• مروری بر زندگینامه جان آزبرن ، به همراه لیست آثار و شرحی بر افکار و اندیشه هایش

  متن مقاله

  جان آزبرن در این بخش از زندگینامه نویسندگان آشنا می شویم با نویسنده زیر :

  جان آزبرن تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است .

  در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند .

  در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان .

  قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این هم صحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم .

  در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” جان آزبرن” ، نویسنده ی انگلیسی و خالق نمایشنامه” لوتر” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

  جان آزبرن

  زندگینامه جان آزبرن

  جان جیمز آزبرن  زاده ۱۲ دسامبر ۱۹۲۹ ،نمایشنامه‌نویس،فیلم‌نامه‌نویس، بازیگر و منتقد انگلیسی است .

  جان آزبرن در ۱۲ دسامبر ۱۹۲۹ در لندن چشم به جهان گشود. پس از تحصیلات متوسطه در سال ۱۹۴۹ وارد به تئاتر روی آورد و در شهرهای مختلف به کار بازیگری تئاتر اشتغال ورزید. پس از چندی به نوشتن چند نمایشنامه پرداخت که با استقبال زیادی روبه‌رو نشد اما کم‌کم در این راه پله های ترقی را طی کرد .

  علاوه بر این، چند سناریو برای فیلم از آثار نویسندگان بزرگ نوشت.موفقیت نمایشنامه «با خشم به گذشته بنگر» او در سال ۱۹۵۶ تئاتر انگلیسی را دگرگون ساخت.آزبرن، در طول بیش از چهل سال زندگی پربار کاری، موضوعات و سبک‌های زیادی را بررسی کرد و برای اجرا روی صحنه، فیلم و تلویزیون، نوشت .

  زندگی شخصی او، غیرمعمول و به نوعی ویران بود. او برای به‌کارگیری زبان بیش از حد خشن، نه‌تنها دربارهٔ علل آنچه در آثار خود بیان می‌کند بلکه در برابر خانواده‌اش نیز، مشهور است. او را تحت تأثیر ادبیات برتولد برشت دانسته‌اند.آزبرن، یکی از اولین نویسندگانی بود که سلطنت را روی صحنهٔ عمومی زیر سؤال برد .

  جان آزبرن در دوره اوج خود (۱۹۵۶–۱۹۶۶) حس پذیرفته‌شده و گاه کلیشه‌ای آن را مورد اهانت قرار داد و نیز صداقت بی‌دریغ را با بذله‌گویی گسترده ترکیب کرد.در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی او به پرآوازه‌ترین نمایش‌نامه‌نویس بریتانیا شناخته شد. او توانست دنیای نمایش را به لرزه درآورد و روی نمایش‌نامه‌نویسانی مانند ادوارد آلبی و مایک لی تأثیربه سزایی بگذارد .

  با نمایش‌نامه‌هایش ثروتی به‌هم زد و با گرفتن اسکار بهترین فیلم‌نامهٔ اقتباسی برای فیلم تام جونز (۱۹۶۳) حتی پول بیشتری نضیبش شد آن‌قدر که نمی‌دانست با آن چه کند. در دههٔ ۷۰ اعتیاد به الکل گریبانش را گرفت. بعد از آن دیگر نتوانست نمایشنامه‌ای به خوبی و شهرت چهار نمایشنامهٔ مشهور خود بنویسد. او سال‌های آخر عمرش را در جدال با بیماری و بدهی‌هایش سپری کرد .

  آثار جان آزبرن

  • دیوِ درون
  • دشمن خصوصی
  • با خشم به یاد آر
  • سرگرمی‌ساز
  • نوشته‌ای برای مزار جرج دیلن
  • دنیای پل سلیکی
  • مایه رسوایی و نگرانی
  • لوتر
  • خون بامبرگ‌ها
  • در لفاف ساده
  • مدرک غیرقابل‌قبول
  • یک وطن‌پرست برای من
  • هتل آمستردام
  • زمان حاضر

  مروری بر آثار و اندیشه ها جان آزبرن

  جان آزبرن ، یکی از بزرگترین و صاحب سیک ترین نویسندگان انگلستان است.اگر مروری بر زندگی وی داشته باشیم ، در می یابیم که او از معدود نویسندگانی است که دوره ی کودکی او و همچنین دیگر دوران ویران زندگی او تماما در نوشته هایش منعکس شده است و هر آنچه که قلم زده است ، تماما نشان از زندگی سخت او در فراز و نشیب های زندگی شخصی اوست .

  جان آزبرن ، دو بازه ی زمانی به لحاظ نویسندگی را پشت سر گذاشته است که هر کدام نشان از دغدغه های او در نوشتار نمایشنامه ها و داستان هایش دارند.جان آزبرن در نخستین بازه از نویسندگی خود به طور بسیار مستقیم ، انسان را مورد بررسی قرار میدهد. زندگی سخت و پر از دغدغه ی او باعث شد که وی در طول دوران نخست نویسندگی خود ، بسیار به انسان هایی بپردازد که درگیر ویرانی و تباهی هستند .

  او انسان را موجودی تصویر می کند که علی رغم مهارت های بالا برای رسیدن به موفقیت در زندگی ، اما دچار تباهی است. پاسخ به چرایی چنین تفکری را وی در بازه ی دوم تحول نویسندگی خود به آن می پردازد و آن نقش دولت ها و تندرویان سلطنتی در به تباهی کشیدن انسان است. او به وضوح در متن هایی نقش دولت ها و بسیاری از تندرویان سلطنتی را در زندگی انسان های هر جامعه به تصویر می کشد و به انسان ها این هشدار را میدهد که تمامی دولت های استبدادی در دنیا قصد تحمیق بشر را دارند .

  در زیر بخشی از نمایشنامه ی معروف او ” لوتر” را با هم مطالعه می کنیم :

  مارتین: پدر گرانمایه، من به کلیسای مقدس رمی احترام می گذارم و همینطور ادامه خواهم داد. من به جستجوی حقیقت افتاده ام و هنوز معتقدم آنچه را که گفته ام، حق، حقیقت و مطابق آیین مسیح است. اما من یک آدمم و ممکن است فریب خورده باشم. بنابراین می خواهم بدانم که در کجا اشتباه کرده ام …پس چگونه می توان به آن گنج اعظم آرامش دست پیدا کرد پدر؟

  تسلی غمگینان، چیزی را بر محبت مسیح ترجیح ندادن، تسلیم خشم نگردیدن ، کینه در سینه نهروردن خیانت به دل راه ندادن ، به سالوس دست نیاز ندادن، ترسیدن از روز داوری، بیم داشتن از دوزخ، با تمام اشتباق روحی آرزوی زندگی، نیکی را همواره در مد نظر داشتن ، مراقبت دایمی بر اعمال زندگی  ، مبذول داشتن، یقین آوردن بر اینکه خداوند همه جا ناظر است به خاطر محبت مسیح، افکار شیطانی را از دل بیرون کردن و آنها را نزد پدر روحانی فاش ساختن و دهان را از سخنان پلید و فاسد دور نگهداشتن پر گویی را دوست نداشتن کلمات باوه – پا آنچه موجب خنده شود .

  بر زبان نراندن با شادی به خطابه های مقدس گوش سپردن خویشتن را اغلب به دعا مشغول داشتن در دعاهای روزانه به گناهان گذشته نزد خداوند با اشک و آه اعتراف کردن هوسهای جسمانی را برآورده نساختن بیزاری جستن از هوی و هوس، همانا ابنهاست واجبات یک زندگی آرام .

  اگر آنها را شب و روز، بی وثقه، به کار گیریم و در روز جزا، بر این معیار، حساب پی دهیم؟ آنگاه در عوضی، از خداوند پاداشی را که او خود بشارت داده است، خواهیم گرفت: آنچه را که خداوند برای محبان خویش مهیا ساخته نه چشم دیده است و نه گوش شنیده و این کار گاه پست که ما در آن، با نهایت کوشش، به تمامی این وظایف جامه عمل خواهیم پوشاند .

  تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای