محیط کار بد و تاثیر ان بر سلامت روانی شما

متن مقاله

چطور یک محیط کار مسموم بر روی سلامت روان شما تاثیر می‎گذارد

یک تحقیق اثرات بی‎نزاکتی در محیط کار برروی کیفیت خواب را بررسی می‎کند

نه تنها بی‎نزاکتی در محیط کار مسموم رو به افزایش است، بلکه براساس تحقیقی که اخیرا انجام گرفته است، یکی از مهمترین دارایی‎های ما یعنی سلامت روان ما را به خطر می‎اندازد.

نویسندگان این تحقیق که در مجله روانشناسی سلامت شغلی به چاپ رسیده است، به ارتباط بین سمی بودن محیط کار و علائم بی‎خوابی، یکی از علائم متداول افسردگی بالینی، نگاهی انداخته‎اند. آن‎ها می‎خواسته‎اند بررسی کنند که از طریق چه مکانیسمی، بی‎نزاکتی در محیط کار تاثیر منفی بر روی کیفیت خواب کارمندان دارد، چون در این زمینه تحقیق بسیار محدود و کمی انجام گرفته است.

تعریف بی‎نزاکتی در محیط کار

بی‎نزاکتی در محیط کار مسموم طبق تعریف شرکت McKinsey and Company ” شکل‎گیری حجم زیادی از اعمال بدون فکر و بی‎ ملاحظگی است که باعث می‎شود کارمندان احساس بی‎احترامی، عمدا نادیده گرفته شدن، خراب شدن از سوی کارمندان یا تحقیر در چشم عموم توسط یک مدیر بی‎عاطفه، کنند.” هم‎چنین در قالب “رفتار غیرسالم با شدت کم و هدف نامعلوم برای آسیب‎رسانی به هدف، با تخطی از هنجارهای محیط کاری برای ایجاد احترام دوطرفه” تعریف شده است .

محیط کار مسموم

چرا کیفیت خواب مهم است

خواب نقش مهمی در سلامت کلی ما از جمله عملکرد در کارمان دارد. به دفعات ثابت شده است که کیفیت خواب ضعیف اثرات بارزی بر روی هم سلامت روانی و هم فیزیکی ما دارد.

به عنوان مثال، مقدار ناکافی خواب باعث افزایش خطر شکل‎گیری عارضه‎های پزشکی جدی در فرد می‎شود از جمله چاقی بیش‎ از حد، دیابت و بیماری قلبی عروقی. علاوه بر این، کمبود خواب به مرور زمان با عمر کم در ارتباط قرار می‎گیرد.

اثرات تکرار مداوم تفکرات منفی در محیط کار مسموم

در بررسی اثرات غیرمستقیم بی‎نزاکتی در محیط کار بر روی علائم بی‎خوابی و در نتیجه سلامت کلی بدن، مکانیسم تاثیرگذار، تکرار مداوم تفکرات منفی مشخص شد، یا به عبارتی دوباره بازپخش کردن مدوام یک رویداد یا ارتباط آزاردهنده با یک همکار در ذهن بعد از ساعات‎ها پایان روز کاری.

طبق گفته نویسندگان این تحقیق “سمی بودن محیط کار باعث بروز عواقب وخیمی می‎شود که قسمتی از این کار با تحریک مردم به تکرار افکار منفی در خصوص تجربیاتی که در کار داشته‎اند صورت می‎گیرد.” ” تکرار مداوم تفکرات منفی نشان‎دهنده تمرکز شناختی فعال بر روی تکرار حوادث کاری در ذهن است، یا در قالب تلاش برای حل مسائل کاری یا پیش‎بینی مشکلات کاری در آینده.”

با توجه به این‎که اکثر ما قسمت خوب روز و انرژی خود را صرف کار می‎کنیم، افزایش خشونت و بی‎نزاکتی در محیط کار احساس خوبی برای سلامت فیزیکی و عاطفی ما به همراه ندارد. تحقیقات انجام گرفته در طول ۲۰ سال گذشته محیط‎های کاری سمی را با افزایش افسردگی، سوءاستفاده از مواد و مشکلات سلامتی در بین کارمندان ربط داده است. تحقیقات بیشتر نشان داده است سازمان‎ها نیز از این قضیه رنج می‎برند. بعضی از اثرات مخرب برای سازمان‎ها شامل کاهش بهره‎وری و کارآمدی، سطح پایین تعهد کارمندان به کار و افزایش خروج کارمندان از شرکت و تلاش برای استخدام افراد جدید می‎شود.

تکنیک‎های مقابله برای کاهش اثرات بی‎نزاکتی در محیط کار

خبر خوب این است که ریکاوری روحی کافی و تکنیک‎های مقابله می‎توانند به سلامت کارمندان با کاهش اثرات منفی یک محیط کار سمی کمک کنند. به خصوص، تن‌آرامی یا ریلکسیشن و جدا کردن روانی خود از کار. قابلیت جداسازی روانی از کار در طول ساعات غیرکاری و تن‎آرامی نشان داده شده که دو فاکتور تسکین‎دهنده‎اند که نشان می‎دهند چطور کارمندان تحت تاثیر محیط کاری سمی قرار گرفته‎ یا نگرفته‎اند.

کارمندانی که بهتر بتوانند خود را از نظر روانی از محیط کار جدا کنند می‎توانند بعد از کار خود را آرام ساخته و حتی به دنبال روبرویی با بی‎نزاکتی در محیط کار، بهتر بخوابند. در ادامه مطلب توضیحات این تجربیات ریکاوری را می‎خوانید و این‎که چطور نشان داده شده است بر روی کاهش اثرات منفی محیط کار سمی نقش دارند و می‎توانند باعث موفقیت کارمندان در سمی‎ترین محیط‎های کاری شوند.

جداسازی روانی

جداسازی روانی به معنای دوری از افکار، اعمال و احساسات مربوط به کار است. بعضی از جملات استفاده شده در این تحقیق برای سنجش “سطح جداسازی روانی در شب شامل موارد زیر می‎شود: “من اصلا در مورد کار فکر نکردم” و “من خود را از کار دور کردم.” آن دسته از افرادی که توانستند خود را از نظر روحی از این چرخه دور کنند به نسبت افرادی که سطح پایین‎تری از توانایی برای انجام آن داشتند، کمتر از آشفتگی خواب رنج بردند.

جداسازی روحی و روانی را می‎توان از طریق انواع فعالیت‎های مختلف از جمله ورزش پرورش داد. برنامه‎ریزی برای کارهای آینده مانند تعطیلات یا بیرون رفتن در آخر هفته با خانواده یا دوستان نمونه‎هایی از حواس‎پرتی مثبت از محیط کار است.

تن‎آرامی یا ریلکسیشن

جای شگفتی ندارد که نشان داده شد اولویت‎دهی به کفه‎های ترازوی کار- زندگی عامل موثر دیگری برای اثرات مضر بی‎نزاکتی در محیط کار بود. تن‎آرامی از قدیم در ارتباط با مشکلات کمتر برای سلامت انسان و خستگی و نیاز کمتر به ریکاوری بوده است.

طبق فرضیات نویسندگان این تحقیق، ریلکسیشن در طول ساعات غیرکاری نقش مهمی در تعدیل روابط بین تکرار مداوم تفکرات منفی در مورد کار و علائم بی‎خوابی داشته است. علاوه بر این، نشان داده شده یک میانجی بین ویژگی‎های کاری و سلامت شغلی، بین خستگی و تقاضاهای کاری، و بین عدم امنیت شغلی و نیاز به ریکاوری از کار است. تن‎آرامی در اختیار افراد فرصتی برای خاموش‎سازی نیازهای مرتبط با کار قرار می‎دهد که برای برگرداندن افراد به حالت پیش از استرس بسیار مفید است.

انجام بعضی از فعالیت‎های خارج از اداره که بتوانند باعث بهبود روانی فرد شوند شامل داو‎طلب شدن در انجام کارهای مختلف، مدیتیشن، قدم زدن، گوش دادن به موسیقی و وقت‎گذرانی با دوستان و حمایت‎های اجتماعی مثبت دیگر  می‎شود.

چطور سازمان‎ها می‎توانند با بی‎نزاکتی در محیط کار مسموم برخورد کنند

براساس نتایج به دست آمده توسط این تحقیق، نویسندگان آن راهکارهای زیر را به شرکت‎ها پیشنهاد می‎کنند که می‎توانند برای کاهش بی‎نزاکتی در محیط کار استفاده کنند.

  • بالا بردن سطح آگاهی
  • تضمین پشتیبانی و حمایت از کارمندان
  • وجود اطمینان از مسئولیت‎دهی به افراد
  • آموزش و ایجاد الگو از رفتار مناسب
  • آموزش رفتارهای جلوگیری از خشونت و بی‎نزاکتی به سرپرستان
  • بهبود مهارت‎های ریکاوری و بهبود عاطفی (روحی)
  • ارائه آموزش ریکاوری از کار، تمریناتی برای توجه به زمان حال، مهارت‎های هوش اجتماعی/ عاطفی

 

جمع‎بندی

شما ممکن است نتوانید بر روی بعضی از رویدادهای شغلی در طول ساعات کاری یا ویژگی‎های محیط کاری خود کنترل داشته باشید. اما، بر نحوه انتخاب مقابله با این شرایط کنترل دارید. مهم‎تر از همه، پیدا کردن زمانی برای استراحت و آرامش، وقت‎گذرانی با دوستان و خانواده و درگیر شدن در فعالیت‎هایی که باعث پرت کردن توجه شما از کار در ساعات غیرکاری شود.

اگر متوجه می‎شوید که هم‎چنان از علائم استرس‎زا رنج می‎برید و آن‎ها در عملکردهای روزانه شما اختلال ایجاد کرده‎اند، بهتر است با یک درمانگر صحبت کنید که می‎تواند به شما راهکارهای بیشتری برای مقابله با این شرایط نشان دهد.

اگر با وجود حداکثر تلاشی که کرده‎اید اوضاع فرقی نکرده است، بهتر است احتمال حذف خود از محیط مسموم را در نظر بگیرید و یک شغل تازه، با سطح رضایت بیشتر و استرس کمتر پیدا کنید. سلامت شما در گروی این قضیه است .

شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

آموزش نویسندگی
صد رمان برتر جهان
تبلیغ نویسی
نامه عاشقانه
دریافت شابک
انشانویسی
خاطره نویسی
قصه کودکانه
چاپ کتاب

۹۸۹

https://www.verywellmind.com/how-a-toxic-work-environment-may-affect-mental-health-4165338

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *