تقویت حافظه : روش های تقویت حافظه به صورت عملی

تقویت حافظه
 • حافظه بخش مهمی از ایجاد یک بنیاد محکم برای یادگیری هم در کلاس درس و هم دوران پس از آن است. برخورداری از یک حافظه عالی می‎تواند به کودک شما کمک کند عملکرد بهتری در مدرسه و در آزمون‎ها داشته باشد و در نتیجه نمره‎های بهتری بگیرد.

  اما مهارت برخورداری از حافظه قوی چیزی نیست که از بدو تولد داشته باشیم، بلکه این مهارت‎ها هرچه بیشتر از آن‎ها استفاده کنیم توسعه می‎یابند و بهتر می‎شوند. مانند هر مهارت دیگری، تمرین انسان را به کمال می‎رساند.

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

  روش‎های تقویت حافظه کودکان

  حافظه بخش مهمی از ایجاد یک بنیاد محکم برای یادگیری هم در کلاس درس و هم دوران پس از آن است. برخورداری از یک حافظه عالی می‎تواند به کودک شما کمک کند عملکرد بهتری در مدرسه و در آزمون‎ها داشته باشد و در نتیجه نمره‎های بهتری بگیرد.

  اما مهارت برخورداری از حافظه قوی چیزی نیست که از بدو تولد داشته باشیم، بلکه این مهارت‎ها هرچه بیشتر از آن‎ها استفاده کنیم توسعه می‎یابند و بهتر می‎شوند. مانند هر مهارت دیگری، تمرین انسان را به کمال می‎رساند.

  حافظه بر دو نوع است:

  • حافظه کوتاه مدت
  • حافظه بلند مدت

  حافظه کوتاه مدت به کودکان کمک می‎کند اطلاعات جدید را پردازش کنند و به یاد آورند تا بتوانند وظایف خود را انجام دهند.

  این اطلاعات به حافظه بلند مدت کودکان انتقال می‎یابد، یعنی محلی که به او کمک می‎کند با درک بیشتری موضوعات را متوجه شوند.

  کودکانی که حافظه خوبی ندارند معمولا در بحث نظم دادن به اطلاعات و درک بامعنای یک موضوع مشکل دارند. چنین مسائلی می‎توانند باعث شوند کودکان در کلاس درس عقب بیافتند و دائما در تلاش باشند خود را به سایرین برسانند.

  در نتیجه تقویت حافظه کودکان مسئله بسیار مهمی است و راهکارهایی وجود دارد که می‎توانید از آن‎ها برای کمک به حافظه بلند مدت و کوتاه مدت کودک خود استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم تعدادی از آن‎ها را به شما معرفی کنیم.

  با توجه به تمرینات و نکات زیر می‎توانید حافظه کودکان خود را تقویت کنید.

  1. آن‎ها را تشویق کنید سوال بپرسند

  درک یک موضوع اولین گام برای به یادآوری آن است. کودک خود را تشویق کنید سوال بپرسد تا مطمئن شوید او کامل‎تر موضوع را درک کرده است. این کار به کودکان کمک می‎کند مهارت‎های تفکر انتقادی و حل مشکل خود را توسعه دهند.

  1. آهنگ و شعر درست کنید

  به کودک خود کمک کنید برای اطلاعاتی که می‎خواهد یاد بگیرد یک آهنگ، شعر یا ریتم موزون درست کند. مغز‎های ما توانایی بهتری در یادآوری الگوها و موسیقی دارند، بنابراین استفاده از موسیقی یا ریتم موزون می‎تواند به تقویت حافظه کودکان و به یادآوری مسائل کمک کند.

  1. یادگیری را به عملی هیجان‎انگیز تبدیل کنید

  با رفتن به کتابخانه یا بررسی کتاب‎ها یا ویدئوها در مورد موضوعات مختلف شور و هیجان یادگیری را در کودک خود افزایش دهید. همچنین می‎توانید برای این کار به یک موزه یا گالری هنری بروید. اگر کودک شما به موضوعی که می‎خواهد یاد بگیرد علاقه‎مند است، یادآوری آن در آینده ساده‎تر خواهد بود.

  1. آن‎ها را به یادگیری فعال تشویق کنید

  با بحث در مورد موضوعات مختلف، یادگیری را برای کودک خود به عملی فعالانه‎تر تبدیل کنید، یعنی از کودک خود بپرسید چه نظری دارد و در مورد موضوع چه فکری می‎کند. چنین کاری کودکان را تشویق می‎کند اطلاعات را در ذهن خود به قدری نگه دارند تا به پرسش‎های مربوط به آن پاسخ دهند. در نتیجه این کار به همراه افزایش قدرت حافظه آن‎ها باعث توسعه مهارت‎های تفکر انتقادی‎شان می‎شود.

  1. از ابزار کمکی بصری استفاده کنید

  کودک خود را تشویق کنید از ابزار کمکی بصری استفاده کند که به او کمک می‎کنند اطلاعاتی که اخیرا خوانده یا شنیده است را بهتر به یاد آورد. فلش کارت‎هایی درست کنید که حاوی کلمات و تصاویر باشند، از آن‎ها می‎توانید برای تمرین معنای کلمات یا تطابق دادن کلمات با تصاویر استفاده کنید.

  1. از کودک خود بخواهید خودش مثال بزند

  زمانی که کودکتان مثال‎هایی با ربط دادن آن‎ها به تجربیات شخصی خود می‎زند، پردازش اطلاعات برای او ساده‎تر می‎شود. برقراری ارتباطی با معنا بین موضوعات مختلف به تقویت حافظه کودکان شما و به یادآوری ساده‎تر مسائل کمک می‎کند.

  1. نقشه‎های ذهنی درست کنید

  از ایده‎های مختلف یک نقشه ذهنی درست کنید و این که چطور این ایده‎ها در ارتباط با یکدیگر قرار می‎گیرند. ایجاد ارتباطات بین کلمات و موضوعات به کودکان کمک می‎کند فعالانه با موضوع درگیر شوند و عمیق‎تر آن را درک کنند که یک بخش مهم از تقویت حافظه است.

  1. برای یک ایده یا موضوع فهرستی از کلمات کلیدی درست کنید

  یک فهرست از کلمات درست کنید و از آن برای ایجاد ارتباط بین هر کلمه و مفهوم استفاده کنید. هرچه روابط واضح‎تر باشد، کودک شما ساده‎تر قادر به یادآوری آن‎ها خواهد بود.

  1. از کودک خود بخواهید به شما آموزش دهد

  از کودک خود بخواهید اطلاعاتی را که در حال یادگیری آن‎ها است به شما (یا برادر یا خواهر خود یا یک دوست) توضیح دهد. این کار را به صورت یک چالش در آورید تا ببینید چقدر می‎تواند موضوعات را به یاد آورد.

  سپس برگردید و هر گونه موضوعی را که کودکتان در مورد آن مطمئن نبوده است را بررسی کنید.

  1. از تمامی حواس استفاده کنید

  برای یادگیری از یک روش چند حسی استفاده کنید یعنی حواس بینایی، لامسه و شنوایی و سایر حواس را به کار بگیرید. بلند بلند مطالب را بخوانید، گفتگو کنید و از وسایل جانبی کمک بگیرید. چنین کاری بین کودک شما و موضوع یک رابطه چند جانبه شکل می‎دهد و باعث می‎شود او ساده‎تر مطالب را با حواس گوناگون خود ربط دهد.

  1. اطلاعات را به تکه‎های کوچکتر تقسیم کنید

  به یادسپاری تکه‎های کوچکی از اطلاعات از حفظ ناگهانی حجم زیادی از آن ساده‎تر است. با مفاهیم ساده و ابتدایی شروع کنید و سپس از آن‎ جا درک مطلب را توسعه دهید. اطلاعات را با استفاده از تیترها، فهرست‎ها و رنگ‎ها نظم دهید تا کودک شما در آینده بهتر بتواند آن‎ها را به یاد آورد.

  استفاده از این نکات و تمرین باعث تقویت حافظه کودکان شما می‎شود تا او حتی مسائل را بهتر یاد بگیرد.

  مسئله دیگری که باید توجه داشته باشیم خوراکی تقویت حافظه است یا این که برای تقویت حافظه چه بخوریم.

  در واقع یکی از نکات تقویت حافظه تغذیه سالم و مناسب است. خوردن مغزجات و سبزیجات و میوه‎های فراوان و همچنین ماهی به این قضیه کمک می‎کند.

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  اصول نویسندگی
  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.