اروین دیوید یالوم و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

ما قصد داریم مقاله اروین دیوید یالوم و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید را به دو مدل متنی و صوتی برای راحتی کار شما عزیزان در اختیار تان قرار دهیم

متن مقاله

در این بخش از زندگینامه نویسندگان آشنا می شویم با نویسنده زیر :

اروین دیوید یالوم و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” اروین دیوید یالوم ” ، نویسنده ی آمریکایی و خالق کتاب” وقتی نیچه گریست” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

زندگی نامه

اروین دیوید یالوم در سال ۱۹۳۱ در واشنگتن دی سی ،ایالات متحده امریکا بدنیا آمد و هم اکنون  در آستانه ی ۸۷ سالگی بسر می برد و همچنان به نوشتن آثار فلسفی ارزنده مشغول است. او علاوه بر نویسندگی به روانپزشکی مشغول است و به مکتب اگزیستانسیالیست گرایش دارد.در سال ۱۹۵۶ در بوستون در رشته پزشکی و در سال ۱۹۶۰ درنیویورک در رشته روانپزشکی فارغ‌التحصیل شد و بعد از خدمت سربازی، در سال ۱۹۶۳ استاد دانشگاه استنفورد شد. یالوم نخستین کتابش: «روان درمانی گروهی: از نظریه تا عمل » را در سال ۱۹۷۰ نوشت، کتابی دربارۀ نحوۀ تأثیرگذاری روان درمانی گروهی، که به بیش از هفده زبان ترجمه شد.او در دانشگاه استنفورد بنیان های الگوی روانشناسی هستی گرا یا اگزیستانسیال را پایه‌گذاری کرد.کتابی نیز با همین عنوان یعنی «اگزیستانسیال» در سال ۱۹۸۰ منتشر کرد. پس از نوشتن این کتاب و برای بسط نظریهٔ خود آثاری همچون «وقتی نیچه گریست» و «مامان و معنای زندگی» را به رشته ی تحریر در آورده است.انتشار کتاب «جلاد عشق » در سال ۱۹۸۹، نخستین بارقه‌های شریک کردنِ مخاطب عام در تجربۀ درمانی مراجعان یالوم بود. کتابی شامل ده داستان، که خواننده را به رابطه‌هایی وارد می‌کرد که او با هریک از بیمارانش برقرار کرده بود.یالوم همچنین آثار دانشگاهی متعددی تألیف کرده‌است و هم چند رمان موفق دارد. او جایزه انجمن روان‌پزشکی آمریکا را در سال ۲۰۰۲ دریافت کرد، اما بیشتر به عنوان نویسنده رمان‌های روانشناختی شهرت دارد.از دیگر آثار اروین یالوم میتوان به هنر درمان و درمان شوپنهاور اشاره کرد.در سال ۲۰۰۳ مستند پرواز از مرگ در رابطه با یالوم ساخته شده است پس از ان در سال ۲۰۰۷ وقتی نیچه گریست ساخته شد. یالوم از معدود نویسندگانی است که در هر دو حوزه ی نویسندگی و روانشناسی صاحب آثار برجسته و ارزنده ای است و پیوندی میان این دو علم برقرار کرده است.

آثار

 • هر روز نزدیک تر از پیش
 • جلاد عشق و دیگر داستان‌های روان درمانی
 • وقتی نیچه گریست
 • دروغگویی روی مبل
 • مامان و معنی زندگی
 • درمان شوپنهاور
 • پلیس را خبر می‌کنم
 • مسئلهٔ اسپینوزا
 • خلق شدگان در یک روز و داستان‌های روان‌درمانی دیگر

مروری بر آثار و اندیشه ها

اروین دیوید یالوم از نویسندگان نسل نوی آمریکا و از روشنفکران حوزه ی روانشناسی اندیشه است.عمده آثار او به خلق اندیشه های نو و بازنگری در اندیشه های کهنه و همچنین برجسته سازی امر شناخت روان در جامعه ی بشری امروز ، می پردازد. اروین دیوید یالوم ، نویسنده  ای روانپزشک است. همین امر باعث شده است که بسیاری از نوشته های او مربوط به حوزه ی روانشناسی باشد. درون مایه ی بسیاری از کتاب های او به مراجعات مریضان او می پردازد و یالوم در قالب داستان هایی ادبی ، به شیوه های درمانی مورد استفاده ی خود راجع به هر کدام از مریضان خود می پردازد و آن ها را مورد بررسی قرار میدهد.آنچه دغدغه ی اصلی و شاخصه ی کلی تمام آثار دیوید یالوم است نگاه ویژه ی او به مفاهیم موجود در دنیا و جنبه های فلسفی و روانی آنان است. یالوم به جد یک حقیقت جوی معاصر است. او در باب عشق ، در باب زندگی ، در باب سیاست ها ، در باب ادیان و بسیار مسائل دیگر در جهان هستی نظریات فراوانی مطرح کرده است و همه ی آنان را به شرح و تفصیل در کتاب های خود مورد بررسی قرار داده است. رویکرد ویژه ای که دیوید یالوم در باب نگارش آثار فلسفی و حقیقت جویانه ی خویش در اختیار گرفته است ، نگاه او به مسائلی است که در ذهن بشر به عنوان اندیشه های ثابت و دست نخورده بیان شده است.او معتقد است که بشر با تمامی درایت و قوه ی تفکری که در دست دارد ، همچنان در بردگی اندیشه های کهنه و دست نخورده باقی مانده است. از این رو کتاب های بسیاری از یالوم تنها به ابعاد روان شناختی و همچنین نگاه حقیقت جویانه ی او در قالب گفتارهای فلسفی می پردازد و آن ها را برای مخاطبان خود مورد نقد و بررسی قرار میدهد.یالوم یکی از منتقدین سرسخت تفکرهای دینی متحجرانه است و آن را یکی از آفت های بشریت می داند. از نگاه یالوم آنگاه که باوری بدون اندیشه های منطقی برای انسان تصمیم بگیرد ، باید فاتحه ی انسان امروزی را خواند و او را در زمره مردگان متحرک جای داد.همچنین وی نخستین کسی است که در دنیای نویسندگی ، کتابی را منتشر کرده که مبنای آن شریک کردن مخاطب در روایت است. او کتابی را تحت عنوان جلاد عشق تحریر کرده است که در طی آن مخاطب و یالوم وارد یک رابطه ی مشترک در جهت درمان بسیاری از باورهای روحی و روانی می شوند. در زیر بخشی از کتاب مسئله ی اسپینوزا را با هم مطالعه می کنیم که در طی آن یالوم با همان نگاه منتقدانه ی خویش ، به دیدگاه های کهنه و متحجرانه ی بشری نگاه می کند و آن ها را با شلاق نقد اما به گونه ای ادبی از ذهن انسان می راند.

بخش هایی از کتاب مسئله ی اسپینوزا اثر دیوید یالوم

 • پدر منو یک سال پیش در آتش سوزوندن. به چه جرمی؟ اون‌ها صفحاتی از تورات رو که پشت خونه در خاک دفن شده بود، پیدا کردند. عموی من، پدر ژاکوب، مدت کمی بعد از اون کشته شد. من یک سوال دارم. دنیایی رو در نظر بگیر که یک پسر، بوی تن سوخته‌ی پدرش رو استشمام می‌کند. کجاست خدایی که چنین جهانی رو خلق کرده؟ چرا او اجازه‌ی چنین کارهایی رو صادر کرده؟ آیا منو به خاطر پرسیدن این چیزها سرزنش می‌کنید؟
 • عقاید اشتباه، آرامش متزلزل و دروغین به بار می‌آورد.
 • دو هزار سال قبل مردی خردمند به نام زنوفان نوشت که اگر گاوهای نر و شیرها و اسب‌ها دستانی داشتند که با آن‌ها تصاویر را حکاکی کنند، آن ها خدا را شبیه به خودشان می‌ساختند. من معتقدم اگه مثلث‌ها می‌توانستند فکر کنند آنگاه خدایی با ظاهر و خصوصیات مثلث می‌آفریدند، دایره‌ها هم خدای دایره‌ای.
 • هرچی بی‌اطلاعی و بی‌سوادی‌مان بیش‌تر باشد، بیش‌تر به خدا استناد می‌کنیم.
 • شهرت شامل عقاید دیگران می‌شود و نیازمند این است که طبق خواسته‌ی دیگران زندگی کنیم. برای دستیابی و نگه‌داری شهرت، باید چیزی که دیگران می‌پسندن، بپسندیم و از هرچی دوری می‌کنن، دوری کنیم. بنابراین از زندگی با شهرت یا زندگی سیاستمدارانه فرار کنید. این یک تله‌ است. هرچقدر بیش‌تر به دست بیاریم بیش‌تر می‌خواهیم و وقتی میل و اشتیاق‌مان برآورده نشود، غم هامان بیش‌تر می‌شود. دوستان به من گوش کنید. اگه خواهان رستگاری هستید، زندگی خودتان را با تلاش برای چیزی که بهش احتیاج ندارید، تلف نکنید.
 • فکر نمی‌کنم زیر سوال بردن، بیماری باشد. اطاعت کورکورانه بدون سوال کردن، بیماری است.
 • چند شب بعد اکارت و آلفرد با هم رفتند تا سخنرانی سرجوخه هیتلر را بشنوند. بعد، آن‌ها برای شام به خانه‌ی اکارت رفتند. هیتلر با اعتمادبه‌نفس جلو چهل نفر از حضار ایستاد و بدون هیچ مقدمه‌ای شروع کرد به سر دادن اخطاری پر شور نسبت به خطری که از سمت یهودیان آلمان را تهدید می‌کند. او فریاد زد: «من آمده‌ام تا به شما در مورد یهودیان هشدار دهم و بر نوع جدیدی از ضد یهود پافشاری کنم. من بر اساس حقایق، نه احساسات، بر ضد یهود بودن اصرار دارم. ضد یهودی بودن احساسی، تنها منجر به نسل‌کشی بیهوده می‌شود. این راه‌حل نیست. ما به بیش از این احتیاج داریم. خیلی بیش‌تر از این. ما یک ضد یهودی منطقی می‌خواهیم. منطق ما را به سمت نتیجه‌ای تزلزل‌ناپذیر هدایت می‌کند: حذف کل یهودیان از آلمان.»
 • امیدوارم روزی در جهان باشدکه چندین دین در کار نباشد، جهان دارای یک دین باشد که در اون تمام افراد خرد خودشان را برای تجربه و ستایش خدا به کار ببرند.
 • هدف غایی من پاکسازی نژادی است. از اعماق وجودم می‌دانم که این کار را باید در زندگی انجام بدهم. اگر بخوام که آلمان دوباره سرپا شود، اگر من آلمانی بدون یهودی می‌خواهم و اروپایی بدون یهودی، باید با هیتلر بمانم. تنها از طریق اونه که می‌تونم این‌ها رو محقق کنم.
 • این عبارت اسپینوزا که گوته رو بسیار تحت تاثیر قرار داد به یاد بیار: «کسی که واقعا خدا رو دوست دارد، نباید انتظار داشته باشد که خدا هم در عوض او رو دوست داشته باشد.» او می‌گوید حماقت است که خدا را دوست داشته باشیم با چشم‌داشت به دریافت عشق از طرف او.

نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *