زورگویی در محیط کار باعث بروز اختلالات اضطراب می‎شود

متن مقاله

چگونه زورگویی در محیط کار باعث بروز اختلالات و اضطراب می‎شود

زورگویی در محیط کار را می‎شود تجربه‎ای دانست که به افرادی که هدف آن قرار می‎گیرند، می‎تواند آسیب برساند. در حقیقت، ناراحتی، حس قربانی شدن و دردی که افراد هدف تجربه می‎کنند تقریبا هر جنبه از زندگی آن‎ها را تحت تاثیر قرار می‎دهد و باعث ایجاد احساس تنهایی، انزوا، افسردگی و اضطراب در آن‎ها می‎شود. علاوه بر این، اثرات زورگویی در محیط کار نه تنها پس از این‎که قربانی به زندگی ادامه می‎دهد، تا مدت طولانی باقی می‎ماند بلکه هم‎چنین بعدا به شکل اختلالات مختلف اضطراب دوباره پدیدار می‎شود.

۴ اختلال شایع‎تر اضطراب که قربانیان زورگویی در محیط کار می‎توانند تجربه کنند شامل اختلال اضطراب فراگیر، حملات عصبی، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال اضطراب اجتماعی می‎شود.

اختلال اضطراب فراگیر. افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD) اغلب اوقات درگیر با نگرانی‎ها و ترس‎هایی می‎شوند که حواس آن‎ها را از انجام فعالیت‎های روزمره پرت می‎کند. این دسته از افراد هم‎چنین گزارش می‎دهند همیشه این حس را دارند که اتفاق بدی می‎خواهد رخ دهد. اغلب افراد مبتلا به GAD در قالب اشخاص همیشه مضطربی دیده می‎شوند که اکثر اوقات نگران چیزی هستند. بعضی از نشانه‎های فیزیکی GAD شامل بی‎خوابی، درد معده، بی‎قراری و خستگی می‎شود. افراد هدف زورگویی در محیط کار معمولا هم‎چنان نگران رخ دادن اتفاق بدی هستند یا انتظار آن را می‎کشند. به هرحال، برای آن‎ها تقریبا هر روزی که در محیط کار بوده‎اند، اتفاق بدی رخ داده است. در نتیجه، برخورداری از این استرس همیشگی و تکراری به دیگر جنبه‎های زندگی آن‎ها سرایت می‎کند و به یک اختلال اضطراب فراگیر تبدیل می‎شود.

حملات عصبی. حملات عصبی گاهی اوقات اختلال وحشت‎زدگی یا حملات اضطرابی نیز نامیده می‎شود و افراد مبتلا به این اختلال با حملات تکراری و غیرمنتظره عصبی روبرو می‎شوند. در طول یک حمله، آن‎ها احساس می‎کنند ناگهان بلای وحشتناکی قرار است رخ دهد و نشانه‎ای برای آن وجود ندارد. دیگر علائم اختلال وحشت‎زدگی ممکن است شامل عرق کردن، درد در قفسه سینه، ضربان نامنظم قلب و حس خفگی شود. افراد مبتلا به این اختلال هم‎چنین ممکن است با ترس تجربه شوم دیگری دست و پنجه نرم کنند. علاوه بر این، اگر اختلالات عصبی تحت درمان قرار نگیرد می‎تواند منجر به بروز ترس از مکان‎های باز (آگروفوبیا) شود یعنی ترس از قرارگیری در مکان‎هایی که گریز از آن مشکل است. در نتیجه، افراد مبتلا به آگروفوبیا از بیرون رفتن از خانه دوری می‎کنند. آن‎ها هم‎چنین به مراکز خرید نمی‎روند و از قرارگیری در مکان‎های با فضای محدود مانند هواپیما اجتناب می‎کنند.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD). PTSD پس از رخ دادن یک سانحه یا آسیب تهدیدکننده زندگی بروز پیدا می‎کند. هم‎چنین می‎تواند پس از آزار و زورگویی مداوم شکل گیرد. علائم PTSD شامل شکل‎گیری حوادث گذشته در ذهن، دیدن کابوس، به آسانی ترسیدن، دوری از سایرین و هوشیاری بیش از حد می‎شود. افراد مبتلا به PTSD هم‎چنین از موقعیت‎هایی که یادآور حادثه برای آن‎ها باشد، دوری می‎کنند. اگر زورگویی در محیط کار به خصوص آزاردهنده و مداوم باشد، جای شگفتی ندارد که در بعضی از قربانی زورگویی PTSD شکل می‎گیرد.

اختلال اضطراب اجتماعی. زمانی که شخصی این ترس را دارد که دید دیگران نسبت به او منفی است یا توسط آن‎ها تحقیر می‎شود، احتمال وجود اختلال اضطراب اجتماعی وجود دارد. افراد مبتلا به این اختلال مملو از نگرانی و حس خودآگاهی در خصوص موقعیت‎های اجتماعی روزمره‎اند. ترس ‎ن‎انآن‎ها قضاوت سایرین است. آن‎ها هم‎چنین این نگرانی را دارند که نحوه به نظر رسیدن یا اعمال آن‎ها منجر به بروز شرمساری و تمسخر شود. در موقعیت‎های حاد، افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی به طور کلی از موقعیت‎های اجتماعی دوری می‎کنند. جای شگفتی ندارد که در قربانیان زورگویی در محیط کار اختلال اضطراب اجتماعی شکل گیرد، به خصوص اگر دائما مورد قضاوت و تحقیر در بین عموم قرار گیرند. آن‎ها به این باور می‎رسند که این نوع شرمساری تجربه شده در محیط کار بارها و بارها برای آن‎ها دوباره رخ خواهد داد.

زمان درخواست کمک از یک روانشناس

راهکارهای موثری برای حملات اضطراب، ترس یا نگرانی‎های با شدت کم که فرد با آن روبرو می‎شود، وجود دارد. به عنوان مثال، بعضی از افراد متوجه می‎شوند که نوشتن نگرانی‎های آن‎ها کمک‎کننده است. در همین حین، سایرین مدت زمان خاصی را برای نگرانی در مورد مسائل تعیین می‎کنند. زمانی که این زمان به پایان می‎رسد، آن‎ها خود را مجبور به اندیشیدن به مسائل دیگر می‎کنند. دیگر راهکارها شامل تمرین تکنیک‎های آرامش‎بخشی، ورزش، مدیتیشن و دعا می‎شود.

ولی زمانی که نگرانی‎ها، ترس‎ها یا مشکلات اضطراب به اندازه‎ای شدت دارند که به نحوی در زندگی فرد اختلال ایجاد می‎کنند، مهم است به روانشناس مراجعه کنیم. گاهی اوقات، علائم بدنی اضطراب، مانند ضربان قلب نامنظم، عرق کردن یا اضطراب دائم به یک عارضه پزشکی ربط دارد تا یک اختلال اضطراب. بعضی از عارضه‎های احتمالی می‎تواند شامل مشکلات غده تیروئید، قند خون کم یا حتی افتادگی دریچه میترال شود. علاوه بر این، داروهای شیمیایی یا گیاهی خاصی وجود دارد که هم‎چنین می‎توانند باعث بروز این علائم شوند. مطمئن شوید در خصوص هرگونه علائم فیزیکی طولانی به خصوص ضربان قلب نامنظم یا مشکلات تنفسی با یک دکتر مشورت خواهید کرد.

اگر دکتر عارضه پزشکی را از علت این اختلالات حذف کند، به یک مشاور یا درمانگر که تجربه درمان مشکلات اضطراب را دارد مراجعه کنید. مشاور می‎تواند نوع اختلال اضطرابی که به آن مبتلا شده‎اید را تشخیص دهد. او هم‎چنین می‎تواند به فرد کمک کند با زورگویی که در محیط کار تجربه کرده است کنار بیاید. صحبت در خصوص زورگویی در محیط کار در خصوص پایان دادن به آن و ادامه دادن به زندگی کمک‎کننده است. در حقیقت، یک راه مهم برای پیش رفتن به سوی بهبود از زورگویی در محیط کار است.

منبع

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *