تعطیلات چطور می تواند بر روی استرس تاثیر بگذارد

تعطیلات چطور می‎تواند بر روی استرس شما تاثیر بگذارد

 • تعطیلات چطور می‎تواند بر روی استرس شما تاثیر بگذارد

  تعطیلات چطور می‎تواند بر روی استرس شما تاثیر بگذارد و راهکارهای جلوگیری از آن

  چیزی مهمتر از فقط تفریح

  بسیاری از افراد رفتن به تعطیلات را به اندازه کافی جدی نمی‎گیرند. در حقیقت، طبق آمار ارائه شده توسط یک سایت روانشناسی، در حدود نیمی از خوانندگان آن در طول سال و بسیاری از آن‎ها اصلا به تعطیلات نمی‎روند!

  بسیاری از ما در زمان رفتن به تعطیلات کار خود را با خود می‎بریم تا الزاما هم‎چنان خود را در ذهنیت شغلی قرار دهیم که سعی در فرار از آن داریم.

  ما در ادامه به اثرات رفتن به تعطیلات بر روی استرس کاری و کار فرد می‎پردازیم.

  بالا بردن سطح خلاقیت

  تعطیلات خوب می‎تواند باعث برقراری دوباره ارتباط ما با خودمان شود و نقش وسیله‎ای را ایفا کند که توسط آن خود را کشف می‎کنیم و به ما کمک می‎شود دوباره به بهترین شکل احساسات خود را به دست آوریم.

  از بین بردن حس فرسودگی شغلی

  تعطیلات چطور می تواند بر روی استرس شما تاثیر بگذارد

  کارمندانی که زمان منظمی را برای استراحت خود در نظر می‎گیرند کمتر احساس فرسودگی شغلی می‎کنند و در نتیجه به نسبت همکارانی که استراحت کمی دارند و زیاد کار می‎کنند، خلاق‎تر و کارآمدتر هستند.

  می‎تواند به حفظ سلامت شما کمک کند

  استراحت منظم برای “دوباره شارژ کردن باتری‎های وجودی‎تان” و بنابراین پایین آوردن سطح استرس می‎تواند کمک به حفظ سلامت شما کند.

  بالا بردن سطح کلی سلامت

  تعطیلات چطور می‎تواند بر روی استرس شما تاثیر بگذارد

  در یک تحقیق مشخص شده است که پس از سه روز تعطیلات، شکایت افراد از مشکلات جسمانی، کیفیت خواب و روحیه آن‎ها در مقایسه با دوران قبل از تعطیلات بهتر شده است.

  این آثار تا ۵ هفته بعد هم‎چنان پابرجا بود، به خصوص در افرادی که زمان بیشتری را صرف خود کرده بودند و از تعطیلات خود رضایت بیشتری داشتند.

  می‎تواند باعث تقویت روابط شود

  تعطیلات چطور می‎تواند بر روی استرس شما تاثیر بگذارد

  وقت‎گذرانی با افرادی که دوست دارید می‎تواند باعث تقویت روابط شود و به شما کمک کند بیشتر از اوقات خوش با همدیگر بودن لذت ببرید و از استرس دوران سختی به سلامت عبور کنید.

  در حقیقت، تحقیقی که توسط دپارتمان سلامت و خدمات انسانی دانشگاه آریزونا انجام شده است نشان می‎دهد زنانی که به تعطیلات می‎روند از ازدواج‎های خود رضایت بیشتری دارند.

  می‎تواند به عملکرد شغلی شما کمک کند

  تعطیلات چطور می تواند بر روی استرس شما تاثیر بگذارد

  آن‎طور که نویسندگان تحقیق بالا اشاره می‎کنند، مزایای فیزیولوژیکی که به دنبال تعطیلات بیشتر می‎آید باعث افزایش کیفیت زندگی می‎شود که می‎تواند کیفیت بهتر در کار را به همراه آورد.

  باید جای تعجب نداشته باشد تعطیلاتی که وقت آزاد زیادی را به همراه می‎آورند باعث تسکین استرس می‎شوند ولی تحقیق صورت گرفته نشان می‎دهد که یک تعطیلات خوب می‎تواند منجر به تجربه روزهای پراسترس کمتر تا حداقل ۵ هفته بعدتر شود!

  به عبارت دیگر تعطیلات هدیه‎ای است که شما برای ادامه دادن راه موفقیت، به خودتان می‎دهید.

  سخن نهایی این است که به اندازه کافی صرف وقت برای دور شدن از استرس زندگی روزمره استراحتی را در اختیار ما قرار می‎دهد که لازم داریم تا بعد از آن بتوانیم با روحیه تازه و بهتری به زندگی برگردیم، با مسائل روبرو شویم و آ‎ن‎ها را مدیریت کنیم.

  سوالات متداول

  ۱- آیا تعطیلات می تواند بر کاهش استرس تاثیر داشته باشد ؟

  بسیاری از افراد رفتن به تعطیلات را به اندازه کافی جدی نمی ‎گیرند چرا که بسیار از افراد یا به تعطیلات نمی روند یا کار خود را نیز بها خود به تعطیلات می برند

  ۲- آیا تعطیلات بر بالا رفتن سطح خلا قیت تاثیر دارد ؟

  تعطیلات خوب می‎تواند باعث برقراری دوباره ارتباط ما با خودمان شود و نقش وسیله‎ای را ایفا کند که توسط آن خود را کشف می‎کنیم و به ما کمک می‎شود دوباره به بهترین شکل احساسات خود را به دست آوریم.

  ۳- آیا تعطیلات تاثیری بر سلامتی انسان دارد ؟

  استراحت منظم برای “دوباره شارژ کردن باتری‎ های وجودی‎ تان” و بنابراین پایین آوردن سطح استرس می‎تواند کمک به حفظ سلامت شما کند .

  ۴- آیا تعطیلات تاثیری در روابط خانوادگی افراد می گذارد ؟

  وقت ‎گذرانی با افرادی که دوست دارید می‎تواند باعث تقویت روابط شود و به شما کمک کند بیشتر از اوقات خوش با همدیگر بودن لذت ببرید و از استرس دوران سختی به سلامت عبور کنید . طبق تحقیقاتی که دانشگاه آریزونا انجام داده است نشان می‎دهد زنانی که به تعطیلات می‎روند از ازدواج ‎های خود رضایت بیشتری دارند .

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *