تقویت حافظه در طب سنتی
 • تمامی ما دوست داریم به قدری حافظه خوبی داشته باشیم که به عنوان مثال روز تولد عزیزانمان را فراموش نکنیم، زمانی که مطلبی را می‎خوانیم بتوانیم اطلاعات آن را برای بحث در آینده به یاد آوریم یا دیگر مجبور نشویم دو یا سه مرتبه یک درس را بخوانیم تا نمره بهتری بگیریم. تمامی این موضوعات و قسمت مهمی از زندگی ما به حافظه مربوط می‎شود ولی برای تقویت حافظه باید چکار کنیم؟

  تقویت حافظه برای درس خواندن به عنوان مثال یکی از آرزوهای افراد است اما تقویت حافظه و هوش راهکارهای گوناگونی دارد. اگر می‎خواهید حافظه قوی داشته باشید باید اندکی سبک زندگی خود را عوض کنید. در این مطلب قصد داریم به موضوع تقویت حافظه در طب سنتی و راهکارهای این علم اشاره کنیم.

  مطلب پیشنهادی : تقویت حافظه

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

   

  تنوع‎پذیر باشید. روزمرگی را از زندگی روزانه خود حذف کنید. هر چند وقت یک مرتبه وسایل منزل را جابه‎جا و دکوراسیون آن را تغییر دهید. روزانه با استفاده از وسایل تردد مختلف (شخصی یا عمومی) به سر کار بروید. آدم‎های جدید را وارد زندگی کنید. اگر راست دست هستید بعضی از کارها مانند شانه زدن یا استفاده از مسواک را با دست چپ انجام دهید.

  یادگیری موضوعات جدید را هیچ وقت متوقف نکنید. مثلا هنر جدیدی را یاد بگیرید، کتابی تازه مطالعه کنید یا حتی بازی‎های کامپیوتری جدیدی را نصب کنید.

  ورزش را از یاد نبرید. ورزش هوش و حواس شما را جمع می‎کند و مقدار زیادی هورمون‎های مفید داخل بدنتان ترشح می‎کند که روی عملکرد سیستم عصبی نیز تاثیر قابل توجهی می‎گذارند.

  به غذا خوردن خود توجه کنید. حتما وعده‎های غذایی را بی خیال نشوید ولی به مقدار کافی غذا بخورید. تغذیه صحیح تاثیر قابل توجهی روی مغز می‎گذارد. برای تقویت حافظه چه بخوریم یکی از مهمترین سوالات افرادی است که می‎خواهند حافظه خود را بهبود بخشند. بنابراین به چند خوراکی تقویت حافظه اشاره می‎کنیم.

  بدون شک سوخت اصلی مغز گلوکز است که از تجزیه کربوهیدرات‎ها به وجود می‎آید. بنابراین کربوهیدرات‎ها طبق اصول تقویت حافظه در طب سنتی جزو مواد اصلی بهبود عملکرد مغز به شمار می‎روند. برنامه تغذیه خود را به نحوی بریزید که همیشه کربوهیدرات به مقدار کافی داشته باشد. مواد خوراکی مانند غلات، سیب‎زمینی و حبوبات کربوهیدرات زیادی دارند.

  کم خونی روی عملکرد مغز تاثیر منفی می‎گذارد، بنابراین غذاهای خون‎ساز را فراموش نکنید. مواد خوراکی مانند گوشت قرمز، عدس، اسفناج، زردآلو برای خون‎سازی بسیار مفید هستند چون آهن زیادی دارند.

  می‎توانید همچنین به توصیه پزشک قرص آهن مصرف کنید. به همراه غذاهای آهن‎دار لبنیات نخورید چون کلسیم آن‎ها جلوی جذب آهن را در بدن می‎گیرد. به همراه غذا نوشابه و پس از آن چای ننوشید.

  یکی از روش‎های تقویت حافظه در طب سنتی مصرف امگا ۳ است. ماهی‎های آزاد و میگو مقدار زیادی امگا ۳ دارند. مغزجات، سویا، حبوبات، روغن زیتون و گردو نیز امگا ۳ دارند.

  مواد خوراکی دیگری مانند اسید فولیک و ویتامین‎های گوناگون به ویژه ویتامین B12 برای تقویت حافظه موثر هستند.

  از جمله خوردنی‎های دیگر که برای تقویت حافظه مفید هستند می‎توانیم به آووکادو، شکلات تلخ، تخم مرغ، کرفس، کرم بروکلی، زردچوبه و چغندر اشاره کنیم.

  برای تقویت حافظه در طب سنتی استفاده از بعضی از گیاهان توصیه شده است از جمله:

  پولیگالا: در کشور چین از ریشه این گیاه برای تقویت حافظه و درمان بی خوابی و فراموشی استفاده می‎شود.

  مصطکی: استفاده از صمغ مصطکی برای تمامی اعضای مهم بدن مانند کبد، کلیه، قلب، ریه و مغز مفید است و برای درمان سردرد توصیه می‎شود. استفاده از آن به همراه مقدار مناسبی از کندر باعث تقویت حافظه به شکل قابل توجهی می‎شود.

  کندر: کندر جزو مشهورترین گیاهان برای مقابله با فراموشی و تقویت حافظه در طب سنتی است. اگر روزانه ۳ گرم کندر را خیس کنید و ناشتا بخورید، در درمان فراموشی بسیار موثر است. علاوه بر این توصیه می‎شود برای تاثیرگذاری بیشتر آن را با عسل بخورید.

  مویز: در متون مربوط به تقویت حافظه در طب سنتی آورده شده است هر روز صبح ۲۱ مویز ناشتا بخورید. مصرف مویز به همراه حصبی لبان (حسن لبه) برای مقابله با فراموشی سودمند است.

  اسطوخودوس: برای تقویت حافظه اندکی برگ و سرشاخه‎های گلدار خشک اسطوخودوس را بسابید و با عسل و شکر مخلوط کنید. مصرف شبانه این ترکیب برای رفع مشکلات مربوط به رعشه، سرگیجه، صرع، مالیخولیا، سستی، خواب رفتگی اعضا و مبارزه با فراموشی مفید است.

  زنبق: ریشه ایرسا یا همان زنبق یکی دیگر از گیاهان مفید برای تقویت حافظه است. طبق دستورات تقویت حافظه در طب سنتی ۴۰ تا ۶۰ گرم ریشه تازه این گیاه را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بخورید. علاوه بر تقویت حافظه این ترکیب باعث رفع مشکل رعشه، فلج، آسم، تنگی نفس، سستی بدن، به خواب رفتن عضلات و مشکلات تنفسی می‎شود.

  آمله: یکی دیگر از گیاهانی که مصرف آن به تقویت حافظه و رفع مشکل فراموشی کمک می‎کند. علاوه بر این افرادی که سرد مزاج هستند از مصرف آمله به همراه عسل، دارچین یا مصطکی بسیار بهره می‎برند.

  هلیله:

  خوردن آمله نیز برای تقویت حافظه و کارکرد مغز، رفع فراموشی و مالیخولیا توصیه می‌شود. اگر سرد مزاج هستید باید آمله را با عسل، دارچین یا مصطکی نوش جان کنید.

  هلیله: یکی دیگر از خوراکی‎های گیاهی که برای تقویت حافظه و هوش پیشنهاد می‎شود. هلیله را بهتر است پیش از مصرف دم یا خیس کنید. هلیله‎ای که بیش از حد پودر یا جوشانده شود خصوصیات خود را از دست خواهد داد.

  گل عینک: افرادی که به دنبال تقویت حافظه برای درس خواندن هستند می‎توانند روزانه ۴۰ گرم گیاه خشک گل عینک را در یک لیتر آب بجوشانند و روزانه ۳ فنجان مصرف کنند. مصرف گل عینک همچنین برای تسکین سرفه‎های خلط‎آور و رفع گرفتگی صدا مفید است.

  علاوه بر این پزشکان طب سنتی توصیه می‎کنند برای جلوگیری از فراموشی و تقویت حاظه غذاهای گرم مصرف کنید از جمله زنجبیل، فلفل، کندر و گوشت.

  رعایت موارد زیر همچنین برای تقویت حافظه در طب سنتی مفید است:

  • روزانه ۱۴ عدد بادام را مانند آدامس بجوید و بخورید.
  • هر روز صبح مقداری ارده و شیره یا ارده و عسب به همراه مربای سیب یا به مصرف کنید.
  • از عطرهای گرم مانند گلاب، نرگس و مریم استفاده کنید (البته برای فصل گرم مناسب نیستند).
  • روزانه حداقل به مدت بیست دقیقه در معرض دود اسفند قرار بگیرید.

  علاوه بر رعایت اصول تغذیه مناسب و توصیه‎های بالا برای تقویت حافظه در طب سنتی باید راهکارهای زیر را به کار بگیرید:

  انجام مدیتیشن و یوگا

  مدیتیشن و یوگا به دستگاه عصبی کمک می‎کنند به تعادل برسد. انجام آن‎ها به غده‎ها کمک می‎کند تا تعادل هورمونی صحیح خود را به دست آورند و در نتیجه جلوی فراموشی گرفته شود. برای مدیتیشن یا مراقبه توجه به زمان و مکان صحیح الزامی است. این کار به ذهن نظم می‎دهد تا با حداقل تاخیر فعالیت‎های خود را انجام دهد. براساس توصیه متخصصان بهتر است در اوایل بامداد و پیش از غروب آفتاب مراقبه را انجام دهید.

  نرمش پا و راه رفتن در زمین سنگفرش

  در صورتی روی زمین سنگفرش با کفش صاف راه بروید، جریان خون بیشتری در مغز به جریان می‎افتد. همچنین اگر ورزش‎هایی انجام دهید که بیشتر پا را درگیر کنند جلوی فراموشی را می‎گیرند و باعث تقویت حافظه می‎شوند.

  ماساژ سر

  یکی دیگر از راه‎های تقویت حافظه در طب سنتی روغن مالی و ماساژ ملاج سر است چون جریان خون در مغز را افزایش می‎دهد و حافظه را تقویت می‎کند.

  حجامت

  از جمله روش‎های درمانی برای فراموشی و تقویت حافظه در طب سنتی حجامت است. انواع حجامت مانند حجامت سر، کمر و پشت گوش جزو راهکارهای درمانی موثر است.

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *