تندخوانی به روش تونی بوزان

تندخوانی به روش تونی بوزان به همراه نکات کلیدی

 • در این مقاله قصد داریم تندخوانی به روش تونی بوزان (Tony Buzan)را به شکل کاربردی توضیح دهیم. پس از خواندن این مقاله اصول این روش فوق‎العاده موثر را درک خواهید کرد .

  مقدمه تندخوانی به روش تونی بوزان

  کتاب خواندن کاری واقعا وقت‎گیر است. به همین علت تفکر بهبود مهارت‎های مطالعه به نحوی که سرعت خواندن را دو یا حتی سه برابر کند، بسیار شگفت‎‎انگیز است .

  طبق گفته روانشناس معروف بریتانیایی یعنی تونی بوزان این کار امکان‎پذیر است .

  تندخوانی به روش تونی بوزان یک تکنیک تندخوانی است که می‎توانیم تندخوانی فانتوم را نیز به عنوان یک تکنیک دیگر نام ببریم .

  زمانی که حجم زیادی از مطالب برای خواندن جلوی شما وجود دارد، یقینا آرزو می‎کنید روز چند ساعت طولانی‎تر بود. تندخوانی مهارت مهمی است که این ساعات بیشتر را برای شما فراهم می‎کند .

  تندخوانی به روش تونی بوزان

  مشاهده کتاب تندخوانی پیشرفته تونی بوزان 

  افراد متفاوتی در زمینه آموزش تندخوانی تلاش کرده‎اند که یکی از آن‎ها تونی بوزان است .

  او برای افزایش سرعت مطالعه روشی را ابداع کرده است و فردی مبتکر در زمینه تندخوانی محسوب می‎شود. تونی بازان همچنین فردی است که خیلی از افراد او را به واسطه تکنیک نقشه ذهنی‎اش می‎شناسند.

  ظاهرا غیرممکن است ولی امکان خواندن یک کتاب در نیمی از زمان لازم برای مطالعه آن در حالت معمولی وجود دارد، در حالی که حتی مطالب بهتر در ذهن ثبت شوند.

  مطلب پیشنهادی : تندخوانی و ۱۰ فایده آن که شما را شوکه می کند

  سرعت مطالعه یک فرد معمولی به طور متوسط ۲۵۰ کلمه در هر دقیقه است. اما اگر سریع‎تر مطالعه کنید سرعت شما به حدود ۱۰۰۰ کلمه دقیقه می‎رسد. به عبارت دیگر افرادی که سرعت مطالعه آهسته‎تری دارند به راحتی حواسشان پرت می‎شود. در نتیجه اطلاعاتی را که می‎خوانند سخت‎تر پردازش یا درک می‎کنند. تندخوانی باعث کاهش احتمال حواس‎پرتی افراد می‎شود و بنابراین آن‎ها متنی که مطالعه می‎کنند را بهتر متوجه می‎شوند.

  این بینش اصول توانایی سریع‎تر خواندن را شکل می‎دهد.

  علاوه بر این، مهم است برای تندخوانی بسیار تمرین کنید چون سرعت مطالعه به صورت خودکار زیاد می‎شود و افراد چیزی که می‎خوانند را به مراتب بهتر در ذهن خود نگه می‎دارد. با تمرین این امکان وجود دارد که سرعت خواندن به ۳۵۸۰ کلمه در هر دقیقه برسد. تونی بوزان می‎گوید «مطالعه برای ذهن مانند ورزش ایروبیک برای بدن است.» مراجعه

  نقشه ذهنی

  ترکیب تندخوانی و نقشه ذهنی باعث ایجاد ابزاری با ارزش می‎شود. اما تعریف نقشه ذهنی چیست؟ نقشه ذهنی تکنیکی است که از کلمات کلیدی و تصاویر استفاده می‎کند تا مغز ما بتواند اطلاعات را ساده‎تر در خود نگه دارد. به جای یاددا‎شت‎برداری به مقدار زیاد، تنها یک یا دو برگه با نقشه ذهنی کافی خواهد بود.

  خواندن با مغز

  در مدرسه به ما یاد داده‎اند ابتدا با صدای بلند مطالب را بخوانیم. سپس به ما یاد داده شد کلمات را در ذهن خود بخوانیم. سرعت این نوع مطالعه با مطالعه با صدای بلند فرقی ندارد. گرچه، سرعت تفکر ما به مراتب از سرعت صحبت ما بیشتر است. به همین دلیل است که باید متوجه شوید ما با مغزمان مطالب را می‎خوانیم نه با چشمانمان. چشمان ما فقط اطلاعات را جمع‎آوری می‎کنند و این مغز ما است که آن را درک می‎کند.

  تسلط بر تندخوانی و توسعه آن

  مهم است زمانی که سعی دارید به تندخوانی مسلط شوید سه نکته مهم را در نظر بگیرید:

  حذف موارد مزاحم

  یک محیط ساکن باعث کاهش محرک‎‎های خارجی می‎شود که حواس شما پرت می‎کنند. روی خود متن مطالعه تمرکزتان را حفظ کنید.

  هماهنگی دست و چشم

  تندخوانی به هماهنگی خوب بین دست و چشم نیاز دارد. چشمان انسان مانند موشک‎های هدایت نشده هستند. به همین دلیل است که آن‎ها باید توسط یک فرمانده هدایت شوند. تنها ناحیه‎ای که در میدان دید قرار بگیرد واضح است و سایر بخش‎ها محو هستند. بنابراین، چشمان ما باید دائما به اطراف جابه‎جا شوند تا افراد یا مکان‎هایی که می‎خواهند واضح ببینند. در نتیجه برای درک یک جمله تنها باید آن را خواند.

  تمرین

  تمرین انسان را به کمال می‎رساند، همین قضیه برای تندخوانی صدق پیدا می‎کند. استفاده از ابزار ممکن است مفید باشد. با خواندن متن توسط یک خودکار یا انگشت نشانه، افراد مجبور می‎شوند تنها قسمت مشخص شده را بخوانند و حواسشان پرت دیگر بخش‎های متن نمی‎شود. علاوه بر این، استفاده از یک مترونوم می‎تواند حرکت یک فرمانده را با یک سرعت ثابت از چپ به راست انجام دهد.

  وضعیت نشستن (بدن)

  وضعیت نشستن همچنین زمان تند خوانی مهم است . افکار اعمال بدن را کنترل می‎کنند و همچنین وضعیت بدن روی افکار ما تاثیر می‎گذارند. نشستن در حالت هوشیار باعث شکل ‎گیری افکار هوشیار و مراقب می‎شود. بنابراین، صاف بنشینید و پاهای خود را صاف روی زمین بگذارید. این نوع نشستن به شما کمک می‎کند برای مدت بیشتری تمرکز کنید .

  بالا بردن سطح مهارت تندخوانی

  مهارت تندخوانی باید کم کم توسعه یابد اما پیشنهاد می ‎کنیم فورا با سرعتی بیشتر از حد معمول خواندن یک متن را شروع کنید . «صدای درون» خاموش خواهد شد و مغز فرصت درک چیزی که متن می ‎گوید را به دست می‎آورد. سپس می‎توانید مجددا با سرعت معمولی خود بخوانید. هرچه افراد بیشتر تمرین کنند، مدت زمان تند خوانی طولانی‎ تر می‎ شود .

  نتیجه به دفعات و مدت زمان تمرین بستگی دارد. با تمرین منظم، نتایج به شکل چشم‎گیری بهتر خواهند شد.

  نکات مهم مورد تندخوانی به روش تونی بوزان

  در ادامه قصد داریم نکاتی به توصیه تونی بوزان نام ببریم که می‎توانید توسط آن تا ۱۰۰۰ کلمه در هر دقیقه را به راحتی بخوانید .

  ۱- اهمیت محیط مطالعه را دست کم نگیرید

  پیدا کردن مکان عالی برای شروع تجربه تندخوانی الزامی است. یک محیط روشن و ساکت جایی که بتوانید به افکار خود نظم دهید، تمرکز کنید و در آن احساس خانه خود را داشته باشید اولین گام برای موفقیت است . از طرفی زمانی که برای مطالعه پشت میز صاف می ‎نشینید بدن شما در حالت هوشیاری بیشتر قرار می‎ گیرد . توجه کنید محیطی که آشفته نباشد به معنای حذف آشفتگی از ذهن است. برای این که پتانسیل خود در زمینه تندخوانی را بالفعل کنید، به خودتان زمان بدهید و محیط مناسبی برای این کار به وجود آورید .

  ۲- چشمان خود را هدایت کنید

  اگر قصد دارید از میله بافتنی استفاده دیگری ببرید، تندخوانی این امکان را برای شما فراهم می‎کند. استفاده از آن یا ابزار مشابه بهترین دوست شما در تندخوانی است. از خودکار، میله بافتنی، انگشت یا هر چیز مشابه دیگر برای هدایت چشمان خود و جذب حجم زیادی از اطلاعات در زمان کوتاه‎تر استفاده کنید. زمان استفاده از چنین مواردی می‎توانید جملات را هنگام خواندن به راحتی دنبال کنید و حواستان به کلمات اطراف پرت نشود .

  ۳) به عقب برنگردید

  آخرین کاری که باید انجام دهید برگشت به عقب است. برگشت به عقب چون فکر می‎کنید کلمات را قلم انداخته‎اید سرعت خواندن شما را آهسته می‎کند و غیرضروری است. به یاد داشته باشید، آشفته نشوید، چشمان شما از چیزی که فکر می‎کنید باهوش‎ تر هستند .

  ۴) مطالعه سریع‎تر، درک مطلب بهتر

  این ادعا که تندخوانی باعث درک بهتر مطالب می ‎شود یک حقیقت است. مغز با سرعت مطالعه در حد ۴۰۰ کلمه در هر دقیقه یا بالاتر بیشتر راضی است چون در این سرعت، اطلاعات را می ‎توان به تکه ‎های مختلف تقسیم کرد و سریع‎تر به ذهن سپرد. تکه کردن اطلاعات بنیاد تند خوانی را تشکیل می ‎دهد و یکی از راه‎هایی است که آن جونز، قهرمان ۶ دوره مسابقات جهانی تندخوانی، توانسته است توسط آن رکوردشکنی‎های خود را ادامه دهد .

  ۵) قانون طلایی تندخوانی: قانون به علاوه یک

  با آن که مهم است خودتان را به چالش بکشید، ولی برای این که یک شبه به یک قهرمان تندخوانی تبدیل شوید نباید به خودتان فشار بیاورید. قانون به علاوه یک، یک قانون ثابت شده است که سرعت خواندن شما را افزایش می‎دهد، طبق این قانون افزایش سرعت خواندن در یک زمان به مقدار یک کلمه در دقیقه باعث افزایش تدریجی اعتماد به نفس و عملکرد شما می‎ شود و آرام‎تر و بدون استرس رفتار خواهید کرد .

  در پایان باید بگوییم تندخوانی به روش تونی بوزان با رعایت نکات بالا به پیشرفت قابل توجه افراد کمک می‎کند. در واقع تند خوانی مهارتی است که تسلط به آن زمان می‎برد ولی اثرات آن همیشه با ما خواهد بود . طبق گفته تونی بوزان که خود کتابی در زمینه تند خوانی نوشته است ، تسلط به این تکنیک باعث صرفه‎ جویی در روز ها، هفته‎ ها و حتی ماه‎ ها از زمان شما خواهد شد .

  تندخوانی این اعتماد به نفس ر ابه شما می‎دهد که یک دفترچه راهنما یا یک گزارش کسب و کار را بردارید و در زمان کوتاهی آن را بخوانید و به خوبی درک کنید .

  سوالات متداول در خصوص تند خوانی به روز تونی بوزان

  ۱-مهارت تند خوانی و مقش آن در روند مطالعه چیست ؟

  کتاب خواندن کاری واقعا وقت‎گیر است . به همین علت تفکر بهبود مهارت‎های مطالعه به نحوی که سرعت خواندن را دو یا حتی سه برابر کند، بسیار شگفت‎‎انگیز است . طبق نظر روانشناس معروف بریتانیایی تونی بوزان این کار امکان‎پذیر است .

  ۲- اصول مهم در تندخوانی به روش تونی بوزان را نام ببرید ؟

  • اهمیت محیط مطالعه را دست کم نگیرید
  • چشمان خود را هدایت کنید
  • به عقب برنگردید
  • مطالعه سریع‎تر، درک مطلب بهتر
  • قانون طلایی تندخوانی: قانون به علاوه یک

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.