اصول موفقیت

ما در مقاله هدف گذاری به طور کامل در این مورد صحبت کردیم حال قصد داریم مقاله اصول موفقیت و تاثیر نقشه ذهن را به دو مدل متنی و صوتی برای راحتی کار شما عزیزان در اختیار تان قرار دهیم

صوت مقاله

به زودی …

متن مقاله

امروز اصول موفقیت از سلسله آموزش های راز موفقیت را مورد بررسی قرار دهیم

اصول موفقیت و مواردی که باید در جهت موفقیت بدانها بپردازیم

رسیدن به موفقیت , اصول و قواعدی دارد که اگر می خواهید به مقصد برسید , باید مانند یک خلبان حرفه ای آنها را به کار گیرید و برای رسیدن به مقصد از آنها استفاده کنید تا نتیجه ای که همان خواسته قلبی تان است ظاهر شود .

« یک سفر هزار فرسنگی , فقط با یک قدم شروع می شود – کنفسیوس »

مقصدتان را انتخاب کنید

شما اول باید بدانید که دقیقا چه می خواهید ؟

هم اکنون شما توانایی و قدرت آن را دارید که بیشتر از حد تصورتان به خواسته ها و رویاهای زندگی تان بپردازید . به شرطی که خود را باور داشته باشید و تا حد امکان باورهای تان را اصلاح کرده باشید و با نقشه ذهنی مثبت و انگیزه فراوان به سمت موفقیت قدم بردارید .استعداد و نیروهای درونی شما بسیار عظیم و خارق العاده است که اگر صدها بار به دنیا بیایید , به راحتی می توانید از آن بهره ببرید . فقط کافیست به نیروی عظیم درون خود پی ببرید و آن را بپذیرید . آنگاه معجزه ای رخ خواهد داد !

« مهم نیست که در کدام شهر زندگی می کنید . شما آن قدر نیرو در بدن خود دارید که می توانید برق مصرفی یک شهر را به مدت یک هفته تامین کنید  – باب پراکتر »

برای درک بهتر و پی بردن به نیروی عظیم درون تان , اولین مسئولیت شما این است که بدانید اهداف و خواسته های دیرینه و قدیمی تان دقیقا چه هستند ؟

وقتی آن را فهمیدید و به طور کامل از هویت و ذات طبیعی خود و خواسته ها و رویاهای تان اطمینان یافتید , ده برابر یک انسان معمول و بسیار سریع تر به سوی هدف تان حرکت خواهید کرد و پتانسیل های بالقوه تان , هر چه سریع تر شما را در جهت رسیدن به موفقیت یاری خواهند کرد .

* دیدگاه سازنده و مثبت همراه با نگرش فراوانی :

در هنگام پرواز به سوی مقصدتان بسیار مهم است که از همان ابتدا , دیدگاهی سازنده و مثبت همراه با نگرش فراوانی داشته باشید . چرا که اگر اینگونه باشید از اعتماد به نفس , مثبت اندیشی و آرامش خیال بیشتری برخوردار خواهید بود و در نتیجه راحت تر و مطمئن تر برای رسیدن به موفقیت قدم برمی دارید .

اگر شما خودتان و ارتعاشات ذهنی تان را روی موج مثبت تنظیم کنید و از خود امواج مثبت و سازنده ساطع کنید , این عملکرد باعث خواهد شد که به طورناخودآگاه قوه ی تخیل و استعدادهای درونی تان تقویت شوند و موقعیت و اتفاقات رضایتبحش برای تان رخ دهد .

در اینصورت , شما از مسایل و مشکلات و حتی سختی های پیرامون تان آگاهی یافته ومطلع می شوید , ولی در عین حال , قادر خواهید بود که بپذیرید که اینگونه مشکلات و مسایل همواره وجود داشته و خواهند داشت و این شما هستید که باید یاد بگیرید فقط باید یک نظاره گر باشید نه یک تحلیل گر !

یک تمرین خوب برای نظاره گر شدن : آسمان را در نظر بگیرید . میبنید که چقدر آرام و آسوده خیال است ؟! آسمان همیشه با خونسردی به ابرهایی که در پیرامونش در حال حرکت هستند نگاه می کند و اجازه می دهد که ابرها هر کدام به خودی خود در حال رفت و آمد باشند و او با خونسردی به نظاره می نشیند !

شما هم باید مثل آسمان باشید و با خونسردی به ابرهای در حال حرکت پیرامون خود  ( باورهای محدود و افکار منفی ذهن ) نگاه کنید و با بی توجهی به مسیر رو به رشدتان ادامه دهید .

چرا که هر چقدر توجه تان را به مشکلات و افکار منفی معطوف کنید , آنها بزرگ و بزرگتر خواهند شد و انرژی شما را در مسیر رسیدن به موفقیت نابود خواهند کرد و باعث ناامیدی و دلسردی شما برای ادامه مسیر خواهند شد . در این لحظه است که ذهن ناخودآگاه شما این احساس را دریافت می کند و چون به شکل یک حس منفی هم دریافت می کند , در نتیجه ارتعاشاتی هم که ساطع می کند منفی خواهد بود و چیزی که در نهایت شاهد آن خواهید بود , یک اتفاق ناخوشایند و منفی در دنیای واقعی پیرامون تان خواهد بود !

« انسان همان چیزی می شود که به آن می اندیشد . با ناخواسته های خود نجنگید , چرا که قوی تر و بزرگتر می شوند . با این کار تمام تمرکز خود را بر روی چیزهایی که نمی خواهید می گذارید و ناخواسته آنها را به سوی خود جذب می کنید  – جک کنفیلد »

پس بسیار مهم است که عمیقا باورهای تان را اصلاح کرده و با نگرش مثبت و با دیدگاه فراوانی مسیرتان را شروع کنید و هرگز در مورد چیزهایی که نمی خواهید نه حرفی بزنید , نه تصوری کنید و نه حتی فکری کنید . در عوض تمام تمرکز و انرژی تان را روی چیزهایی که می خواهید بگذارید .

* مقصد نهایی را روی نقشه مشخص کنید :

هر چقدر شما تجسم و تصویرسازی واضح و دقیقی در مورد مقصد خواسته تان در ذهن خود خلق کنید , بهتر به موفقیت دست خواهید یافت . علاوه براین , شما باید زمان و انرژی بیشتری را صرف تصمیم گیری در خصوص اهداف تان کنید تا آسان تر به نتیجه برسید .

در حقیقت , عملکرد و افکار امروزتان و هر آنچه که امروز در مورد خواسته تان در ذهن خود می پرورانید و توجه و انرژی خود را به آن معطوف می کنید , کیفیت زندگی آینده تان را خلق می کنید .

« هر آنچه که تا به امروز داریم و یا هستیم , نتیجه افکار و احساسات گذشته ما بوده که نتیجه اش را امروز می بینیم . پس اگر الان بخواهیم آینده ای درخشان داشته باشیم , باید از هم اکنون تمام افکار و احساسات مان را به صورت مثبت به سوی آن هدایت کنیم – جیمز آرتوری »

– حالا از مهم ترین پرسش شروع کنید ؛

واقعا قصد دارم با زندگیم چه کنم ؟

زمانی که می خواهید به این سوال جواب دهید کمی خودخواه باشید و به شکل آرمانی خواسته های تان را انتخاب کنید . شرایط و اوضاعی را که شما را راضی نگه می دارد را به طور واضح و دقیق مشخص کنید و آن شرایط و خواسته تان را با تمام جزییات توام با یک احساس قوی و مثبت در ذهن خود تجسم کنید .

تصور کنید که می توانید یک عصای جادویی را حرکت دهید و زندگی تان را آنطور که واقعا می خواهید و آرزویش را دارید ؛ درست کنید . آنموقع چه طور خواهد شد ؟

اگر باورشکست و ناکامی را به کلی از ذهن خود پاک کنید , آنموقع چه رویاها و خواسته هایی خواهید داشت ؟

زمانی که این پرسش ها را از خودتان می پرسید , تصور کنید که هیچ نوع محدودیتی در هیچ چیز وجود ندارد . فرض کنید که به حد کافی زمان , پول , دانش و مهارت , دوست و آشنا و هر آنچه را که فکر می کنید برای رسیدن به موفقیت لازم دارید را در اختیار دارید .

حتی می توانید از عمق وجودتان این احساس و تصور را در ذهن خود داشته باشید که یک کارت اعتباری نامحدود و شگفت انگیز دارید که با آن می توانید زمان , پول , دانش و مهارت و هر آنچه را که لازم دارید را فراهم کنید و به سوی رویای تان و در جهت رسیدن به موفقیت حرکت کنید .

*  شغل و درآمد ایده آل تان :

خب حالا که قرار است تصور نامحدودی نسبت به خواسته تان داشته باشید , حالا می توانید تصور کنید که هیچ محدودیتی راجع به شغل و کسب و کارتان وجود ندارد و همه منابع و ابزارهای مورد نیازتان برای رسیدن به موفقیت , در اختیارتان است .

از شغل و شرایط کاری تان شروع کنید و مشخص کنید که درآمد ایده آل تان چقدر است ؟ محل کاری که دوست دارید در آنجا مشغول به کار شوید کجا و چگونه است ؟ دوست دارید ساعات کاری و شرایط محیطی تان چگونه باشد ؟ ارتباط تان با همکاران تان چه طور ؟  اگر بتوانید نوع کار و حرفه تان را برنامه ریزی کنید , چگونه از آن لذت می برید ؟ و به چه روش به اوج خلاقیت و کارگروهی می رسید ؟ چه توانایی ها و مهارت هایی دارید که دوست داشتید بیشتر از آنها استفاده کنید ؟

همه اینها را با تمام جزییات و بطور واضح و دقیق برای خودتان مشخص و تصور کنید .

*  توانایی ها و استعدادهای طبیعی ( ذاتی ) :

توانایی ها و استعدادهای ذاتی شما که شما را از دیگران متمایز می کند چیست ؟

وین رایو در مورد توانایی ها و استعدادهای طبیعی ( ذاتی ) هر انسانی می گوید : « هر کودکی با نظم و انطباق رازگونه اش به این دنیا قدم می گذارد » .

نظم و هماهنگی ویژه شما چیست ؟ چه چیزهایی هست که شما ذاتا در آن استعداد بیشتری دارید ؟ چه کارهایی هستند که انجام آنها برای شما آسان و لذتبحش است ولی برای افراد دیگر کاری سخت و طاقت فرساست ؟

برخی نویسندگان و افراد برجسته معتقدند که کسی توانایی ها و استعدادهای ذاتی خود را کشف کند و کار و حرفه ی خود را در آن حوزه شروع کند , پول و موفقیت هم خود بخود به دنبال کاری که می کند و به آن علاقه و عشق دارد , می آید .

موفقیت واقعی از کشف علاقه مندی هرچه بهتر و بیشتر به کار می باشد . کشف شغل مورد علاقه و ایده آل برای شما , بمنظور انتخاب مقصد واقعی و به کارگیری نیروهای بالقوه در آن , امری ضروری خواهد بود .

حالا چگونه می توانید شغل و حرفه ی مورد علاقه ی خود را که برای تان ایده آل است را کشف کنید ؟

در زیر 10 راهکار وجود دارد که با کمک آنها می توانید شغل مورد علاقه تان را که در آن استعداد دارید را کشف کنید و به راحتی بفهمید که شما ذاتا برای کدام کار متولد شده اید ؟ اگر شغل فعلی تان خصوصیات زیر را داشته باشد پس شغل ایده آل شما همان است . در غیر اینصورت شغلی که شما باید به دنبال آن بروید لازم است که اینگونه باشد :

1 . آن کار را قلبا ( نه از روی اجبار و بخاطر نداشتن شغلی دیگر ) دوست دارید و انجام آن کار همواره برای تان جذاب و لذتبخش است .

2 . دوست دارید که در آن کار و حرفه بهترین باشید و جز 10 درصد برتر در آن حوزه ی شغلی باشید .

3 . افراد موفق در آن حوزه شغلی را مورد تحسین و ستایش قرار می دهید و می خواهید همانند آنها باشید و به همان سطح از موفقیت برسید .

4 . دوست دارید راجع به آن حوزه شغلی , اطلاعات و چیزهای بیشتری به دست آورید .

5 . وقتی سرگرم آن کار شوید , زمان برایتان ساکن و بی معنی می شود و گاهی فراموش می کنید که چیزی میل کنید یا حتی استراحت کنید .

6 . کار ایده آل و مناسب شما , کاری محسوب می شود که یادگیری و انجامش ذاتا برای شما ساده و لذتبخش است , در حالیکه برای افراد دیگر سخت و حوصله بر است.

7 . کسب تجربیات موفق و سازنده در این حوزه شغلی برای تان لذتبخش بوده و شما با داشتن آنها لذت می برید  و بی صبرانه خواهان به انجام رساندن و رسیدن به موفقیت در آن حوزه هستید .

8 . دوست دارید درباره آن شغل بیندیشید و برای آن برنامه ریزی کنید .

9 . دوست دارید که در هر فرصت و در هر موقعیتی با افراد مرتبط به آن حوزه ی شغلی ارتباط برقرار کنید و در خصوص شغل مورد علاقه تان تبادل اطلاعات کنید .

10 . دوست دارید هرگز از انجام آن کار بازنشسته نشوید و پیوسته آن را انجام دهید .

* اندیشه بازگشت از آینده :

برای تعیین مقصد نهایی خواسته تان , یک چشم انداز طولانی مدت را برای خود در نظر بگیرید . اکثر افراد موفق این روش را به کار گرفته اند . طرز کار این روش به این شکل است که ؛ شما باید چندین سال بعد از ازمان حال خود را تجسم کنید و وضعیت خودتان را در آن نقطه از آینده تماشا کنید و آنچه را که میخواهید در آنموقع باشید یا داشته باشید را نظاره گر باشید . سپس اندیشه بازگشت از آینده را با خود تمرین کنید . در تخیل ذهنی تان از یک نقطه مناسب در آینده , به جایی بیندیشید که الان هستید و بعد شروع کنید به فکر کردن درباره کارهایی که می توانستید انجام دهید . امروز شروع کنید تا از همین جایگاه کنونی به جایی که دلتان می خواهد در آینده باشید , حرکت کنید .

داشتن چشم انداز بلندمدت به شما این فرصت را می دهد که خود و کیفیت زندگی تان را با جزییات و وضوح هرچه بیشتر ببینید . این روش به شما کمک می کند تا آنچه را که برای رسیدن به موفقیت لازم است را کشف کنید و بدانید که دقیقا چه کاری را باید در مسیر رسیدن به موفقیت انجام دهید و انجام چه کارهایی را محدود یا متوقف کنید .

وقتی که توانستید یک تصویر واضح و روشن ازخواسته تان در ذهن داشته باشید , انگاه تصمیم گیری درباره نحوه پیمودن مسیر و رسیدن به موفقیت برای تان راحت تر خواهد شد و با اطمینان و آرامش خیال بیشتری راه تان را ادامه خواهید داد .

* چهار تکنیک قوی برای رسیدن به موفقیت :

برای اینکه بتوانید راحت تر و بدون کمترین مشکلی به موفقیت برسید , می توانید از تکنیک های زیر استفاده کنید :

یک . بیان کردن خواسته : شما اول باید خواسته تان را به طور دقیق و واضخ مشخص کنید و دقیقا بدانید که چه می خواهید ؟

اگر در مورد خواسته تان روشن نباشید , در واقع ذهن شما ارتعاشات درهم برهمی را از خود ساطع خواهد کرد و در نتیجه شاهد نتیجه درهم برهم و مبهمی خواهید بود . هر چقدر زمان بیشتری را برای توصیف جزییات خواسته تان صرف کنید , نتیجه هم واضح و روشن خواهد بود و رسیدن به موفقیت ساده تر و بهتر خواهد بود .

دو . تجسم کردن : شما باید بتوانید خواسته تان را با تمام جزییات روی پرده ذهنتان به تصویر بکشید و با دادن انرژی مثبت به آن و تمرکز ویژه روی آن , به آن جان ببخشید تا بتواند در دنیای واقعی پیرامون تان ظاهر شود .  زمانی که شما تصویری واضح و روشن از خواسته تان در ذهن خود خلق می کنید , عین این تصویر روی ذهن ناخودآگاه شما اسکن شده و اثر خود را با وارد شدن به ناخودآگاه تان می گذارد . سپس این تصویر پردازش می شود و اینگونه خواهد بود که ضمیرناخودآگاه با مفهومی که از این تصویر درک و احساس خواهد کرد , قادر به عینیت بخشیدن به آن در دنیای واقعی تان خواهد شد .

سه . احساس کردن : وقتی خواسته تان را بیان و تجسم کردید , حالا باید سعی کنید که تا حد امکان خواسته تان را عمیقا احساس کنید . احساس شما باید واقعی و با تمام وجود باشد تا شانس شما برای رسیدن به موفقیت بیشتر شود .

چهار . پذیرش و باور قلبی : بعد از اینکه خواسته تان را بیان و تجسم و احساس کردید حالا باید آن را از عمق وجود و قلبا بپذیرید و باور داشته باشید که آن خواسته مال شماست و شما یقینا به آن خواسته می رسید .

« این نکته را باور کنید در لحظه ای که چیزی را طلب می کنید , دیگر مال شماست و شما باید به این موضوع ایمان راسخ داشته باشید   –  لیزا نیکولز »

بنابراین شما باید در لحظه ای که خواسته تان را طلب کردید , بدون هیچ شک و تردیدی , برآورده شدن آن را عمیقا باور کنید و بدانید که در دنیای نامریی از آن شما شده است . مطمئن باشید که همه عوامل دست به دست هم خواهند داد تا خواسته شما را هر چه سریع تر به دست شما برسانند .

« به آنچه که خواسته اید , طوری نگاه کنید که انگار مال شماست . تصور کنید که هر وقت به آن نیاز داشته باشید به دست خواهید آورد و نگران آنها نباشید . به نداشتن آنها فکر نکنید  . روی داشتن آنها تمرکز کنید . باید فکر کنید که آنها مال شماست و شما صاحب آن هستید  – رابرت کالیز  »

نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

صوت مقاله

به زودی …

0/5 ( 0 نظر )
Call Now Buttonتماس فوری