باند درون شرکتی

باند درون شرکتی به ۷ روش به محیط کار صدمه می‎زند

 • * باند درون شرکتی، منظور گروهی از کارمندان است که یک باند را تشکیل داده و به سختی کسی را درون خود راه می‎دهند . 

  هر شرکتی دوست دارد کارمندانش با هم کنار بیایند. به هرحال کار تیمی بخش الزامی برای موفقیت یک شرکت است. ولی گاهی اوقات گروهی از کارمندان در محیط کار باندهایی را تشکیل می‎دهند .

  باند درون شرکتی

  رخ دادن این کار برای روحیه اخلاقی کارمندان مضر است و باعث به بروز زورگویی در محیط کار می‎شود. علاوه بر این، باندها باعث می‎شوند دیگر کارمندان احساس اهمیت و ارزش کمتری به نسبت افرادی کنند که داخل گروه قرار دارند.

  این برای کسب و کار شرکت خوب نیست. ما در این مطلب به ۷ دلیلی پرداخته‎ایم که چرا باندهای درون شرکت برای شرکت شما مضر هستند.

  معمولا با افراد بیرون از گروه ارتباط اجتماعی برقرار نمی‎کنند

  بیش از حد با هم بودن برای شرکت‎ها بد است چون افرادی که بیرون از گروه قرار دارند پریشان می‎شوند و به نسبت محیط کاری عدم رضایت پیدا می‎کنند. آن‎ها ممکن است حتی بیشتر از کار واقعی خود انرژی صرف مقابله با باندها کنند.

  علاوه بر این، باندها می‎توانند بیشتر به گروه اهمیت دهند تا شرکت. در نهایت این قضیه بر روی هدف شرکت تاثیر می‎گذارد و باعث فرار کارمندان از شرکت به دنبال لبریز شدن صبر آن‎ها می‎شود.

  باندهای درون شرکتی زمانی که کسی به رفتارشان رسیدگی نمی‎کنند، رشد می‎کنند

  مهم است به محض بروز مشکلات باند‎ها، به آن‎ها رسیدگی شود. زمانی که رفتار نادرستی را مشاهده می‎کنید، فورا به آن رسیدگی کنید. ولی رفتار بیش از حد احساسی یا مبالغه کردن را در پیش نگیرید.

  با آن‎که اتحاد بین تمامی کارمندان مهم است، ولی باید مراقب باشید کارمندان را به خاطر دوستان نزدیکی که در کار دارند، تنبیه نکنید.

  مطمئن باشید فرق بین یک باند و گروهی از دوستان نزدیک را پیش از آن‎که دخالت کنید و رابطه بین آن‎ها در محیط کار را از بین ببرید، متوجه شوید.

  آن‎ها دیگر کارمندان را نادیده می‎گیرند

  باند درون شرکتی

  یک راه برای برخورد با کارمندانی که دیگران را نادیده می‎گیرند این است که آن‎ها را به جای این‎که اجازه دهید برای خود گروه تشکیل دهند، برای پروژه‎های مختلف در گروه‎های متفاوتی قرار دهید.

  زمانی که به کارمندان اجازه می‎دهید گروه خود را تشکیل دهند، درب زورگویی در محیط کار را باز می‎کنید. اما زمانی که خودتان گروه را انتخاب می‎کنید، مطمئن هستید که آن‎ها افرادی خارج از حلقه دوستان خود را وارد گروه می‎کنند. گروه‎های از پیش انتخاب شده هم‎چنین به کارمندان فرصت یادگیری شیوه همکاری با تیپ افراد مختلف را می‎دهد.

  باندهای داخل محیط کار به یک شیوه دیگر می‎توانند بر روی روحیه اخلاقی کارمندان تاثیر بگذارند یعنی بزرگ نشان دادن کارهایی که با همدیگر انجام می‎دهند.

  به عنوان مثال، باندها اغلب اوقات جوک‎هایی برای هم می‎گویند یا خنده‎هایی می‎کنند که دیگر کارمندان معنای آن را متوجه نمی‎شوند.

  این رفتار مرموز یک نیروی کاری نامتعادل ایجاد می‎کنند چون بعضی از کارمندان به جای این‎که خود را عضوی از تیم بدانند، احساس غریبگی می‎کنند.

  آن‎ها اغلب اوقات چندین نوع زورگو در خود دارند

  به یاد داشته باشید، تمامی زورگوها یک شکل نیستند. بعضی از آن‎ها بسیار رفتار مخفیانه و حقه‎بازی دارند. در نتیجه، این نوع زورگویی را به سختی می‎توان تشخیص داد.

  مطمئن شوید می‎دانید چه چیزی در شکل‎گیری زورگویی در محیط کاری دخیل است.

  دانستن این قضیه به شما کمک خواهد کرد مشکلات زورگویی در محیط کار شرکت خود را شناسایی و باندها را از بین ببرید.

  داخل باند اغلب اوقات مملو از رفتار غیبت، شایعه‎پراکنی و خنجر زدن از پشت است

  باند درون شرکتی

  هیچ‎چیز بیشتر از شایعه و غیبت محیط کار را آشفته نمی‎کند.

  در نتیجه، مطمئن شوید که کارمندان شما می‎توانند خطرات غیبت و شایعه‎پراکنی در محیط کار را متوجه شوند.

  شما هم‎چنین باید به کارمندان خود یاد دهید که چه چیزی باعث شکل‎گیری زورگویی در محیط کاری می‎شود و چطور آن‎ها باید زمان مواجه شدن با زورگویی در محیط کار واکنش نشان دهند.

  باند درون شرکتی اغلب مزاحمت سایبری ایجاد می‎کند

  اهمیت ابتدا فکر کردن و سپس ارسال چیزی در محیط آنلاین را به کارمندان خود گوشزد کنید.

  طرز فکر باندها اغلب اوقات باعث می‎شود کارمندان تصاویر و ویدئوهای شرم‎آوری از دیگر کارمندان بگیرند و آن‎ها را در رسانه‎های اجتماعی منتشر کنند. و این تصاویر و ویدئوها محدود به افراد خارج از گروه نمی‎شود.

  آن‎ها هم‎چنین تصاویر و ویدئوهای اعضای باند را نیز در رسانه اجتماعی پخش می‎کنند. گاهی اوقات اعمال آن‎ها حتی به مزاحمت (زورگویی) سایبری ختم می‎شود.

  مطمئن شوید که سیاست‎های شرکت خود را به شکل شفاف در خصوص استفاده از رسانه اجتماعی به کارمندان خود گفته‎اید . هم‎چنین ایده خوبی است که روش صحیح استفاده از دنیای دیجیتال را به کارمندان خود متذکر شوید.

  هم‎چنین، بحث در مورد محتوایی که نباید در محیط آنلاین منتشر کنند، همواره مفید است. کارمندان باید متوجه شوند که این اصول هم شامل محیط اداره و هم خارج از کار می‎شود.

  باند درون شرکتی به پیروی نیاز دارد

  شبیه به هم بودن به کارمندان احساس امنیت می‎دهد. ولی از طرف دیگر مانع بهره‎وری و کارآمدی می‎شود.

  افراد انگیزه لازم برای خلاقیت و اشاره به ایده‎های جدید را ندارند چون نمی‎خواهند متفاوت با سایرین به نظر آیند و یا چیزی بگویند که باعث ناراحتی سایرین شود.

  • به کارمندان خود تاکید کنید که به دنبال ایده‎های جدید و تازه‎ای هستید و برای مشکلات راه‎حل یکسان نمی‎خواهید.باند درون شرکتی
  • سعی کنید آن‎ها را مجبور کنید متوجه شوند که نمی‎خواهید شبیه به افراد دیگر در اداره باشند.
  • مطمئن شوید که می‎دانند برای خلاقیت و متفاوت بودن کارمندان خود ارزش قائل هستید.

  زمانی که این کار را بکنید، عدم تشویق به شبیه بودن افکار صورت گرفته است یعنی عاملی که باعث کنار هم بودن افراد در قالب یک باند می‎شود .

  سوالات متداول

  ۱- باند درون شرکتی چیست ؟

  باند درون شرکتی ، منظور گروهی از کارمندان است که یک باند را تشکیل داده و به سختی کسی را درون خود راه می‎دهند .

  ۲- شرکت موفق به صورت باندی اداره می شود یا تیمی ؟

  کار تیمی بخش الزامی برای موفقیت یک شرکت است .

  ۳- باند شرکتی چه معایبی دارد ؟

  باند درون شرکتی اغلب مزاحمت سایبری ایجاد می‎کند . اهمیت ابتدا فکر کردن و سپس ارسال چیزی در محیط آنلاین را به کارمندان خود گوشزد کنید .

  ۴- چه مواردی باند درون شرکتی را تقویت می کند ؟

  باند درون شرکتی به پیروی نیاز دارد . شبیه به هم بودن به کارمندان احساس امنیت می‎دهد ولی از طرف دیگر مانع بهره‎وری و کارآمدی می‎شود .

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *