نحوه کاهش اثرات منفی آلودگی صوتی

متن مقاله

در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله در مورد  نحوه کاهش آلودگی صوتی با شما صحبت کنیم

آلودگی صوتی می‎تواند به شیوه‎های بارزی تاثیر منفی بر روی بدن بگذارد از جمله بالا رفتن فشار خون، عملکرد شناختی معیوب و دیگر اثرات استرس مزمن. راهکارهای موثر زیر را می‎توانید به منظور به حداقل‎رسانی تاثیر منفی آلودگیذخیره صوتی انجام دهید و از شادی و سلامت خود محافظت کنید.

۱ صدا را محدود کنید

اولین خط دفاعی شما در برابر آلودگی صوتی کاری است که می‎توانید برای کنترل محیط خود انجام دهید و صدایی که به فضای داخلی شما وارد می‎شود را محدود کنید. شما می‎توانید از راه‎های زیر برای محدودسازی صدای محیطی استفاده کنید و از اثرات آلودگی صوتی بکاهید:

  • پنجره‎های دوجداره و درزگیر: اگر در یک شهر شلوغ یا نزدیک فرودگاه زندگی می‎کنید، می‎تواند صدای ورودی به خانه خود را تا حد زیادی با نصب پنجره‎های دوجداره و درزگیر کاهش دهید و حتی سطح عایق‎بندی را بالا ببرید. یک امتیاز این تغییرات کاهش قبض گاز است و می‎تواند به محیط کمک کند.
  • آلودگی صوتی در محیط کار را کاهش دهید: اگر در یک اداره شلوغ کار می‎کنید، با کارفرمای خود در خصوص انجام اقداماتی برای کاهش سر و صدا صحبت کنید که مشخص شده است بر روی بهره‎وری و سلامت کارمندان تاثیر می‎گذارد.
  • تلویزیون را خاموش کنید: زمانی که در خانه هستید، همیشه روشن بودن تلویزیون می‎تواند باعث حواس‎پرتی شما شود و خود تلویزیون یک عامل بالقوه استرس‎زا است.
  • تغییرات مهم‎تری ایجاد کنید: اگر سطح زیادی از آلودگی صوتی را تجربه می‎کنید که به شیوه‎های مختلف نتوانسته‎اید آن را کاهش دهید، شاید باید به جابجایی محل زندگی خود و تغییر شغل فکر کنید. ممکن است اقدامی مهم به نظر آید، ولی با توجه به تاثیری که یک محیط شلوغ می‎تواند بر روی سلامت شما داشته باشد، گزینه‎ای است که به هرحال باید آن را در نظر بگیرید.

۲- صداهای استرس‎زا را با صداهای آرامش‎بخش جایگزین کنید

اگر صدا را از محیط اطراف خود نمی‎توانید حذف کنید، می‎توانید با جایگزینی صداهای محیطی استرس‎زا با صداهای آرام‎بخش‎تر، در حقیقت محیط سالم‎تری برای خود به وجود آورید. به عنوان مثال، می‎توانید تاثیر صدای فرودگاه یا شلوغی شهر را با یک دستگاه پارازیت سفید یا دستگاه‎های صدادرمانی کاهش دهید. این دستگاه‎ها صداهایی از صدای آبشار، باران و رودخانه گرفته تا صداهای ساده استاتیک را پخش می‎کنند که این صداها اکثر نویزهای محیطی را که می‎توانند باعث حواس‎پرتی شما یا اثرگذاری منفی بر روی خوابتان شوند، پنهان می‎کنند. آن‎ها هم‎چنین انجام مدیتیشن یا تمرین تکنیک‎های بصری سازی را آسان‎تر می‎کنند.

علاوه بر این، شما می‎توانید با پخش موسیقی از آی‎پاد یا پلیر موزیک خود از صداهای آزادهنده محیط شلوغ اداره یا خانه‎های مجاور رهایی یابید و در حین کم کردن اثر صداهای دیگر از این تکنیک مدیریت استرس و دیگر مزایای موسیقی لذت ببرید. هم‎چنین روحیه شما بهتر خواهد شد، سطح ایمنی بدن شما بالا می‎رود، از نظر فیزیولوژی آرام می‎شوید یا انرژی دریافت می‎کنید. با آن‎که در واقع صدایی را با صدای دیگر مبادله می‎کنید، ولی صداهای طبیعت یا موسیقی می‎توانند آرام‎بخش‎تر و برای سلامت شما بهتر باشند.

۳ از سلامت خود در برابر آلودگی صوتی محافظت کنید

چون قسمتی از عوارض آلودگی صوتی به علت فعال‎سازی پاسخ استرس در بدن بروز پیدا می‎کنند، منطقی است بعضی از این اثرات منفی را توسط استفاده منظم تکنیک‎هایی از بین ببرید که می‎توانند تغییرات فیزیولوژیکی رخ داده در بدن شما به دنبال استرس مزمن را خنثی کنند. در زیر نمونه‎هایی از موثرترین تکنیک‎هایی که می‎توانید استفاده کنید آورده شده است:

تمرینات تنفسی: تنفس عمیق و دیگر تمرین‎های تنفسی نتیجه خوبی به همراه دارند چون امکان انجام آن‎ها در هر جایی وجود دارد و راهی موثر در آرام‎سازی فیزیولوژی بدن در لحظه به شمار می‎روند. (یک نفس عمیق بکشید…به همین زودی احساس خوبی پیدا نکردید؟)

مدیتیشن: مدیتیشن نیز یکی از راه‎های فوق‎العاده موثر در کاهش استرس است چون باعث آرامش‎بخشی فیزیولوژی بدن می‎شود و حتی به نحوی به تغییر جنبه شیمیایی مغز کمک می‎کند که به مرور زمان کمتر نسبت به استرسی که رخ می‎دهد واکنش نشان ‎دهید.

یوگا: انجام ورزش یوگا راهی عالی برای کاهش استرس است چون تنفس و مدیتیشن را با هم ترکیب می‎کند و عنصر ورزش را به تسکین استرس می‎افزاید که برای سلامت شما مزایای مختلفی به همراه می‎آورد. یوگا هم‎چنین برای راحتی انجام مدیتیشن راهی ساده در اختیار افرادی می‎گذارد که در نگاه اول انجام آن برایشان یک چالش است.

مبع

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *