موفقیت و پشتکار به همراه تیم مطالعاتی استاد تیموری

 موفقیت و پشتکار کلید موفقیت است اما چگونه آن را توسعه بدهیم

 

من فکر می کنم هیچ چیز با کیفیت تر و ضروری تر از پشتکار برای موقثیت وجود ندارد. حال از هر نوعی که می خواهد باشد. (جان دی راکفلر)

موفقیت و پشتکار و استقامت  یعنی داشتن نیروی تماما قوی برای مقابله با موانع از هر لحاظ فیزیکی، ناتوانی، روحی و یا انتقاد های تند و نا امید کننده ای که بر سر راه  رسیدن به اهداف  بزرگ و قدرتمند قرار دارد.

در حالی که مسیر رسیدن به این اهداف بزرگ پر از موانع جور واجور و خسته کننده است ، تنها نیروی پشتکار است که شانس رسیدن به موفقیت شما را چند برابر می کند.

در اینجا چند راه برای تبدیل شدن پشتکار به یک نیروی ناخود آگاه وجود دارد که هر گاه اراده ای در شما شکل گرفت به صورت خود به خودی این نیرو در شما جوشش پشتکار را  پیدا کند .

موفقیت و پشتکار

 

موفقیت و پشتکار : تنظیم اهدافی که شما برای رسیدن به موفقیت انگیزه می دهند.

 • هوشمندانه پیش بروید: یعنی اینکه هدف برای شما مشخص، قابل دستیابی، واقع بینانه، قابل برنامه ریزی  باشد.
 • مهم، جالب و با ارزش باشد.
 • با ارزش های شما هماهنگی کامل را داشته باشد..
 • خطرات منطقی را مد نظر داشته باشد که در طول مسیر کل برنامه مختل نکند.

طرح  شما نقشه راه مورد نظر شماست  

بعد از طرحی که انجام دادید و مشخص کردید که دقیقا چه چیزی می خواهید و به چه چیزی باید برسید. شروع به برنامه ریزی می کنید و کار خود را انجام می دهید. خوب دقت کنید که بدون برنامه ریزی اقدامی انجام نمی شود.

با این حال، برنامه ریزی نه سخت است و نه فعالیت یکباره، که تنها قبل از انجام دادن کار آن را تدارک ببینیم. در عوض این فرایند برنامه ریزی اگر انجام شود، عملی است سازگار، پویا و انعطاف پذیر و پیوسته که سرعت رسیدن شما به هدف را تسریع می بخشد. در هنگام اجرای برنامه ریزی خود بر روی کاغذ یا هر چیز دیگر باید در انتها یک بازبینی صورت بگیرد و کار ها بازیابی شوند و اگر خللی در جایی وجود دارد آن ها را بررسی کنید .

برنامه ریزی در واقع شناساسیی همان موانع و مشکلات بالقوه است.اصلا برنامه ریزی می کنیم که به هنگام برخورد با این مشکلات چه کار کنیم که ما را دلسرد نکنند و بتوانیم با آن ها مقابله کنیم.

برای موفقیت و پشتکار باید ، انتخاب کنید و خودتان را متعهد به پشتکارکنید.

پشتکار  ترکیبی از عادت و نیروی ذهن یعنی اراده است. اگر بخواهید در مسیر خود باقی بمانید بهتر است در جریان باشید که  اراده ای، که برگرفته از نیروی ذهن شماست بدون پشتکار شما دوامی ندارد. پس ابتدا شما نیروی اراده خود را باید تقویت کنید که نیروی اراده شما با توجه به موارد یک و دو قطعا قوی خواهد شد. یعنی وقتی که همه چیز فراهم باشد اعم از شناسایی مسیر و برنامه ریزی،  پس اراده شما جزم خواهد شد.

بنابراین اراده و پشتکار با هم گره خورده اند یکی نباشد دیگری سرعتش کند می شود تا جایی که می ایستد.

 

برای موفقیت و پشتکار ، مهارت ها، دانش و توانایی های خود را افزایش دهید

قبل از شروع به اجرای برنامه های خود، مطمئن شوید که آنچه را که برای موفقیت لازم است، برای خود فراهم کرده اید. هیچ سربازی بدون آمادگی؛ قدرت بدنی و مهارت های رزمی و توانایی های مبارزه  بر دشمن نمی تواند پیروز شود. پس این موضوع در مورد ما هم صدق می کند یعنی اینکه برای رسیدن به هدف مورد نظر خوب است که مهارت های فکری، دانش و دیگر توانایی های مورد نیاز خود را تقویت کنیم تا بتوانیم به آنچه که قرار است برسیم با ایمنی و اطمینان کافی برسیم.

 

اکنون وقت عمل است

اقدام یعنی همان عمل، که باید صورت بگیرد و آن هم به موقع، یعنی هیچ کاری بدون اقدام  و عمل انجام نمی شود و رویایی محقق نمی گردد. این اقدام است که برنامه ها را به نتایج ملموس می رساند. فکر کردن و برنامه ریزی به تنهایی برنامه را به پیش نمی برد اصلا کاری انجام نمی شود این عمل است که برنده ها را از بازنده ها جدا می کند.

“تنها چشم اندازه کافی نیست و برای آن سرمایه گذاری کردن کاری بیهوده وبی معنی است. ما باید ابتدا  پله ها را بالا ببریم ” –Vaclav Havel

“رودخانه سنگ را نه به خاطر قدرتش، بلکه به دلیل پایداری و پشتکارش می ستاید ” – جیم واتکینز.

 

موفقیت و پشتکار : انگیزه خودت را با مفاهیم کوچک قدرت بده

در طول مسیر ممکن است انگیزه و اراده شما به خاطر شکست ها یا موفقیت ها؛ کم و زیاد شوند اما این شما هستید که با توجه به هر کدام  از این شرایط یک انگیزه جزیی برای خود باید فراهم کنید یعنی اینکه در برابر موفقیت های حتی ناچیز جشن بگیرید ومراسم سپاس برقرار کنید و در برابر ناکامی ها باید صبر و پشتکار را چند برابر کنید و برای طی کردن بقیه راه از آن ها درس خوبی بگیرید تا دیگر تکرار نشوند.

“پیروزی متعلق به  پشتکارترین  است” – ناپلئون.

خودتان را ببخشید، از اشتباهات خود یاد بگیرید،مسیر را بر اساس آن تنظیم کنید، اما هرگز درگیر آن نشوید.

 

خیلی خوب است که در این مسیر به خودتان دوپینگ تزریق کنید.

مطالعه و خواندن زندگی افراد موفق که کم هم نیستند و با وجود تمامی مشکلات فیزیکی، روحی و زندگی که داشتند از نوابغ بشری محسوب می شوند از جمله هلن کلر، ادیسون، ماری کوری و تری فاکس نمونه های انگیزشی خوبی هستند تا مسیر را با پشتکار فراوان بدون هیچ گونه توقفی طی کنید.

خوش گذرانی کن

با  داشتن امید، اعتقادات و انتظارات مثبت، ایجاد انگیزه کنید با انگیزه پشتکار می آید و تحمل سختی های مسیر هم راحت تر می شود.

نکته مهم در مورد خوش بینی و دیدگاه مثبت این است که به هیچ وجه نمی توانید ادامه دهید اگر دیدگاه مثبتی نسبت به منظره آینده نداشته باشید. اگر با ناامیدی به چشم اندازه مسیر نگاه می کنید. سعی کنید ذهن خود را پرورش دهید یا در کلاس های مدیتیشن شرکت کنید تاثیر زیادی در امید و حالات ضد افسردگی دارد.

شکستن اهداف کلی و بزرگ به اهداف کوچک

اگر هدف شما بزرگ است و می دانید که رسیدن به آن هم زمان بیشتری را می طلبد و هم تلاش بیشتری را می خواهد، بهتر است که آن را به هدف های کوچکتر تقسیم کنید به عنوان مثال تصور کنید که قرار است در تاریخ اسفند ماه آزمونی را بدهید که بسیار برای شما و زندگی شما سرنوشت ساز است وخوب هدف بزرگی برای شما محسوب می شود بهتر نیست آن را به آزمون های کوچکتر ماهانه تقسیم کنید و خودتان را کم کم بسنجید و اشکالات خود را برطرف کنید تا با آمادگی کامل به سوی آزمون اسفند ماه بروید.

“موفقیت مجموع تلاش های کوچک  روزانه است،  که هر روز تکرار می شوند.” – رابرت کالیر.

از منطقه امن خود فاصله بگیر

افراد تنبل و ضعیف معمولا با هاله ای از امنیت که دور خود و زندگی ایجاد کرده اند حاضر نیستند از این امنیت فاصله بگیرند و زندگی خود را با چالش ها و موانع محک بزنند تا در مسیر زندگی که در پیش رو دارند به قولی آب دیده شوند و به محض برخورد با موانع خود را نبازند.

“موفقیت فرزند پشتکار و استقامت است. نمی توان آن را با چاپلوسی یا رشوه دادن به دست آورد . باید قیمت آن را بپردازید و آنگاه مال شماست. “- Orison Swett.

برای موفقیت و پشتکار ، شما نیاز به تلاش و منابع مورد نیاز دارید

 به خودت اطمینان داشته باش

برای اینکه به خودت اطمینان داشته باشی نیاز به کسب تجربه و آموزش دارید. افرادی هستند که در مسیری که شما قرار است پا بگذارید موفق شده اند و تجربیات زیادی را در خود دارند این تجربیات را دست کم نگیرید، یا همچنین استفاده از مشاوران و روانشناسان را نادیده نگیرید  اینها موارد ی هستند که خیلی خوب می توانند شما را هنمایی کنند و شما هم رویای خود را به دست آورید.

 

  مراقبت از خود: ذهن، بدن و روح.

ذهن ما مانند خیلی از انسان های دیگر دچار تنش می شود نا امید می شود عذاب می کشد همه این موارد برای یک انسان طبیعی است  و هیچ کس تحمل شکست و تلخی ها را ندارد چون واقعا تلخ هستند و ما را نا امید می کنند. اما آیا می توان جلوی آن را گرفت و همیشه در زمره افراد موفق باشیم و لذت ببریم .

برای همین باید از خود فرد منعطفی بسازید این منعطف بودن شما هم حالات روحی و هم شرایط فیزیکی شما را شامل می شود.  وقتی شما بدن سالمی داشته باشید یعنی خوب بخوابید، خوب بخورید و استراحت کنید قطعا جسم وروان با هم به سوی تکامل می روند.

موفقیت و پشتکار : بدن سالم ضمانت راه شماست.

برای موفقیت در ارتباط با پیشبرد حالات روحی هم که باید با توجه به گزینه های که در بالا ذکر شد آن را تقویت کنید ، همچنین اعتقادات راسخ و معنویت در تقویت ذهن شما بسیار موثر هستند.

به گفته روانشناسان؛ مراقبت از ذهن، بدن با معنویت  باعث افزایش دوپامین در مغز شما می شود و این ماده شیمیایی علاوه بر بهبود تندرستی،  شما را به سوی مسیر هدف مقاوم می کند.

در این مسیر از مشاوران، روانشناسان ، پزشکان  می توانید  بهره بگیرید.

پشتکار را نباید دست کم بگیرید و هیچ کسی و حتی همین متن نمی تواند آن را به خوبی برای شما بازگشایی کند و این خود شما هستید که با تمرین و ممارست باید به اهمیت آن پی ببرید و شانس خود را برای موفقیت از طریق پشتکار افزایش دهید.

موفقیت و پشتکار : علم پشتکار یکی از استراتژی های مهم برای رسیدن به موفقیت است

در واقع، موفقیت و پشتکار  ابزار بسیار خوبی برای استفاده و بهره بردن  است و نیازی به تحصیلات دانشگاهی  و یا آموزش به خصوص و یا  هر دو نوع نیست.

پشتکار تقریبا همیشه منجر به موفقیت  شده است.. مهم نیست که اهداف خود را  چگونه برای خود برنامه ریزی می کنید این یک مسئله شخصی است ، اما اگر شما پشتکار را چاشنی و همراه آن قرار دهید، قطعا موفق خواهید شد.

در حقیقت، این پشتکار بوده که   به شما کمک کرده است تا  راه رفتن، صحبت کردن و نوشتن را یاد بگیرید. و شما در این مسیر  موفق شده اید.

شما ممکن است شخص فعالی باشید اما این بدان معنا نیست که قطعا به جلو حرکت خواهید کرد وموفق خواهید شد. و اگر به جلو حرکت نکنید پس موفقیتی هم حاصل نخواهد شد.

به یاد داشته باشید هنگامی که دوچرخه سواری را یاد گرفتیم اکثر ما تلاش های زیادی کردیم هر کدام به یک شکل، زخمی شدیم، کبود شدیم؛ دست وپای خود را شکستیم اما با همین پایداری و پشتکار بود که دوچرخه سواری یاد گرفتیم.

پایداری معمولا به معنی یادگیری چیزی جدید برای رسیدن به هدف اصلی است.

همیشه در دانش خود سرمایه گذاری کنید زیرا به شما کمک می کند تا در حال حرکت به جلو و کاوش زمینه های جدید برای موفقیت داشته  باشید.

مسیر موفقیت و پشتکار نمی تواند بدون شکست باشد. مهمترین چیز این است که از این شکست ها یاد بگیریم و به حرکت ادامه دهیم. تسلیم نشوید و. درس لازم را بگیرید و به سوی موفقیت حرکت کنید.

کلید موفقیت در هر زمینه این است که تلاش های  فردی را  با پشتکار خود عجین  کنید.

برای رسیدن به موفقیت و پشتکار این چند جمله را به هنگام موانع از خود دور کنید و به زبان نباورید:

هنگامی که شما تلاش می کنید ولی به چیزی که می خواستید نرسیدید  یا نتوانستید اهداف خود را به دست آورید، یک سری جملات و کارهایی هستند که شما با  خود تکرار می کنید و مدام از سوی خود سرزنش می شوید. همه این موارد به این دلیل است که شما خود را دست کم  و ناتوان  تصور کرده اید که این ناکامی های تنها به همین دلیل است. این جملات به  شرح ذیل هستند.

 • من یک فرد باهوشی نیستم
 • من خلاق نیستم
 • من در هیچ زمینه ای خوب نیستم
 • من با تکنولوژی نمی توانم ارتباط برقرار کنم
 • من هیچ انضباطی ندارم
 • برای من از دست دادن وزن سخت است
 • من هیچ استعدادی ندارم
 • من خجالتی هستم.
 • من اهل ورزش نیستم
 • من نویسنده خوبی نیستم
 • و الی آخر

به خاطر داشته باشید که ذهنیت ادمی  ثابت  است و در نظر دارد که استعداد و توانایی های خود را  تا حد زیادی ثابت و پیش تعیین شده باشند –یعنی یا آن را دارید یا ندارید.  اگر ویژگی مورد نیاز را دارید که عالی است اگر هم ندارید خوب در این زمینه حتما توانایی ندارید ومی توانید مسیر را تغییر دهید.

بدیهی است، که که استفن کینگ و جی. ک. راولینگ با این تفکر پیش نرفته اند  که اکنون نویسندگان معروف در دنیا شده اند و آثارشان جز نمونه کار های پرفروش دنیا است. این تفکر اصلا برای  ادامه مسیر مناسب نیست مسیری که به پشتکار نیاز دارد و این تفکر پشتکار شما را به صفر می رساند .

شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

آموزش نویسندگی
صد رمان برتر جهان
تبلیغ نویسی
نامه عاشقانه
دریافت شابک
انشانویسی
خاطره نویسی
قصه کودکانه
چاپ کتاب

شاید این ها را هم دوست داشته باشید

قانون جذب چیست
تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *