6 راه تشخیص یک رئیس زورگو

رئیس زورگو

زورگویی در محیط کار یک مشکل رو به رشد است که روزانه افراد بی‎شماری با آن روبرو می‎شوند. ولی گاهی اوقات افراد زورگویی را با سخت‎گیری اشتباه می‎گیرند. اگر برای رئیسی کار می‎کنید که اهداف بلندپروازنه و انتظارات زیادی از شما و سایر تیم کاری خود دارد، به این معنا نیست که او دارد به شما زور می‎گوید. در حقیقت، کارمندان اغلب اوقات به صورت خودکار فکر می‎کنند که روسایی که سخت‎گیرند، زور می‎گویند. ولی تفاوت‎های مهمی بین روسایی که زورگویی می‎کنند و افرادی که به کارمندان خود سخت می‎گیرند، وجود دارد. ما در این مقاله ۶ راه تشخیص بین یک رئیس زورگو یا رئیسی که سخت‎گیر است را بیان می‎کنیم.

رئیس سخت‎گیر اهداف بلندپروازانه‎ای دارد ولی رئیس زورگو نتایج دست‎نیافتنی می‎خواهد

یک رئیس سخت‎گیر با سخت‎گیری‎ها و تقاضاهای سرسختانه‎ای که دارد حس مسئولیت را در کارمندان خود حفظ می‎کند ولی تمامی ابزار لازم برای موفقیت را نیز در اختیار آن‎ها می‎گذارد. در همین حال، رئیسی که زورگویی می‎کند ممکن است مهلت غیرقابل معقولی برای انجام پروژه‎ها مشخص کند که معلوم است در انجام به موقع آن‎ها موفق نخواهند بود. او هم‎چنین ممکن است قوانین شرکت را به نفع اضافه‎کاری بیشتر تغییر دهد و از ارائه اطلاعات لازم دریغ کند. او این کارها را برای نشان دادن قدرت و کنترل خود بر اوضاع انجام می‎دهد.

رئیس سخت‎گیر استاندارد کیفی همه را در سطح بالایی نگه می‎دارد ولی رئیس زورگو تبعیض قائل می‎شود

یک رئیس سخت‎گیر برای همه سخت‎گیر است. او بین یک فرد و دیگران تبعیض قائل نمی‎شود، بلکه به همه با یک چشم نگاه می‎کند. ولی روسای زورگو اغلب اوقات شایستگی یک کارمند را با کوچک شماردن نظرات و ایده‎های او، زیر سوال می‎برند. این دسته از روسا هم‎چنین ممکن است تعهد یک کارمند به شغل را زیر سوال برده و او را مورد سرزنش و انتقاد غیرمنصفانه قرار دهند. نشانه‎های برجسته رفتار زورگویی الگوهایی از رفتار غیرمنصفانه و هدف قرار دادن همیشگی یک یا دو نفر است.

رئیس سخت‎گیر منصف است ولی رئیس زورگو غیرمنصف و غیرمنطقی است

یک رئیس سخت‎گیر بهانه را نمی‎پذیرد و ناز کسی را نمی‎کشد، ولی برای کمک به انجام کار آستین‎های خود را نیز بالا می‎زند. علاوه بر این، یک رئیس سخت‎گیر تیم خود را از مشکلات درون شرکتی محافظت و از آن‎ها در زمان نیاز پشتیبانی می‎کند. در همین حین، یک رئیس زورگو غیرمنصف است و کارمندان خود را برای محافظت از خود می‎فروشد. او هم‎چنین تقصیر شکست را به گردن دیگران می‎اندازد و مسئولیت تمامی موفقیت‎ها را برای خود متصور می‎شود. او هم‎چنین بین کارمندان استثناء قائل می‎شود و خیلی آشکار نشان می‎دهد از چه کسی خوشش نمی‎آید. او ممکن است فحش دهد و حتی افراد را با القاب مختلف مورد خطاب قرار دهد.

رئیس سخت‎گیر به صلاح شرکت کار می‎کند ولی رئیس زورگو موفقیت را در قدرت می‎بیند

یک رئیس زورگو تیم کاری پرورش می‎دهد و کار را برای بهتر کردن شرکت به سمت جلو پیش‎ می‎برد. او می‎خواهد همانند با کارمندان خود، و حتی گاهی بیشتر از آن‎ها، سخت تلاش کند تا کارها به درستی پیش بروند. ولی یک رئیس زورگو بیشتر به داشتن کنترل و قدرت بر روی سایرین توجه دارد. او یک رهبر تشنه به قدرت است که موفقیت را در کنترل سایرین می‎بیند. او هم‎چنین اعتبار کارها را به خود نسبت می‎دهد، کارهایی که البته خود انجام نداده است و به ندرت از موفقیت کارمندان خود آگاه است.

رئیس سرسخت همه را در کارها دخیل می‎کند ولی رئیس زورگو افراد را جدا و استثناء قائل می‎شود

یک رئیس سرسخت تمامی کارمندان خود را در یک سطح از استاندارد قرار می‎دهد. در نتیجه هیچ فردی احساس کمتر بودن از دیگری را ندارد و همه می‎دانند که بایستی برای موفقیت سخت تلاش کنند. در همین حال، یک رئیس زورگو اغلب اوقات یک یا دونفر از کارمندان خود را از سایرین جدا و آن‎ها را در جلوی بقیه کارمندان خوار و تحقیر می‎کند. او هم‎چنین ممکن است وجهه عمومی آن‎ها را با عدم شرکت دادن در جلسات و گردهم‎آیی‎های اجتماعی خدشه‎دار کند. این نوع رفتار، کل فضای کاری اداره را مسموم می‎کند و باعث می‎شود فعالیت کاری به صورت تیمی غیرممکن شود. به دنبال آن، کارمندان تلاش می‎کنند در چشم رئیس زورگو به یک سوگلی تبدیل شوند تا این‎که بر وظیفه شغلی خود تمرکز کنند.

رئیس سخت‎گیر صادق و قابل اعتماد است ولی رئیس زورگو شایعه‎پراکنی می‎کند

یک رئیس سخت‎گیر حقیقت ماجرا را به کارمندان خود می‎گوید. او به دنبال خوردن کلمات و حاشیه رفتن نیست و در همین حین احترام را حفظ می‎کند. علاوه بر این، کارمندان می‎دانند که می‎توانند در تمامی موقعیت‎ها بر روی صداقت او حساب کنند، حتی زمانی که حقیقت دردناک باشد. در همین حین، یک رئیس زورگو با کلمات بازی می‎کند. او با شایعه‎پراکنی یا حرف زدن در مورد سایرین موقعیت‎های مختلف را تحت کنترل خود قرار می‎دهد. او اغلب اوقات یکی از کارمندان را بر علیه دیگری به رقابت وا می‎دارد و یک نوع فضای رقابتی ناسالم به وجود می‎آورد. اگر با موقعیتی روبرو شده‎اید که رئیس شما سعی دارد شما را به دام یک مکالمه ناسالم در مورد دیگر کارمندان بیاندازد، طعمه او را قبول نکنید. باورها و ارزش‎های خود را حفظ و در همین حین سعی کنید بهترین راه برخورد با موقعیت را مشخص کنید.

جمع‎بندی

اگر اعتقاد دارید رئیستان دارد به شما زور می‎گوید، محیط کار، محیط مناسبی که باید برای زندگی در آن تلاش کنید، نیست. به یاد داشته باشید، سر و کله زدن با یک رئیس زورگو می‎تواند در شما باعث بروز خستگی شود. در نتیجه، اگر از نظر عاطفی تخلیه، افسرده یا مضطرب شده‎اید فورا با یک روانشناس تماس بگیرید. علاوه بر این، بایستی در رابطه با نحوه برخورد با این مشکل برنامه‎ای داشته باشید. گزینه‎های پیش روی شما شامل گزارش رفتار رئیس زورگویتان به بخش منابع انسانی یا تلاش برای پیدا کردن یک کار دیگر است. اما تلاش برای زندگی با زورگویی در محیط کار فکر خوبی نیست.

۸۱۹

https://www.verywellmind.com/tough-vs-bullying-boss-460838

تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *