قوانین ایجاد نقشه ذهنی

قوانین ایجاد نقشه ذهنی به همراه نکات کلیدی

 • قوانین ایجاد نقشه ذهنی: آیا برای استفاده در نقشه‎های ذهنی شما مهم هستند؟

  هرچیزی قوانین خاص خود را دارد، حتی در ایجاد نقشه‎های ذهنی نیز این قضیه رعایت می‎شود، مفهومی که البته به گفته بعضی‎ها باید یک مفهوم اندیشه آزاد تلقی شود!

  گرچه، بعضی از افراد قوانین تونی بوزان برای نقشه‎های ذهنی را تنها توصیه‎های او می‎دانند.

  آیا واقعا مهم است که نقشه‎های ذهنی شما برای ایده‎های اصلی خود یک تصویر داشته باشند، یا اگر نتوانید آن گزینه لعنتی تغییر رنگ در نرم‎افزار ایجاد نقشه ذهنی خود را پیدا کنید، اتفاق خاصی می‎افتد؟

  مطلب پیشنهادی : نقشه ذهنی

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

   

  قوانین برای شکسته شدن نوشته می‎شوند! ولی قبل از این‎که بخواهید از آن‎ها تخطی کنید باید نسبت به آن‎ها آگاهی داشته باشید! بنابراین، در این مقاله ما نگاهی به قوانین طراحی یک نقشه ذهنی می‎اندازیم تا بدانید باید از چه چیزهایی تخطی کنید!

  قانون شماره ۱) در این قانون آورده شده است که شما باید از مرکز یک برگه سفید که به صورت افقی قرار گرفته است، شروع کنید. بدین شکل شروع ساده و خلاقانه‎ای رقم خواهد خورد و من هیچ دلیلی برای تخطی از این قانون ندارم. این قانون در واقع یک ایده خوب است نه یک الزام.

  قانون شماره ۲) به ما توصیه می‎کنید برای ایده مرکزی نقشه‎های ذهنی خود یک تصویر استفاده کنیم. این قانون مورد علاقه بسیاری از افراد نیست. با آن‎که باعث زیباتر کردن نقشه ذهنی می‎شود و نقشه‎های ذهنی جذاب‎تری شکل خواهد گرفت ولی از نظر بعضی از افراد همیشه امکان آن وجود ندارد. به عنوان مثال، استفاده از یک تصویر برای موضوعات انتزاعی برای خیلی از افراد سخت است. هم‎چنین بهانه قدیمی و همیشگی “طراحی من خوب نیست” وجود دارد.

  قانون شماره ۳) در مورد استفاده از رنگ در تمامی بخش‎های نقشه ذهنی صحبت می‎کند. همواره این خطر وجود دارد که اگر این قانون زیادی جدی گرفته شود، نقشه ذهنی شما ظاهر رنگارنگ عجیبی به خود بگیرد. به نظر من، هدف خود را به یاد آورید، آیا یک یادداشت، یا کشیدن نقشه ذهنی است که برای آموزش چیز دیگری باید استفاده شود؟ به عنوان مثال اگر یک کنفرانس دانشگاهی است می‎توانید از رنگ سبز ملایمی استفاده کنید.

  قانون شماره ۴) به طراحان نقشه ذهنی توصیه می‎کند شاخه‎های اصلی را به تصویر مرکزی متصل کرده و از آن‎جا شاخه‎های فرعی را شکل دهند. توصیه منطقی است و به نظر یکی از ویژگی‎های اصلی یک نقشه ذهنی است. اگر قرار است مخلوق خود را یک نقشه ذهنی بنامید، باید از این قانون تبعیت کنید.

  قانون شماره ۵) به سادگی می‎گوید “شاخه‎های خود را به شکل طبیعی، خمیده و به سمت بیرون آمده بکشید.” چرا نقشه ذهنی من اگر این قانون را دنبال کنم، بهتر خواهد بود؟ به سادگی به این علت که این نوع طراحی چشم را از سمت ایده مرکزی و  دیگر شاخه‎ها به سمت شاخه‎های اصلی می‎برد. این قضیه مهم است چون باعث می‎شود بین نقشه‎های ذهنی شما و فلوچارت‎ها فرقی به وجود آید.

  قانون شماره ۶) مورد شک و بحث خیلی از افراد قرار دارد. این قانون می‎گوید “در هر خط یک کلمه کلیدی استفاده کنید.” دنبال کردن این قانون دائما سخت می‎شود، چون نقشه‎های ذهنی به عنوان یک سیستم نمایش و مدیریت دانش بصری مطرح شده‎اند. این مقاله مربوط به مزایای انجام این کار نیست، ولی تنها باید بگوییم که زمان کشیدن دستی نقشه‎ها برای یادداشت‎برداری فوق‎العاده مهم است که هر کلمه را در یک خط قرار دهید.

  قانون شماره ۷) از طراحان نقشه ذهنی می‎خواهد که در سراسر بخش‎های نقشه‎های ذهنی خود از تصاویر استفاده کنند. این توصیه عالی است، ولی نه برای تمامی افراد. اگر سریعا یادداشت‎برداری می‎کنید، سعی در کشیدن تصویر و  انتظار برای خلق یک اثر هنری اشتباه است، تکیه به اعداد کافی است. اگر می‎توانید تصاویر را بعدا اضافه کنید.

  قانون شماره ۸) من این قانون را بیشتر از همه دوست دارم: در طراحی نقشه ذهنی سلیقه و استایل شخصی خود را به کار ببرید. نقشه‎های ذهنی در مورد شما هستند. اگر لیست‎نویسی برای شما بهتر است، آن را امتحان کنید. اگر تنها با سبز و قرمز می‎توانید کار کنید، اشکالی ندارد. رعایت استایل شخصی با استفاده از نرم‎افزار طراحی نقشه ذهنی ممکن است سخت باشد ولی غیرممکن نیست.

  قانون شماره ۹) از موارد تاکیدی استفاده کنید و ارتباطات را در نقشه ذهنی خود نشان دهید. فکر خوبی است، تاکید بر جملات یا موضوعات خاص نشان‎دهنده سلسله اهمیت موضوعات است. همان‎طور که تمامی ما می‎دانیم، خیلی کم هرچیزی در زندگی برابر با چیز دیگری است!

  قانون شماره ۱۰) آخرین قانون می‎گوید از یک نظم سلسله مراتبی یا عددی برای حفظ نظم شاخه‎های نقشه ذهنی و نزدیکی آن‎ها به یکدیگر استفاده کنید. به عنوان مثال اگر نقشه ذهنی شما دو شاخه دارد که به نوعی در ارتباط با هم قرار می‎گیرند. آن‎ها را توسط سایه‎زنی با یک رنگ متفاوت، یا پوشاندن با یک طرح با هم مرتبط کنید. راهی عالی برای نشان دادن رابطه بین این دو. کاملا یک قانون کاربردی.

  بنابراین در این مقاله شما با ده قانون ایجاد نقشه ذهنی آشنا شدید و در این لیست جای یک قانون واقعا خالی است یعنی: به هنگام طراحی نقشه ذهنی لذت ببرید! اگر انجام آن برای شما لذتی ندارد، این کار را نکنید!

   

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  اصول نویسندگی
  شاعر شدن
  اصول و قواعد خاطره نویسی
  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.