تمرکز در مطالعه

داشتن تمرکز در مطالعه سخت است .

چه یک دانشجوی کارکشته باشید که قصد دارید مدرک دکترای خود را بگیرید یا فردی که تازه دوران دبیرستان را شروع کرده است ، نحوه حفظ تمرکز در مطالعه چالشی است که تمامی ما با آن روبرو هستیم .

علاوه بر این ممکن است سوال کنید برای تمرکز حواس چه بخوریم ؟

استفاده از رژیم غذایی پر انرژی می‎تواند کارآیی مغز شما را بالا ببرد بنابراین در رژیم غذایی روزانه خود موادی مانند سبزیجات، میوه‎جات و مغزجات را قرار دهید .

زمان مطالعه چه بزرگترین چالش شما برای حفظ تمرکز بررسی حساب‎تان در رسانه اجتماعی، به تعویق انداختن مطالعه، مدیریت زمان یا ترکیبی از تمامی این موارد باشد ،

در این مطلب قصد داریم به تکنیک‎ها و روش‎هایی اشاره کنیم که به شما در کاهش استرس مطالعه کمک کند و روی موضوعی که مهم است تمرکز داشته باشید .

تمرکز در مطالعه

مطلب پیشنهادی :  تقویت حافظه

مطلب پیشنهادی : تمرکز به همراهی جدیدترین روش های افزایش آن

چطور برای مطالعه تمرکز خود را حفظ کنیم

 • یک محیط مناسب پیدا کنید

مکان، مکان، مکان. پیدا کردن مکانی که بهترین بازده را برای شما داشته باشد یک بخش مهم از یک فرآیند موفق مطالعه است .

برای برخی از افراد آرامش کتابخانه بهترین مکان موجود است ولی برای برخی دیگر، هیاهوی حتی اندک داخل یک کافی شاپ می‎تواند جلوی تمرکز لازم در مطالعه را بگیرد .

بدون توجه به این که چه مکانی را ترجیح می‎دهید، مهم است محل مورد نظر چند ویژگی مهم داشته باشد از جمله :

 • برخورداری از سطحی صاف و خلوت با فضای کافی که بتوانید تمامی وسایل و لپ‎تاپ خود را روی آن قرار دهید .
 • پریز برق – اگر برای مطالعه به کامپیوتر خود نیاز دارید، مطمئن شوید در محلی قرار می‎گیرید که در نزدیکی پریز برق است تا نیازی به بلند شدن نباشد .
 • صندلی راحت (یا مکانی آسوده برای ایستادن) – زمانی که مکانی را برای مطالعه انتخاب می‎کنید، مهم است محلی را در اولویت قرار دهید که امکانات لازم برای نشستن صحیح برای یک مطالعه طولانی مدت را داشته باشد .

چه از یک صندلی راحت با پشتی مناسب استفاده می‎کنید یا یک میز ایستاده، تحقیقات نشان داده است صاف نشستن می ‎تواند باعث افزایش سطح انرژی و اعتماد در فرد و همچنین بالا بردن روحیه کلی او شود. علاوه بر این، قوز کردن هنگام نشستن می‎تواند احساس ناامیدی را در مغز به وجود آورد .

 • طی مراسمی برای مطالعه آماده شوید

زمانی که بحث تمرکز در مطالعه به میان می‎آید، مهم است یک برنامه روزانه درست کنید تا به شما در پیدا کردن تمرکزتان کمک کند .

می ‎توانید با یک مراسم پیش از مطالعه شروع کنید که شامل انجام کارهایی مانند تمیز کردن میز مطالعه، بستن در، جمع‎آوری تمامی چیزهایی که نیاز دارید ، گذاشتن هدفون روی سر و ایجاد لیستی از کارهایی می‎ شود که باید انجام دهید .

۵ دقیقه وقت صرف آماده‎ سازی مکان مطالعه کنید که تنها از نظر فیزیکی شرایط را مهیا کند بلکه همچنین به مغز شما یاد دهد که بدون زحمت بیشتر وارد حالت تمرکز شود .

زمانی که عوامل مزاحم را حذف کردید، ذهن به راحتی و آزادانه روی چیزی تمرکز می‎کند که از سایر مسائل مهم‎تر است .

از طرفی یکی از تمرین های افزایش تمرکز شمارش یک تا صد به صورت معکوس است .

مطلب پیشنهادی : قانون جذب

 • روی گوشی همراه، تبلت و کامپیوتر خود وب‎سایت‎ها و اپلیکیشن‎های مزاحم را مسدود کنید

اگر مانند اکثر افراد هستید ، اپلیکشن‎ ها و وب ‎سایت ‎هایی که حواس شما را پرت می‎ کنند برای هر جلسه مطالعه کارآمد و همراه با تمرکز مانند یک عامل کشنده محسوب می ‎شوند .

برای مطالعه روی صندلی قرار می ‎گیرید ، اما پیش از حتی شروع مطالعه ، نوتیفیکیشنی در مورد یک خبر روی گوشی خود دریافت می‎ کنید که توجه شما را به خود جلب می‎ کند .

چنین عوامل ظاهرا کوچکی سریعا چندین دقیقه و سپس ساعت ‎ها از وقت شما را می ‎دزدند .

به طور متوسط، وقتی بین مطالعه وقفه می‎افتد، ۲۳ دقیقه زمان لازم است تا دوباره تمرکز خود را به دست آورید .

خوشبختانه با استفاده از سایت‎ هایی مانند freedom.to می‎توانید تمامی موارد مزاحم را مسدود کنید . Freedom به کاربران اجازه می ‎دهد به صورت موقت در سیستم‎ عامل‎ های مک، ویندوز، اندروید و iOS تمامی اپلیکیشن ‎ها و سایت ‎های مزاحم را مسدود کنند .

شما می ‎توانید با کمک محصول آن‎‌ها انتخاب کنید در زمان مطالعه چه سایت‎ ها یا اپلیکیشن ‎هایی مسدود شوند ، این کار روی چه دستگاه‎ هایی انجام شود و این که تا چه مدت زمانی این کار ادامه داشته باشد تا جلوی بدترین عواملی که حواس شما را پرت می‎کنند به راحتی گرفته شود .

حتی با کمک Freedom می‎توانید جدول زمانی شروع این کار را با جدول زمانی مطالعه خود هماهنگ کنید تا روی عادت تمرکز در مطالعه بهتر کنترل داشته باشید .

 • بین جلسات مطالعه وقفه بیاندازید و آن‎ها را کوتاه کنید

زمانی که برای یک آزمون مطالعه می‎کنید، به واسطه حجم اطلاعات زیادی که باید یاد بگیرید به سادگی آشفته می‎ شوید .

اکثر استرس‎های مربوط به مطالعه نتیجه برنامه‎ریزی و مدیریت زمان ضعیف است که باعث می‎شود شب امتحان با استرس زیاد، ساعات طولانی را به مطالعه اختصاص دهیم .

تحقیقات نشان داده است تقسیم مطالعه به چند جلسه کوتاه به مرور زمان تا حد زیادی باعث افزایش مطالبی که به یاد سپرده‎اید می ‎شود .

بنابراین گرچه ممکن است مطالعه طولانی و چندین ساعته برای امتحان روز بعد جواب دهد ، اما احتمال این که پس از امتحان اطلاعات را فورا فراموش کنیم زیاد است .

همچنین تمرکز در مطالعه برای ۳۰ دقیقه به مراتب ساده‎تر از یک جلسه مطالعه هشت ساعته است .

مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

 • از تکنیک پومودورو استفاده کنید

تکنیک پومودورو برای تقسیم جلسات مطالعه به چند جلسه زمانی قابل مدیریت بسیار مفید است . این تکنیک بسیار ساده است، کاری را برای شروع انتخاب کنید ، تایمر را روشن کنید، تا زمانی که زنگ به صدا در می‎آید کار کنید و سپس وقفه بیاندازید .

تنها خود شما می ‎توانید تصمیم بگیرید بهترین مدت زمان لازم برای کار مورد نظر چقدر است اما معمولا تکنیک پومودورو فرد را ملزم می ‎کند تنها ۲۵ دقیقه روی یک کار تمرکز کند ، البته به نحوی که کاملا چیزی مزاحم او نشود .

زمانی که تایمر زنگ خورد، ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کنید . چنین کاری جلوی فرسودگی ذهنی را می ‎گیرد و روی کاری که می ‎کنید نه تنها تمرکز خواهید داشت بلکه انگیزه لازم برای انجام آن را حفظ می ‎کنید .

پیشنهاد : می ‎توانید از سایت Freedom کمک بگیرید تا در طول فواصل زمانی ۲۵ دقیقه‎ای عوامل مزاحم را مسدود کند تا قبل از این که تایمر به پایان برسد وسوسه نشوید فیس‎بوک یا ایمیل خود را چک کنید .

نکته جالب

 • بهترین ابزار را پیدا کنید

زمانی که قصد دارید در کیفیت مطالعه خود تحول ایجاد کنید، استفاده از ابزار مناسب می ‎تواند کاملا تاثیر خود را نشان دهد. چه نیاز به نظم دادن، اولویت‎بندی یا تمرکز داشته باشید، ابزارهای زیر به کمک شما می‎ آیند .

برای نظم دادن:

Todoist – Todoist یک اپلیکیشن مدیریت وظیفه و درست کردن فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید است که به فرد اجازه می‎دهد اهداف، وظایف و پروژه‎های خود را در یک فهرست قرار دهد. فرد با کمک آن می‎تواند به سادگی پروژه‎ها را به وظایف قابل مدیریت تقسیم کند، آیتم‎های قرار گرفته در فهرست را با سایرین به اشتراک بگذارد یا با همکاری آن‎ها انجام دهد و ناظر پیشرفت و بهره‎وری خود باشد.

Schooltraq – Schooltraq یک ابزار برنامه‎ریز آکادمیک آنلاین برای دانشجویان است. Schooltraq به فرد اجازه می‎‎دهد تمامی تکالیف و وظایف خود را به مرتب کنند، برای آن‎ها برنامه‎ریزی کنند و از هر جایی در دستگاه‎های مختلف به آن دسترسی داشته باشند .

ترلو – ترلو یک ابزار سازمانی آنلاین برای مدیریت پروژه و وظیفه است . ترلو بر پایه سیستم کانبان است و به فرد اجازه می‎دهد به صورت بصری وظایف بزرگ را به کارهای قابل مدیریت تقسیم کند. فرد می‎تواند کارهای خود را به صورت فهرست یا دسته‎های مختلف در آورد، برای هر کار تاریخ اتمام و اعضای پروژه را تعیین کند و پیشرفت خود را مشاهده کند .

برای حفظ تمرکز :

Brain.fm – Brain.fm یک ابزار آنلاین است که از ویژگی ‎های مثبت موسیقی برای اثر گذاشتن روی حالت ذهنی فرد استفاده می‎کند . Brain.fm براساس نتایج پژوهش‎ های مختلف از یک هوش مصنوعی برای آهنگسازی استفاده می ‎کند که ریتم ‎های صوتی را به کار می ‎گیرد که ثابت شده است به فرد برای تمرکز، مدیتیشن و خواب کمک می‎ کنند .

Coffitivity – به محیط آرام یک کافی شاپ بدون نگرانی در مورد پیدا کردن یک میز و پریز برق نیاز دارید ؟ پس Coffitivity دقیقا چیزی است که می‎خواهید! شیوه استفاده از این سایت آسان است، آهنگ‎های مورد علاقه خود برای کافی شاپ را انتخاب کنید و مشغول به کار شوید !

برای ایجاد عادات مثبت :

Habitica – Habitica یک اپلیکیشن بهره‎وری رایگان برای ایجاد عادات مثبت است که زندگی واقعی را به یک بازی تبدیل می ‎کند . Habitica با قرار دادن جوایز و مجازات‎های مختلف در بازی و یک جامعه اجتماعی که از فرد پشتیبانی کنند، به فرد کمک می‎کند به اهداف خود برسد و موفقیت خود را متصور شود .

 • روی مهارت‎ها تمرکز کنید نه نمره‎ها

دانیل وونگ یک متخصص آکادمیک می‎گوید یکی از متداول‎ترین اشتباهی که دانشجویان انجام می ‎دهند بیشتر تمرکز روی نمره‎ ها است تا مهارت‎ ها و یادگیری . به سادگی ممکن است اسیر دام به دست آوردن نمره عالی شوید ولی هدف از آموزش و پرورش مجهز کردن دانشجویان و دانش‎آموزان به مهارت‎ها و دانشی است که در دنیای واقعی بیشتر به درد می‎ خورند .

به یاد داشته باشید ابتدا توجه به یادگیری و سپس نمره می‎تواند اندکی از استرس و فشار مزاحم در حین مطالعه کم کند .

 • زمانی را برای پایان مطالعه مشخص کنید

مهم نیست چقدر باید مطالعه کنید، مهم است برای جلسه مطالعه خود یک زمان پایان در نظر بگیرید . انرژی روحی و کنترل روی خود دو منبع محدود هستند که در نهایت در انتهای روز به پایان می ‎رسند .

مهم است وقفه‎های کوتاهی را برای چک کردن فیس‎‌بوک، پیدا کردن سوالی که بی ربط به موضوع مطالعه است یا قهوه خوردن برای جلوگیری از فرسودگی و حفظ طولانی‎تر تمرکز در نظر بگیرید. همچنین مشخص کردن جایزه‎ کوچکی در انتهای روز و پایان جلسه مطالعه می‎تواند به حفظ انگیزه‎تان کمک کند .

 • ورزش کنید

تحقیقات نشان داده است ورزش منظم نه تنها برای بدن بلکه همچنین برای مغز مفید است. تحقیقات نشان می‎دهد که ورزش در کوتاه مدت می ‎تواند با افزایش جریان خون در مغز، حداکثر ۲ تا ۳ ساعت باعث افزایش تمرکز فرد شود . ورزش منظم ثابت شده است باعث بهبود روحیه و کیفیت خواب می ‎شود و در همین حین اضطراب و استرس را کم می ‎کند . ورزش در دراز مدت حتی ثابت شده است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‎دهد و فرآیند پیر شدن مغز را آهسته می‎کند .

برای این که از مزایای ورزش بهره ببرید، محققان پیشنهاد می‎کنند در اکثر روزهای هفته ۳۰ دقیقه یا به طور کلی هفته‎ای ۱۵۰دقیقه فعالیت‎ های بدنی با شدت متوسط داشته باشید .

یوگا جزو ورزش‎ های تمرکز ذهن است که علاوه بر آن باعث ایجاد آرامش می ‎شود .

 • نقدهای هفتگی، ماهیانه یا سالیانه بنویسید

اغلب اوقات از متفکر مدیریت پیتر دراکر نقل قول می‎شود که «چیزی که نمی‎توانید اندازه بگیرید را نمی ‎توانید مدیریت کنید . » الزاما، گفته او به این معنا است که نمی‎توانید بدون پیگیری و اندازه‎گیری موفقیت خود، پیشرفت کنید .

۵ دقیقه از پایان هفته (ماه یا سال) را به بررسی و نقد عادات، کارهای روزمره و پیشرفت خود اختصاص دهید که به شما کمک می‎ کند الگوهای جریان کاری خود را مشخص کنید و فرصتی برای شناسایی ناکارآمدی‎ها، تغییر عادات و بهینه‎سازی جریان کاری فراهم می‎ کند .

در پایان باید بگوییم برای رفع مشکلات تمرکز در مطالعه هیچ راه حل سریع و مناسب برای هر شرایطی وجود ندارد. بعضی روش‎ها و ابزارها برای برخی از افراد در مقایسه با سایرین بهتر جواب می‎دهند. گرچه، با اندکی آزمایش و خطا و استفاده از ابزار و تکنیک‎های بالا می‎توانید به بهترین شیوه مطالعه همراه با تمرکزی دست پیدا کنید که مخصوص خود شما است .

شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

آموزش نویسندگی
صد رمان برتر جهان
تبلیغ نویسی
نامه عاشقانه
دریافت شابک
انشانویسی
خاطره نویسی
قصه کودکانه
چاپ کتاب

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *