تمرکز در مطالعه

تمرکز در مطالعه و راه های افزایش آن

 • داشتن تمرکز در مطالعه سخت است .

  چه یک دانشجوی کارکشته باشید که قصد دارید مدرک دکترای خود را بگیرید یا فردی که تازه دوران دبیرستان را شروع کرده است ، نحوه حفظ تمرکز در مطالعه چالشی است که تمامی ما با آن روبرو هستیم .

  علاوه بر این ممکن است سوال کنید برای تمرکز حواس چه بخوریم ؟

  استفاده از رژیم غذایی پر انرژی می‎تواند کارآیی مغز شما را بالا ببرد بنابراین در رژیم غذایی روزانه خود موادی مانند سبزیجات، میوه‎جات و مغزجات را قرار دهید .

  زمان مطالعه چه بزرگترین چالش شما برای حفظ تمرکز بررسی حساب‎تان در رسانه اجتماعی، به تعویق انداختن مطالعه، مدیریت زمان یا ترکیبی از تمامی این موارد باشد ،

  در این مطلب قصد داریم به تکنیک‎ها و روش‎هایی اشاره کنیم که به شما در کاهش استرس مطالعه کمک کند و روی موضوعی که مهم است تمرکز داشته باشید .

  تمرکز در مطالعه

  مطلب پیشنهادی :  تقویت حافظه

  مطلب پیشنهادی : تمرکز به همراهی جدیدترین روش های افزایش آن

  چطور برای مطالعه تمرکز خود را حفظ کنیم

  • یک محیط مناسب پیدا کنید

  مکان، مکان، مکان. پیدا کردن مکانی که بهترین بازده را برای شما داشته باشد یک بخش مهم از یک فرآیند موفق مطالعه است .

  برای برخی از افراد آرامش کتابخانه بهترین مکان موجود است ولی برای برخی دیگر، هیاهوی حتی اندک داخل یک کافی شاپ می‎تواند جلوی تمرکز لازم در مطالعه را بگیرد .

  بدون توجه به این که چه مکانی را ترجیح می‎دهید، مهم است محل مورد نظر چند ویژگی مهم داشته باشد از جمله :

  • برخورداری از سطحی صاف و خلوت با فضای کافی که بتوانید تمامی وسایل و لپ‎تاپ خود را روی آن قرار دهید .
  • پریز برق – اگر برای مطالعه به کامپیوتر خود نیاز دارید، مطمئن شوید در محلی قرار می‎گیرید که در نزدیکی پریز برق است تا نیازی به بلند شدن نباشد .
  • صندلی راحت (یا مکانی آسوده برای ایستادن) – زمانی که مکانی را برای مطالعه انتخاب می‎کنید، مهم است محلی را در اولویت قرار دهید که امکانات لازم برای نشستن صحیح برای یک مطالعه طولانی مدت را داشته باشد .

  چه از یک صندلی راحت با پشتی مناسب استفاده می‎کنید یا یک میز ایستاده، تحقیقات نشان داده است صاف نشستن می ‎تواند باعث افزایش سطح انرژی و اعتماد در فرد و همچنین بالا بردن روحیه کلی او شود. علاوه بر این، قوز کردن هنگام نشستن می‎تواند احساس ناامیدی را در مغز به وجود آورد .

  • طی مراسمی برای مطالعه آماده شوید

  زمانی که بحث تمرکز در مطالعه به میان می‎آید، مهم است یک برنامه روزانه درست کنید تا به شما در پیدا کردن تمرکزتان کمک کند .

  می ‎توانید با یک مراسم پیش از مطالعه شروع کنید که شامل انجام کارهایی مانند تمیز کردن میز مطالعه، بستن در، جمع‎آوری تمامی چیزهایی که نیاز دارید ، گذاشتن هدفون روی سر و ایجاد لیستی از کارهایی می‎ شود که باید انجام دهید .

  ۵ دقیقه وقت صرف آماده‎ سازی مکان مطالعه کنید که تنها از نظر فیزیکی شرایط را مهیا کند بلکه همچنین به مغز شما یاد دهد که بدون زحمت بیشتر وارد حالت تمرکز شود .

  زمانی که عوامل مزاحم را حذف کردید، ذهن به راحتی و آزادانه روی چیزی تمرکز می‎کند که از سایر مسائل مهم‎تر است .

  از طرفی یکی از تمرین های افزایش تمرکز شمارش یک تا صد به صورت معکوس است .

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  • روی گوشی همراه، تبلت و کامپیوتر خود وب‎سایت‎ها و اپلیکیشن‎های مزاحم را مسدود کنید

  اگر مانند اکثر افراد هستید ، اپلیکشن‎ ها و وب ‎سایت ‎هایی که حواس شما را پرت می‎ کنند برای هر جلسه مطالعه کارآمد و همراه با تمرکز مانند یک عامل کشنده محسوب می ‎شوند .

  برای مطالعه روی صندلی قرار می ‎گیرید ، اما پیش از حتی شروع مطالعه ، نوتیفیکیشنی در مورد یک خبر روی گوشی خود دریافت می‎ کنید که توجه شما را به خود جلب می‎ کند .

  چنین عوامل ظاهرا کوچکی سریعا چندین دقیقه و سپس ساعت ‎ها از وقت شما را می ‎دزدند .

  به طور متوسط، وقتی بین مطالعه وقفه می‎افتد، ۲۳ دقیقه زمان لازم است تا دوباره تمرکز خود را به دست آورید .

  خوشبختانه با استفاده از سایت‎ هایی مانند freedom.to می‎توانید تمامی موارد مزاحم را مسدود کنید . Freedom به کاربران اجازه می ‎دهد به صورت موقت در سیستم‎ عامل‎ های مک، ویندوز، اندروید و iOS تمامی اپلیکیشن ‎ها و سایت ‎های مزاحم را مسدود کنند .

  شما می ‎توانید با کمک محصول آن‎‌ها انتخاب کنید در زمان مطالعه چه سایت‎ ها یا اپلیکیشن ‎هایی مسدود شوند ، این کار روی چه دستگاه‎ هایی انجام شود و این که تا چه مدت زمانی این کار ادامه داشته باشد تا جلوی بدترین عواملی که حواس شما را پرت می‎کنند به راحتی گرفته شود .

  حتی با کمک Freedom می‎توانید جدول زمانی شروع این کار را با جدول زمانی مطالعه خود هماهنگ کنید تا روی عادت تمرکز در مطالعه بهتر کنترل داشته باشید .

  • بین جلسات مطالعه وقفه بیاندازید و آن‎ها را کوتاه کنید

  زمانی که برای یک آزمون مطالعه می‎کنید، به واسطه حجم اطلاعات زیادی که باید یاد بگیرید به سادگی آشفته می‎ شوید .

  اکثر استرس‎های مربوط به مطالعه نتیجه برنامه‎ریزی و مدیریت زمان ضعیف است که باعث می‎شود شب امتحان با استرس زیاد، ساعات طولانی را به مطالعه اختصاص دهیم .

  تحقیقات نشان داده است تقسیم مطالعه به چند جلسه کوتاه به مرور زمان تا حد زیادی باعث افزایش مطالبی که به یاد سپرده‎اید می ‎شود .

  بنابراین گرچه ممکن است مطالعه طولانی و چندین ساعته برای امتحان روز بعد جواب دهد ، اما احتمال این که پس از امتحان اطلاعات را فورا فراموش کنیم زیاد است .

  همچنین تمرکز در مطالعه برای ۳۰ دقیقه به مراتب ساده‎تر از یک جلسه مطالعه هشت ساعته است .

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  • از تکنیک پومودورو استفاده کنید

  تکنیک پومودورو برای تقسیم جلسات مطالعه به چند جلسه زمانی قابل مدیریت بسیار مفید است . این تکنیک بسیار ساده است، کاری را برای شروع انتخاب کنید ، تایمر را روشن کنید، تا زمانی که زنگ به صدا در می‎آید کار کنید و سپس وقفه بیاندازید .

  تنها خود شما می ‎توانید تصمیم بگیرید بهترین مدت زمان لازم برای کار مورد نظر چقدر است اما معمولا تکنیک پومودورو فرد را ملزم می ‎کند تنها ۲۵ دقیقه روی یک کار تمرکز کند ، البته به نحوی که کاملا چیزی مزاحم او نشود .

  زمانی که تایمر زنگ خورد، ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کنید . چنین کاری جلوی فرسودگی ذهنی را می ‎گیرد و روی کاری که می ‎کنید نه تنها تمرکز خواهید داشت بلکه انگیزه لازم برای انجام آن را حفظ می ‎کنید .

  پیشنهاد : می ‎توانید از سایت Freedom کمک بگیرید تا در طول فواصل زمانی ۲۵ دقیقه‎ای عوامل مزاحم را مسدود کند تا قبل از این که تایمر به پایان برسد وسوسه نشوید فیس‎بوک یا ایمیل خود را چک کنید .

  نکته جالب

  • بهترین ابزار را پیدا کنید

  زمانی که قصد دارید در کیفیت مطالعه خود تحول ایجاد کنید، استفاده از ابزار مناسب می ‎تواند کاملا تاثیر خود را نشان دهد. چه نیاز به نظم دادن، اولویت‎بندی یا تمرکز داشته باشید، ابزارهای زیر به کمک شما می‎ آیند .

  برای نظم دادن:

  Todoist – Todoist یک اپلیکیشن مدیریت وظیفه و درست کردن فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید است که به فرد اجازه می‎دهد اهداف، وظایف و پروژه‎های خود را در یک فهرست قرار دهد. فرد با کمک آن می‎تواند به سادگی پروژه‎ها را به وظایف قابل مدیریت تقسیم کند، آیتم‎های قرار گرفته در فهرست را با سایرین به اشتراک بگذارد یا با همکاری آن‎ها انجام دهد و ناظر پیشرفت و بهره‎وری خود باشد.

  Schooltraq – Schooltraq یک ابزار برنامه‎ریز آکادمیک آنلاین برای دانشجویان است. Schooltraq به فرد اجازه می‎‎دهد تمامی تکالیف و وظایف خود را به مرتب کنند، برای آن‎ها برنامه‎ریزی کنند و از هر جایی در دستگاه‎های مختلف به آن دسترسی داشته باشند .

  ترلو – ترلو یک ابزار سازمانی آنلاین برای مدیریت پروژه و وظیفه است . ترلو بر پایه سیستم کانبان است و به فرد اجازه می‎دهد به صورت بصری وظایف بزرگ را به کارهای قابل مدیریت تقسیم کند. فرد می‎تواند کارهای خود را به صورت فهرست یا دسته‎های مختلف در آورد، برای هر کار تاریخ اتمام و اعضای پروژه را تعیین کند و پیشرفت خود را مشاهده کند .

  برای حفظ تمرکز :

  Brain.fm – Brain.fm یک ابزار آنلاین است که از ویژگی ‎های مثبت موسیقی برای اثر گذاشتن روی حالت ذهنی فرد استفاده می‎کند . Brain.fm براساس نتایج پژوهش‎ های مختلف از یک هوش مصنوعی برای آهنگسازی استفاده می ‎کند که ریتم ‎های صوتی را به کار می ‎گیرد که ثابت شده است به فرد برای تمرکز، مدیتیشن و خواب کمک می‎ کنند .

  Coffitivity – به محیط آرام یک کافی شاپ بدون نگرانی در مورد پیدا کردن یک میز و پریز برق نیاز دارید ؟ پس Coffitivity دقیقا چیزی است که می‎خواهید! شیوه استفاده از این سایت آسان است، آهنگ‎های مورد علاقه خود برای کافی شاپ را انتخاب کنید و مشغول به کار شوید !

  برای ایجاد عادات مثبت :

  Habitica – Habitica یک اپلیکیشن بهره‎وری رایگان برای ایجاد عادات مثبت است که زندگی واقعی را به یک بازی تبدیل می ‎کند . Habitica با قرار دادن جوایز و مجازات‎های مختلف در بازی و یک جامعه اجتماعی که از فرد پشتیبانی کنند، به فرد کمک می‎کند به اهداف خود برسد و موفقیت خود را متصور شود .

  • روی مهارت‎ها تمرکز کنید نه نمره‎ها

  دانیل وونگ یک متخصص آکادمیک می‎گوید یکی از متداول‎ترین اشتباهی که دانشجویان انجام می ‎دهند بیشتر تمرکز روی نمره‎ ها است تا مهارت‎ ها و یادگیری . به سادگی ممکن است اسیر دام به دست آوردن نمره عالی شوید ولی هدف از آموزش و پرورش مجهز کردن دانشجویان و دانش‎آموزان به مهارت‎ها و دانشی است که در دنیای واقعی بیشتر به درد می‎ خورند .

  به یاد داشته باشید ابتدا توجه به یادگیری و سپس نمره می‎تواند اندکی از استرس و فشار مزاحم در حین مطالعه کم کند .

  • زمانی را برای پایان مطالعه مشخص کنید

  مهم نیست چقدر باید مطالعه کنید، مهم است برای جلسه مطالعه خود یک زمان پایان در نظر بگیرید . انرژی روحی و کنترل روی خود دو منبع محدود هستند که در نهایت در انتهای روز به پایان می ‎رسند .

  مهم است وقفه‎های کوتاهی را برای چک کردن فیس‎‌بوک، پیدا کردن سوالی که بی ربط به موضوع مطالعه است یا قهوه خوردن برای جلوگیری از فرسودگی و حفظ طولانی‎تر تمرکز در نظر بگیرید. همچنین مشخص کردن جایزه‎ کوچکی در انتهای روز و پایان جلسه مطالعه می‎تواند به حفظ انگیزه‎تان کمک کند .

  • ورزش کنید

  تحقیقات نشان داده است ورزش منظم نه تنها برای بدن بلکه همچنین برای مغز مفید است. تحقیقات نشان می‎دهد که ورزش در کوتاه مدت می ‎تواند با افزایش جریان خون در مغز، حداکثر ۲ تا ۳ ساعت باعث افزایش تمرکز فرد شود . ورزش منظم ثابت شده است باعث بهبود روحیه و کیفیت خواب می ‎شود و در همین حین اضطراب و استرس را کم می ‎کند . ورزش در دراز مدت حتی ثابت شده است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‎دهد و فرآیند پیر شدن مغز را آهسته می‎کند .

  برای این که از مزایای ورزش بهره ببرید، محققان پیشنهاد می‎کنند در اکثر روزهای هفته ۳۰ دقیقه یا به طور کلی هفته‎ای ۱۵۰دقیقه فعالیت‎ های بدنی با شدت متوسط داشته باشید .

  یوگا جزو ورزش‎ های تمرکز ذهن است که علاوه بر آن باعث ایجاد آرامش می ‎شود .

  • نقدهای هفتگی، ماهیانه یا سالیانه بنویسید

  اغلب اوقات از متفکر مدیریت پیتر دراکر نقل قول می‎شود که «چیزی که نمی‎توانید اندازه بگیرید را نمی ‎توانید مدیریت کنید . » الزاما، گفته او به این معنا است که نمی‎توانید بدون پیگیری و اندازه‎گیری موفقیت خود، پیشرفت کنید .

  ۵ دقیقه از پایان هفته (ماه یا سال) را به بررسی و نقد عادات، کارهای روزمره و پیشرفت خود اختصاص دهید که به شما کمک می‎ کند الگوهای جریان کاری خود را مشخص کنید و فرصتی برای شناسایی ناکارآمدی‎ها، تغییر عادات و بهینه‎سازی جریان کاری فراهم می‎ کند .

  در پایان باید بگوییم برای رفع مشکلات تمرکز در مطالعه هیچ راه حل سریع و مناسب برای هر شرایطی وجود ندارد. بعضی روش‎ها و ابزارها برای برخی از افراد در مقایسه با سایرین بهتر جواب می‎دهند. گرچه، با اندکی آزمایش و خطا و استفاده از ابزار و تکنیک‎های بالا می‎توانید به بهترین شیوه مطالعه همراه با تمرکزی دست پیدا کنید که مخصوص خود شما است .

  سوالات متداول در خصوص راه های تمرکز در مطالعه

  ۱- رابطه مکان مطالعه و تمرکز بر آن چقدر است ؟

  مکان، مکان، مکان. پیدا کردن مکانی که بهترین بازده را برای شما داشته باشد یک بخش مهم از یک فرآیند موفق مطالعه است . برای برخی از افراد آرامش کتابخانه بهترین مکان موجود است .

  ۲- تکنیک پومودورو چیست ؟

  تکنیک پومودورو برای تقسیم جلسات مطالعه به چند جلسه زمانی قابل مدیریت بسیار مفید است . این تکنیک بسیار ساده است، کاری را برای شروع انتخاب کنید ، تایمر را روشن کنید، تا زمانی که زنگ به صدا در می‎آید کار کنید و سپس وقفه بیاندازید .

  تنها خود شما می ‎توانید تصمیم بگیرید بهترین مدت زمان لازم برای کار مورد نظر چقدر است اما معمولا تکنیک پومودورو فرد را ملزم می ‎کند تنها ۲۵ دقیقه روی یک کار تمرکز کند ، البته به نحوی که کاملا چیزی مزاحم او نشود .

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

   

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.