زورگویان

زورگویان: مقابله با افراد دارای شخصیت پرخاشگر منفعل

 • زورگویان

  زمان برخورد با زورگویان دارای شخصیت پرخاشگر منفعل چطور رفتار معقول خود را حفظ کنید

  ارتباط و مقابله با فردی که شخصیت پرخاشگر منفعل دارد پیچیده است. اکثر اوقات، اعمال او پیچیده، گیج‎ کننده هستند و اغلب به عنوان راهی برای مقابله با استرس، اضطرا‎ب‎ها و عدم امنیت‎ها به کار گرفته می‎شوند . افرادی که پرخاشگر منفعل هستند اغلب اوقات انکار می‎کنند که آسیب‎ دیده‎اند، خشمگین هستند یا به آن‎ها توهین شده است. با این وجود، آن‎ها به شیوه زیرکانه و مرموزانه‎ای به شما حمله می‎کنند.

  به عنوان مثال، ممکن است در برابر افراد سکوت کنند، افراد را در یک گروه راه ندهند، از خشونت منفعل مانند محکم بستن درب یا کتاب استفاده کنند یا درگیر اشکال ظریف پرخاشگری ارتباطی شوند. ولی فردی که با این رفتار مواجه می‎شود دلیل آن را نمی‎داند. در هر صورت، فرد پرخاشگر منفعل خشمگین بودن خود را انکار کرده است.

  بسیاری از اوقات، این افراد کنایه و طعنه زیاد می‎زنند حتی زمانی که طعنه زدن پاسخ نامناسب و ناشایستی است. و زمانی که با رفتار بدجنسانه آن‎ها مقابله می‎شود، آن‎ها از آن به عنوان یک جوک یاد می‎کنند و اغلب به قربانی برچسب بیش از حد حساس بودن می‎چسبانند. این نوع افراد زورگو به دنبال افرادی هستند که به اعمال آن‎ها رسیدگی نکنند یا مسئولیت را به گردن آن‎ها بندازند. در نتیجه، آن‎ها به شکار افرادی رو می‎آورند که از دردسر می‎ترسند یا افرادی که دوست دارند بقیه را راضی کنند. با انجام این کار، آن‎ها در مورد احساسات خود صداقت نشان نمی‎دهند یا مسئولیت رفتار خود را قبول نمی‎کنند ولی هم‎چنان خشم خود را بدون یک دعوای واقعی، ابراز می‎کنند .

  زورگویان

  زورگویان : رفتار متداول پرخاشگری منفعل

  همیشه شناسایی کردن این نوع زورگوها آسان نیست. بعضی از زورگویان پرخاشگر منفعل در سکوت در کار دیگران خرابکاری می‎کنند یعنی زمانی که کسی به آن‎ها توجه ندارد و سپس زمان برخورد با آن‎ها، ابراز بی‎گناهی می‎کنند. سایرین رفتار عبوسانه‎ای دارند یا همیشه به دنبال بحث هستند. جنبه مضحک ماجرا این است که زیر پوسته خارجی فرد زورگو عزت نفس پایین، احساس عدم امنیت، عدم صلاحیت و عدم توانایی ابراز خشم به شکل سالم وجود دارد.

  در حقیقت، زورگویان پرخاشگر منفعل حتی متوجه خشم یا احساس رنجش خود نیستند چون احساسات آن‎ها سرکوب شده است. در نتیجه، آن‎ها اغلب اوقات از این شکایت می‎کنند که درک نشده‎ و قربانی شده‎اند. هم‎چنین زمانی که با آن‎ها برخورد می‎شود، ادعا می‎کنند که دیگران انتظارات غیرمعقولی از آن‎ها دارند. ما در این مطلب بخشی از رفتارهایی که به شما اجازه می‎دهد افراد پرخاشگر منفعل را شناسایی کنید، نام می‎بریم.

  انکار حقیقت.

  فرد دارای شخصیت پرخاشگر منفعل به ندرت چیزی که واقعا فکر می‎کند را می‎گوید که می‎تواند باعث گیجی طرف مقابل شود. به عنوان مثال، زمانی که با دختری با چنین شخصیتی به خاطر بدجنس بودنش برخورد می‎شود، او اظهار بی‎گناهی می‎کند حتی اگر اعمال او چیز کاملا متفاوتی را نشان دهند.

  مقصر شناختن.

  فرد دارای شخصیت پرخاشگر منفعل به ندرت مسئولیت اعمال خود را می‎پذیرد. اگر او تقصیر اتفاق رخ داده شده را به گردن شما نیندازد، رئیس، معلم و حتی آب و هوا را مقصر می‎داند. فرد دارای شخصیت پرخاشگر منفعل نمی‎تواند هرگز قبول کند که تقصیر او است. اگر اتفاقی بیافتد، حتما تقصیر دیگری است. در نتیجه، او به صورت منظم موارد مختلف را ناچیز جلوه می‎دهد و قربانی را مقصر می‎داند.

  احساسات نامعلوم-

  زمانی که از یک شخص پرخاشگر منفعل انجام کاری خواسته می‎شود، او تنفر خود را از انجام آن با قبول کار مخفی می‎کند. در نتیجه، ممکن است چنین افرادی موافقت به انجام کاری کنند ولی در واقع از این‎که از آن‎ها انجام آن خواسته شده است، خشمگین هستند.

  برای این‎که از خشم خود کمی بکاهند، ممکن است با سکوت خود با فردی که از آن‎ها انجام کار را خواسته است، برخورد کنند. یا ممکن است در مورد او حرف بزنند و حتی شایعات و دروغ در مورد او بسازند. گاهی دیگر، آن‎ها ممکن است خیلی راحت انجام کاری که از آن‎ها خواسته شده است را دنبال نکنند.

  به ندرت خشم خود را نشان می‎دهند.

  شخص پرخاشگر منفعل اغلب اوقات خشم خود را خفه می‎کنند. آن‎ها حتی ممکن است اکثر اوقات در ظاهر شاد و پذیرا به نظر برسند. اما حواستان باشد. آن‎ها خشم جمع شده درون خود را به شکل غیراخلاقی و مرموزانه‎ای سر افراد خالی می‎کنند. به دنبال انجام آن، خشم آن‎ها بدون این‎که حتی بپذیرند عصبانی بوده‎اند، خالی شده است.  شخص پرخاشگر منفعل اغلب اوقات احساس می‎کند با او رفتار منصفانه‎ای نشده است. او هم‎چنین حس می‎کند از او سواستفاده شده است. در نتیجه، جای تعجب ندارد که زورگویان پرخاشگر منفعل فکر می‎کنند قربانی شده‎اند. اگر شخصی به علت کاری که او کرده است ناراحت شود، در ذهن خود تصور می‎کند در واقع او مورد زورگویی قرار گرفته است. او هرگز خود را در مقام یک زورگو نمی‎بیند.

  مرزکشی‎های شخصی.

  شخص پرخاشگر منفعل بدون مرز و محدودیت‎های اخلاقی شخصی است و بدون توجه به حدود و مرزهای مختلف به افراد نزدیک می‎شود. در نتیجه، آن‎ها اغلب اوقات اشخاصی که از دردسر بیزار هستند را با ایجاد آشوب یا کارهای دراماتیک به نقطه توجه خشم خود تبدیل می‎کنند.

  برخورد با یک فرد زورگو دارای شخصیت پرخاشگر منفعل

  مقابله با افراد و زورگویان در محیط مدرسه یا کار نیاز به صداقت دارد. به یاد داشته باشید، پرخاشگری منفعل شکلی از خشونت است و باید در نتیجه درمان شود. علاوه بر این افراد دارای این تیپ شخصیتی بحث در مورد مسائلی که آن‎ها را اذیت می‎کند را با آغوش باز قبول نمی‎کنند. در نتیجه، زمان  برخورد با آن‎ها ممکن است حرف‎های نامربوط و ناشایستی بزنند و زیر لب حرف‎هایی تکرار کنند. اجازه ندهید این رفتار جلوی شما را در برخورد با آن‎ها بگیرد. راه‎های دیگری که می‎توانید بر تاثیر منفی مقابله با پرخاشگری منفعل غلبه کنید در زیر آورده شده است.

  حرف خود را رک بزنید.

  زمان برخورد با یک فرد پرخاشگر منفعل، مطمئن شوید انتظارات خود را به صورت شفافانه اظهار می‎کنید. هم‎چنین مسائلی که برای آن‎ها می‎خواهید حد و حدودی وجود داشته باشد را مشخص کنید. مطمئن باشید هر حرفی که می‎زنید براساس حقایق و نه از روی احساس است. منطقی بودن و حرف زدن به صورت شفاف بهترین خطوط دفاعی در برابر یک فرد پرخاشگر منفعل‎ هستند.

  واکنش خود را کنترل کنید.

  بر آرامش، نگه داشتن تن صدا در حد مناسب و کنترل احساسات توجه کنید. هرچه کمتر نسبت به اعمال آن‎ها واکنش نشان دهید، کنترل کمتری بر روی شما دارند. به خودتان یادآوری کنید با آن‎که نمی‎توانید جلوی چنین فردی را در بستن محکم در و زیر لب حرف زدن بگیرید، ولی می‎توانید واکنش خود را کنترل کنید. مطمئن شوید پاسخ شما به شکلی سالم در قبال رفتار ناسالم آن‎ها، صورت می‎گیرد.

  متوجه شوید که شما نمی‎توانید یک فرد پرخاشگر – منفعل را تغییر دهید.

  با آن‎که مقابله با یک زورگو پرخاشگر منفعل در خصوص رفتارش گام مثبتی برای شروع است، ولی ضمانتی برای این وجود ندارد که او حرفی که دارید می‎زنید را بپذیرد. در عوض، توجه به کاری کنید که می‎توانید برای بهتر کردن ماجرا انجام دهید مانند حد و حدود برای رفتار تعیین کردن یا بیان صادقانه تاثیری که رفتار آن‎ها بر روی شما دارد.

  عصبانی نشوید.

  به خودتان یادآوری کنید که خشم فرد پرخاشگر منفعل ریشه در گذشته او دارد و شما مسئول نیستید. نیازی نیست چنین فردی را راضی کنید. کاری که فکر می‎کنید واقعا درست است بدون توجه به خواسته‎ها یا رفتار نادرست او انجام دهید.

  رفتار آگاهانه و همراه با درک از خود نشان دهید.

  نشان دادن رفتار آگاهانه (همراه با درک) و دلسوزی و مهربانی در مورد فردی که برقراری ارتباط با او بسیار سخت است، کار دشواری به نظر می‎رسد. اما در پایان بسیار موثر است. شما می‎توانید چنین جملاتی را به کار ببرید: “ظاهرا به خاطر اتفاقی که دیروز سر تمرین رخ داد ناراحت هستی. واقعا باید سخت باشد.” به یاد داشته باشید، افراد پرخاشگر منفعل احساس این را دارند که درک نشده‎اند. بنابراین، اگر سعی دارید که آن‎ها را بشناسید، راه درازی را در کمک به مقابله با رفتار او طی می‎کنید .

   

  سوالات متداول

   

  ۱- بهترین زمان مقابله با زورگویان چه زمان است ؟

  ارتباط و مقابله با فرد پرخاشگر منفعل دارد پیچیده است . اکثر اوقات، اعمال او پیچیده، گیج‎ کننده هستند و اغلب به عنوان راهی برای مقابله با استرس، اضطرا‎ب‎ها و عدم امنیت‎ها به کار گرفته می‎ شوند . افرادی که پرخاشگر منفعل هستند اغلب اوقات انکار می‎کنند که آسیب‎ دیده‎اند، خشمگین هستند یا به آن‎ها توهین شده است. با این وجود، آن‎ها به شیوه زیرکانه و مرموزانه‎ای به شما حمله می‎کنند.

  ۲- نشانه های یک فرد زورگو و پرخاشگر چگونه است ؟

  ممکن است در برابر افراد سکوت کنند، افراد را در یک گروه راه ندهند، از خشونت منفعل مانند محکم بستن درب یا کتاب استفاده کنند یا درگیر اشکال ظریف پرخاشگری ارتباطی شوند . بسیاری از اوقات، این افراد کنایه و طعنه زیاد می‎زنند حتی زمانی که طعنه زدن پاسخ نامناسب و ناشایستی است.

  ۳- افراد زورگو و پرخاشگر معمولا چگونه رفتار می کنند ؟

  آنها به ندرت خشم خود را نشان می‎دهند . آن‎ها حتی ممکن است اکثر اوقات در ظاهر شاد و پذیرا به نظر برسند . اما حواستان باشد. آن‎ها خشم جمع شده درون خود را به شکل غیراخلاقی و مرموزانه‎ای سر افراد خالی می‎کنند .

   

   

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  11 پاسخ
  1. profile avatar
   مرضیه جنت می گوید:

   باسلام: واقعا اگرکل مطلب اینه خیلی کمه .درحال خواندن هستی وبه جاهای جالب میرسی وتازه غرق درخواندن میشوی .یکدفعه به پایان مطلب میرسی.

   پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری می گوید:

    درود بر شما بانو جنت
    محتوای تولیدی تقریبا” بالای ۱۵۰۰ و بعضا تا ۲۵ هزار کلمه هم می باشند همه مقالات دست اول می باشند همچنن صرفا اشاره به کلیت موضوع مد نظر است با این حال حتما بررسی می کنیم و مجدد مقالات را تکمیل تر می کنیم.
    سپاس از ارسال دیدگاه

    پاسخ
  2. profile avatar
   ایرج جواد زاده می گوید:

   یعنی میشه یه روز برسه که شاهد وجود همچین افراد زورگویی در دنیای دور و ور مون نباشه و همه با هم در صلح و صفا زندگی کنن

   پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری می گوید:

    درود خدمت شما عاطفه عزیز. ممنون از همراهی شما و مطالعه مقاله زورگویان: مقابله با افراد دارای شخصیت پرخاشگر منفعل . ما توی زندگی به مهارت هایی نیاز داریم که به کمک اون بتونیم در شرایط مختلف زندگی سربلند باشیم و به بهترین نحو شرایط و رفتار آدما با خودمون رو مدیریت کنیم

    پاسخ
  3. profile avatar
   یوسفی می گوید:

   بعداز خوندن مقاله مقابله با افراد دارای شخصیت پرخاشگر رو خوندم تو نستم مشکلی که با یکی از دوستان در محل کار داشتم بر طرف کنم

   پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *