وضعیت اقتصادی و ارتباط آن با استرس

متن مقاله

در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله وضعیت اقتصادی و ارتباط آن با استرس را توضیح دهیم

وضعیت اقتصادی اجتماعی شما چطور می‎تواند باعث بروز استرس شود

انتظار دارید کدام یکی از این دو گروه استرس بیشتری را تجربه کنند: مدیران با قدرت زیاد یا کارمندان با وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین‎تر؟ بسیاری از افراد فکر می‎کنند دسته اول با توجه به شغل‎هایی که دارند با استرس بیشتری روبرو می‎شوند ولی طبق نتایج یک تحقیق، افرادی که در سطح اقتصادی اجتماعی پایین‎تری قرار دارند استرس و هم‎چنین مشکلات سلامتی مرتبط با استرس بیشتری تجربه می‎کنند.

تحقیق در خصوص وضعیت اقتصادی اجتماعی و استرس

به تحقیق زیر توجه کنید:

  • براساس تحقیقی که مجله Psychosomatic Medicine منتشر کرده است، زنان دارای وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین‎تر (سطح سواد و درآمد پایین‎تر) و زنان آفریقایی آمریکایی بار آلوستاتیک (allostatic load) بیشتری را گزارش داده‎اند، که عبارت است از شیوه تجمع استرس مزمن در بدن فرد و تاثیرگذاری منفی استرس بر روی آن.
  • استرس کاری به سندروم متابولیک ربط داده شده است، مجموعه علائمی که با بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و دیگر مشکلات سلامتی ربط داده می‎شوند. این تحقیق نشان داده است که افراد دارای استرس کاری زیاد اندکی سندروم متابولیک را تجربه می‎کنند.

عوامل دخیل در وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین‎تر و بروز استرس زیاد

افراد دارای وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین‎تر به چندین دلیل استرش بیشتر و وضعیت سلامتی ضعیف‎تر را تجربه می‎کنند از جمله:

  • افراد دارای شغل‎های با درآمد بالا کنترل بیشتری بر روی کار خود دارند. همواره این چنین نیست، ولی بیشتر اوقات کارمندانی که سمت مهمی دارند برای انتخاب شیوه زندگی خود گزینه‎ها و منابع بیشتری در اختیار دارند که منجر به کاهش سطح استرس می‎شود.
  • افرادی که سطح اقتصادی اجتماعی خوبی دارند انتخاب‎های سالم‎تری در زندگی می‎کنند. آن دسته از افرادی که وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین‎تری دارند با سیگار کشیدن سعی در مقابله با استرس دارند. آن‎ها هم‎چنین به احتمال زیاد صبحانه نمی‎خورند و ارتباط‎های اجتماعی کمتر متنوعی دارند. تمامی این عوامل در شکل‎گیری مشکلات برای سلامت دخیل هستند.
  • کودکان دارای وضعیت اجتماعی اقتصادی ضعیف‎تر ممکن است نسبت به مدیریت استرس با آموزش کمتری روبرو شوند. مشخص شده است که بعضی از کودکان با پس‎زمینه اجتماعی اقتصادی ضعیف برای تصمیم‎گیری‎های مهم و پیش‎بینی بحران کمتر از آموزش‎های لازم برخوردار می‎شوند. این قضیه بسیار جدی است چون استرس را تا حدی زیادی می‎توان با پیش‎بینی حوادث استرس‎زا مدیریت کرد و برنامه‎ریزی باعث کاهش اثرات تنش‎‎آفرین این حوادث خواهد شد. رو آوردن به گزینه‎های سالم‎تر و برنامه‎ریزی از قبل رفتاری قابل آموزش است ولی ممکن است در هر خانواده‎ای به حد لازم آموزش داده نشوند.

چطور استرس خود را کاهش دهید

با آن‎که بعضی چیزها را نمی‎توان تغییر داد، ولی هر فردی با هر وضعیت اقتصادی اجتماعی می‎تواند با انجام راهکارهای زیر استرس شکل زندگی خود را کاهش دهد و باعث بهبود سلامت خود شود:

  • قبل از شدت‎گیری استرس آن را متوقف کنید. مرکز پزشکی Mayo Clinic راه‎حل‎هایی پیشنهاد می‎دهد از جمله خوب غذا خوردن، حفظ حمایت اجتماعی و ورزش که می‎توانند به شما کمک کنند استرس بیش‎ از حد در نحوه زندگی خود را کنترل و رفتار سالم‎تری برای مقابله با آن انتخاب کنید
  • ترک عادات ناسالم مقابله با استرس. اگر سیگار می‎کشید، بیش از حد مشروب می‎نوشید، بیش از حد غذا می‎خورید یا با راه‎های ناسالم دیگری با استرس مقابله می‎کنید، توقف آن الزامی و مهم است. این عادات همگی می‎توانند سطح استرس شما را افزایش دهند و در همان زمان بر روی سلامت شما اثر بد بگذارند.
  • یادگیری و تمرین عادات سالم مقابله با استرس را سرلوحه کار خود قرار دهید. عادات سالم دیگر می‎توانند باعث تسکین استرس و بهبود سلامت شما شوند. بیشتر ورزش کردن، مدیتیشن و راه‎های سالم‎تر کاهش استرس را فرا بگیرید.

۵۲۹

https://www.verywellmind.com/relationship-between-job-stress-and-income-level-3145085

تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *