• راه مقابله با زورگویی که به علت باور غلط

  متن مقاله

  راه مقابله با زورگویی که به علت باورها، ارزش‎ها و طرز تفکرتان رخ داده است

  جهانی را تصور کنید که در آن برای همه چیز با هم توافق دارند. واقعا آرامش‎بخش است نه؟ با آن‎که در نگاه اول نظر موافق در مورد هر چیزی راه‎حلی ایده‎ال برای طوفان مشکلات امروزی است، اما می‎تواند واقعا خسته‎کننده باشد. جهان نیاز به تنوع، نظرات مختلف و افراد گوناگون دارد. در حقیقت، خوب است که هر فردی اندیشه‎ها، نظرات و ارزش‎های خاص خود را دارد چون می‎تواند منجر به شکل‎گیری ایده‎های جدید، نگرش‎های تازه و بحث‎های مفید و کارآمد شود.

  اختلاف عقیده تنها زمانی به مشکل تبدیل می‎شود که افراد نتوانند به باورها و ارزش‎های فرد دیگر احترام بگذارند. بعضی از افراد، به قدری به عقاید خود باور دارند که با کوچکترین اشاره‎ به اختلاف عقیده احترام و فروتنی طرفین از بین می‎رود. و در بعضی از موارد این امر می‎تواند به قدری شکل حاد و ظالمانه‎ای به خود گیرد که بحث‎ها به چیزی فراتر از اختلاف عقیده تبدیل ‎شوند یعنی به زورگویی و مسخره کردن دیگری با القاب مختلف، آزار عاطفی، تهدیدها و در بعضی از اوقات خشونت بدنی.

  اکثر اوقات هنگامی که افراد به خاطر باورها، نظرات، اندیشه‎ها و ارزش‎هایشان مورد زورگویی قرار می‎گیرند، این قضیه در گروه زورگویی‎های مبتنی بر تعصب جا داده می‎شود. جدا از عدم تحمل نظرات و عقاید طرف مقابل، این افراد زورگو ممکن است به باورهای مذهبی و نظرات سیاسی او نیز حمله کنند. معمولا، انگیزه شکل‎گیری زورگویی به واسطه تعصب به علت ترس و نبود آگاهی است. در نتیجه، اگر می‎خواهید با این نوع زورگویی مبارزه کنید بایستی این ترس‎ها را فروکش دهید و سطح آگاهی خود را بالا ببرید. اکثر اوقات، این امر با آموزش شروع می‎شود. زمانی که افراد متوجه علت وجود تفاوت‎ها شوند، در پاسخ به عقاید مخالف با احترام و صبر بیشتری برخورد می‎کنند.

  اگر به خاطر باورهای خود، خواه نظرات ساده، دیدگاه‎های سیاسی یا به دنبال دفاع از موضوعات خاصی مانند حقوق حیوانات، جلوگیری از آزار یا کنترل آب و هوا هدف زورگویی قرار گرفته‎اید، چندین راه برای مقابله با این نوع زورگویی به یک شیوه موثر و آرام وجود دارد. در زیر مطالبی را بیان خواهیم کرد که شما می‎توانید برای مقابله با زورگویی که به علت باورها، ارزش‎ها و طرز تفکرتان رخ داده است ، استفاده کنید.

  علت زورگویی آن‎ها را متوجه شوید

  زورگویی همیشه عملی اشتباه و غیرقابل پذیرش است. گرچه، زمانی که با فردی سر و کار دارید که به خاطر باورهای شما زورگویی می‎کند، دانستن انگیزه آن‎ها کمک‎بخش است. اندکی درک فرد زورگو باعث می‎شود توجه خود را از حرف‎هایی که به شما می‎زند پرت و در عوض به خود او توجه کنید. آیا به این دلیل زورگویی می‎کنند که می‎ترسند انتظار داشته باشید شبیه به شما باشند؟ آیا آن‎ها به این دلیل به زورگویی رو می‎آورند که دفاع شما از عقیده‎ای که دارید را متوجه نمی‎شوند و نیاز به اطلاعات بیشتر دارند؟ یا دلیل زورگویی آن‎ها به سادگی این است که کمبود عاطفه دارند و از مسخره و کفری کردن شما لذت می‎برند؟ زمانی که بتوانید انگیزه اصلی زورگویی را متوجه شوید، به نحوه مقابله با آن پی خواهید برد. به عنوان مثال، شما می‎توانید اطلاعاتی در خصوص باورهای خود در اختیار فردی که آن‎ها را درک نمی‎کند قرار دهید ولی اگر این فرد قصد مسخره کردن شما را دارد بهترین کار نادیده گرفتن او یا گزارش رفتارش است.

  اعلام کنید که قصد ندارید آن‎ها تغییر کنند

  با آن‎که عالی است همه از یک عقیده دفاع کنند، این کار شدنی نیست. اگر فردی که به شما زورگویی می‎کند همکار، عضوی از اعضای خانواده یا فردی است که دائما در ارتباط با او هستید، یادآوری این گفته که چون شما از یک موضوع خاصی دفاع می‎کنید به معنای این نیست که انتظار دارید آن‎ها نیز به همین شکل رفتار کنند، مفید خواهد بود. بعید است زمانی که افراد احساس فشار، مورد قضاوت قرار گرفتن یا به نوعی تهدید نمی‎کنند، رفتار دفاعی به خود بگیرند یا بدجنسانه عمل کنند. مطمئن شوید که شما نیز به نظرات و باورهای آن‎ها احترام می‎گذارید، کاری که می‎خواهید آن‎ها نیز انجام دهند.

  انتظار احترام از سوی سایرین

  در حالی‎که نمی‎توانید انتظار داشته باشید که همه تغییر یا با طرز فکر شما موافقت کنند، شما هم نباید به خاطر اختلاف عقیده آن‎ها، شخصیت خود را مخفی کنید. انتظار احترام از سایرین درخواست بیش از حدی نیست. دوستان سالم، اعضای خانواده و همکاران بایستی ارزش‎ها و باورهای‎ شما را حتی اگر با آن مخالف هستند، بپذیرند. آن‎ها هرگز و به هیچ‎وجه نباید شما یا طرز فکرتان را مسخره کنند. اگر می‎توانند احترام شما را حفظ کنند، مطمئن باشید که با زورگویی آن‎ها روبرو می‎شوید. اگر نمی‎توانند با شما رفتار خوبی داشته باشند شما می‎توانید ارتباط خود را با آن‎ها کم یا حذف کنید. جایی در زندگی‎تان برای افراد مسموم یا دوستان قلابی وجود ندارد.

  خود واقعی‎تان را ادامه دهید

  به کسی که هستید افتخار کنید و اجازه ندهید افراد هویت شما را با توهین‎ها و زورگویی‎شان تعریف کنند. چیزی که شما به آن باور دارید مسخره و بی‎اهمیت نیست. شما حق برخورداری از نظرات، ارزش‎ها و باورها همانند با هر فردی دیگری را دارید. به یاد داشته باشید، همیشه اشخاصی وجود دارند که با شما مخالفت کنند. افراد زیادی هستند که از بحث و گاهی اوقات حتی زورگویی لذت می‎برند. ولی این گفته به این معنا نیست که باورهای شما اعتباری ندارند. اگر باورهای شما به کسی آسیب نمی‎رساند، برخورداری از آن‎ها اشتباه نیست.

  زمانی که نیاز است درخواست کمک کنید

  متاسفانه، زمانی فرا می‎رسد که اختلاف افکار به جاهای باریک کشانده می‎شود. اگر در موقعیتی قرار دارید که باعث ناراحتی شما می‎شود یا به نحوی احساس عدم امنیت یا تهدید می‎کنید، باید زورگویی را گزارش دهید یا افرادی را خبر کنید که می‎توانند به شما کمک یا از شما محافظت کنند . از کمک خواستن نترسید. گاهی اوقات افراد زورگو آنقدر از خود مطمئن هستند که می‎توانند شما را کنترل کنند یا شما را مجبور به تغییری کنند که برای دستیابی به آن تا جای ممکن به زورگویی ادامه می‎دهند. هرگز خود را به دلیل دفاع از عقیده‎‌ای که دارید در معرض خطر قرار ندهید. امنیت شخصی خود را در بالای لیست اولویت‎هایتان بنویسید.

  به یک گروه ملحق شوید یا گروهی تشکیل دهید

  برخورداری از حمایت بیشتر به واسطه حضور در یک گروه که می‎توانید ارزش‎ها و اهداف خود را با آن‎ها سهیم شوید، فوق‎العاده ارزشمند است. حس حمایت و تایید افکاری که از سوی افراد موافق با شما شکل می‎گیرد می‎تواند اثر منفی زورگویی را خنثی کند. به یک باشگاه ملحق شوید، در جلسات گروهی شرکت کنید، به انجمن‎های آنلاین بپیوندید یا در رسانه اجتماعی افرادی که دیدگاه‎های مشترکی دارند را دنبال کنید. این نوع پشتیبانی، دوستی و بحث‎ها نه تنها تاثیر مثبت به همراه خواهد داشت بلکه باعث ایجاد حس عزت نفس و اطمینان از خود در شما می‎شود.

   سوالات متداول

  ۱- سه راه مقابله با زورگویی را بیان کنید ؟

  علت زورگویی آن‎ها را متوجه شوید – اعلام کنید که قصد ندارید آن‎ها تغییر کنند – انتظار احترام از سوی سایرین

  ۲- نقش اختلاف نظرها بر زورگویی چیست ؟

  متاسفانه، زمانی فرا می‎رسد که اختلاف افکار به جاهای باریک کشانده می‎شود. اگر در موقعیتی قرار دارید که باعث ناراحتی شما می‎شود یا به نحوی احساس عدم امنیت یا تهدید می‎کنید، باید زورگویی را گزارش دهید یا افرادی را خبر کنید که می‎توانند به شما کمک یا از شما محافظت کنند .

  منبع

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای