نقشه ذهنی

نقشه ذهنی : مزایای آن وچه کسی به نقشه ذهنی نیاز دارد؟

 • تا حالا از خودتان پرسیده‎اید که چرا محبوبیت نقشه‎های ذهنی در بین دانش‎آموزان و شاغلین به یک شکل دارد افزایش پیدا می‎کند؟ چه چیزی در مورد این تکنیک وجود دارد که آن را اینقدر خاص می‎کند و استفاده از آن چه مزایایی دارد. در این مقاله ما دلایل اصلی را بیان می‎کنیم که باعث افزایش محبوبیت نقشه‎های ذهنی شده‎اند و علت این‎که چرا نقشه ذهنی جای دیگر روش‎های یادداشت‎برداری را در زمینه‎های آموزشی و شغلی گرفته‎ است.

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

   

  تعریف نقشه ذهنی

  نقشه‎های ذهنی اطلاعات را به شکل تصویری نمایش می‎دهند. در مقایسه با روش یادداشت‎‎برداری خطی و سنتی که متن‎ها را یادداشت می‎کنید، نقشه‎های ذهنی به شما اجازه ثبت ایده‎ها، نظرات و کلمات کلیدی را بر روی یک برگه سفید می‎دهد که شما می‎توانید آن‎ها را بر روی این برگه در یک ساختار دو بعدی مرتب کنید. ایده اصلی و عنوان موضوع همواره در مرکز نقشه قرار می‎گیرد و بنابراین همواره نمایان است. ایده‎های مرتبط با آن به شکل شاخه از مرکز در تمامی جهات خارج می‎شوند و یک ساختار شعاعی مانند را به وجود می‎آورند.

  چرا باید از نقشه ذهنی استفاده کنم؟

  ارسطو می‎گوید “روح هیچ‎وقت بدون یک تصویر ذهنی فکر نمی‎کند.”

  دلایل متعددی وجود دارد که چرا نقشه ذهنی توسط میلیون‎ها شاغل، خلاق و دانش‎آموز در سراسر جهان استفاده می‎شود. ۴ دلیل اصلی عبارتند از:

  نقشه‎های ذهنی به اطلاعات ساختار می‎بخشند

  نقشه‎های ذهنی می‎توانند حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کنند و به آن‎ها ساختار دهند. آن‎ها سلسله مراتب را به نمایش می‎گذارند و روابط بین ایده‎های فردی را نشان می‎دهند و این امکان را در اختیار شما می‎گذارند که در یک نگاه “تصویر بزرگی” از موضوع را مشاهده کنید. این ویژگی‎ها هم‎چنین باعث می‎شود نقشه‎های ذهنی ابزاری ایده‎آل برای به نمایش‎ گذاشتن اطلاعات به دیگران، ایجاد مخازن دانش و حل مشکلات پیچیده به شمار روند.

  نقشه‎های ذهنی باعث افزایش سطح بهره‎وری می‎شوند

  نقشه‎های ذهنی باعث می‎شوند سریع‎تر یاد بگیرید، به شکل کارآمدتری ارتباط برقرار کرده و به صورت موثرتری ایده‎پردازی کنید. چه در حال طراحی یک پروژه در محیط کار یا نوشتن یک مقاله علمی باشید، نقشه ذهنی در حجم زیادی از وقت شما صرفه‎جویی خواهد کرد. براساس ارزیابی که صورت گرفته است، یک نرم‎افزار نقشه ذهنی می‎تواند به طور متوسط تا ۲۳ درصد باعث افزایش سطح بهره‎وری شود.

  نقشه‎های ذهنی قدرت خلاقیت را بالا می‎برند

  دو ویژگی نقشه ذهنی باعث می‎شود بهترین ابزار ایده‎پردازی به شمار رود. ویژگی اول: عمل طراحی یک نقشه ذهنی باعث تحریک مغز ما به نحوی می‎شود که هیچ تکنیک دیگری قادر به آن نیست و یک جریان خلاقانه در ایده‎ها در ذهن شکل می‎گیرد. ویژگی دوم: نقشه ذهنی به شما اجازه می‎دهد این ایده‎ها را به شکل فوق‎العاده سریعی به متن تبدیل کنید و یک سازمان ذهنی عملا  یک دست به وجود می‎آید.

  درطول تحقیقی که در سال ۲۰۰۴ در خصوص تاثیر نقشه ذهنی بر روی مهارت‎های نوشتاری دانش‎آموزان صورت گرفت، از هر ۱۲ نفر، ۱۰ نفر اعلام کردند که نقشه ذهنی باعث بهبود قدرت نوشتاری آن‎ها شده است. نه تنها نقشه ذهنی تکنیکی عالی برای دانش‎آموزان به منظور آماده کردن مقالات و جستارها است، بلکه یک روش بی‎نظیر برای نویسندگان وب‎سایت‎ها برای به نمایش گذاشتن مقالات و غلبه بر محدودیت‎های نویسندگی است.

  نقشه‎های ذهنی باعث بهبود قدرت حافظه و به‎ یادآوری می‎شوند

  نقشه‎های ذهنی اطلاعات را به شکل بصری به نمایش می‎گذارند. آن‎ها یک تعداد محرک ذهنی قوی مانند تصاویر، رنگ‎ها، اشکال و ارتباطات بین عناصر نقشه ذهنی دارند که به مغز اجازه می‎دهد حجم زیادی از اطلاعات را پردازش و به یاد بسپارد. تحقیقات نشان داده است که نقشه‎های ذهنی می‎توانند ۱۰ تا ۱۵ درصد باعث بهبود قدرت حافظه شوند و بعضی دیگر از تحقیقات از این مقدار فراتر رفتن و تا ۳۲٫۲ درصد این مقدار را تخمین می‎زنند. به خصوص نشان داده شده که نقشه‎های ذهنی برای کمک به فرآیند یادگیری در دانش‎آموزان دارای مشکلات یادگیری مانند افراد مبتلا به دیسلیکسی یا اوتیسم، بسیار مفید است.

   

   

   

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  اصول نویسندگی
  شاعر شدن
  اصول و قواعد خاطره نویسی
  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.