موفقیت از یک شانس خوب نیست…

برایان تریسی

برایان تریسی ، مدرس ، نویسنده و سخنران مشهور حوزه ی موفقیت ، مدیریت و تجارت ، یکی از مشهور ترین و صاحب سبک ترین ، بنیانگذاران مجموعه های خودیاری در جهان است . کتاب  و سخنرانی برایان تریسی  ، در سرتاسر جهان طرفداران بسیاری دارد.

برایان تریسی کتابها ی بسیاری را در حوزه های مختلف “موفقیت در تجارت” و “مدیریت” ارائه کرده است که از میان آنان می توان به کتاب هایی چون :

“قدرت بیان” ، ” کمک به خویشتن” ، ” قدرت جذب” ، ” مدیریت زمان ”  و … اشاره کرد.

زندگینامه ی برایان تریسی ، نمونه ی یک تحول فردی در مسیر رسیدن به موفقیت است.

او در خانواده ای فقیر چشم به جهان گشود و اکنون یکی از موفق ترین و ثروت ترین افراد روی کره ی زمین است.روند زندگی او و سیر تحول او از منتهای فقر تا رسیدن به ثروت ، نکات آموزنده ای در پی دارد که در این مقاله با آن آشنا خواهید شد.

برایان تریسی و ۶ نکته ی طلایی برای رسیدن به موفقیت

ویژگی اول

بیش از ۹۵ درصد از رفتارهای ما ، بصورت عادت است. این عادت ها گاه مفید هستند و گاه به ضرر ما عمل می کنند. اما آنچه مهم است ، این نکته می باشد که ما از حوزه ی عادت خارج شده و آنچه را که باید و شاید بصورت ، حقیقی و انتخاب درونی بدست بیاوریم.

ویژگی دوم

زندگی شما ، در هر شرایطی ، حاصل انتخاب های شماست. این شمایید که می توانید با انتخاب کردن میان یک کار مثبت و یا کار منفی ، مسیر زندگی خود را تشکیل دهید.به یاد داشته باشید که هیچ کاری نکردن نیز یک نوع انتخاب است.

ویژگی سوم

از آنجایی که زندگی ، بر اساس انتخاب های شما شکل می گیرند ، شما مسئول زندگی خود هستید.مسئولیت هر آنچه که در زندگی انجام میدهید را به عهده بگیرید.

ویژگی چهارم

هر چه بیشتر ببخشید ، بیشتر به دست می آورید. این قانون هستی است.

از هر دستی که داده اید از همان دست پاداش دریافت کنید.

ویژگی پنجم

چیزی به نام شانس یا احتمال وجود ندارد. بلکه شانس همان در هم آمیختن موقعیت و آمادگی فردی است.عملکرد خوب نتیجه ی آمادگی کامل است.این عملکرد خوب باعث می شود که موقعیت های بسیار خوب نصیب ما شود و همین موقعیت های خوب برای ما مبانی پیشرفت را فراهم می کنند.

ویژگی ششم

تغییر کردن یکی از لازمه های ناگریز در دنیاست. بهر طریق دنیا هر روز در حال پیشرفت است و پیشرفت تکنولوژی ، علم و … موجبات پیشرفت و تغییر انسان را فراهم می کند. آنچه که باید بدان توجه داشته باشید این است که مهارت تغییر کردن را بیاموزید و در آن یک استاد باشید و از فرصت سوزی و از بین بردن امکانات یک تغییر مثبت پرهیز کنید.

زندگینامه برایان تریسی او در ۵ ژانویه ی سال ۱۹۴۴ میلادی در خانواده ای فقیر در شهر شارلوت تاون ( مرکز ایالت پرنس ادوارد کانادا) چشم به جهان گشود و زندگی پر فراز و نشیب خود را آغاز کرد.

ماجرای زندگی پر فراز و نشیب او از همان دوران کودکی آغاز شد ، چرا که خانواده ی وی که مسئولیت پرورش و بزرگ کردن او را به عهده داشتند ، خود از تامین مخارج اولیه ی زندگیشان عاجز بودند و این امر تاثیر بسیاری بر روی برایان تریسی در سنین کودکی گذاشته است.

خانواده ی برایان تریسی بنا بر آنچه که روایت شده است ، گاه به کارگری مشغول بودند و گاه دستفروشی می کردند و چندی نیز به دامداری و کشاورزی و … می پرداخته اند.

اما هیچ کدام از مشاغل آنقدرها در آمد نصیب آنان نمی کرد که مبانی پرورش برایان را از همه سو، فراهم کنند. از این رو برایان تریسی ، در یک رنج ناخواسته و اجباری و در اوج خفقان و فقر در خانواده بزرگ شد و در دوران نوجوانی بنا بر سلسله اتفاقاتی که عمدتا به دلیل پیدا کردن یک کار مناسب و ایجاد شرایطی مناسب برای امرار معاش و ادامه ی زندگی بوده است ، به پومونای کالیفرنیا در آمریکا سفر می کند و زندگی خود را دوباره از پیش می گیرد اما گرد فقر از چهره ی او خلاصی نمی یابد.

در ۱۸ سالگی  و در اوج آرزوهای دوران نوجوانی و جوانی ، مجبور به ترک مدرسه می شود و از این رو دبیرستان را بدون آنکه مدرک دیپلم خود را دریافت کند ، رها می کند.وی پس از ترک دبیرستان ، بالاجبار و برای تامین هزینه های زندگی اش ، به کار کردن روی آورد.

سخنرانی برایان تریسی
سخنرا

در ۱۸ سالگی  و در اوج آرزوهای دوران نوجوانی و جوانی ، مجبور به ترک مدرسه می شود و از این رو دبیرستان را بدون آنکه مدرک دیپلم خود را دریافت کند ، رها می کند.وی پس از ترک دبیرستان ، بالاجبار و برای تامین هزینه های زندگی اش ، به کار کردن روی آورد.

در ابتدا ، در رستورانی که واقع در یک هتل بود ، به ظرف شستن و تمیزکاری مشغول شد. این نخستین کاری بود که او از آن بعنوان آغاز فعالیت های شغلی خودش یاد می کند.

او پس از مدتی دست از شستن ظروف کشیده و رو به شستن اتومیبل ها آورد و پس از آن تمیزکاری و نظافت هتل و رستوران ها ، پیشه ی اصلی او شد.پس از گذشت چند سال ، کار در آن هتل را نیز کنار گذاشته و به دنبال کار دیگری می رود.

در این میان با شغل چوب بری آشنا می شود و در آنجا مدتی را به بریدن درخت ها و اره کردن چوب های قطور و الوار ها سپری می کند.پس از مدتی وارد کارخانه های صنعتی می شود و چاه حفاری می کند.

اما در آنجا نیز دوام نمی آورد و رو به کارهای زراعی و کار در مزرعه و دامداری می آورد.وی پس از مدتی به کار ساختمانی مشغول شد و تماما در اتاق ها و هتل های ارزان قیمت اقامت داشت. این شیوه ی زندگی تا ۲۰ سالگی همراه او بود اما نهایت امر در ۲۰ سالگی با تمام اندوخته ای که بعنوان پس انداز در دست داشت ، در یک کشتی باربری نروژی مشغول به کار شده و سفرهای بسیاری را در طول اقیانوس اطلس تا بریتانیای کبیر طی نمود.

او در کشتی باربری به عنوان یک باربر فعالیت می نمود و مشقت های فراوانی را در طول دوران کاری اش بر روی کشتی باربری تجربه کرده است. وی پس در جریان یکی از سفرها از مجموعه ی باربری کشتی جدا شده و با دوچرخه از فرانسه تا تنگه ی جبل الطارق را طی می کند.وی در جریان این سفر با دو تن دیگر آشنا می شود و این آشنایی موجبات یک دوستی را فراهم می کند .

آنها تصمیم می گیرند که با خرید یک ماشین لندرور ، از صحرای آفریقا گذشته و به ژوهانسبورگ بروند. پس از آن که به ژوهانسبورگ رسیدند ، برایان قصد کار در آنجا کرد و دو سال را به شغل های سطح پایین مشغول شد.

پس از آن باز هم به سفر خود ادامه داد و مدتی نیز در آلمان ، انگلستان و … مشغول به کار گردید. او پس از تمامی سفرهایی که پشت سر گذاشت، در نهایت باز به سرانجامی در مسیر خود نرسیده و به شغل مزرعه داری باز می گردد.

او در هر دوره ی کاشت محصول به مزرعه ها میرفته است و با مزرعه داران غذا می خورده است و روی کاه می خوابیده است.۲۳ سالگی سن حساسی برای برایان تریسی جوان به شمار می رود. او در زندگی نامه ی خود نوشت خود بارها به این مسئله اشاره کرده است که ۲۳ سالگی برای او آغاز یک تحول بزرگ در نوع نگاه به موفقیت و ثروت بوده است.

در سال ۱۹۶۸ ، پس از اخرین دوره ی برداشت محصول ، کار خود را رها کرده و از لندن سفری را به مقصد سنگاپور طی می کند. در این سفر وی از کشورهایی از جمله ترکیه، ایران، پاکستان، هندوستان و مالزی می گذرد و در انتها نیز از مالزی سفری را به مقصد تایلند در پیش می گیرد و در آنجا مشغول کار و فعالیت می شود.

مدتی کار می کند. در پیشه ی کارگری ، زحمات فراوان می کشد ، اما پس از مدتی ورق برای او بر می گردد و او با بحران بیکاری مواجه می شود. برایان تریسی ، هنگامی که متوجه می شود دیگر جایی برای کارگری وجود ندارد ، رو به فروشندگی می آورد و پیشه ی فروشندگی را در پیش می گیرد.

او در روزهای نخستین کار فروشندگی ، مدام از دفتری به دفتر دیگر می رفت و در پی یک معامله ی ساده ، گاه تمام روز را نیز کار می کرد تا با در امد اندکی که کسب می کند ، بتواند اجاره ی اقامت شبانه اش را حاصل کند و بتواند برای خوابیدن ، جایی را تهیه کند.

سخنرانی برایان تریسی
سخنرانی برایان تریسی

او مدتی به این روال کاری ادامه داد ، تا در نهایت در یکی از روزهایی که سخت از فروشندگی خسته گردیده بود و تمام درب های موفقیت به رویش بسته شده بود ، با خود فکر کرد که ” چرا دیگران از من موفق ترند؟

چرا آن ها می توانند میلیاردر شوند و من نمی توانم؟ “

 در همان جا بود که تصمیم گرفت کاغذی بردارد و رویش هدف بزرگ زندگی اش را بنویسد. او بر روی آن کاغد هدفی را نوشت که برای برایان جوان یک رویای دور بود.

او می نویسد:” ماهیانه ۱۰۰۰ دلار از فروشندگی در آمد کسب خواهم کرد.” . هنگامی که هدفش را روی کاغذ نوشت ، آن را گوشه ای نهاد و هرگز نیز دیگر آن را نیافت ، اما آن نوشته در کمتر از سی روز زندگی او را متحول کرد.

او روشی را یافت که در کمتر از یک ماه ، فروشش سه برابر شد و با آن توانست به رویای خود نزدیک تر شود. او به سراغ فروشندگان موفق رفت ؛ از آن ها راهنمایی جست و به نصیحت هایشان عمل کرد. نصیحت های آنان باعث شد که برایان تریسی به یک روش درونی برای رسیدن به موفقیت آن هم در سطح یک فروشنده دست یابد .

از این رو وی آغاز به کسب مهارت هایی برای فروش بیشتر و دست یابی به هدف هزار دلار در ماه کرد.او پس از مدتی با استفاده از متدی که در یافته بود ، توانست به جای یک فروشنده ، سمت مدیرفروش یک شرکت را بر عهده بگیرد.

او در سمت یک مدیر فروش نیز همان کارهایی را کرد که در فروشندگی انجام می داد و همان شیوه را دنبال کرد. او به سراغ مدیران فروش موفق رفت و از آن ها برای کسب در آمد بهتر و همچنین مدیریت بهتر در حوزه ی تجارت راهنمایی جست و از آن ها در جهت پیشرفت کار خود استفاده کرد.

سرانجام در ۲۵ سالگی ، وی سطح گسترده ای از مدیریت فروش را در شرکتی بزرگ با حدود ۹۵ کارمند تجربه کرد که مدیریت همه ی آن کارمندان بعهده ی برایان تریسی بود.او بسیار زودتر از آنچه فکرش را می کرد ، ترقی نمود و در بخش معاملات ملکی مشغول به کار شد و در یک دوره ی پنج ساله ، توانست به در آمدی بیش از پنجاه میلیون دلار برسد.

او سپس مسئولیت واردات اتومبیل های شرکت سوزوکی به کانادا را برعهده گرفت. او به همراه ۶۵ نفر دیگر که هیچکدام تجربه ای نداشتند ، این کار را شروع کرده و در کمتر از دو سال توانستند به فروشی معادل ۲۵ میلیون دلار دست پیدا کنند.

موفقیت های برایان تریسی ، آنچنان زیاد بود که از او بعنوان یک مدیر در یک شرکت ۲۶۵ میلیون دلاری دعوت بعمل آمد تا بتواند بحران های پیش رو را حل کند.

او در کمتر از یک سال نه تنها بحران ها را رفع کرده   ، بلکه آن شرکت را در بهترین وضعیت مالی خویش در دوران فعالیتش می رساند. برایان تریسی در سال ۱۹۸۱ تصمیم به برگزاری سمینارها و روش های رسیدن به موفقیت می کند تا تجربیات سالیان سالش را در این زمینه با همه ی علاقمندان رسیدن به موفقیت به اشتراک بگذارد.

نکته ی جالبی که در زندگی برایان تریسی به چشم می خورد آن است که وی پس از رسیدن به موفقیت باز به دانشگاه برگشته و در دانشگاه آلبرتا فوق لیسانس بازرگانی می گیرد. او هم اکنون یکی از بزرگترین سخنرانان و همچنین ثروتمند ترین افراد حاضر در جهان است. ویدیو های او به ۳۰ زبان زنده ی دنیا ترجمه شده اند و هم اکنون در تمام جهان نقشی از وجود موفق او قابل مشاهده است.

برای آشنایی بیشتر با او می توانید به سایت مرجع او مراجعه کنید

Call Now Buttonارسال پیام در واتس آپ