• 11 راه برای برخورد با زورگویی سایبری در محیط کار

  زور گویی سایبری از نظر اکثر افراد زورگویی (مزاحمت) سایبری مشکل یک نوجوان بوده ولی محیط کار نیز در برابر این مشکل ایمن نیست. در حقیقت، زورگویان محیط کار اغلب اوقات از فضای سایبری برای ترساندن همکاران و کنترل محیط آن‎ها استفاده می‎کنند . در نتیجه، آگاهی از نحوه نشان دادن واکنش مهم است. با آن‎که هر مشکل با دیگری فرق دارد، ولی اگر پیشاپیش بدانید که چطور با مزاحمت سایبری برخورد کنید، قادر به عبور سالم از این موقعیت هستید. ما در ادامه مطلب ۱۱ راه برای برخورد با زورگویی سایبری در محیط کار را برای شما بیان می‎کنیم.

  زورگویی سایبری

  فورا پاسخ ندهید

  زمانی که یکی از همکاران یا سرپرستان شما حرف فتنه‎جویی می‎زند، خبر نادرستی در مورد شما منتشر یا در محیط آنلاین به شما حمله می‎کند، کمی برای تمرکز و گردهم‎آوردن افکار خود زمان صرف کنید. مهم نیست که چقدر کلمات به شما آسیب می‎زنند، با خشم پاسخ ندهید. در عوض، نفس عمیقی بکشید و خود را جمع و جور کنید. هدف واکنش نشان دادن نبوده بلکه پاسخ‎دهی به شیوه معقول است. گاهی اوقات نیازی به پاسخ دادن هم وجود ندارد. گاهی اوقات دیگر شغل شما ملزم این است که با فرد مورد نظر ارتباط و تماس خود را حفظ کنید.

  آرام و منطقی پاسخ دهید

  گرچه معمولا بهترین گزینه نادیده گرفتن زورگویی سایبری است، گاهی اوقات موقعیت‎های شغلی شما را ملزم به این می‎کنند که به یک ایمیل یا هر گونه شکل دیگر ارتباطی پاسخ دهید. اگر می‎توانید شخصا پاسخ دهید تا این‎که پاسخ خود را در قالب متن برای او بفرستید. ولی خود را وارد یک مسابقه داد و فریاد زدن نکنید. اصلا فکر خوبی نیست که با کلماتی آکنده از خشم و اتهام به کسی حمله کنید. یقینا به دنبال این نیستید که کل اداره شاهد دعوای بین شما و همکار دیگری باشند.

  به زورگوی سایبری بگویید که انتظار دارید به رفتارش پایان دهد

  به یاد داشته باشید، برداشت شما از متن نوشته شده می‎تواند متفاوت با هدف نویسنده باشد. مطمئن شوید که به شکل صادقانه و پذیرایی در مورد حرفی که به نظر شما توهین آمیز بوده است، با او صحبت می‎کنید. به تهدید رو نیاورید، بلکه در عوض به آرامی اعلام کنید که به شما توهین شده است. مطمئن شوید که زورگوی سایبری می‎داند که شما می‎خواهید او کار خود را متوقف کند. اگر رفتار همکاری شما تغییر نکرد و مزاحمت سایبری ادامه پیدا کرد، بهتر است به پیش مقامات بالاتر بروید.

  تمامی متن‎های اهانت‎آمیز را پرینت بگیرید و نگه دارد

  سعی کنید تمامی پیام‎ها، نظرات و پست‎ها را به عنوان مدرک ذخیره کنید. این مدارک شامل ایمیل‎ها، پست در بلاگ، پست در رسانه‎های اجتماعی، توئیت‎ها، پیامک‎ها و موارد دیگر می‎شود. گرچه اولین واکنش شما پاک کردن همه چیز است ولی بدون مدرک نمی‎توانید زورگویی سایبری را ثابت کنید.

  زورگویی سایبری را به کارفرمای خود گزارش دهید

  یک نسخه از ایمیل‎ها یا دیگر موارد رخ داده را برای کارفرمای خود ارسال کنید. مهم است که گزارش دادن هر حادثه‎ای که رخ می‎دهد را ادامه دهید. اگر کارفرمای شما به دنبال نشان دادن واکنش یا برخورد با مزاحمت سایبری نیست، با پلیس برای شکایت تماس بگیرید. با آن‎که ممکن است آن‎ها نتوانند از نظر حقوقی کاری کنند، ولی وجود یک شکایت اگر زورگویی شدت یابد، مهم است.

  زورگویی سایبری را به ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) خود گزارش دهید

  زمانی که مزاحمت سایبری برای اکانت‎های شخصی شما یا زمانی که در خانه هستید رخ می‎دهد، مهم است که آن را گزارش دهید. مطمئن شوید که نسخه‎هایی از آن را برای ISP خود ارسال می‎کنید. اگر زورگویی در یک سایت شبکه اجتماعی رخ داده است، آن‎ها را نیز گزارش دهید.

  اگر زورگویی سایبری شامل تهدید می‎شود، فورا با پلیس تماس بگیرید

  تهدید به مرگ، تهدید به خشونت فیزیکی یا رفتار رعب‎آور همگی خلاف قانون بوده و باید فورا گزارش شوند. هم‎چنین باید هرگونه آزار و اذیتی که خیلی وقت است انجام می‎شود و هم‎چنین هرگونه نشانه‎ای مبنی بر این‎که آزار و اذیت با توجه به نژاد، مذهب یا ناتوانی صورت گرفته است را گزارش دهید. پلیس به این موارد رسیدگی خواهد کرد.

  درهای ارتباط را به روی زورگوی سایبری ببندید

  حساب‎های ایمیل شخصی و حساب‎های شبکه‎اجتماعی‎تان را لغو و اکانت‎های جدیدی بسازید. اگر زورگویی سایبری از طریق تلفن انجام می‎شود، شماره تلفن خود را عوض کنید. سپس، زورگو را در حساب‎های جدید اجتماعی، ایمیل و شماره تلفن خود بلاک (مسدود) کنید. ایمیل خود را به نحوی تغییر دهید که ایمیل‎های ناخواسته را فیلتر کند و تنها ایمیل افرادی را دریافت کنید که در لیست “امن” شما قرار گرفته‎اند. و اگر امکان آن وجود دارد ارتباطات آنلاین را در محیط کار خود نیز محدود کنید.

  زورگویی سایبری از سوی فرد ناشناس را گزارش دهید

  بسیاری از اوقات، پلیس می‎تواند کسی که ایمیل‎ها و پیام‎ها را ارسال کرده است شناسایی کند. به یاد داشته باشید، شما نیازی نیست زورگویی سایبری را تحمل کنید. بسیاری از اوقات، مزاحمت سایبری ردپایی آشکار از خود برجا می‎گذارد که اگر به درستی به مجریان امر گزارش شود، آن‎ها به خوبی به آن پایان می‎دهند.

  کار درست را انجام دهید

  مهم نیست افراد چه می‎گویند یا انجام می‎دهند، سعی کنید تسلط و خونسردی خود را در کار حفظ کنید. هدف حفظ آرامش و منطقی بودن است. اگر ناراحت شوید، حرف‎هایی منفی پست کنید یا چیزی بگویید که بعدا پشیمان می‎شوید، به موقعیت شما در کار آسیب می‎رساند. به یاد داشته باشید، زورگوی سایبری امیدوار است واکنش شما را تحریک کند. اجازه ندهید چنین اتفاقی رخ دهد. تا جای ممکن همیشه حرفه‎ای برخورد کنید.

  پشتیبان پیدا کنید

  زورگویی سایبری مشکل بزرگی است که نباید به تنهایی با آن برخورد کنید. مطمئن شوید اطراف شما را دوستان و خانواده حامی فرا گرفته است. به دنبال افرادی بگردید که مشکلی که با آن روبرو شده‎اید را درک می‎کنند. به یاد داشته باشید، صحبت با فردی در مورد تجربه‎ای که دارید کمک‎کننده است. بنابراین از یک روانشناس یا مشاور کمک بگیرید که بتوانند به شما برای بهبود از این مشکل کمک کنند.

  تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای