تمرکز روی هدف
 • تمرکز روی هدف سخت است. یقینا در ابتدای کار تمرکز داریم. اما تمامی ما می‎دانیم که انگیزه به مرور زمان کم می‎شود. ما سردرگم می‎شویم، گیر می‎کنیم، خشمگین می‎شویم، خسته می‎شویم، تمرکزمان کم می‎شود و به راحتی از مسیر هدف خود فاصله می‎گیریم. بدون شک حفظ تمرکز زمانی که مسائل زیادی در جریان است، سخت است. ولی آیا واقعا اینطور است؟

  مطلب پیشنهادی : تقویت حافظه

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

   

  زمانی که تعهدات و وظایف باعث شوند در آن واحد چندین کار انجام دهیم، به هر مسیری کشانده می‎شویم و در نتیجه به راحتی به زندگی اجازه می‎دهیم ما را آشفته کند. به راحتی تحت تاثیر موارد اضطراری و مشکلاتی قرار می‎گیریم که اجتناب ناپذیر هستند، بنابراین از دست دادن تمرکز تا حد زیادی بی اهمیت می‎شود.

  با این حال، در اعماق ذهن خود می‎دانیم که این بهانه‎ها تنها تا یک حد خاصی می‎توانند ما را مشغول کنند. درست است، زندگی به راحتی می‎تواند باعث شوند کارهایی کنید که فکرش را نمی‎کردید ولی قابل قبول نیست از مسیر اهداف خود خارج شوید تا فراموش کنید واقعا از زندگی چه می‎خواستید و دلیل این خواستن واقعا چه چیزی بوده است. بنابراین تمرکز روی هدف نه تنها مهم بلکه حیاتی است.

  اگر اهداف جاه‎طلبانه‎ای برای خود دارید (و واقعا کسی نیست نداشته باشد)، احتمالا در این فکر هستید که چطور روی پاداشی که رسیدن به آن هدف به همراه دارد، تمرکز کنید. اما واقعا این کار اینقدر سخت است؟ آیا این قدر سخت است روی چیزی تمرکز داشته باشیم که سعی داریم به آن برسیم یا اصلا شیوه صحیح آن را نمی‎دانیم؟

  چیزهایی که در زندگی می‎خواستید به آن برسید هرگز ساده یا آسان نبوده است. اما اگر این چنین بود هرگز آن‎‌ها را نمی‎خواستید. اهداف بزرگ از موقعیت فعلی ما خیلی دور هستند و بنابراین تقریبا رسیدن به آن‎ها می‎تواند ترسناک باشد.

  اما تمرکز روی هدف‎هایی که دارید روش خاصی دارد. روش‎ها و تکنیک‎هایی وجود دارد که می‎تواند به شما کمک کند از مسیر خیلی دور نشوید و تمرکز خود را از دست ندهید. نکته کلیدی این است که پیش از دست دادن تمام تمرکز خود یک برنامه داشته باشید.

  زمانی که برای حفظ تمرکز خود برنامه دارید و می‎توانید مسائلی که وقت شما را تلف می‎کنند و چیزهایی که شما را از مسیر دور کنند پیش بینی کنید، ساده‎تر می‎توانید کارها را انجام دهید. زمانی که چنین برنامه‎ای را نداشته باشید به سادگی یک روز دیگر از اهداف خود دور می‎شوید و آن‎ها را فراموش می‎کنید.

  بنابراین شیوه کار به چه صورت است؟ چطور روی اهداف خودمان تمرکز کنیم تا بتوانیم چیزهایی که می‎خواهیم را به دست آوریم تا یک روز، هفته، ماه یا حتی سال دیگر مانند قبل طی نشود؟

  در این مطلب قصد داریم به ۸ روش موثر اشاره کنیم که به شما کمک می‎کنند تمرکز روی هدف خود داشته باشید و به رویاهای خود توجه کنید. این که از یک روش یا تعداد زیادی از آن‎ها استفاده کنید، کاملا به خود شما بستگی دارد، ولی یک برنامه داشته باشید و آن را پیگیری کنید.

  ۱) اهداف خود را بنویسید

  اگر اهداف خود را ننوشته‎اید، یقینا مهمترین بخش تعیین موثر اهداف را از دست می‎دهید. زمانی که اهداف خود را نمی‎نویسید، آن‎ها به حالت فرضیه باقی می‎مانند. کمتر حالت واقعی دارند، حتی اگر فکر کنید تا جای ممکن واقعی هستند. باید اهداف خود را بنویسید و کاملا آن‎ها را مشخص کنید.

  همچنین براساس روش SMARTER اولین مرحله در تعیین اهداف، نوشتن آن‎ها است. اگر به دنبال تمرکز روی هدف‎های خود هستید، باید مطمئن شوید به شیوه صحیح با آن‎ها برخورد می‎کنید. چنین روشی همچنین تعیین فعال هدف نامیده می‎شود که در جهت مخالف و مستقیم روش تعیین منفعلانه هدف قرار می‎گیرد که اکثر افراد آن را در پیش می‎گیرند.

  روش منفعلانه به سادگی هدف را در ذهن شما نگه می‎دارد. در حالی که جزئیات ممکن است در محدوده افکار شما قرار گیرند، با این حال هنوز در حد یک فرضیه هستند چون هرگز نوشته نشد‎ه‎اند. اگر روش منفعلانه تعیین هدف را در پیش بگیرید، به راحتی تمرکز خود روی اهدافتان را از دست می‎دهید.

  اگر در مورد اهداف خود جدی هستید، باید فعالانه آن‎ها و جزئیاتشان را مشخص کنید. از روش SMARTER استفاده کنید یا تا جای ممکن اگر می‎خواهید به اهداف بالقوه خود برسید، جزئیات آن‎ها را مشخص کنید.

  ۲) یک بیانیه ماموریت به وجود آورید

  اگر در مورد اهداف خود جدی هستید، به یک بیانیه ماموریت نیاز دارید. شرکت‎ها همیشه بیانیه‎های ماموریت را ایجاد می‎کنند، بنابراین چرا شما نباید این کار را بکنید؟ بیانیه ماموریت باید به شما کمک کند انرژی و وقت خود را معطوف به چیزهایی کنید که بیشتر از همه برای شما مهم هستند و باعث شوند روی اهدافتان تمرکز خود را حفظ کنید.

  چه چیزی برای شما ارزش دارد؟ به چه چیزی ایمان دارید؟ به چه چیزی می‎خواهید برسید یا در چه زمینه‎ای می‎خواهید موفق شوید؟ چطور در مقایسه با سایرین کارها را به شکل متفاوتی انجام می‎دهید؟ یک بیانیه ماموریت کامل در ۴ یا ۵ جمله درست کنید و آن را جایی قرار دهید تا هر روز آن را بتوانید ببینید.

  زمانی که حواستان پرت می‎شود یا تمرکز خود را از دست می‎دهید، بیانیه ماموریت خود را دو مرتبه بخوانید و علت کارهای روزمره خود را دوباره تصور کنید.

  ۳) به شکل موثری وقت خود را مدیریت کنید

  عملا اگر نتوانید وقت خود را مدیریت کنید، غیرممکن است روی اهدافتان تمرکز کنید. یک مدیر زمان فعال شوید تا پیشرفت خود را مشاهده کنید. از یک سیستم مدیریت زمان موثر استفاده کنید.

  یکی از بهترین سیستم‎ها، سیستم مدیریت زمان یک چهارم است. در این سیستم فعالیت‎های روزانه شما براساس دو عامل به ۴ تکه تقسیم می‎شوند: ۱) فوریت و ۲) اهمیت. مسائل یا فوری و مهم هستند، هیچ‎ کدام از این دو نیستند، مهم یا فوری هستند.

  نکته مهم در این سیستم این است که از فعالیت‎هایی که وقت شما را هدر می‎دهند دوری کنید، یعنی چیزهایی که مهم یا فوری نیستند (یک چهارم آخر). زمانی که بخشی زیادی از روز را بیش از حد درگیر این یک چهارم شوید، به سادگی تمرکز خود روی اهدافتان را از دست می‎دهید، یعنی زمانی که بیش از حد درگیر رسانه اجتماعی، تماشای تلویزیون، وقت‎گذرانی بیش از حد با دوستان و موارد دیگر می‎شوید.

  بنابراین اگر می‎خواهید واقعا روی اهداف خود تمرکز داشته باشید، از این یک چهارم دوری کنید و مطمئن شوید بخش زیادی از روز خود را صرف یک چهارم مسائل غیر فوری اما مهم (یک چهارم دوم) می‎کنید که اهداف بلند مدت شما را شامل می‎شود. اهداف بلند مدت ما هرگز فوری نیستند، ولی برای زندگی ما مهم هستند.

  اگر دائما در حالت دفاعی زندگی کنیم نمی‎توانیم به اهداف خودمان برسیم، یعنی بخش زیادی از وقت خود را تنها صرف نشان دادن واکنش به زندگی و هدر دادن می‎کنیم تا این که یک روش دفاع استراتژیک را به کار ببریم یعنی براساس برنامه‎ریزی از قبل با مسائل برخورد کنیم.

  ۴) برای رسیدن به اهداف خود بازه‎های زمانی مختلف در نظر بگیرید

  گاهی اوقات، چون اهداف خیلی دور به نظر می‎رسند، به سختی می‎توانید روی آن‎ها تمرکز کنید. چطور باید انگیزه خودمان را برای رسیدن به هدفی حفظ کنیم که قرار است یک، دو، سه یا حتی ۵ سال بعد به آن دست پیدا کنیم؟ بدون شک سخت است. اما اگر بتوانید برای رسیدن به اهداف خود بازه‎های زمانی یا کیلومتر شمار در نظر بگیرید، کار به مراتب ساده‎تر می‎شود.

  یک سری بازه زمانی مشخص کنید که به شما کمک خواهد کرد بدون از دست دادن تمرکز به سمت اهداف خود بروید. به عنوان مثال، می‎توانید یک بازه زمانی ماهیانه یا حتی هفتگی مشخص کنید. تعیین این نقاط عطف یا کیلومتر شمارها در جاده رسیدن به اهداف به شما کمک خواهد کرد در مسیر باقی بمانید و به سمت هدف بلند مدت خود پیش بروید.

  برای درست کردن این کیلومتر شمارها، فقط کافی است اهداف خود را به بخش‎های مساوی تقسیم کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید بدهی خود را تا سال بعد به مقدار ۱۲ میلیون تومان کاهش دهید، باید یک بازه ماهیانه و برای هر کدام یک میلیون و دویست هزار تومان ایجاد کنید. سپس حتی می‎توانید این بازه زمانی را به هفتگی کاهش دهید.

  تمرکز روی این بازه‎های زمانی کوتاه ساده‎تر است چون رسیدن به آن‎ها نسبت به اهداف بلندمدت ما منطقی‎تر به نظر می‎رسد، در حالی که به سمت هدف نهایی پیش می‎رویم. با دقت این کیلومتر شمارها را مشخص کنید چون به شما کمک خواهد کرد به جای این که در دستیابی به اهداف خود عقب بمانید، به جلو پیش بروید.

  ۵) یک برنامه دقیق مشخص کنید و در پیش بگیرید

  برای این که تمرکز روی هدف داشته باشیم، نیاز به یک برنامه داریم. یک برنامه چیزی است که به ما کمک می‎کند از وضعیت فعلی خود به سمت جلو پیش بریم و به مرور زمان به اهدافمان برسیم. بدون برنامه، ما مانند ماهی بیرون از آب هستیم که دست و پا می‎زند. معمولا زمانی که برنامه نداریم شکست می‎خوریم.

  بنابراین اگر در مورد اهداف خود جدی هستید و می‎خواهید تمرکز خود را روی دستیابی به آن‎ها بسیار زیاد حفظ کنید، یک برنامه به وجود آورید. از جایی که در حال حاضر هستید چطور به سمت دستیابی به آن اهداف عالی پیش خواهید رفت؟ فقط نگویید می‎خواهید به آن‎ها برسید. حتی این که شفافانه آن‎ها را تصور کنید کافی نیست بلکه باید یک برنامه به وجود آورید.

  اما این برنامه هر چیزی نمی‎تواند باشد بلکه هدف مشخص‎سازی یک برنامه عملیاتی گسترده است. برنامه‎ای که روزانه آن را به کار بگیرید و بی خیال آن نشوید. بدن شک همه می‎دانیم که دستیابی به اهداف بزرگی که برای خودمان مشخص می‎کنیم، سخت است. ولی یقینا امکان آن وجود دارد چون احتمالا پیش از ما افراد مختلف به آن رسیده‎اند.

  باید یک برنامه بلند مدت ایجاد کنید که به شما کمک کند به اهداف خود برسید ولی متوجه شوید که حتما این برنامه باید در طول مسیر عوض شود و امکان آن وجود داشته باشد. چیزی که نباید عوض شود اهداف شما است. می‎توانید تا زمانی که یک برنامه را دنبال می‎کنید به اهداف خود برسید. اگر متوجه شوید برنامه جواب نمی‎دهد، تنها کاری که باید انجام دهید اندکی عوض کردن مسیرتان است.

  ۶) روزانه پیشرفت خود را تحلیل کنید

  یک راه مهم برای حفظ تمرکز روی اهدافتان، پیگیری و تحلیل پیشرفتتان است. در حقیقت، چطور می‎توانیم متوجه شویم چقدر به اهدافمان نزدیک شده‎ایم و چقدر دیگر باقی مانده است؟ یقینا این تحلیل سخت است.

  هر گونه هدف قابل سنجش باید روزانه پیگیری و تحلیل شود. چه یک هدف مالی، کاهش وزن یا هر گونه هدف دیگر است، باید اعدادی که مهم است را دنبال کنید چون باعث خواهد شد به هدف خود نزدیک‎تر شوید. بدین طریق، اگر متوجه شوید چیزی جواب نمی‎دهد، قبل از این که بیش از حد دیر شود می‎توانید آن را برطرف کنید.

  اگر قصد پس‎انداز دارید، باید مخارج روزانه خود را بررسی کنید. باید هر ریالی که از حساب شما خارج یا به آن وارد می‎شود را دنبال کنید. این نوع رفتار دقیق ممکن است وسواس دیده شود اما به مرور زمان راهی برای حفظ تمرکز روی اهداف و مسیر موفقیت است.

  از گوشی هوشمند یا برنامه اکسل لپ‎تاپ خود برای ثبت دستاوردهای روزانه‎تان استفاده کنید. اگر بتوانید دقیق‎تر از روند روزانه (به عنوان مثال ساعتی) پیشرفت را دنبال کنید و انجام آن منطقی است، می‎توانید این کار را انجام دهید. هرچه داده‎های بیشتری داشته باشید، اطلاعاتی که می‎توانید تحلیل کنید بیشتر است و بهتر مشخص می‎کنید در چه زمینه به موفقیت دست پیدا کردید و تلاشتان در انجام چه کارهایی به هدف رفته است.

  ۷) کارها را به تعویق نیاندازید

  گاهی اوقات، حفظ تمرکز روی هدف به معنای به تعویق ننداختن کارها است. ما همیشه می‎توانیم برای جلوگیری از به تعویق انداختن کارها، تدابیری بیاندیشیم چون خواه ناخواه همگی تا حدی اسیر این قضیه می‎شویم. از طرفی همگی می‎دانیم که اصلا چنین کاری ساده نیست.

  با این حال، اگر بخواهیم به اهدافمان برسیم، برای آن به راهکارهایی نیاز داریم که چطور می‎توانیم به طور کلی جلوی تعویق انداختن کارها را بگیریم و تمرکز روی هدف داشته باشیم؟ یک راه ساده انجام این کار استفاده از قانون ۱۵ دقیقه است. گوشی هوشمند خود را هر گونه دستگاه دیگر با یک تایمر را بردارید و روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید.

  ۱۵ دقیقه زمان کوتاهی است و همه ما می‎توانیم در عرض ۱۵ دقیقه کارهایی را انجام دهیم. هر کاری که می‎خواهید را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید. زمانی که ۱۵ دقیقه به پایان رسید، می‎توانید انتخاب کنید یا کار را متوقف کنید یا اگر انرژی دارید ادامه دهید.

  چیزی که متوجه خواهید شد این است که پس از ۱۵ دقیقه معمولا می‎خواهید آن را ادامه دهید و اگر دست نگه دارید، حداقل کار را به تعویق ننداختید. چون ایجاد عادت یا شکستن آن به زمان نیاز دارید، روش بالا برای ایجاد عادت مفید و مهم است.

  مسیرهای عصبی که این عادات را در مغز ما هدایت می‎کنند به مرور زمان عمق بیشتری پیدا می‎کنند. اگر عادات خود را به چالش نکشیم، این مسیرها به مرور زمان عمق بیشتری پیدا می‎کنند و هرچه مقدار آن بیشتر شود، شکستن یک عادت سخت‎تر می‎شود. به همین دلیل است که به مرور زمان جلوگیری از عادت به تعویق انداختن کارها یا هر گونه عادت بد دیگر دشوارتر خواهد شد. بنابراین قانون ۱۵ دقیقه یک تکنیک ترک عادت عالی است.

  ۸) از تکنیک‎های انگیزشی استفاده کنید

  روش نهایی حفظ تمرکز روی هدف استفاده از یک سری تکنیک‎های انگیزشی است تا در مسیر دستیابی به هدف باقی بمانید. ممکن است چیزی که باعث الهام‎بخشی در شما شود به نسبت سایرین متفاوت باشد، ولی انگیزه به مراتب موضوعی سرراست‎تر است.

  برای این که انگیزه داشته باشید، باید توجه خود را تغییر دهید. اگر اهداف خود را به درستی مشخص کنید، یک بنیاد الهام‎بخشی شکل خواهد گرفت که به ایجاد انگیزه کمک می‎کند و چارچوبی برای دستیابی به اهدافتان در اختیار شما می‎گذارد..

  همه می‎دانند چقدر این قضیه سخت است. به عنوان مثال تمامی افراد برای سال جدید اهدافی در نظر می‎گیرند ولی در نقطه‎ای از زمان آن‎ها را فراموش می‎کنند. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است تنها ۸ درصد افراد به اهداف سال جدید خود می‎رسند اما یا این اهداف مرتبط با اهداف اصلی نیستند یا اهمیتی ندارند.

  اگر شدیدا چیزی را بخواهید، هرکاری که برای دستیابی به آن لازم است را انجام می‎دهید، اما تا چه مدت؟ زمانی که آشفته می‎شوید یا روز بدی دارید تکلیف چه می‎شود؟ چه اتفاقی می‎افتد اگر با یک مانع اساسی برخورد کنید یا شکست بخورید؟ چه چیزی در شما برای پیش‎روی انگیزه ایجاد می‎کند؟

  برای حفظ انگیزه چه مجبور به تماشای ویدئوهای انگیزشی در یوتیوب، گوش دادن به موسیقی دلخواه‎تان یا استفاده از تکنیک‎های ذهنی شوید، انجام آن‎ها به شما کمک خواهد کرد شفافانه اهداف خود را تصور کنید.

  به هرحال، در پایان این وظیفه شما و نه شخص دیگری است که تمرکزتان را روی اهدافتان حفظ کنید. تنها فردی که می‎تواند برای دستیابی به اهداف روزانه‎تان تقلب کند و شما را گول بزند، خودتان هستید. نهایت تلاش خود را نشان دهید تا از مواردی که حواس شما را پرت یا وقتتان را تلف می‎کنند دوری کنید و با حفظ انگیزه به سمت اهداف خود پیش بروید و اگر با یک نوع مقاومت درونی روبرو شدید، به پایان خط نرسیده‎اید. حتی مشهورترین افراد دنیا اغلب اوقات سخت شکست خورده‎اند و آن را تجربه کرده‎اند. از شکست نترسید اما اجازه ندهید تمرکز شما را از اهدافتان دور کنید. به تلاش ادامه دهید، به حرکت ادامه دهید و هرگز مایوس نشوید.

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *