• معرفی شغل نویسندگی و راه های کسب درآمد از آن

  ما قصد داریم مقاله معرفی شغل نویسندگی و راه های کسب درآمد از آن را  در اختیار تان قرار دهیم

  متن مقاله

  معرفی شغل نویسندگی و راه های کسب درآمد از آن

  ما در مقاله چگونه نویسندگی را شروع کنیم ؟ مبانی را یاد گرفتیم حال می خواهیم معرفی شغل نویسندگی و راه های کسب درآمد از آن را از سری مقالات آموزش نویسندگی با هم یاد بگیریم.

  نویسندگی یک استعداد و یک مهارت اکتسابی است. از این رو می توان بعنوان یک منبع در آمد نیز به آن نگاه کرد. نگاه اقتصادی به نویسندگی حاصل پیشرفت و توسعه ی مشاغل دنیای مدرن است. نویسندگی را سابقا یک امر دلی و صرفا جهت آگاهی بخشی و یا سرگرمی مردم می خواندند ، اما امروزه از آن بعنوان یک عامل تاثیرگذار یاد می کنند و این تاثیر گذاری باعث شده است که  نویسندگی نیز به لیست مشاغل دنیای امروز اضافه شد. نکته ی جالب این است که نویسندگی امروزه بعنوان یک شغل پر درآمد از آن یاد می شود و از سویی دیگر بعنوان یکی از محبوب ترین شغل های دهه ی اخیر انتخاب شده است. از این رو اگر شما نیز استعداد نویسندگی دارید و یا دانش آموخته ی کلاس ها و دوره های آموزش نویسندگی هستید ، می توانید روی نویسندگی بعنوان یک شغل حساب باز کنید. ما در این مقاله سعی می کنیم مشاغل مربوط به نویسندگی را برایتان شرح دهیم.البته امروزه شاید بیش از صدعنوان شغل در باب نویسندگی وجود داشته باشد اما ما آن دسته از مشاغلی را که صرفا مربوط به نویسندگی است و در حاشیه ی کار و شغل دیگری بدان پرداخته نمی شود ، برایتان شرح می دهیم.

  • نویسندگی کتاب

  یکی از پر در آمدترین و رایج ترین مشاغل نویسندگی ، نویسندگیِ کتاب است. روزانه هزار هزار اثر در حوزه های رمان ، موفقیت ، تاریخ و … انواع علوم دیگر در جهان منتشر می شود و هر کس به نحوی سهم در بازار کتاب دارد.این شغل که ابتدا به امر یک مهارت بسیار باطراوت و روح افزا نیز می باشد ، می تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد و شما را در مسیر شهرت ، جایگاه ادبی و علمی و همچنین ثروت بسیار برساند. برای رسیدن به این مرحله شما باید چند مرحله را طی کنید و برای ورود به آن می توانید از چند طریق به این کار وارد شوید.

  اگر بخواهیم نویسندگی کتاب را شروع کنیم ، ابتدا به امر نیازهای به آموزش هایی داریم. ما باید با اصول نویسندگی آشنا شویم تا به دنبال آن بتوانیم از چهارجوبی به نام صحیح نویسی بهره بگیریم. بعد از آن که اصول نویسندگی را آموختیم باید مسیر نوشتاری خودمان را انتخاب کنیم ، بعنوان مثال اگر قرار است رمان بنویسیم ، تنها روی رمان تمرکز کنیم و اگر قرار است چندین حوزه را پوشش دهیم ، باید تمرکز اصلی خود را بر یک نوع از نگارش کتاب بگذاریم.بعنوان مثال شما هم می توانید شاعر باشید و هم رمان نویس ، اما بسیار مهم است که تمرکز اصلی شما بر روی کدام یک از سبک های فوق است. چرا که تمرکز بر هر دوی آنها از کیفیت و بهره وری در یکی از سبک ها می کاهد و این برای شما یک آفت محسوب می شود. بعد از آنکه تمامی این اصول را رعایت کردید ، نوبت آن است که به وجوه دیگر نویسندگی از جمله اخلاق نویسندگی ، باورهای غلط نویسندگی و .. بپردازید. ما در تیم مطالعاتی استاد تیموری ، برای هر کدام از این سرفصل هاآموزش هایی ترتیب دیده ایم که در بخش آموزش نویسندگی سایت می توانید آن ها را مطالعه کنید.

  پس از آنکه اصول نویسندگی را فرا گرفتید و به دنباله ی آن گرایش خود را برای نوشتن انتخاب کردید ، حال نوبت آن است که آموزش های لازم در باب گرایش هایتان را دنبال کنید. بعنوان نمونه اگر شما می خواهید یک رمان نویس شوید باید از پایه تا اوج و از صفر تا صد این مجموعه را دنبال کنید و برای آن راهکارهایی داشته باشید.منظور از راهکارها ، شناخت ، آگاهی و قابلیت پیاده سازی بعنوان یک نوشته ی منسجم است. اگر احساس می کنید برای اینکار وقت بسیاری ندارید و یا اگر حس می کنید یادگیری رمان نویسی برایتان بسیار صعب خواهد شد ما این مشکل را نیز برایتان آسان کرده ایم. در مجموعه ای تحت عنوان ” بیست روز تا رمان نویسی” تمام نکات لازم را برای نوشتن یک رمان به شما آموخته ایم. یادتان باشد این مجموعه تنها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز وقتتان را می گیرد و می توانید در ۲۰ جلسه تمامی اصطلاحات و آنچه برای رسیدن به یک سطح عالی از نویسندگی نیاز دارید را در آن بیابید.

  بعد از طی این مراحل شما باید دروازه های ورود به این شغل را گشوده و وارد این دست از مشاغل شوید. اگر نویسنده هستید و می خواهید کتابتان را چاپ کنید ، باید به انتشاراتی ها مراجعه کنید و از آن ها راهنمایی بخواهید. ما در بخش ” مراحل چاپ یک کتاب” به تفصیل این بحث را برایتان باز کرده ایم. شما باید مراحلی نظیر بستن یک قرارداد ، ویرایش ، چاپ و پخش را طی کنید. این پروسه به همراه دریافت مجوز نشر حدود یک تا دو ماه در ایران طول می کشد.شما با انتشار کتابتان و فروش آن می توانید در آمد قابل قبولی کسب کنید. همچنین اگر ایده و یا طرح پژوهشی خاصی دارید، می توانید با یک ارگان و یا یک شرکت قرار داد بسته و با آنها در باب ایده ی خود همکاری کنید و در قالب سلسله مقالات و یا یک کتاب جامع نتایج همکاری خود را منتشر کنید.

  • روزنامه نگاری

  روزنامه نگاری از دیر باز یکی از مشاغل درجه یک و سطح عالی نویسندگی بوده است. روزنامه نگاری تنها یک شغل نیست ، بلکه یک کلاسِ کار و یک اعتبار اجتماعی نیز محسوب می شود. روزنامه نگاران عمدتا به دلیل روابط بسیار بالا با مردم و اجتماع و همچنین گفتگو و آمد و شد با اعضای دولت و بزرگمردان همیشه صاحب ارج و قرب بوده اند. روزنامه نگاری یکی از آن دسته شغل هایی است که می توانید با مهارت های اکتسابی در نویسندگی و اعتماد به نفس بالا آن را بدست بیاورید.روزنامه نگاری شغل پردرآمدی است و در کنار آن نیز می توانید بسیار تجربه های هیجان انگیزی داشته باشید. از این رو برای ورود و موفقیت در این رشته از مشاغل نویسندگی باید مراحلی را طی کنید.

  برای ورود به این شغل دو راه وجود دارد : نخست آنکه از طریق ورود به دانشکده خبر و تحصیل رشته ی روزنامه نگاری خود را به میز کارتان در دفتر یک روزنامه برسانید و یا آنکه بنا بر یک استعداد شخصی و سواد بالای رسانه ای ، با یک روزنامه و یا دفتر یک مجله وارد صحبت شوید و در آنجا استخدام شوید.

  بعد از آنکه به یکی از دو روش فوق به روزنامه و دفتر یک روزنامه ورود کردید ، یادتان باشد که بسیاری از اصول در یک چهارچوب خاص تعریف می شود. بسیاری از موارد نظیر اخلاق روزنامه نگاری می تواند خط قرمزهایی برای شما و سایرین بوجود بیاورد. شما باید در وهله ی نخست به مقدمات و اصول نگارش روزنامه ای آشنا شوید. اگر تحصیل کرده ی این رشته باشید ، آنچنان مشکلی نخواهید داشت. اما اگر بعنوان یک فرد آزاد بخواهید وارد این کار شوید ، باید این فرصت را در دفتر یک روزنامه تجربه کنید ، چرا که روزنامه نگاری را نمی توان آموزش تئوریک داد و باید آن را عملی آموخت و در این راه تنها چند کتاب وجود دارد که می تواند به شما کمکی در جهت برداشتن گام های محکم تر کند. لذا اگر علاقمند به روزنامه نگاری هستید و می خواهید آن را بعنوان یک شغل و یا یک حرفه انتخاب کنید و تحصیلات آکادمیک هم ندارید ، می توانید از یک روزنامه و یا یک مجله ی محلی برای این کار کمک بگیرید.این امر بسیار به شما برای رسیدن به خواسته های بزرگتان در روزنامه نگاری کمک خواهد کرد. یادتان باشد روزنامه نگار ، قلمش مسئولیت زاست. شما با هر نوشته ای که در روزنامه نگارش می کنید دو کار را بطور همزمان انجام میدهید ، دغدغه زدایی می کنید و مسئولیت زایی. دغدغه زدایی بدان جهت که شما می توانید با نگارش یک نوشته  بخشی از مشکلات و دغدغه های شخصی و اجتماعی را از روی دوش مردم برداشته و از سوی دیگر با بیان آنها مسئولیتی برای خود ایجاد می کنید که به آن ها رسیدگی کنید و برای رفع مشکلات اقدامات قانونی کنید. در واقع روزنامه نگاری نویسندگی و نوع دوستی را در کنار هم می خواهد و این امر موجب پیشرفت یک روزنامه نگار می شود.

  اگر روزنامه نگاری را به عنوان یک شغل انتخاب کرده اید ، یادتان باشد که شبانه روز فکرتان درگیر نوشتن خواهد بود. شمایید و یک صفحه ی سفید و هزاران عنوان برای نوشتن. همچنین باید بسیار اخلاق مدار باشید و به  اخلاق نویسندگی به شدت پایبند باشید. اگر می خواهید اخلاق نویسندگی را دنبال کنید ، می توانید با استفاده از مقاله ی ” اخلاق نویسندگی” که توسط تیم مطالعات استاد تیموری تدارک دیده شده است ، مراجعه کنید.

  • تولید محتوا

  این روزها عصر ، عصر تکنولوژی است و شرکت های بسیاری قصد نگارش متون برای سایت ها و وبلاگ هایشان دارند. شما نیز می توانید با مهارتتان در نویسندگی در یکی از این مشاغل استخدام شوید و به طور طولانی مدت با آن ها همکاری کنید. نویسندگی در سایت ها ، شاخه های متفاوتی دارد و موضوعات بسیاری را در بر می گیرد. همین امر باعث میشود که شما یک موضوع دلخواه را انتخاب کنید و بدین ترتیب بهترین بازدهی را از خود به نمایش بگذارید. این یک مزیت است. پس یکی از بهترین گزینه های شما می تواند ورود به حوزه ی تولید محتوا باشد.

  برای ورود به این حوزه نیاز است از طریق آگهی های استخدام در این حوزه ورود کرده و این شغل را کسب کنید. روزانه سایت های بسیاری در خواست همکاری داده و از بسیاری از تولیدگران محتوا برای همکاری دعوت می کنند.برای تولید محتوا تنها چیزی که نیاز دارید ، چند نمونه کار خوب است. لازم نیست این نمونه کارها را حتما در سایتها قرار داده باشید ، بلکه از نوشته های خودتان که در موضوع مشابهی با موضوع سایت مورد نظر دارد نیز می توانید استفاده کنید.مهارت های نویسندگی لازم در این حوزه نیز همان مهارت های اولیه است که در باب همه ی مشاغل نویسندگی حکم می کند و آن یادگیری اصول نویسندگی است.

  نویسندگی همیشه موجب پیشرفت است. نویسندگی مزایای فراوانی دارد ، نویسندگی می تواند روح شما را به سطوح عالی آگاهی برساند.همچنین نویسندگی سطح آگاهی شما را نیز بالا برده و دانش شما را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. همچنین همانطور که در بالا با آن آشنا شدید ، نویسندگی می تواند مایه ی کسب در آمد و موفقیت در حوزه های مالی شما نیز باشد.این سطح از پیشرفت و این وسعت از ترقی ، تنها با نویسندگی امکان پذیر است.پس شروع کنید و از هیچ امری هراسان نباشید. تیم مطالعاتی استاد تیموری همیشه و همه زمان در امر نویسندگی در کنار شماست. می توانید مجموعه آموزش های رایگان ما را در بخش آموزش نویسندگی دنبال کنید.

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  8 پاسخ
  1. profile avatar
   حسن عرب زاده می گوید:

   به درآمد شغل نویسندگی به عنوان یه شغل اصلی میشه حساب باز کرد یا باید به عنوان یه شغل دلی بهش نگاه کنیم

   پاسخ
  2. profile avatar
   شعیب می گوید:

   برام یه سوال پیش اومد بعداز خوندن معرفی شغل انقلابی ، آیا واقعا میشه از این طریق پول در آورد

   پاسخ
  3. profile avatar
   عباس امیری می گوید:

   سلام شغل نویسندگی یکی از راه های خوب برای کسب درآمد به عنوان شغل دوم محسوب میشه ممنون که به معرفی شغل نویسندگی و راه های کسب درآمد برای جوانان شدید

   پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری می گوید:

    سلام ودرود کیوان عزیز ممنون از اینکه مقاله معرفی شغل نویسندگی و راه های کسب درآمد از آن رو مطالعه کردید. خوشحالم از اینکه تونستم به شما دوست عزیز کمک کنم تا بتونید گامی برای موفقیت خودتون ببرید.

    پاسخ
  4. profile avatar
   شایان ایوبی می گوید:

   شغل نویسیندگی در دنیای امروز که بدنیای تولید محتوا و عرضه در فضای مجازی معروف شده بسیار پرکاربرد می باشد ممنون به خاطر مقاله خوب تون

   پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای