تکنیک های تندخوانی: چطور در هر دقیقه ۱۰۰۰ کلمه بخوانید

تکنیک های تندخوانی
 • تکنیک های تندخوانی فرانکلین پی. جونز :

  «یک مشکل در مورد توسعه مهارت های تند خوانی این است زمانی متوجه جذاب نبودن یک کتاب می شوید که آن را به پایان رسانده اید .»

  هر انسانی هر هفته چندین ساعت را صرف مطالعه می کند . اما، گاهی اوقات به دلیل مسئولیت هایی که در زندگی داریم و کارهایی که باید انجام دهیم، مطالعه منظم سخت می شود. به نظرتان آیا امکان دارد زمان لازم برای مطالعه را کاهش داد بدون این که کیفیت و کمیت آن را به خطر انداخت ؟

  یا می توانید هر چیزی که می خوانید را بهتر در ذهن نگه دارید ؟

  با سریع تر خواندن هر دو آن ها امکان پذیر است .

  تندخوانی از مجموعه مهارت ها و تکنیک هایی تشکیل شده است می توانند به فرد کمک کنند یک خواننده به مراتب ماهرتر شود .

  براساس تحقیقات انجام شده، میانگین سرعت مطالعه برای عموم مردم در حدود ۱۲۰ کلمه در هر دقیقه (wpm) است و در محاسبه این عدد توانایی درک مطلب آن ها در نظر گرفته شده است .

  افرادی که توانایی به مراتب بهتری دارند و در حدود ۱ درصد جمعیت عمومی را تشکیل می دهند می توانند در هر دقیقه ۴۰۰ کلمه، نه بیشتر از آن، مطالعه کنند .

  تکنیک های تندخوانی

  مطلب پیشنهادی :  تقویت حافظه

  مطلب پیشنهادی :  تندخوانی

  با کمک تندخوانی، می توانید هفت تا هشت برابر سریعتر از سریعترین خوانندگان بخوانید .

  کلاس های آموزشی تند خوانی به شرکت کنندگان این توانایی را می دهند که سرعت مطالعه خود را در یک جلسه سه ساعته تا ۴۰۰ برابر بیشتر کنند ! اما، تکنیک تند خوانی با وجود تاثیر مثبتی که دارد برای اکثر افراد مفهوم آشنایی نیست و نتیجه آن آگاه نبودن از یک موضوع فوق العاده عالی و مفید است .

  افسانه هایی در مورد مطالعه

  به طور کلی در مورد مطالعه افسانه ها و تصورات اشتباهی وجود دارد که باعث می شود مردم از تمرین تند خوانی دور شوند .

  • تندخوانی با به یادسپاری مطالب تداخل دارد: واقعیت کاملا خلاف این تصور است. تکنیک های تندخوانی باعث می شوند بهتر مطالب را به یاد بسپارید و متن را درک کنید .
  • خواندن باید به صورت خطی باشد: شیوه داستان گویی غیر خطی در کتاب ها، برنامه های تلویزیونی و سینما به تکنیکی محبوب تبدیل شده است . اغلب اوقات نویسندگان قبل از کار روی سایر بخش های کتاب، ابتدا پایان را می نویسند .
  • شیوه مطالعه باید کلمه به کلمه باشد : ریشه این افسانه به مدارس ابتدایی بر می گردد که در آن معلمان خواندن کلمه به کلمه را به دانش آموزان توصیه می کردند. این عادت به بزرگسالی کشانده شده است و ترک آن سخت است .

  از آن جایی که عادات مطالعه اکثر افراد در قطب مخالف با تندخوانی قرار دارد، رو آوردن به این تکنیک برایشان کاملا دشوار است .

  اما، چیزی که باعث می شود ذهنیت آن ها نسبت به تندخوانی عوض شود، آشنایی با مزایای آن است .

  صرفه جویی در زمان: از سرعت فعلی خود دو برابر سریع تر مطالعه کنید

  اول از هر چیزی باید بگوییم، یاد خواهید گرفت علاوه بر درک مطلب سریع تر بخوانید . خود این نکته به این معنا است که زمان کمتری برای مطالعه صرف می کنید .

  برای افرادی که هر روز مطالعه می کنند، چه برای کار چه امتحان، تندخوانی می تواند در وقت آن ها تا حد زیادی صرفه جویی کند .

  دانشجویان به ویژه باید علاوه بر دروس دانشگاهی خود کتاب های زیادی بخوانند. با تندخوانی، آن ها می توانند سریع تر تحقیق کنند و تکالیف خود را به موقع تحویل دهند .

  زمانی که تندخوانی را یاد بگیرید، می توانید در مترو یا زمانی که در هواپیما هستید مطالب بیشتری بخوانید. فرض کنیم روزانه یک ساعت از وقت شما صرف مطالعه می شود .

  می توانید خیلی راحت این زمان را به ۳۰ دقیقه کاهش دهید و روزی نیم ساعت در وقت خود صرفه جویی کنید .

  در یک بازه زمانی یک ساله، در حدود ۱ هفته از وقت شما صرفه جویی شده است !

  جدا از این موارد، شغل های زیادی وجود دارند که کار روزمره آن ها شامل خواندن می شود .

  مدیران استودیو های فیلم سازی، افرادی که فیلم نامه ها را می خوانند، اساتید دانشگاه و افرادی با شغل های مشابه وقت زیادی را صرف مطالعه می کنند و حجم روزانه آن به صدها صفحه می رسد .

  آن ها با تندخوانی می توانند زمان لازم برای این کار را کاهش دهند. بدین طریق، این افراد سطح بهره وری خود را افزایش می دهند و می توانند کار بیشتری را به پایان برسانند .

  مزایای تندخوانی

  تندخوانی جدا از صرفه جویی در زمان، مزایای دیگری دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم .

  بهبود حافظه و تمرکز

  مغز یک ماهیچه است و نیاز به تمرین و ورزش دارد . تند خوانی تمرینی ایده آل برای مغز است که باعث بهتر شدن حافظه افراد می شود .

  همچنین، زمانی که متون زیادی را سریع تر بخوانید، تمرکز شما به شکل قابل توجهی بهتر می شود .

  تسکین استرس

  مطالعه یک فعالیت آرام کننده است. اگر بعد از یک روز طولانی کاری، فقط چند صفحه از یک کتاب خوب را بخوانید، احساس راحتی خواهید کرد و استرس شما از بین می رود . همچنین، سلامت عاطفی شما بهتر می شود .

  منطق بهتر

  زمانی که مغز شما اطلاعات و مفاهیم بیشتری را در خود جا دهد منطق شما بیشتر می شود. می توانید اطلاعاتی که نیاز دارید را به چیزی که قبلا یاد گرفته اید ربط دهید .

  توانایی بیشتر در حل مشکل

  زمانی که به تندخوانی رو می آورید، مهارت های حل مشکل شما بهتر خواهد شد .

  منطق و تمرکز پایه های حل مشکل هستند، یعنی دو چیزی که توسط تکنیک های تندخوانی به آن دست پیدا می کنید .

  موارد بالا تنها نمونه های اندکی از مزایای تندخوانی هستند . به طور کلی، احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت و اعتماد به نفس شما به شکل قابل توجهی بیشتر خواهد شد .

  تکنیک های تندخوانی

  خب، اگر حالا نسبت به یادگیری تندخوانی قانع شده اید، وقت آن رسیده است آن را آموزش دهیم. تکنیک های متعددی وجود دارند که می توانید توسط آن ها سرعت خواندن خود را تا ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه افزایش دهید .

  اما، قبل از شروع مطالعه، باید چند چیز را رعایت کنید. این کار به شما کمک می کند محیطی عالی برای تندخوانی فراهم کنید .

  اولین گام تصمیم گیری در مورد علت خواندن یک کتاب، مجله، روزنامه یا هر چیز دیگری است که می خواهید بخوانید .

  تا زمانی که یک هدف مشخص نداشته باشید، سخت می توانید برای خواندن آن انگیزه ای پیدا کنید .

  هر چیزی را که مانع مطالعه شما می شود و حواستان را پرت می کند از محیط حذف کنید .

  از جمله آن ها می توان به گوشی موبایل (اگر بتوانید بدون آن چند ساعتی زندگی کنید!)، تلویزیون و کامپیوتر اشاره کرد. به افرادی که اطرافتان حضور دارند بگویید که قصد مطالعه دارید و ممنون می شوید مزاحم شما نشوند .

  قبل از باز کردن اولین صفحه، اطلاعات روی جلد کتاب را بخوانید تا با محتوا یا نویسنده آن آشنا شوید. انجام این کار شما را از نظر روحی برای مطالعه آماده می کند .

  زمانی که محیط مناسبی را به وجود آوردید و در آستانه خواندن قرار گرفتید، تکنیک های تندخوانی زیر را استفاده کنید .

  تکنیک های تندخوانی ۱: از یک نشانگر استفاده کنید

  بدون استفاده از چیزی که چشمان شما را هدایت کند ، سخت می توانید تمرکز خود را هنگام مطالعه روی یک نقطه خاص یا یک صفحه حفظ کنید .

  تنها کافی است پلک بزنید، عطسه کنید یا هر حواس پرتی کوچک دیگری به وجود آید تا چشمان شما از روی صفحه به جای دیگری نگاه کنند .

  این قضیه زمانی بدتر می شود که خط یا کلمه ای که می خواندید را گم کنید. بنابراین، باید از یک نشانگر مانند خودکار یا نوک انگشت استفاده کنید. عمل به این توصیه به شکل قابل توجهی سرعت خواندن شما را افزایش می دهد .

  تکنیک ۲: بیان ذهنی را حذف کنید

  اگر با مفهوم بیان ذهنی آشنا نیستید باید بگوییم شنیدن آوای کلمات در ذهن است . این عادت به این علت شکل گرفته است که اکثر افراد در سن پایین یاد گرفته اند مطالب را بلند بلند بخوانند .

  در نتیجه ذهن آن ها ناخوآدگاه هر متنی را که می خوانند در خود بیان می کند .

  بنابراین، زمانی که در حال خواندن متنی هستید یک صدای آهسته در ذهن خود می شنوید. بیان ذهنی به درک مطلب کمک می کند اما به هیچ وجه وجود آن الزامی نیست .

  اگر بتوانید بیان ذهنی را حذف کنید، می توانید سریعا یک خواننده سریع شوید. یک راه برای این کار جابه‎جا کردن سریع تر نشانگر در مقایسه با سرعتی است که کلمات را در ذهن خود می شنوید.

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  تکنیک ۳: سرعت خود را کنترل کنید

  تندخوانی به این معنا نیست که تا می توانید با سرعت بیشتری یک متن را بخوانید و چندین صفحه را در عرض مدت زمان کوتاهی تمام کنید. بلکه باید به سرعت خواندن خود توجه کنید. انجام این کار با استفاده از یک نشانگر امکان پذیر است. با گذشت زمان متوجه خواهید شد سرعت حرکت دادن نشانگر با سرعت خواندن شما هماهنگ است.

  بنابراین، اگر نشانگر را سریع تر جابه‎جا کنید، متن را سریع تر خواهید خواند. گرچه، زمانی که احساس خستگی می کنید، باید سرعت خواندن را آهسته کنید. زمان مطالعه یک کتاب، به پاراگراف های متعددی برخواهید خورد که یک موضوع برای درک بهتر آن تکرار می شود. به جای این که هر مرتبه آن را بخوانید، بهتر است با استفاده از یک نشانگر به طور سطحی آن را بخوانید و سریع رد شوید .

  تکنیک ۴: به درک مطلب و ثبت آن در ذهن توجه کنید

  تندخوانی فقط در این مورد نیست که متن را تندتر به پایان برسانید بدون این که چیزی از آن در یاد شما مانده باشد. افرادی وجود دارند که مهارت های سریع تر خواندن خود را هر روز افزایش می دهند اما زمانی که از آن ها در مورد موضوع کتابی که به تازگی خوانده اند بپرسید، جواب های جالبی نمی شنوید.

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  برای مقابله با این مشکل، باید بدانید چه زمانی سرعت خواندن خود را آهسته کنید. در تکنیک قبلی به این قضیه اشاره کردیم. باید سرعت خواندن تان را کنترل کنید تا زمانی که به موضوعات سخت یا مهم رسیدید، بهتر آن ها را به ذهن بسپارید .

  تکنیک ۵: از مطالعه فعالانه استفاده کنید

  قهرمان تندخوانی جهان می تواند ۴۷۰۰ کلمه در هر دقیقه بخواند. یعنی این شخص می تواند در کمتر از یک ساعت طولانی ترین رمان ها را بخواند. اما با این سرعت، اطلاعات کمی یاد گرفته می شوند و در ذهن می مانند. اگر یک کتاب سرگرم کننده می خوانید استفاده از تکنیک تندخوانی اشکالی ندارد .

  اما زمانی می خواهید برای امتحان مطالعه کنید، باید ذهن خود را آماده کنید تا نسبت به موضوع کنجکاوانه عمل کند و آن را بپذیرد تا بتوانید متنی که می خوانید را کاملا درک کنید و به خاطر بسپارید. اینطوری نیست که هر چیزی که می خوانید را بتوانید یاد بگیرید .

  تکنیک ۶: تمرین باعث کمال می شود

  تندخوانی، مانند هر مهارت دیگری، باید با گذشت زمان و تمرین بهتر شود. اینطوری نیست که یک شبه بتوانید یک تندخوان شوید و از روز اول ۱۰۰۰ کلمه در هر دقیقه بخوانید. باید تلاش و وقت خود را صرف این قضیه کنید .

  نتیجه پایانی ارزش لازم را خواهد داشت و شما به توانایی دست پیدا می کنید که با آن می توانید در مقایسه با ۹۹٫۵ درصد از جمعیت مردم سریع تر بخوانید. افراد زیادی از تندخوانی و اهمیت آن آگاه نیستند بنابراین مهارت بی مانندی است که درب فرصت های جدید را به روی شما باز می کند. برای تسلط به آن، باید تمرین کنید .

  تکنیک ۷: چیزی که می خوانید را دوست داشته باشید

  امروزه حجم مطالبی که باید بخوانیم با وقتی که در اختیار داریم هماهنگی ندارند. بنابراین، باید متون را با دقت انتخاب کنید. البته، کتاب هایی هستند که مجبور به خواندن آن ها هستیم و اکثر آن ها در مورد زندگی کاری یا تحصیلی ما هستند. اما، بدون توجه به دلیلی که برای مطالعه دارید، باید از این کار لذت ببرید و متنی که می خوانید را دوست داشته باشید .

  در غیر این صورت، انجام این کار برای شما جالب نخواهد بود. البته، با تندخوانی می توانید سریعا کتاب های نه چندان جذاب را تمام کنید. اما به این معنا نیست که نمی توانند برایتان جالب نباشند. باید برای چیزی که می خوانید هدفی مشخص کنید .

  تکنیک ۸: از سطح پوشش چشمان خود استفاده کنید

  یکی از معایب مهم کلمه به کلمه خواندن این است که چشم فرد در آن واحد تنها به یک کلمه توجه می کند. میانگین پوشش چشم انسان ۳٫۸۱ سانتی متر است، یعنی می تواند تا ۴ کلمه بعدتر و قبل تر از هر کلمه را بخواند. به عنوان مثال، اگر یک جمله از ده کلمه تشکیل شده است، اگر توجه چشم خود را روی کلمه پنجم قرار دهید، در یک نگاه می توانید جمله را بخوانید .

  نکته

  انجام این کار باعث می شود جملات را به صورت گروهی ببینید به جای این که تنها به یک بخش از متن اکتفا کنید. کلمه به کلمه خواندن یکی از مشکلات اصلی است که افراد در تندخوانی با آن روبرو می شوند .

  این هشت تکنیک از جمله موثرترین تکنیک ها برای تندخوانی هستند. ظاهری پیچیده دارند ولی با تمرین ساده می شوند و می توانید نسبت به آن ها تسلط پیدا کنید .

  زمان پیروی از آن ها متوجه خواهید شد تندخوانی برای شما ساده تر شده است. بنابراین، اگر دوست دارید بدون زحمت زیاد در هر دقیقه ۱۰۰۰ کلمه (یا حتی بیشتر) بخوانید، یادگیری تندخوانی بهترین راه حل است .

  سوالات متداول در خصوص تکنیک های تند خوانی

  ۱- تند خوانی چیست ؟

  تندخوانی از مجموعه مهارت ها و تکنیک هایی تشکیل شده است می توانند به فرد کمک کنند یک خواننده به مراتب ماهرتر شود .

  ۲- چهار تکنیک مهم تند خوانی را نام ببرید ؟

  • از یک نشانگر استفاده کنید
  • بیان ذهنی را حذف کنید
  • سرعت خود را کنترل کنید
  • به درک مطلب و ثبت آن در ذهن توجه کنید

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۷ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.