نحوه مقابله با زورگویی در محیط کار

نحوه مقابله با زورگویی

نحوه مقابله با زورگویی و راه های مقابله با آن

نحوه مقابله با زورگویی زمانی که موضوع زورگویی در محیط کار مطرح می‎شود ، هیچ راه‎حل فوری برای آن وجود ندارد .

ولی شما می‎توانید برای مقابله با این رفتار چندین کار انجام دهید. سه کار مهمی که می‎توانید انجام دهید شامل مراقبت از خودتان، بیان مشکل و کمک‎خواهی از دیگران است. ما قصد داریم نحوه انجام این کارها را در این مقاله بیان کنیم.

  • از خودتان مراقبت کنید

سعی کنید رفتار زورگویی را بشناسید. زمانی که متوجه شوید مورد زورگویی واقع شده‎اید، بعید است خودتان را برای قبول مسئولیت چیزی که تقصیر شما نیست، مقصر بشناسید. به یاد داشته باشید، زورگویی انتخاب فرد زورگو است، نه نقصی درون شما.

متوجه شوید که می‎توانید واکنش خود را تغییر دهید. گرچه غیرممکن است فردی که نمی‎خواهد تغییر کند را تغییر داد، شما می‎توانید نحوه واکنش نشان دادن خود را عوض کنید. اندکی زمان به اندیشیدن در مورد برخورد با این موضوع اختصاص دهید. ایا می‎خواهید دنبال یک کار جدید بگردید؟ آیا می‎خواهید زورگویی را گزارش دهید؟ ایا می‎‎خواهید درخواست کنید شما را به مکان دیگری منتقل کنند؟ تنها شما می‎‎توانید در مورد نحوه برخورد با این موقعیت تصمیم بگیرید.

نحوه مشخص‎سازی حدود را یاد بگیرید. رک و مستقیم به فرد زورگو بگویید که چطور می‎خواهید در مورد رفتار او واکنش نشان دهید. محکم و مطمئن باشید و با قدرت خود را بیان کنید. به عنوان مثال، می‎توانید به او بگویید اگر به تهدید شما به از دست دادن شغلتان ادامه دهد و در کار شما اختلال ایجاد کند، رفتار او را به بخش منابع انسانی گزارش می‎دهید .

نحوه مقابله با زورگویی

  • مشکل را بیان کنید

برای مقابله با نحوه مقابله با زورگویی یک دفترچه یادداشت برای خود داشته باشید. مطمئن باشید که هر رفتار نادرست را در آن می‎نویسید. این اطلاعات به مدیران یا سازمان‎های بیرونی در هنگام نشان دادن واکنش کمک می‎کند. چیزی که می‎نویسید را به طور کامل شرح دهید. تاریخ، زمان، محل، حادثه‎ای که رخ داده است یا کلماتی که گفته شده و شاهدین ماجرا را نام ببرید. هم‎چنین قراردادن اطلاعاتی در خصوص احساسی که به دنبال زورگویی به شما دست داده یا تاثیری که بر روی شما گذاشته است، ممکن است مفید باشد. شما هم‎چنین باید جزئیات شکایت و پاسخ‎هایی که دریافت کرده‎اید را ثبت کنید.

مجموعهای مستند از شواهد درست کنید. اگر متوجه شدید که در کار شما خرابکاری می‎شود، مطمئن شوید مجموعه‎ای مستند از شواهد درست کرده‎اید که نشان دهد در حال انجام چه کاری بودید و به چه موفقیتی دست پیدا کرده‎اید. اگر یک فرد زورگو قصد دارد شما را به زور از اداره بیرون بیاندازد یا فرصت شما برای ترفیع شغلی را از بین ببرد، بهترین راه برای مبارزه ایجاد این اطمینان است که سایرین در جریان آخرین اطلاعات پروژه‎های شما قرار می‎گیرند. از ایمیل، گزارش‎های کاری و دیگر ابزار برای به اشتراک‎گذاشتن کاری که دارید می‎کنید با همکاران خود و سرپرستان استفاده کنید. با فروتنی بر موفقیت‎های خود تاکید کنید، ولی مطمئن شوید آن‎ها از کاری که دارید می‎کنید، باخبر هستند.

زورگویی‎ها را گزارش دهید. سکوت در مورد زورگویی قدرت بیشتری به فرد زورگو می‎دهد و او بر روی شما کنترل بیشتری دارد. زمانی که احساس آمادگی می‎کنید، باید زورگویی را به یک مدیر، سرپرست یا شخص دیگری که در مقام اجرایی قرار دارد، گزارش دهید. آرامش خود را حفظ و احساسات‎تان را زمان بیان جزئیات زورگویی، کنترل کنید. شکایت‎هایی که با آشفتگی بیش از حد گزارش شوند باعث حواس‎پرتی طرف مقابل می‎شوند و او پیام شما را به شکل شفافی دریافت نمی‎کند. هم‎چنین، جزئیات را از قلم نندازید. نوشتن پیشاپیش چیزی که می‎خواهید بگویید می‎تواند به خوبی کمک کند.

نحوه مقابله با زورگویی و راه های مقابله با آن

گزارش خود را به شکل مرتبط با ماجرا ارائه دهید. به عبارت دیگر، تنها جزئیات مربوط به رفتار فرد زورگو را بیان کنید. در جزئیات غلو نکنید و فرضیاتی در خصوص اتفاق رخ داده نسازید. و در جلسه شکایت فرد زورگو را نکوهش نکنید یا به او القاب خاصی ندهید. این رفتار نادرست او است که باید مورد رسیدگی واقع شود. به گزارش رفتار انجام گرفته توجه کنید

  • از دیگران کمک بخواهید

برای مشکل خود کمک پیدا کنید. نحوه مقابله با زورگویی را به مدیر یا سرپرست فرد زورگو گزارش دهید. زورگویی یک مشکل بزرگ است که به تنهایی نمی‎توانید از عهده آن برآیید. اگر فرد زورگو صاحب یا مدیر شرکت است، شکایت کردن را در نظر بگیرید. بسته به نوع زورگویی به شما، ممکن است از طرف اتحادیه، وزارت کار یا انجمن‎های مختلف، نیروی پلیس یا حتی یک وکیل تحت محافظت قرار بگیرید.

خود را با افراد قدرتمند احاطه کنید. افرادی را پیدا کنید که می‎توانند تجربه شما را درک کنند و از شما حمایت خواهند کرد. صحبت در مورد تجربه‎ای که داشته‎اید کمک خواهد کرد، بنابراین آن را درون خود نگه ندارید.

از یک مشاور یا روانشناس کمک بخواهید. هدف زورگویی قرار گرفتن عواقب وخیمی دارد. می‎تواند بر روی روحیه، عزت نفس و حتی سلامت بدنی شما تاثیر بگذارد. مطمئن باشید از کسی کمک ‎می‎خواهید، به خصوص اگر احساس افسردگی می‎کنید.

به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. زورگویی در محیط کار یک مشکل شایع و فراوان است. اجازه ندهید چیزی که تجربه می‎کنید هویت شما را تعریف کند. در عوض، یک گروه حمایتی در منطقه خود پیدا کنید یا چنین گروهی را خودتان شکل دهید.

۷۳۱

https://www.verywellmind.com/how-to-confront-workplace-bullying-460682

تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *