تنظیم و دست یابی به اهداف در کسب و کار یک رستوران

ما قصد داریم مقاله تنظیم و دست یابی به اهداف در کسب و کار یک رستوران را به دو مدل متنی و صوتی برای راحتی کار شما عزیزان در اختیار تان قرار دهیم

صوت مقاله

به زودی …

متن مقاله

تنظیم و دست یابی به اهداف در کسب و کار یک رستوران

یکی از مهم ترین مبارزات مدیران رستوران، یافتن زمان مناسب برای تعیین اهداف مشخص و قابل دست یابی است. اگر شما در صنعت خدمات مواد غذایی هستید، احتمالا متوجه خواهید شد که تمیز کردن کارهای روزمره می تواند استراتژی بلند مدت رشد را تحت تاثیر قرار دهد.

شما ممکن است احساس کنید که کنترل زیادی بر نحوه عملکرد کسب و کارتان ندارید، فقط این که چگونه آن را در معرض شناور قرار می دهید. شما به کارهایی می پردازید که مشتریان در داخل رستوران حرکت می کنند، کارکنان وظایف شان را انجام می دهند و مشکلات زیادی وجود ندارد. شما وقت ندارید که آینده کسب و کارتان را برنامه ریزی کنید.

ولی حتی اگر وقت داشتید، برای آینده چه برنامه ای دارید؟

چرا تعیین اهداف؟

اکثر مدیران اهداف خاصی را بر عهده دارند که توسط صاحبان یا حق امتیاز داران اعمال می شود.

معمولا این یک هدف مالی است: ” ایجاد x تومان در یک ربع ” یک هدف استاندارد برای مدیران رستوران است.

اما چگونه به این مقدر پول می رسیم؟ اگر مقدار آن بیشتر از حد رستوران شما باشد. چه؟

چگونه کسب و کار خود را به سطح بعدی می برید؟

تعیین اهداف کوچکتر و قابل دست یابی می تواند به شما در دست یابی به هدف فوق العاده سه ماهه کمک کند. این می تواند به بهبود کسب و کار شما کمک کند و جریان نقدی قوی را حفظ کنید. ( همچنین می تواند به شما در حفظ شغل خود عنوان مدیر کمک کند. )

مهم تر از همه، اهداف و موفقیت را اندازه گیری می کنند و استانداردها را تنظیم می کنند. چطور می دانید که تیم شما چگونه کار می کند اگر شما هیچ معیار و هدفی ندارید که بتوانید آن ها را مقایسه کنید.

اهداف، نقاط عطف به سوی یک هدف بزرگ هستند. آن ها شما را به خود می کشند، به شما چیزی را که باید برای دست یابی به موفقیت در نظر بگیرید، نشان می دهند. آن ها شما را در راه هدف اصلی خود قرار می دهند.

چه اهدافی را باید تعیین کنید؟

تنظیم هدف در هر صنعت، هر تیم و هر فرهنگ متفاوت است. به طور کلی مدیران رستوران باید اهداف مربوط به پنج فرآیند کلیدی را تعیین کنند. این به شما کمک می کند که میزان رشد را اندازه گیری و پیگیری کنید. این به شما کمک خواهد کرد تا ببینید که در آن موفق هستید و یا نیاز مند فعالیت و کار بیشتری هستید. این به درک این که چگونه نقاط مختلف کسب و کار با هم کار می کنند تا به اهداف مدیریت کلی دست بیابند.

 1. خدمات مشتری

خدمت مشتری می تواند باعث خرابی رستوران شما شود. در واقع مشتریان اشتباهات غذایی را فراتر از اشتباهات خدماتی می دانند. این به این معنی ست که خدمات به مشتریان به طور کامل دیکته می کند که آیا شما مشتری های تکراری، صورت حساب های بزرگ و مشتریان وفادار را دریافت خواهید کرد؟

این اهداف باید بسیار مشخص، قابل اندازه گیری و پیگیری باشند. تمام کارکنان باید در همان صفحه باشند تا اطمینان حاصل شود که این اهداف برآورده شده اند.

به عنوان مثال:

هدف شما می تواند این باشد که:

تمام مشتریان باید در عرض پنج دقیقه سکوت کنند، مگر اینکه یک لیست از منتظران وجود داشته باشد. یکی دیگر از گزینه های می تواند این باشد که سرورها باید برای هر میز توصیه های دسر ارائه دهند. به عنوان راهی که هر دو را در لایحه قرار می دهد و یک سبک جدید و شخصی از خدمات ارائه می دهند.

 1. کیفیت غذا

رستوران

مطمئنا شما نیاز به کیفیت بالا دارید. این به معنای تنظیم اهداف قوی برای کارکنان آشپزخانه شما ست. این اهداف به طور خاص به کنترل کیفیت ارتباط ندارند، اما می توانند مرتبط باشند. به عنوان مثال:

یک هدف می تواند این باشد که فقط سه ماه به مواد غذایی ارگانیک تکیه کنید. پس از سه ماه شما ارزیابی می کنید که این فرآیند در سایر بخش های کسب و کار شما تاثیر گذاشته است. یا شاید هدف شما اضافه کردن یک مورد جدید به منو در هر ماه به عنوان راهی برای تشویق خلاقیت و هیجان در میان کارکنان آشپزخانه باشد.

 1. بازاریابی

رستوران

خدمات مشتری و کیفیت مواد غذایی این است که چگونه شما باید مشتریان خود را تحت تاثیر قرار دهید و آن ها را به طور منظم به رستوران خود دعوت کنید. بازاریابی یعنی در وهله اول باید به پیشخوان رستوران توجه کنید. شما باید اهداف تیم را برای کمپین بازاریابی خود در نظر بگیرید. شاید شما و کارکنان شما موافق باشید که یک عکس از رستوران را در صفحات اینستاگرام شخصی خود پست کنید. این خبر به دوستان و خانواده تان می رسد و کل تیم در یک هدف با هم مرتبط می شوند. با این حال شمایید که تصمیم میگیرید هدف چه باشد و چطور اعضای کل رستوران برای رسیدن به این هدف تلاش کنند. اما این مهم است که شما هم قطعا جزوی از کمپین بازاریابی خود باشید.

 1. توسعه کارکنان

آموزش کارکنان شما باید در الویت بندی هدف های شما باشد. تلاش شما برای آموزش کارکنان شما در رابطه با خدماتی که به مشتریان ارائه می کنید و تعاملات با مشتریان با کیفیت مناسب، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شاید مناسب باشد گاهی، برای رسیدن به هدف خود یک مکالمه با کارکنان خود داشته باشید.

یا مثلا می توانید یک جایزه در رستوران برای بهترین کارمند ماه ( که بر اساس اهداف و استانداردها تاسیس شده است.) ایجاد کنید.

 1. هزینه

البته که نباید امور مالی را فراموش کنید. در نهایت، تمام اهداف دیگر یعنی – خدمات، کیفیت، بازاریابی و توسعه با هدف پول بیشتر ساخته می شود. تنظیم اهداف مالی خاص، زمان محدود. اگر شما به عدد مورد نظر رسیدید، دقت کنید ببینید چه اهدافی بود که به شما کمک کرد به اینجا برسید. اگر به عدد مورد نظر خود نرسیدید، ببینید که تیم و رستوران شما در چه نقطه ای عقب مانده است و اهدافی را که می توانید برای سه ماه آینده تعیین کنید، بنویسید.

چگونه اهداف را تعیین می کنید؟

 1. به استراتژی کلی فکر کنید.

رستوران

هدف شما چیست؟ در یک ماه، شش ماه و پنج سال برای شرکت و تیم خود چه اهدافی در نظر دارید؟

چه فعالیت هایی به این اهداف کمک می کند؟

این فعالیت ها را به اندازه مناسب به جزئیات مناسب تقسیم بندی کنید. این اقدامات را به اهداف اسمارت تبدیل کنید. ( مشخص، قابل اندازه گیری، عملی، واقع بینانه، محدوده زمانی ).

 1. تمرکز بر روی ارزش های شرکت

هنگام تعیین اهداف، همیشه باید ارزش های شرکت خود را در نظر بگیرید. این استراتژی به شما کمک می کند تا اهداف خود را به هدف بالاتر برسانید. ارزش های شرکت به شما کمک می کند، اهداف خود را با نام تجاری شرکت تان، مشتری ها و کارکنان خود مرتبط کنید.

ارزش شرکت خود را روشن و تعریف کنید. مهم نیست ارزش کلیدی شرکت شما چیست. هر هدف باید با ماموریت شما و مسیرتان به سمت هدف هماهنگ باشد. حتی اگر ارزش کسب و کار شما، به طور مثال ” خدمت به عنوان رستوران مرغ ” باشد، شما باید اهداف مربوط به ارزش یعنی رستوران مرغ را ایجاد کنید.

این به تیم شما جهت هدفمندی برای رسیدن به اهداف و جلوگیری از انحراف مسیر در رستوران کمک می کند.

 1. استاندارد ها را تنظیم کنید.

شما می دانید که به کجا می روید و راهی که در آنجا پیدا خواهید کرد، چیست. حالا شما باید استاندارد های رسمی را تنظیم کنید و مشخص کنید چه چیزهایی شما را در این دوره نگه می دارند.

برای رسیدن به اهداف در محیط یک رستوران، تمام تیم شما باید با هم و در کنار هم کار کنند. ای به این معناست که لغزش های استاندارد اتفاق نمی افتند. حتی یک کارمند که در مسیر درست هدف قدم برندارد هم می تواند کل تیم را پایین بیاورد.

به عنوان مثال:

می خواهید سطح خدمات به مشتری را یک امتیاز افزایش دهید. شما می توانید این هدف را برای هر عضو کارمند برای هر مشتری که به مدت چهارماه است که در رستوران شما کار می کند، ایجاد کنید. پس از رسیدن به این هدف، آن را تبدیل به یک استاندارد شغلی می کند، زیرا این یک عادت است. آن ها همچنان برای سلامتی مشتریان ارزش قائل می شوند و خدمات مشتری هر روزه و به صورت هموار افزایش می یابد.

انتظارات شغلی ( و عواقب آن برای رسیدن به انتظارات ) رسمی و روشن است. هنگامی که کسی به طور مداوم با استاندارد ها مطابقت دارد، پاداش داده شود.

هنگامی که کسی استاندارد ها را برآورده نمی کند، باید در ابتدا به او تذکر دهید. اهمیت استاندارد ها و اهداف مربوط به شغل و رستوران را به صورت عمومی در جلسات رستوران مطرح کرده و مورد بحث قرار دهید. نظرات آن ها را هم بشنوید. به آن ها کمک کنید تا این استاندارد ها را درک کرده و در عمل کردن به آن ها موفق باشند.

استاندارد ها را تنظیم کنید و سپس با کارمندان خود آن ها را تمرین کنید تا استاندارد ها را حفظ کنید.

چطور به اهداف دست می یابید؟

شما اهداف را بر اساس اهداف، ارزش ها و استاندارد های شرکت تعیین کرده اید. حال باید بفهمید چگونه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را به واقعیت تبدیل کنید. نقش شما به عنوان مدیر در این شرایط چیست.

 1. آتش در کردن را تمام کنید.

رستوران

اگر مدام به شرایط واکنش نشان دهید، هرگز وقت تعیین استراتژی و تلاش برای رسیدن به اهداف خود را نخواهید داشت. در این صورت شما به منظور حل مشکلات، تمرکزی روی استراتژی های اجرایی و اهدف تان نخواهید داشت. بهتر است تمرکز روی این مشکلات را به آینده محول کنید.

وقت آن است که فعال تر شوید، زمان بیشتری را صرف بهبود روال رستوران و کارکنان خود کنید، زمان کمتری برای برطرف کردن مشکلات تان صرف کنید. زمان کمتری برای حل مشکلات بگذارید و بر عکس زمان بیشتری را به بهبود وضعیت رستوران بپردازید. زمانی بیشتری برای بهبود رستوران خود دارید، به این ترتیب احتمال تحقق اهداف شما بیشتر است و می توانید کسب و کار خود را رونق دهید.

چگونه کمتر به مشکلات بپردازید؟ باید با ایجاد مدیریت صحیح و حاکمیت بر روی اوضاع، کارمندان خود را به نحوی توانمند سازید که کمترین مشکل را ایجاد کنند. مراقب باشید که در مقابل مشتریان شما و کارمندان تان چه رفتاری دارید. کارمندان تان را آموزش دهید تا بر خشم خودشان آب خاموشی بریزند و خشم شان را فرو بخورند. به این ترتیب نیمی از مشکلات شما حل می شود و زمان کمتری را به مشکلات می پردازید.

 1. نماینده

جهت جلوگیری از بحران و جلوگیری از اعمالی که تیم در نبود شما انجام می دهند، باید نماینده انتخاب کنید. هر چه به نماینده ی خود متکی باشید و از رفتار او اطمینان خاطر داشته باشید، می توانید زمان بیشتری را بر روی استراتژی ها و اهداف خود متمرکز شوید. همچنین اجازه می دهد تا زمان بیشتری را صرف آموزش کارکنان خود باشید. با آن ها صحبت کنید. از مشتریان نظر سنجی کنید. مشتریان را تجزیه و تحلیل کنید و ضعف ها و موفقیت های کسب و کار خود را مشخص کنید.

علاوه بر این، اعطای وظایف هدفمند یک همکار برای طراحی کار گروهی دعوت کنید.

 1. برنامه

اجازه ندهید روزتان با مشکلات برنامه ریزی نشده پر شود، به منظور رسیدن به اهداف خود شما نیاز به افراد حاضر و فعال در کار نیازمندید.

شما می توانید تمرکز کنید که چه کسی در کجا باید فعالیت کند و چه موقع… به جای اینکه به روی بهبود افرادی که در کارها ناتوان هستند، توانایی ها را شناسایی کرده و فعالیت های مطابق با توانایی های آن ها در نظر بگیرید.

شما قسمت عمده ای از روز خود را به این نحو آزاد می کنید تا بهتر به اهداف تان بپردازید.

 1. باز خورد بدهید.

شما باید نسبت به استاندارد ها و اهداف بهترین مدیریت را انجام دهید، چون این تنها راه رسیدن به اهداف شماست. اگر مدت زیادی را صرف برنامه ریزی و انجام کارها می کنید، در عوض زمان بیشتری را صرف مدیریت و هدایت کارمندان خود کنید.

 1. دریافت بازخورد

قسمتی از وقت آزاد خود را صرف گپ و گفتگو با مشتریان کنید. و پس از دریافت ایده های جدید، آن ها را به مسیر و هدف های خود بیافزاید تا باعث گسترش کسب و کارتان شود.

این بازخورد بسیار ضروری است تا شما درک کنید اهداف شما در چه سمت و سویی قرار دارند. این به شما یک معیار دست اول می دهد تا متوجه شوید موفق هستید یا باید کسب و کارتان را بهبود بخشید.

منبع:

https://www.joinforge.com/set-obtain-goals-restaurant-business/

نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0/5 (0 نظر)