گوته و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

ما قصد داریم مقاله گوته و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید را به دو مدل متنی و صوتی برای راحتی کار شما عزیزان در اختیار تان قرار دهیم

متن مقاله

در این بخش از زندگینامه نویسندگان آشنا می شویم با نویسنده زیر :

یوهان ولفگانگ فون گوته │ صد نویسنده برتر تاریخ جهان

امروز می خواهیم، مقاله گوته و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید از سلسله آموزش های آموزش نویسندگی  را مورد بررسی قرار دهیم

تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. از پس هر فراز این قله و در پشت هر فرود این دره ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” یوهان ولفگانگ فون گوته ” ، نویسنده ی آلمانی و خالق دیوان شرقی_غربی را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

زندگی نامه

” یوهان ولفگانگ فون گوته ” شاعر ، ادیب ، نویسنده ، نقاش ، محقق ، انسان شناس ، فیلسوف و سیاستمدار آلمانی در  ۲۸ اوت ۱۷۹۴ چشم به جهان گشود. پدر وی در خانه ای در فرانکفورت که قسمتی از امپراطوری روم بود زندگی می کرد و ‌مادرش از خانواده های سرشناس فرانکفورت بود. وی زبان های لاتین،یونانی،فرانسوی،انگلیسی و عبری را از پدر و معلم خصوصی اش یادگرفت و از سال ۱۷۶۵ تا ۱۷۶۸ در لایپزیگ دانش حقوق را فراگرفت و در همان زمان ها علاقه بسیاری به اشعار کریستین فورشتگوت پیدا کرد و بعد از ۱۷۶۸ به زادگاه خود برگشت. گوته از سال ۱۷۷۶ به مدت ۱۰ سال وزیر حکومت شد و پس از آن به ایتالیا رفت و مشغول تحصیل در عرصه ی هنر و مجسمه سازی باستانی شد. گوته در وایمار مشغول تحصیل زبان فارسی و عربی و قرآن شد و علاقه ی شدیدی به اشعار حافظ پیدا کرد. همسر گوته ” کریستیان ” در ۱۸۱۶ در گذشت و گوته نیز در ۲۲مارس ۱۸۳۲ به علت عفونت ریوی درگذشت و در وایمار به خاک سپرده شد.

آثار

گوته آثار متعددی در ژانرهای متنوع ادبی و نمایشنامه و حتی علمی به ثبت رسانیده است.مهمترین آثار او عبارت اند از :

  • اگمونت
  • نغمه‌های رومی
  • فاوست
  • خویشاوندی‌های اختیاری
  • سفرنامه ایتالیا
  • دیوان غربی-شرقی
  • ورتر یارنج‌های ورتر جوان

مروری بر آثار و اندیشه ها

گوته از جمله شاعران و هنرمندان عارف آلمانی بوده است. شاید استفاده از لقب عارف برای یک شاعر خارجی زبان ، کمی غریب به نظر بیاید.اما گوته بر خلاف آنچه دیگر شاعران خارجی به همراه دارند ، شخصی بسیار عارف و صاحب معنی بود. گوته دوران فراز و نشیب بسیاری را در زندگی پشت سر گذاشته است و حتی در بازه هایی از زمان تصمیم به خودکشی داشته است ، اما آشنایی او با عرفان شرقی و همچنین ارتباط قوی و ناگسستنی او با عالم هنر و ادبیات ، او را به کلی در زندگی متحول کرده است و او را در زمره ی بزرگان حوزه ی هنر و ادبیات قرار داده است. گوته یکی از اردتمندان به حافظ است.او به حافظ بسیار ارادت دارد و در دیوان شرقی _ غربی خود را شاگرد و مرید حافظ خوانده است.او جهان را در گردش اضداد می بینید و معتقد است هر جزیی در جهان در پی هدفی والا آفریده است.او معتقد بدان است که اگر ضدیت ها در جهان وجود نداشته باشد ، جهان خالی از آرامش خواهد شد.از این رو تفکر او بسیار به مولانا مانند است و گمان بسیاری از کارشناسان حوزه ی ادبیات نیز این گونه بوده است که او عرفان شرقی را به نزد بزرگانی چون مولانا و حافظ ( بطور غیر مستفیم و با خوانش آثار آن ها) تلمذ کرده است.یکی از ویژگی های برجسته در نوشته های گوته ، نثری روان و پر از احساس و لطافت است.گوته جهان را در آرامشی بی نظیر و آسمان و زمین را در اختیار قدرت و اراده ی انسان می دیده است.اگر بخواهیم در باب درون مایه ی نوشته های گوته صحبت کنیم باید بگوییم که گوته بسیار بسیار بر روح و ارتقای ویژگی های روحی در انسان ها تاکید داشته است.او معتقد بر آن بوده است که انسان در سراسر عمر خود ، جلوه ای از روح خود در عالم هستی است.او ارزش پرداختن به روح را در آدمی بسیار بالا می دیده است.دیگر مسئله ای که او بسیار آن را مورد ستایش قرار میداده است ، پرداختن به جوانی و ایام نشاط در زندگی است.او بسیار معتقد به ارزش گذاری جوانی و نشاط در زندگی است.روانشناسان بسیاری پایه های روانشناختی زندگی گوته را بررسی کرده اند  و دریافته اند که برداشت های ذهنی او از پاس داشتن ایام و فرصت های زندگی با مفهوم “طرب” در زندگانی شرقی ها بسیار گره خورده است.از سویی دیگر ، گوته بسیار تحت تاثیر مسائل اجتماعی غرب بود.او مفاهیمی نظیر عدالت ، صلح و … را در باور غربیان جستجو کرده است.در دیدگاه او غرب ( منظور از غرب ، ادبیات غرب است.) ، شهری است که در آن آرامش از هر کوچه ای جاری است و به هر دکانی میوه ی شفا و رهایی میفروشند.همچنین گوته علاوه بر پرداخت به آثار ادبی در حوزه ی علوم مختلف نیز دستی داشته و کتاب های علمی بسیاری نیز نوشته اند.

گوته ارزشمندترین اثر خود را یعنی دیوان شرقی_غربی که به گفته ی خود ترجمان تمام زندگی او بوده است را به “حافظ شیرازی”، شاعر بلند پایه ی ایرانی تقدیم کرده است.در ذیل بخشی از دیوان شرقی_غربی را مطالعه خواهیم کرد:

” عالمان حافظ قدسي دادند

به تو اين نام زبان عرفان

پي نبردند به عمق سخنت

اين سخندانان، اين دانايان

عارفت ميخوانند،

كه به فحواي كلامت يابند

شطح و طامات كه خود ميبافند،

تا فروشند به نام تو مي ناسرهشان.

ليك عرفان تو هست از مي ناب،

گرچه اينان نتوانند بدين نكته رسيد.

اي كه بيزهد تو را عالم قدسي دريافت،

اين چه رازي است كه آنان نتوانند شنيد؟

راهيِ شرق ناب شو

تا در هواي زندگي پدران

به آواز و مستي و عشق

چشمة خضرت جواني دهد…”
بخشی از دیوان شرقی –غربی –اثر گوته

نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0/5 ( 0 نظر )
Call Now Buttonتماس فوری