6 دلیل برای وجود زورگویی در محیط کار

متن مقاله

۶ دلیل برای وجود زورگویی در محیط کار

در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله دلیل وجود زورگویی در محیط کار با شما صحبت کنیم

ورود به ذهن زورگو در محیط کار

هر روز، کارمندان در محیط کار مورد اذیت و زورگویی واقع می‎شوند. در حقیقت، براساس آمار موسسه زورگویی در محیط کار، مشکل زورگویی در محیط کار یک مشکل رو به رشد است که تقریبا ۳۰ درصد تمامی کارمندان را در طول دوران شغلی خود تحت تاثیر قرار می‎دهد. اگر زورگویی در محیط کار را تجربه کرده‎اید، ممکن است از خود سوال کنید “چرا من؟” و تنها شما این سوال را نمی‎پرسید. سالیانه ۵۴ میلیون آمریکایی تحت تاثیر زورگویی در محیط کار قرار می‎گیرند. در این مطلب به دلایل متداولی می‎پردازیم که چرا بعضی از کارمندان هدف زورگویان در محیط کار قرار می‎گیرند.

افراد هدف کارمندانی با مهارتاند.

شما احتمالا چون سر کار توجه مثبت زیادی دریافت می‎کنید، مورد زورگویی واقع می‎شوید. شاید باهوش، مصم، خلاق و یا شخصی هستید که معمولا ایده‎های نوآورانه و جدیدی ارائه می‎دهد. یا شاید به دلیل تلاش سختی که داشته‎اید شناخته شده و مورد تحسین واقع شده‎اید. شاید حتی سریعا پروژه‎های خود را به اتمام می‎رسانید، در حالی‎که که دیگران هنوز درگیر پروژه‎هایشان هستند. تمامی این موارد باعث جلب توجه زورگویان محیط کاری به شما می‎شود. در نتیجه، آن‎ها به این دلیل شما را هدف قرار می‎دهند که یا احساس پایین‎تر بودن از شما را دارند یا نگران این هستند که کار آن‎ها در سایه کار و قابلیت‎های شما قرار گیرد. رئیسانی که زورگویی می‎کنند به خصوص کارمندان با مهارت را هدف قرار می‎دهند تا یا اعتبار آن‎ها را به اسم خود تمام کنند یا کار او را بی‎ارزش نشان دهند.

افراد هدف محبوب یا دوست‎داشتنی‎اند.

این یک افسانه است که قربانیان زورگویی افرادی تنها، رانده و بدون دوست یا ارتباطات اجتماعی‎اند. اغلب اوقات، این محبوبیت و دوست‎داشتنی بودن کارمندان است که باعث می‎شود به آسیب‎پذیرترین افراد برای زورگویی در محیط کار تبدیل شوند. اگر شما این‎چنین فردی هستید، زورگوها بر این باور هستند که شما تهدیدی برای محبوبیت و وجهه اجتماعی آن‎ها در محیط کار، محسوب می‎شوید. دختران بدجنس در محیط کار به خصوص به دنبال این هستند که زنان دیگری را هدف قرار دهند که مقام یا وجهه اجتماعی آن‎ها را تهدید می‎کنند. اگر در کار محبوب همه هستید، این می‎تواند دلیل حملات و زورگویی به شمار رود که از سوی زورگوی اداره دریافت می‎کنید.

افراد هدف اشخاص خوبی‎اند.

اگر خود را به عنوان فردی دلسوز، اجتماعی و کمک‎کننده معرفی می‎کنید، احتمالا دلیل این‎که هدف زورگویی واقع می‎شوید، همین است. در پیش نظر زورگو، این ویژگی‎ها باعث کاهش قدرتی که آن‎ها در محیط کار دارند، می‎شود. ایجاد تیمی از افراد در محیط کار متناقض با چیزی است که فرد زورگو می‎خواهد. آن‎ها می‎خواهند در کنترل اوضاع قرار گیرند و حرف آخر را بزنند. بنابراین شما ممکن است به این دلیل که یکی از بازیکنان تیم هستید، هدف قرار گیرید. این گفته به این معنا نیست که باید رفتار خود را عوض کنید. فقط به شما اطلاعاتی در خصوص علت هدف واقع شدن می‎دهد. شما هم‎چنین به خاطر صداقت و پایبندی به اخلاقیات مورد هدف قرار می‎گیرید. به عنوان مثال، افرادی که اعمال زشت و یا خلاف قانون را گزارش می‎دهند به دفعات مورد زورگویی دیگران سر کار قرار می‎گیرند تا در مورد ماجرا سکوت کنند.

افراد هدف آسیب‎پذیر یا مظلوم‎اند.

اگر فردی درونگرا، مضطرب یا مظلوم هستید، احتمال زورگویی به شما در محیط کاری از سوی افرادی که برونگرا و ادعا‎کننده هستند، بیشتر است. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که اگر بزرگسالان بر روی ایجاد عزت نفس و مهارت‎های اظهارکنندگی خود کار کنند، ممکن است احتمال هدف قرار گرفتن از سوی زورگویان محیط کار را از بین ببرند. هم‎چنین مدارکی دال بر این وجود دارد که افسردگی و دیگر اختلالات مرتبط با استرس ممکن است توجه زورگویان را جلب کند. اگر از هرکدام از این اختلالات رنج می‎برید، باید درمان شوید. با پزشک خود در مورد علائمی که دارید صحبت کنید. افسردگی، اضطراب و اختلالات مربوط به استرس را هرگز نباید بدون درمان رها کرد. علاوه بر این، زورگویی فقط باعث بدتر کردن علائم شما می‎شود.

افراد هدف با دیدگاه‎های کلیشه‎ای یا متعصبانه نگریسته می‎شوند. 

به عبارت دیگر، شما ممکن است به خاطر جنسیت، سن، نژاد یا علائق جنسی یا مذهب خود مورد هدف واقع شوید. هم‎چنین اگر یک بیماری یا ناتوانی خاصی دارید ممکن است با زورگویی روبرو شوید. به هر دلیلی، زورگویان محیط کار افرادی را هدف قرار می‎دهند که به نحوی با آن‎ها فرق دارند. آن‎ها هم‎چنین با چنین فردی متفاوت با سایرین رفتار می‎کنند. اگر شما به دلیل هرکدام از این موارد مورد زورگویی قرار گرفته‎اید می‎توانید شکایت کنید.

افراد هدف ویژگی‎های فیزیکی دارند که باعث جلب توجه می‎شود.

متاسفانه، بزرگسالان اغلب اوقات به همان دلیلی به سایرین زور می‎‎گویند که کودکان در مدارس ابتدایی دیگران را هدف قرار می‎دهند. چه قد کوتاه یا بلند، وزن زیاد یا کم، اندام زشت یا زیبا داشته باشید، به هرحال زورگویان در محیط کار راهی برای تمسخر ظاهر شما پیدا می‎کنند. در حقیقت، تقریبا هر نوع ویژگی فیزیکی که متفاوت یا بی‎همتا است می‎تواند توجه زورگویان را به خود جلب کند. این ویژگی‎ها شامل عینک زدن، بینی بزرگ، گوش‎های برآمده و یا حتی آکنه می‎شود.

جمع‎بندی

اگر زورگویی در محیط کار را تجربه می‎کنید، برای گزارش آن اقدام کنید. هم‎چنین بایستی هرکار که می‎توانید برای مقابله با زورگو انجام دهید. اصلا خوب نیست بدون مقابله به هر راهی با زورگویی در محیط کار، اجازه دهیم ادامه یابد. حتی اگر اصلا اقدامی برای گزارش دادن نمی‎کنید، حداقل از خودتان مراقبت کنید.

منبع

تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *