• جان اشتاین بک و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

  ما قصد داریم مقاله جان اشتاین بک و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید را به دو مدل متنی و صوتی برای راحتی کار شما عزیزان در اختیار تان قرار دهیم

  متن مقاله

  در این بخش از زندگینامه نویسندگان آشنا می شویم با نویسنده زیر :

  جان اشتاین بک و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

  تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” جان اشتاین بک ” ، نویسنده ی آمریکایی و خالق کتاب “خوشه های خشم ” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

  زندگی نامه

  جان ارنست استاین بک که با نام جان اشتاین بک شناخته می شود در ۲۷ فوریه ۱۹۰۲ در کالیفرنیا متولد شد . پدر او خزانه دار و مادرش معلم بود . او بدون دریافت دانشنامه از دانشگاه استانفورد در ۱۹۲۵ دانشگاه را رها کرده و راهی نیویورک شد . در آنجا به مدت دو سال خبرنگار بود و بعد از آن به زادگاهش بازگشت . وی به کار هایی از قبیل کارگر ساده ، متصدی داروخانه ،میوه چین و … مشغول شد و اینها باعث آشنایی او با مشکلات برزگران و کارگران شد . بعد از آن نگهبان یک خانه شد و به همین علت فرصت بسیاری برای خواندن و نوشتن داشت . اولین اثر او در ۱۹۲۹ با عنوان جام زرین منتشر شد . دیدگاه انسان دوستانه ی وی و دقت فراوانش به جهان اطراف باعث درخشش او شد . او با نگارش خوشه های خشم در ۱۹۳۹ جایزه پولیتزر دریافت نمود . او آثار دیگری با نام های : چراگاه های آسمان ، به خدایی ناشناس ، تورتیلافلت ، دره دراز ، ماه پنهان است ، دهکده از یاد رفته ، کره اسب کهر ، شرق بهشت ، مروارید و پنجشنبه ی شیرین دارد . معروف ترین آثار او خوشه های خشم و موش ها و آدم ها (۱۹۳۷) در ارتباط با زندگی طبقه ی کارگر آمریکا و کارگران مهاجر هستند . وی در ۱۹۶۲ نوبل ادبیات را دریافت نمود .او در ۲۰ دسامبر ۱۹۶۸ درگذشت .

  آثار

  • جام زرین
  • سبزه‌زارهای بهشت
  • تورتیلا فلت
  • نبردی مشکوک
  • موش‌ها و آدم‌ها
  • دره طویل
  • خوشه‌های خشم
  • ماه پنهان است
  • راسته کنسروسازی
  • اتوبوس سرگردان
  • داستان مروارید
  • یکبار جنگی رخ داد
  • به خدای ناشناخته
  • اسب سرخ
  • پنجشنبه شیرین
  • شرق بهشت

  مروری بر آثار و اندیشه ها

  جان اشتاین بک را می توان یک  نویسنده ی معنا گرا و از ادیبان بزرگ آمریکایی دانست که سهم عظیمی در رشد جنبش رمان های معنا گرا داشته است.این گزاره ی نسبتا کوتاه خلاصه ای است از تمام آنچه که باید در باب جان اشتاین بک به آن اشاره کرد. نام جان اشتاین بک پیش از آنکه از طریق کتاب هایش بر روی زبان ها جاری شود از طریق اقتباس های سینمایی از کتاب های او در ذهن و زبان مردم جای گرفت. فیلم خوشه های خشم از برترین فیلم های کلاسیک جهان ، یکی از زیباترین و پرمایه ترین اقتباس های تاریخ سینما بوده است که جان اشتاین بک را تبدیل به یک چهره ی جهانی کرد.همچنین وی در کشور عزیزمان نیز پس از تماشای آثار اقتباسی او ، به شدت مورد توجه قرار گرفت و نخستین و پرفروش ترین اثر وی تا کنون نیز خوشه های خشم و موش ها و آدم ها بوده است.اما بعد ، جان اشتاین بک را نمی توان به هیچ صورت در کلمات یک کتاب و یا چندین دانشنامه و یا هزاران مقاله در باب نوشته های او خلاصه کرد. او نویسنده ای معنا گرا ، آگاه و با دغدغه های فردی و اجتماعی بسیار بالا بوده است. اگر بخواهیم دروازه ای برای ورود به اندیشه های او پیدا کنیم ، باید او را نخست از منظر دغدغه های فردی بررسی کنیم. مهمترین مقوله در باب جان اشتاین بک ، دغدغه ی او نسبت به ارزش انسان بوده است.ارزش انسان در نگاه جان اشتاین بک را می توان یکی از مهم ترین مولفه های کاری او دانست.او در تمامی آثارش بخشی از این دغدغه را با مخاطبانش به اشتراک می گذارد. او نگاهی والا به ارزش آدمی دارد. اما همین نگاه آرمان جویانه ی او باعث می شود که انسان هایی را جستار کند و از آن ها بنویسد که عمدتا در حصار رنج ها و در دره های غم جان می دهند.روی دیگر آثار او به زندگی اجتماعی مردم آمریکا می پردازد. این امر هر چند گاهی محسوس و گاه نامحسوس اما بسیار در برهه های مختلف زمانی در آثار او مشاهده شده است.همچنین دیگر ویژگی ای که جان اشتاین بک درآثار خود بخصوص در خوشه های خشم به کار گرفته است ، نمادگرایی است. نماد گرایی یکی از شیوه های روایت داستانی است. اما ویژگی که او را منحصر از سایرین در این زمینه می کند ، نگاه متفاوت او به نمادها است. او دو روی سکه ی هر نمادی را بررسی می کند. بعنوان مثال در خوشه های خشم هنگامی که صحبت از بارداری می کند ، می توان این امر را به خوبی مشاهده کرد. بارداری نماد شکفتن و زندگی نو است. هنگامی که یک بچه در دل خانواده ای متولد شود مایه ی نشاط است اما او این بارداری را با رنج های آن متقابل می کند و نمایی از زندگی خفت بار را به نمایش می گذارد. در یک کلام ، جان اشتاین بک صدای مظلومان این دنیا است. در زیر بخشی از رمان خوشه های خشم را با هم مطالعه می کنیم.

  “آخرین باران هایی که نم نم روی زمینهای سرخ و پاره ای از زمینهای خاکستری رنگ اوکلاهما فرو ریخت نتوانست، زمین ترک خورده را شیار کند. آخرین بارانها ذرت را بسرعت رویاند و انبوهی از علف های درهم را در طول جاده گسترد. هر شب دنیایی خلق می شود، دنیایی کامل، با دوستی ها و دشمنی های نوپدید؛ هر غروب روابطی که دنیایی را خلق می کنند برقرار می شود و هر بامداد این دنیا مثل یک سیرک سیار از هم می پاشد.در آغاز، خانواده ها برای تشکیل و تفرقه دنیاها کمرویی به خرج می دادند. اما اندک اندک فن تشکیل این دنیاها برایشان خودمانی شد، راه و رسم زندگی شان شد. و بعد روسا پیدا شدند و بعد قانون وضع شد و بعد مجموعه های قوانین به وجود آمد. و به تدریج که این دنیاها به مغرب نزدیکتر می شدند، کاملتر و رنگین تر می گشتند زیرا تجربه سازندگان آنها افزونی می یافت.خانواده ها آنچه را که باید رعایت کنند می آموختند؛ زندگی خصوصی، حق به خاک سپردن؛ حق سخن گفتن، گوش دادن، حق پذیرفتن یا نپذیرفتن، کمک کردن یا کمک نکردن، حقی که پسرها برای خوشامد گویی دارند و دخترها برای خوشامد گویی شنیدن، حق خوراکی برای گرسنه ها؛ حق زنهای آبستن و بیماران که هر حقی را زیر پا می گذارند. و بدون اینکه کسی کلمه ای بگوید خانواده ها حس می کردند که چه چیزی برایشان خطرناک است و اینها باید برای همیشه از بین برود و حق آمیختن در صمیمیت دیگران، حق جار زدن و جنجال کردن هنگامی که همه خفته اند، حق فریفتن دیگران یا زور گفتن به آنها؛ حق زنا کاری؛ دزدی؛ و آدمکشی.بتدریج آدمها به سوی مغرب می لغزند و قاعده ها قانون می شوند و مجازات همراه با همین قانون هاست. “

  خوشه های خشم _ جان اشتاین بک

  نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای