم.

  چرا که نامه های دوستانه عمدتا بدون هیچ تعارفی نوشته می شوند و از سوی دیگر هر متنی با توجه به موضوعی که دارد می تواند شروع متفاوتی باشد.

  اما نکته ی مهم در نوشتن یک متن یک نامه ی دوستانه این است ما نامه را بسیار با لطف شروع کنیم.

  این را از ما به یادگار داشته باشید که اولین جمله هایی که در یک نامه به دید مخاطب می آیند ، دقیقا مثل اولین تجربه های زندگی هر فردی می مانند .

  اگر شما در اولین تجربه ی رفتن به شهر بازی ، دچار یک آسیب و یا یک زخم کوچک شوید ، دیگر میلی به رفتن به شهر بازی نخواهید دااشت و یا برای پاک کردن خاطره ی اولین تجربه ی تان نیاز به آن دارید که تجربیات خوب دیگری را ضمیمه ی آن خاطره کنید.

  پس شما هنگامی که یک نامه دوستانه می نویسید ، باید به این نکته توجه داشته باشید که اولین جملات شما اغاز تاثیر گذاری شما را شکل خواهند داد.

  شما می توانید :

  با یک جمله ی محبت آمیز نامه ی تان را شروع کنید
  و یا اینکه با یک احوال پرسی نامه ی خود را شروع کنید
  و این کاملا به شما بستگی دارد که چه میزان شور و علاقه در دل مخاطب نامه ی خود بوجود بیاورید.

  فرض کنید که می خواهید برای یک دوست قدیمی که مدتهاست او را ندیده اید نامه بنویسید

  یقینا نخستین چیزی که شما را به نوشتن نامه ی دوستانه برای او سوق داده است ،
  دلتنگی و یا احساس نیاز به دیدن او بوده است ، پس این را باید به وضوح منتقل کنید.
  شما می توانید این را بصورت های مختلف ذکر کنید.
  بعنوان مثال می توانید بگویید  :
  ( اسم مخاطب ) خیلی دلم برایت تنگ شده ، واقعا نمیدونم چطور این همه دلتنگی رو توی یک نامه برات شرح بدم.”
  و یا اینکه می توانید از قالب احوال پرسی استفاده کنید اما دوباره این حس را به او منتقل کنید.
  ” ( اسم مخاطب ) خوبی؟ احوالت رو براه است؟ مدتهاست ازت خبری ندارم و نمی دانی که چقدر دلم می خواهد یکبار دیگر ببینمت و صدایت را بشنوم. “.

  یا همین شرایط را برای یک نامه به پدر فرض کنید ، شما می توانید از عباراتی استفاده کنید که مخاطب را به خواندن ادامه ی نامه جذب کند ، می توانید به او بگویید که :
  ” پدر عزیزم باور کن که هر چه در این نامه می خوانی از اعماق وجودم نشات گرفته است ….. ”
  و یا  ” پدرم می دانم هیچوقت حرفامو اینطوری نشنیدی ولی بدون که خیلی دوست دارم و حاضرم تمام زندگیمو برای بودن در کنار تو بدم  و ….. ” .
  استفاده از این دست واژه ها باعث می شود که مخاطب دچار یک شیفتگی عاطفی شود و مو به تن مخاطب شما سیخ می کند. این دقیقا چیزییست که ما از نوشتن یک نامه دوستانه انتظار داریم.

  بعد از نوشتن اولین جملات شما آزادید که هر طور می خواهید نوشته ی تان را به سرانجام برسانید.

  می توانید موضوعات را پشت سر هم ردیف کنید و هر چه که می خواهید برای مخاطبتان بنویسد.

  اما دقت داشته باشید که موضوعات را تفکیک کنید و عناوین فرعی و اصلی و جایگاه آنها را به درستی در متن نامه ی تان بیاورید. سعی کنید نامه ی تان کشدار نشود ، ولی اگر هم می خواهید طولانی بنوسید و هر آنچه که به ذهنتان می آید را وارد نامه کنید ، سعی کنید از گفته های تکراری استفاده نکیند.

  سعی کنید هر خط ، هر جمله و هر بندی که به نامه اضافه می کنید ، محتوای جدیدی داشته باشد و مخاطب با دیدن این محتواهای جدید ، در متن نامه ی شما غرق شود.

  سخن پایانی

  امیدواریم که کنون ، با شوق تمام نامه نویسی دوستانه را آموخته باشید و با تمام وجودتان درک عظیمی از ارزش این نوع نامه و این نوع ارتباط حاصل کرده باشید.

  آرزو می کنم هر جای دنیا که هستید ، دوستانی به گرد شما جمع باشند و شما بهانه ای برای نوشتن نامه های دوستانه داشته باشد و پدرانه و معلمانه این توصیه را خدمتتان عرض می کنم که به نامه نوشتن میل و رغبت بیشتری نشان دهید.

  نامه نوشتن یکی از راه های افزایش صمیمت است.

  نامه نگاری یکی از بهترین گزینه های موجود برای ارتباط برقرار کردن با دنیای اطراف است. اگر فرصت نامه نگاری دارید و اگر می توانید در قالب نامه حرف هایتان را منتقل کنید ، حتما از این روش استفاده کنید ، چرا که می توانید بهترین احساسات بشری را با نوشتن چند کلمه منتقل کنید.

  من قلبا اطمینان دارم و در طول این سالها تجربه به آن رسیده ام که نامه ها بیشتر از گفته ها تاثیر گذار هستند.

  بگذارید مخاطبتان انتخاب کند که چند بار و هر بار چگونه متن نامه ی شما را بخواند.بگذارید مخاطبانتان در آغوش کلمات شما آرام گیرند.این زیبایی نامه نگاری است.

  نمونه نامه دوستانه

  مطالب مرتبط

  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  185 پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری گفته:

    درود الهام بانو
    بله نمونه نامه هم هستش در مقاله نامه دوستانه اگر بیشتر نیاز داشتید در قسمت محصولات می توانید پک نامه دوستانه و یا عاشقانه را تهییه نمایید
    سپاس

    پاسخ
  1. profile avatar
   ارسلان عاشوری گفته:

   نوشتن نامه به عزیزان مانند پدر و مادر از نظر من یک کار جدید و البته اگر انجام بشه میتوانیم تمام حرف های خود را به آن ها بزنیم

   پاسخ
  2. profile avatar
   سعید گفته:

   با سلام . سوال بنده در مورد نامه هایی که خارج از شرکت ارسال می شوند می باشد. اینکه امضای این نامه ها حتما” باید امضای مجاز شرکت(امضای ثبت شده) باشد یا مدیر واحد ( به عنوان مثال مدیر واحد منابع انسانی) نیز جهت ارسال نامه به ادارات یا شرکت های دیگر می تواند نامه ی مربوط به خود را امضا کند؟

   پاسخ
  3. profile avatar
   محمدرضا تیموری گفته:

   جودی عزیز
   خوشحالیم شما دانشجوی ادبیات فارسی هستید اختخاری است برای ما و به همین منظور هدیه ای از محصولات برایتان ارسال می گردد حتما با تیم پشتیبانی تماس بگیرید
   سپاس از شما

   پاسخ
  4. profile avatar
   حلما حیدری گفته:

   با سلام
   من واقعا فکر نمیکردم که همچین نامه ای هم وجود داشته باشه و اینقدر بتونه کاربردی باشهاگر ما درست ازش استفاده کنیم راحت میتونیم حرفمون رو به کسانی که دوسشون داریم بزنیم

   پاسخ
  5. profile avatar
   مریم کشاورز گفته:

   با سلام
   آیا در نامه دوستانه حتما باید لحن ما رسمی باشد یا هر آنچه که در دل داریم را بیان کنیم کافی است ؟

   پاسخ
  6. profile avatar
   باران اسدی گفته:

   با سلام . سوال بنده در مورد نامه هایی که خارج از شرکت ارسال می شوند می باشد. اینکه امضای این نامه ها حتما” باید امضای مجاز شرکت(امضای ثبت شده) باشد یا مدیر واحد ( به عنوان مثال مدیر واحد منابع انسانی) نیز جهت ارسال نامه به ادارات یا شرکت های دیگر می تواند نامه ی مربوط به خود را امضا کند؟

   پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری گفته:

    درود بر شما بانو
    اگر جانب مدیریت اختیار مکتوب دارید می توانید با عبارت ازطرف… امضا کنید در غیر اینصورت برای شما بار حقوقی خواهد داشت. شما تحت هیچ شرایطی نباید امضا مدیر و مسئول را کپی کنید . تنها بایستی با اختیار کتبی که به شما داده شده است بنویسید از طرف مدیریت آقای/خانم … و امضا کنید
    از ارسال پیامتان خرسند شدیم

    پاسخ
  7. profile avatar
   ساوینا گفته:

   نوشتن دعوتنامه به دوستان صمیمی و نحوه نامه نگاری رو به صورت رایگان آموزش می دید که خدا پشت و پناهتون باشه که رایگان موارد آموزشی رو در خصوص نامه نگاری می نویسید

   پاسخ
  8. profile avatar
   حامد گفته:

   نامه صمیمی به دوست همواره یکی از بهترین کارها است که شما به خوبی این کار خوب رو ترویج می کنید
   پس من نامه دوستانه به دوستم می نویسم

   پاسخ
  9. profile avatar
   زهرا گفته:

   همیشه قبل از آنکه نامه بنویسیم باید خوب فکر کنیم چون نامه نوشتن هم مثل سخن گفتن است. اما حالا دیگه اصول نامه نگاری رو بلدم و این به خاطر کمک های تیم شماست

   پاسخ
  10. profile avatar
   مروارید ایرانی گفته:

   نامه صمیمی به دوست و نوشتن نامه دوستانه به مادر یکی از مواردی هست که بهتره در کارها مون و برنامه زندگی موفق مون باشه بنده که انجام میدم

   پاسخ
  11. profile avatar
   نازنین گفته:

   به شما توصیه می کنم نامه دوستانه به فرزند تون بنویسید کاری کا خیلی از ما ها ازش ساده رد میشیم ولی اثر جادوئی داره پس نامه دوستانه به فرزند رو فراموش نکنید

   پاسخ
  12. profile avatar
   تابانی گفته:

   تا حالا فکر کردید چگونه نامه دوستانه به دوست بنویسیم من که جواب این سوالم رو گرفتم .
   امیدوارم شما هم مشکل نامه نگاری و نوشتن نامه به دوست حل بشه

   پاسخ
  13. profile avatar
   جمشید اکرمی گفته:

   نمونه نامه های رو مه در قالب این مقاله آموزش رایگان نامه دوستانه قراردادید خوندم کار خوبی بود اما می تونست حرفه ای تر از این هم باشد
   برا تون آرزوی موفقیت دارم

   پاسخ
  14. profile avatar
   شیما کرج پور گفته:

   نامه دوستانه به دوست می تونه برای ما قدیمی ها و نسل قبل خوب باشه اما برای این نسل جدیدی ها چی فکر نکنم جذابیتی داشته باشه

   پاسخ
  15. profile avatar
   سینا تارمی گفته:

   نامه دوستانه به معلم می تونه به بچه مدرسه ای های ما خیلی کمک کنه به خصوص در این دوره ای که تمامی آموزش ها به صورت آموزش مجازی برگذار میشه

   پاسخ
  16. profile avatar
   تارا کریمی گفته:

   نامه ای به دوست و نمونه نامههای که شما در سایت قرار دادید باعث شد تا من هم وسوسه بشم و یک نامه به یکی از دوستان قدیمی بنویسم که برای دوستم هم خیلی جذاب بود

   پاسخ
  17. profile avatar
   مهیار کرامتیان گفته:

   نامه دوستانه به یک دوست همواره قشنگترین کاری هست که میشه انجام داد و به شما عزیزان توصیه می کنم حداقل یکبار انوشتن نامه به دوستانه رو تجربه کنید

   پاسخ
  18. profile avatar
   محجوب گفته:

   نامه به دوست قدرت جادویی قلم و کاغذ است که به کمک ذهن نویسنده خود می آید تا قلب کسی را به تسخیر در بیاور نمونه نامه عاشقانه یکی از این موارد است

   پاسخ
  19. profile avatar
   سمانه پوزی گفته:

   نامه دوستانه و نمونه نامه های که در این مقاله نوشته شده شاید الان به کار کسی نیاد اما قطعا در آینده افراد تاثیر گذار هست

   پاسخ
  20. profile avatar
   کیانوش گفته:

   نمونه نامه دوستانه به انگلیسی یکی از کارهای هست که امروزه خیلی ها دنبالش هستن و به نوشتن نام دوستانه انگلیسی افتخار می کنن

   پاسخ
  21. profile avatar
   گیلار عباسی گفته:

   امروزه زبان آلمانی بنا به دلایلی سر زبونه ها افتاده و نمونه نامه دوستانه آلمانی رو در سایت های مختلف دیدم اما از این که آیا مطالب به درستی درج شده یا نه نمیشه اطمینانی کرد

   پاسخ
  22. profile avatar
   ابی گفته:

   معمولا چند روش برای آموزش نامه نگاری یا نوشتن نامه دوستانه مطرح میشه که شما نمونه نامه دوستانه رو به اندازه مکفی در اختیار مخاطبان به صورت رایگان قرار داده اید

   پاسخ
  23. profile avatar
   مهدی پرو گفته:

   به نظرتون میشه یه نامه اداری دوستانه هم به کسی نوشته بشه ؟
   جواب این سوال رو می تونید با خواندن مقاله نامه دوستانه یا نمونه نامه دوستانه به دوست به دست بیارید .

   پاسخ
  24. profile avatar
   پیروزنیا گفته:

   نامه دوستانه همواره برای افراد مختلف ممکنه یه نگرانی باشه اما با خوندن این مقاله و نمونه نامه میشه بر خیلی از این مشکلات یا ترس در نامه نگاری غلبه کرد.
   برای اموزش نویسندگی هیچ وقت دیر نیست

   پاسخ
  25. profile avatar
   پیمان گفته:

   نامه محبت آمیز به دوست و نمونه نامه دوستانه ای که در سایت قرار دادید باعث شد تا من بتونم ایده خوبی برای نوشتن نامه پیدا کنم

   پاسخ
  26. profile avatar
   هاجر گفته:

   نامه نوشتن رو خیلی دوست دارم و همراه برام یه خاطره بودمقاله شما باعث شد که مجدد به یکی از دوستان و همکاران قدیم نامه نوشتم دم شما گرم

   پاسخ
  27. profile avatar
   فرشته گفته:

   به خوانندگان محترم پیشنهاد می کنم برای یکبار هم شده یه نامه دوستانه به دوست یا همسر خودشون بنویسن برای دست گرمی می تونن از نمونه نامه دوستانه به دوست استفاده کنن

   پاسخ
  28. profile avatar
   شهرام محبی گفته:

   نوشتن نامه محبت آمیز و نوشتن نامه به دوست می تونه در روابط بین دو فرد خیلی تاثیر گذار باشه کاری که من همواره انجام میدم

   پاسخ
  29. profile avatar
   هوشنگ گرامی گفته:

   آپدیت های که برای مقاله نمونه نامه و نامه دوستانه به دوست قرار دادید بسیار عالی بود کاملا مشخص هست بعداز تولید مقاله اون پروژه رو کنار نمیزارید و مجدد نسبت به آپدیت مقاله نامه به دوست اقدام نمودید

   پاسخ
  30. profile avatar
   استاد اکبر گفته:

   نامه دوستانه به دوست می تونه یکی از بهترین کارهای باشه که تا به امروز در سایت ها دیدم چرا که فرهنگ نگارش رو بین افراد ترویج می کنه

   پاسخ
  31. profile avatar
   شاپور زحمتکش گفته:

   نامه دوستانه به دوست بهتر بود نامه ای به معلم هم در این مقاله قرار می دادید ، امیدوارم در آپدیت بعدی مقاله این امر لحاظ بشه

   پاسخ
  32. profile avatar
   مهرشاد گفته:

   ۴ روش نمونه نامه دوستانه و نامه های دوستانه ای که در این جا بیان شد بسیار آموزنده است که می تونه یه کلاس آنلاین نویسندگی باشه

   پاسخ
  33. profile avatar
   سالومه حسنی گفته:

   دوست عزیزم علی در این نامه ای که برای تو می نویسم نکاتی را نوشتم که مدت هاست از گفتن آن عاجز بودم اما حال در این نامه این جسارت را به خود داده ام که
   استاد خوب نوشتم نمونه نامه به دوست

   پاسخ
  34. profile avatar
   محسن علیزاده گفته:

   چهار روش برای نامه دوستانه به دوست رو در سایت های مختلف خوندم اما باید به شما تبریک بگم بابت نمونه نامه و آپدیت های که در مقاله خود تون قرار دادید .

   پاسخ
  35. profile avatar
   صفورا گفته:

   شاید کمی بزرگ نمایی باشه امانامه دوستانه و نمونه نامه دوستانه رو اگر با عینک خوشبینی بخوایم ببینیم می شه گفت یکی از مقالات شاهکار شماست

   پاسخ
  36. profile avatar
   طالقانی گفته:

   ای نامه که می روی به سویش
   یه جمله ی معروف تو همه نامه ها بود که قدیم ها خیلی پرکاربرد بود نمونه نامه دوستانه به دوست برام خیلی جذاب بود

   پاسخ
  37. profile avatar
   یوسف جوادی گفته:

   دوستم بیمار است و در بخش کرونا بستری است
   وقتی مقاله نامه ای به دوست رو خوندم احساس دلتنگی کردم و تصمیم گرفتم نامه ای برای او بنویسم عنوانش رو گذاشتم نامه ای به دوست بیمار

   پاسخ
  38. profile avatar
   عسل خاله گفته:

   نامه دوستانه به خدا من رو یاد فیلم نامه ای به خدا انداخته که یادآور دوران خوب و خوش دوران گذشته است بابت یادآوری این خاطرات و مقاله نامه دوستانه به دوست از شما سپاسگزارم

   پاسخ
  39. profile avatar
   جمشید گفته:

   دنبال جملات زیبا برای پایان نامه بودم که با سایت شما مواجه شدم و مقاله نامه دوستانه به دوست رو خوندم و برام جذاب بود خواستم از شما تشکری بابت زحمت تون کرده باشم

   پاسخ
  40. profile avatar
   کوکب بیجاری گفته:

   در مقاله نامه دوستانه به دوست متن نامه دوستانه به تعداد دلخواه ارائه شده است که نشان می دهد برای تمام سلیقه ها در نظر گرفته شده است

   پاسخ
  41. profile avatar
   شهلا ربانی گفته:

   اگر نامه دوستانه انگلیسی رو بخوایم خودمون بنویسیم آیا نیاز هست تسلط کامل به گرامر داشته باشیم یا خیر با ادبیات و روش نامه دوستانه خودمون بنویسیم

   پاسخ
  42. profile avatar
   محمدپور گفته:

   من معلم هستم امروزه بچه ها حتی د رنوشتن انشا هم نا توان شدن شاید افرادی که مثل شما به فکر فرهنگ این مرزو بوم باشند نامه دوستانه به دوست ؟!

   پاسخ
  43. profile avatar
   شیوا حجتی گفته:

   برای نامه دوستانه جملات زیبایی برای پایان نامه های وجود داره که سایت شما یکی از بهترین ارائه دهنده های این وب سایت ها هستن

   پاسخ
  44. profile avatar
   شهرزاد گفته:

   نوشتن نامه اداری همیشه برام کار سختی بود اما وقتی یکبار مقاله نامه دوستانه و نامه نگاری اداری رو خوندم خیلی روی نامه نگاری من تاثیر مثبت گذاشت

   پاسخ
  45. profile avatar
   مهشید گفته:

   نوشتن نامه اداری و نامه دوستانه ممکن هست برای خیلی از افراد مشکل باشه اما شما با این کارتون مشکل نامه نوشتن به دوست رو برای خیلی از افراد برطرف کردید

   پاسخ
  46. profile avatar
   شیوا قنبری گفته:

   نامه دوستانه به یک دوست جالب بو داشتم نظرات رو می خوندم دیدم خیلی از آقایون اولین نامه ای که نوشتن مربوط به دوران سربازی شون بود

   پاسخ
  47. profile avatar
   سیاوش گفته:

   آپدیت تابستان رو که دیدم یاد شرکت های برگ نرم افزاری افتادم که برای بالا بردن عملکرد تولیدات خودشون آپدیت های مختلف عرضه می کنن مقالات شما پویا و در حال تغیی هستند احسنت به این نگاه

   پاسخ
  48. profile avatar
   سید ابراهیم دارابی گفته:

   یادمه در دوران تحصیل ما زیاد به این موضوع اخمیت ندادن البته معلم مربوطه رو منظورم هست و الان احساس کمبود می کنم ممنون بابت آموزش رایگان نامه به دوست

   پاسخ
  49. profile avatar
   حسام الوندی گفته:

   متن نامه دوستانه به دوست رو قرار دادید به نظرم کمی سبکش خشک باشه آیا اینطور نیست البته می دونم که پیش استادی مثل شما شاید پرروی باشه ولی می دونم که استاد تیموری مثل همیشه صبور هستن و بزرگوار

   پاسخ
  50. profile avatar
   سیاوش گفته:

   جالبه بدونید تو این دوره زمونه نوشتن یه نامه صمیمانه به دوست جز یکی از مشکلات بزرگ برای برخی از افراد شده است نامه دوستانه به دوست یه مار عالی بود

   پاسخ
  51. profile avatar
   محمد گفته:

   نامه دوستانه و نمونه نامه دوستانه به یک دوست خیلی خوب و عالی بود ولی به نظرم کمی تکراری هستن امکانش هست موضوعات جدید تری هم در سایت قرار بدید
   ممنون ازشما

   پاسخ
  52. profile avatar
   تقی جهانی گفته:

   نامه دوستانه به دوست برای نسل جدید یه جمله افسانه ای شده تا سالهای قبل تکست میدادن الان شده وویس معلوم نیست چند سال دیگه چی میشه ؟

   پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری گفته:

    درود خدمت شما دوست عزیز. ممنونم از شما بخاطر مطالعه مقاله نامه دوستانه به دوست. خوشحالم که تونستم به شما کمکی هرچند ناچیز کرده باشم

    پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری گفته:

    درود خدمت شما کیانوش عزیز. ممنون از شما که مقاله نامه دوستانه به دوست رو مطالعه کردید و خوشحالم از اینکه این مقاله برای شما مثمر ثمر بود.

    پاسخ
  53. profile avatar
   احمد قربانی گفته:

   آموزش نامه دوستانه به یه دوست کار جالبی بود که شما توی سایت تون انجام دادین و فرهنگ نامه دوستانه نوشتن رو تو ذهن ها زنده کردید

   پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری گفته:

    سلام و درود خدمت شما دوست عزیز . ممنون از توجه شما و اینکه وقت گذاشتید و مقاله نامه دوستانه به دوست رو مطالعه فرمودید. ما از همراهان چون شما انرژی می گیریم شا و پیروز باشید

    پاسخ
  54. profile avatar
   مرتضی جهانبخش گفته:

   این پست روخوندم یاد دوران سربازی افتادم یه نامه فرستاده بودم برای پدر و مادرم اما من زودتر از نامه رسیده بودم خونه

   پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری گفته:

    درود نریمان عزیز خوشحالم که مقاله نامه دوستانه به دوست رو مطالعه کردید و براتون لذت بخش بوده با آرزوی شادی روز افزون شما

    پاسخ
  55. profile avatar
   زیبا اکبری گفته:

   متاسفانه فرهنگ نوشتاری ما خیلی تغییر کرده و شما با آموزش نامه دوستنه و نمونه نامه دوستانه یک حرکت خوبی رو در این زمینه انجام دادید

   پاسخ
  56. profile avatar
   جابر گفته:

   نامه دوستانه به دوست قدیمی یادش بخیر وقتی اولین نامه رو از دوستم دریافت کردم اون موقع اون دانشجو و بود و من هم جویایی کار چه دورانی داشتیم

   پاسخ
  57. profile avatar
   زلیخا بی جان گفته:

   نمونه نامه دوستانه مسائله جالبی که نظرم رو جلب کرد آپدیت های هست که روی مقالات میزنید به خصوص نمونه نامه دوستانه و آپدیت تابستان این مقاله هست

   پاسخ
  58. profile avatar
   باران گفته:

   همیشه یکی از مشکلات من نوشتن نامه بود و در دوران تحصیل نوشتن انشا اما نامه دوستانه به یه دوست خیلی بهم کمک کرد

   پاسخ
  59. profile avatar
   بنیامین گفته:

   نامه نگاری و آموزش نامه نوشتن شاخه ها و دسته بندی های مختلفی دارد که از اون بین می شه به نامه به یک دوست اشاره کرد

   پاسخ
  60. profile avatar
   پدرام گفته:

   نامه دوستانه و نمونه نامه های که در این مقاله به اون اشاره شد یکی از کارهای خوبی بود که نامه به دوست صمیمی می تونه یکی از بهترین های اون باشه

   پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای