• زندگینامه علیرضا قزوه تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است .

  زندگینامه علیرضا قزوه در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند .

  مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند .

  در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان .

  قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این هم صحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم .

  در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” علیرضا قزوه ” ، شاعری پارسی و خالق اثر جاودانه “شبلی در آتش” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند .

  علیرضا قزوه

  زندگینامه علیرضا قزوه

  علیرضا قزوه ازنویسندگان و شاعران معاصر ایرانی است- اوجزو شاعران حوزه انقلاب و دفاع مقدس محسوب می‌شود و درون‌مایه اشعار او مذهبی است- اشعار او در قالب شعر سپید و غزل به انتشار رسیده است.- او رییس مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو بود.علیرضا قزوه در اول بهمن ماه سال ۱۳۴۲- در گرمسار یکی از شهر‏های استان سمنان متولد شد. وی  تحصیلاتش را در رشته ادبیات فارسی ادامه داد و توانست مدرک دکتری خود را در رشته زبان شناسی ددیافت نماید.قزوه مجموعه اشعارفراوانی در قالب شعر سپید و نیز در قالب غزل- منتشر کرده و همچنین در زمینه کارهای پژوهشی و سفرنامه نویسی نیز دارای فعالیت هایی بوده است. برخی از اشعار وی به صورت مستقل و برخی دیگر به شکل مجموعه- به ده زبان زنده دنیا ترجمه شده و همچنین برخی از آثار شعر و نثرش در کتاب های درسی به چاپ رسیده است.علیرضا قزوه پس از اخذ دیپلم تجربی- درسال ۱۳۶۴به مدت یک سال به ادبیات عرب تمایل پیدا کرد سپس برای ادامه تحصیلات به شهر قم رفت و تا سال ۱۳۶۹ در آنجا بود و موفق به دریافت لیسانس حقوق قضایی از دانشگاه قم شد. پس از آن در مقطع فوق لیسانس در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی فارغ التحصیل شد.
  رساله فوق لیسانس او در زمینه شعر و ادبیات معاصر تاجیکستان است. قزوه موفق به دریافت مدرک دکتری دررشته  فیلولوژی -زبان شناسی- از دانشگاه دولتی ملی تاجیکستان شد.-جواد محقق- نویسنده و روزنامه نگار- مهم ترین ویژگی شعرهای علیرضا قزوه را در طراوت، تازگی و آمیختگی اشعار وی با مضامین اعتقادی، فرهنگ بومی و مفاهیم ملی و مذهبی ایران می داند.قزوه بسیار با شعرهای سپید سیاسی، غزل های انتظار،  با دوبیتی های ساده و با شعرهای مذهبی  شناسایی شده است. وی سروده هایی را در زمینه رخدادهای سیاسی در ایران و دیگر کشورها- در وب گاه های سیاسی به انتشار گذاشته است.قزوه با وجود اینکه آثاری در عرصه شعر نو دارد ولی او را از غزل‏سرایان دهه ۶۰ می دانند. از لحاظ محتوا وی از اولین شعرایی است که به سیاه کاری ها در دوران جنگ اعتراض می کند. در مجموعه -از نخلستان تا خیابان- سرود زیر را به زبان می‏آورد و می‏گوید:

  دسته گل ها دسته دسته می روند از یادها

  گریه کن ای آسمان در مرگ طوفان زاده ها

  سـخت گمنامید اما ای شــقایـق سیرتـان

  کـیـسـه مــی دوزنـد بـا نـام شــمـا شــیـادهــا

  علیرضا قزوه از غزلسرایان دهه شصت به می باشد. گرچه آثاری نیز در عرصه شعر نو را دارا می باشد. از لحاظ محتوی وی از اولین شعرایی است که به سیاهکاریها در دوران جنگ اعتراض می‌کند. در مجموعه -از نخلستان تا خیابان- می‌سراید:دسته گلها دسته دسته می‌روند از یادها گریه کن ای آسمان در مرگ طوفان‌زادهاسخت گمنامید اما ای شقایق سیرتان کیسه می‌دوزند با نام شما شیادها بگذار ملوک-به آرامگاه خانوادگیش بنازد-و هر روز عکس پدر بزرگش را پاک کند-تا همه بدانند- نجیب‌زاده قاجاری است-و از روی قصد-کوچه شهید صداقت را-کوچه اعتصام السلطنه بنامد- دیروز در خیابان- زنی را دیدم-که مانتوهای سبک سامورایی را تبلیغ می‌کرد-با آستینهای تنگ-مخصوص آنان که با تیمم نماز می‌خوانند-و تاجری سه تیغه را-که به مرد شش میلیون دلاری محل نمی‌گذاشت-هزار تا چاقو می‌ساخت-همه‌اش را احتکار می‌کرد.-در زمینه شعر جنگ از قزوه در کنار شاعرانی همچون حسین اسرافیلی و پرویز بیگی حبیب آبادی به عنوان چهره‌های مشخص کننده این سبک معرفی کرده.قزوه در موردحوادث روز در ایران و جهان نیز اشعاری سروده است که اغلب در وبگاه‌های خبری به نشر رسیده است.از جمله این گونه اشعار وی می‌توان به شعری در واکنش به شعر جنجالی گونتر گراس اشاره کرد: انتشار شعری از گونتر گراس در انتقاد از عملکرد اسراییل پیرامون تسلیحات هسته‌ای در یک روزنامه آلمانی بازتاب‌های فراوانی داشت- و قزوه نیز در استقبال از مواضع وی شعری در قالب نو سرود و پخش کرد‌.وی همچنین پس از انتشار ترانه نقی توسط شاهین نجفی- نیز شعری دیگر در پاسخ به وی منتشر کرد.وی پیرامون جنبش وال استریت نیز شعری با مطلع :- اینها که ایستاده‌اند در وال استریت- و داد می‌زنند ۹۹ درصد ما-این‌ها هم از سپاه قدس اند؟! – سروده است.

  آثار علیرضا قزوه

  • از نخلستان تا خیابان ۱۳۶۸
  • – دو رکعت عشق ۱۳۷۷
  • -پرستو در قاف ۱۳۷۴
  • -شبلی و آتش ۱۳۷۵
  • این همه یوسف ۱۳۷۶
  • خورشیدهای گمشده ۱۳۷۶
  • گزیده ادبیات معاصر ۱۳۷۸
  • قدم زدن در کلمات ۱۳۷۹
  • عشق، علیه السلام ۱۳۸۱
  • با کاروان نیزه ۱۳۸۴
  • پشت هر سنگ خداست ۱۳۸۷
  • این همه یوسف ۱۳۸۷
  • من می‌گویم شما بگریید «مرثیهٔ عاشورایی» ۱۳۸۵
  • -سوره انگور «گزیده اشعار» ۱۳۸۷
  • صبح بنارس ۱۳۹۱
  • کلمات الشعرا (تصحیح تذکره) ۱۳۸۹
  • صبح تان بخیر مردم ۱۳۹۱

  مروری بر اشعار

  قزوه یکی از شاعران انقلابی ایران زمین است که آثار ارزنده ای را تقدیم به جامعه ی ادبی ایران کرده است. در ادامه چندی از اشعار او را با هم مرور می کنیم :

  دسته گل ها

  دسته گل‎ها ‎دسته دسته  می‎روند از یادها

  گریه کن ای آسمان در مرگ طوفان‎زادها

  سخت گم‎نامید اما ای شقایق سیرتان

  کیسه می‎دوزند با نام شما شیادها

  با شما هستم که فردا کاسۀ سرهایتان

  خشت می‎گردد برای عافیت آبادها

  غیر تکرار غریبی،هان چه معنا می‎کنید

  غربت خورشید را در آخرین خردادها؛

  با تمام خویش نالیدم چو ابری بی قرار

  گفتم ای باران که می‎کوبی به طبل بادها

  هان! بکوب اما به آن عاشق‎ترین عاشق بگو!

  زنده‎ای، ای زنده‎تر از زندگی در یادها

  مثل دریا ناله سر کن در شب طوفان و موج

  هیچ‎چیز از ما نمی‎ماند مگر فریادها

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  اصول نویسندگی
  تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای