الیف شافاک و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

در این بخش از زندگینامه نویسندگان آشنا می شویم با نویسنده زیر :

ما در این مقاله ابتدا شخصیت الیف شافاک را بررسی میکنیم و سپس 9 راز رمان ملت عشق را بیان می کنیم

الیف شافاک بررسی زندگی نامه و آثارش

تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” الیف شافاک ” ، نویسنده ی ترک  و خالق کتاب “ملت عشق” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

الیف شافاک

زندگینامه الیف شافاک

زندگی نامه الیف شافاک

الیف شافاک یا الیف شفق نویسنده ترک تبار ی است که در ۲۵ اکتبر ۱۹۷۱ در استراسبورگ فرانسه متولد شد.

نويسنده جوان و خوش آتيه اي که آثار او اين روزها با استقبال خوبي از سوي مخاطبان مختلف در سراسر جهان روبه رو شده است. شافاک پرمخاطب ترین رمان نویس زن ترکيه به حساب مي آيد.او از دانشگاه فنی اورتا دو غوی آنکارا لیسانس روابط بین‌الملل و فوق لیسانس مطالعات زنان و دکتری علوم سیاسی گرفت.

اولین کتاب داستانش در ۲۳ سالگی هنگامی ک دانشجوی فوق لیسانس بود منتشر شد.3 سال بعد در سال ۱۹۹۷ رمان دومش چاپ شد.پس از پایان دوره دکتری به استانبول رفت و کتاب آینه های شهر را نوشت.شافاک در سال‌های ۲۰۰۴–۲۰۰۳ با درجهٔ استادیاری در دانشگاه میشیگان و بعد در بخش مطالعات خاور نزدیک دانشگاه آریزونا مشغول به کار شد و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز ستون‌نویس روزنامهٔ تایمز بود.او 10 رمان به انگلیسی و ترکی و فرانسوی منتشر کرده‌است که برخی از آنها هم به فارسی ترجمه شده‌است.

شافاک بخاطر اشاره به نسل کشی ارمنیان در یکی از رمانهایش ،از سوی دادگاه ترکیه به سه سال زندان متهم شد،ولی به علت کافی نبودن مدارک پرونده ی او مختومه اعلام شد.

الیف شافاک-ملت عشق-جایزه دوبلین

شافاک در سال ۲۰۱۲ نامزد جایزه بین‌المللی ادبی دوبلین برای کتاب «ملت عشق» شده است ،همچنین جایزه بنیاد نویسندگان و روزنامه نگاران ترکیه در سال ۲۰۰۹، جایزه بهترین داستان از سوی انجمن نویسندگان ترکیه برای رمان «محرم» وجایزه رومی برای رمان «صوفی» ۱۹۹۸ را از آن خود کرده است.

کتاب هاي او که در بيش از ٤٠کشور جهان منتشرشده  نشان شواليه هنر و ادبيات را در سال ٢٠١٠ميلادي برايش به ارمغان آورده است.

آثار الیف شافاک

آثار   الیف شافاک

 • ملت عشق
 • آناتولی ای برای چشمهای بد
 • پنهان
 • برزخ
 • صوفی
 • آینه های شهر
 • محرم
 • شپش پالاس
 • تقدس نخستین دیوانگی ها
 • پدر حرامزاده
 • من و استادم
 • شرافت
 • بعد از عشق

مروری بر آثار و اندیشه های الیف شافاک

مروری بر آثار و اندیشه ها الیف شافاک

الیف شافاک نویسنده ی نام آشنای رمان ملت عشق ، یکی از خوش ذوق ترین و با استعداد ترین نویسنده ی های دهه ی اخیر دنیای نویسندگی در جهان است.

الیف شافاک را به جد باید یکی از نویسندگان صاحب سبک و عمیق در باب معنا ، دانست.

شافاک ، یک نویسنده ی عارف و صوفی است. بهره گیری گیری او از عرفان شرقی ، علی الخصوص مولانا ، و گره زدن این اندیشه با اندیشه های غربی و مدرن ، برگ برنده ی او در دنیای نویسندگی است.

شافاک ، به حقیقت یکی از مترجمان و یکی از سفیران فرهنگی میان اندیشه ها و رایش های مختلف فکری در جهان است.

اگر بخواهیم الیف شافاک را از نگاه نقد ادبی نگاه کنیم ، باید بگوییم که او هم در ادبیات و هم در ایجاد محتوای ادبی یکی از با استعداد ترین و همچنین خبرگان حوزه ی نویسندگی است.

در باب شخصیت او تنها می توانیم به چند مصاحبه ای که از او منتشر شده است و سخنرانی هایی که وی در باب کتاب هایش داشته است ، اشاره کنیم و گمان ما نیز بر آن است که همین چند ورق از مصاحبه های او ، گواه و شاهد خوبی بر تمام اندیشه های والای الیف شافاک است.

او انسانی اهل معنی است و زندگی را بسیار می ستاید و آن را در دایره ی عشق معنا می کند. تفکرات او به مانند بسیاری از بزرگان مشرق زمین ، تفکری معنوی و صد البته چند لایه  در باب جهان هستی است.

زبان الیف شافاک زبان عشق است. آنچه که هم از صحبت ها و هم از میان سطر سطر کتاب هایش می توان حاصل کرد ، این نکته است که:

او زنی عاشق با اندیشه های عرفانی است که هدفی جز صلح ، آشتی ، مهربانی و رهایی بشر از شر کینه ها و ستم ها و ظلم ها ندارد.

 رمان ملت عشق که در ایران نیز با اقبال بسیاری مواجه شده است ، از جمله نوشته های ادبی است که از لحاظ فرم می توان آن را در زمره ی صد کتاب برتر ادبیات جهان جای داد.

روایت ها ، چالش ها ، زاویه ی دید و … این کتاب همگی در سطح بالایی از هنرمندی نگارش شده اند و مخاطب علاوه بر خوانش یک اثر ادبی پر محتوا با یک رمان خوش ساخت و استاندارد نیز روبرو می شود.

کتاب های او هر یک به بعدی از زندگی انسان ها اشاره می کند و آن ها را از زوایای مختلف بررسی می کند.

قالب آثار او در حوزه ی رمان به درس هایی از زندگی می پردازد و زندگی را از نمایی دیگر و از پنجره ای به نام مهر و عشق بررسی می کند.

همچنین شافاک جز معدود  نویسندگانی است که علاوه بر محتویات جذاب و همچنین عمیق کتاب هایش ، بسیار سبک نویسندگی ارزشمندی را نیز در اختیار دارد.

نگاه منتقدین ادبی به الیف شافاک نیز نگاهی مثبت است. همه ی منتقدان ادبی به اتفاق شافاک را یک نویسنده ی تمام عیار می دانند که با توجه به عمر کوتاه خویش در حوزه ی نویسندگی ، پختگی قابل توجهی را در تمامی آثارش می توان مشاهده کرد.

الیف شافاکالیف شافاک

9 راز رمان ملت عشق

9 راز رمان ملت عشق به همراه یک دید کلی از آن

این رمان یکی از بهترین رمان های موجود در بازار است که می تواند دریچه هایی عمیق از زندگی عاشقانه و عارفانه را در قالب یک داستان گیرا ، به روی شما باز کند.

خوانش این رمان درک عمیقی از اندیشه های الیف شافاک به شما میدهد و در می یابید که الیف شافاک فردی دغدغه مند در باب زندگی بشری است و نوع نگاهش به بشریت نگاه عاشقانه است.

الیف شافاک پیش از آنکه یک نویسنده باشد ، یک انسان سراسر عشق و مهربانی است. این امر را می توان در تک تک کلمات داستان هایش به خصوص در ملت عشق مشاهده کرد و از آن لذت وافری برد.

 • کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می بریم، همچون آینه ای است که خود را در آن می بینیم. هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش تر مواقع در ترس و شرم به سر می بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است.
 • سنگی را اگر به رودخانه ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می شکافد و کمی موج بر می دارد. صدای نامحسوس “تاپ” می آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می شود. همین و بس. اما اگر همان سنگ را به برکه ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب های راکد را به تلاطم در می آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه ای پدیدار می شود؛ حلقه جوانه می دهد، جوانه شکوفه می دهد، باز می شود و باز می شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه ها که نمی کند. در تمام سطح آب پخش می شود و در لحظه ای می بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره ها دایره ها را می زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.
 • پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی گیـرند.
 • قرآن را می توان در چهار سطح خواند. سـطح اول معـنای ظـاهـــری است. بعدی مـعـنـای  بـاطــــنـــی است. ســومـی بــطـــنِ بـــطـــن است. سطح چــهارم چنان عـــمــیق است که در وصـــف نـــمــی گـــنـجــد.
 • صفات خدارا میتوانی در هر ذره کائنات بیابی چون او نه در مسجد و کلیساو دیر و صومعه،بلکه هر آن همه جاهست همانطور که کسی نیست که او را دیده و زنده مانده باشد کسی هم نیست که او را دیده و مرده باشد هرکه او را بیابد تا ابد نزدش می ماند.
 • تقدیر به آن معنا نیست که مسیر زندگیمان از پیش تعیین شده، به همین سبب اینکه انسان گردن خم کند و بگوید چه کنم “تقدیرم این بوده” نشانه ی جهالت است، تقدیر همه ی راه نیست، فقط تا سر دوراهی هاست، گذرگاه مشخص است، اما انتخاب گردش ها و راه های فرعی دست مسافر است، پس نه بر زندگی ات حاکمی و نه محکوم آنی.
 • هیچ گاه نومید مشو. اگر همه درها هم به رویت بسته شوند، سرانجام او کوره راهی مخفی را که از چشم همه پنهان مانده، به رویت باز می کند. حتی اگر هم اکنون قادر به دیدنش نباشی، بدان که در پس گذرگاه های دشوار باغ های بهشتی قرار دارد. شکر کن! پس از رسیدن به خواسته ات شکر کردن آسان است. صوفی آن است که حتی وقتی خواسته اش محقق نشده، شکر گوید.
 • اکثر درگیری ها، پیش داوری ها و دشمنی های این دنیا از زبان منشا می گیرد. تو خودت باش و به کلمه ها زیاد بها نده. راستش، در دیار عشق زبان حکم نمی راند. عاشق بی زبان است.
 • عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته. نپرس که آیا باید در پی عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی یا عشق جسمانی؟ از تفاوت ها تفاوت می زاید. حال  آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی در آتشش، یا بیرونش هستی در حسرتش.

سوپرایز ویژه : سخنرانی الیف شافاک در مراسم تد

شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

آموزش نویسندگی

چگونه نویسندگی را شروع کنیمصد رمان برتر جهان
تبلیغ نویسی
نامه عاشقانه
دریافت شابک
انشانویسی
خاطره نویسی
قصه کودکانه
چاپ کتاب

 شاید این رمان ها را هم دوست داشته باشید

در جدول زیر صد رمان برتر جهان رو براتون اماده کردیم به همراه نویسندگان این رمان ها که با کلیک بر روی هر کدام میتوانید این آثار رو هم مطالعه کنید

[table id=1 /]

داستان دو قورباغه

استاد تیموری

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم