والتر اسکات

مروری بر زندگینامه سر والتر اسکات ، به همراه لیست آثار و شرحی بر افکار و اندیشه هایش

 • زندگینامه سر والتر اسکات تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است .

  در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند .

  مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند .

  زندگینامه سر والتر اسکات در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان .

  قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این هم صحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم .

  در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” والتر اسکات ” ، نویسنده اسکاتلندی و خالق اثر جاودانه “آیوانهو” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند .

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

  والتر اسکات

  زندگینامه سر والتر اسکات

  سر والتر اسکات ، نویسنده ، مورخ و شاعر پر آوازه ی اسکاتلندی ، در تاریخ ۱۵ اوت ۱۷۷۱ در ادینبورگ اسکاتلند متولد شد .

  سر والتر اسکات یکی از بزرگترین نویسندگان سبک رمانتیسم در بریتانیا است و آثار او عمدتا شهرت جهانی دارند .

  در کودکی بر اثر ابتلای به بیماری فلج اطفال ، دچار مشکل حرکتی شد . تحصیلات خودرا در ادینبورگ به ثمر رساند و خاتمه داد و مانند پدر به وکالت دعاوی پرداخت و از نوجوانی به شعر و تاریخ و قصه های خیال انگیز شوق فراوان یافت .

  در ۱۷۹۷ ازدواج کرد و با همسر خود در خانه کوچکی در زادگاهش زندگی خویش را سپری کرد. وی غالب اوقات برای دیدار خانواده اش به مرز انگلستان و اسکاتلند سفر می کرد، همین دیدارها موجب گشت که اسکات به زیبائی های طبیعت و چشم اندازهای شاعرانه و ترانه های عامیانه و افسانه های آن نواحی که به وقایع مهم تاریخ اسکاتلند وابسته می شد، علاقه مند شود .

  در این دوره اسکات به آموختن زبان آلمانی پرداخت و آثاری از بورگر شاعر آلمانی و گوته به انگلیسی ترجمه کرد .

  از ۱۷۹۲ در ضمن سیاحت از دورترین منطقه سرحدی انگلستان و اسکاتلند، به فراهم آوردن ترانه های عامیانه و غزلهای مرزی که به وسیله دهقانان از بر خوانده می شد، دست زد و در ۱۸۰۳ در سه جلد منتشر کرد و بدین طریق پیشوای گروهی از شاعران گشت که بعدها به جمع آوری اشعار عامیانه پرداختند .

  سروالتر اسکات

  اسکات حتی در اشعاری که خود می سرود نیز از این  ترانه ها الهام گرفت. در ۱۸۰۴ چاپ قصه منظوم قدیم را به نام سر تریسترم بر عهده گرفت و این نخستین اقدامی بود در باره چاپ سلسله آثاری که بعدها انجام داد که از همه معروف تر اثر درایدن و سویفت  است .

  اولین اثر بدیع و مهم اسکات در ۱۸۰۵ با عنوان ترانه آخرین خنیاگر انتشار یافت که محبوبیت فراوان یافت . در ۱۸۰۶ بالادها و قطعه هایی در تغزل و در ۱۸۰۸ مامیرون را انتشار داد. با نوی دریاچه از نظر بسیاری از ناقدان بهترین اثر منظوم اسکات بشمار آمد. این منظومه در شش بند است و عنوانش از نام شخصیتی اساطیری از افسانه شاه آرتور گرفته شده و از زیبایی طبیعی شرق اسکاتلند الهام پذیرفته است .

  سر والتر اسکات در این منظومه خواننده را با خود به ماجراها و وقایع غیر منتظر می کشاند که در ضمن آن از آداب و رسوم منطقه کوهستانی و مناظر باشکوه و صفی دقیق بعمل آورده است .

  منظومه بانوی دریا چه پیروزی فراوان بدست آورد و الهام بخش روسینی، آهنگساز نامی،  در ساختن اپرا گشت. از آثار منظوم دیگر اسکات این آثار است: رویای دون رودریک، راکبی ، عروسی تریرمن ، لرد جزایر و مانند آن .

  سروالتر اسکات

  سر والتر اسکات در همه این منظومه ها وصف آداب و رسوم و ترسیم مناظر باشکوه منطقه غرب اسکاتلند و جزایر را با وقایع تاریخی می آمیزد، خاصه در دو منظومه اخیر که تصویر دقیق خصوصیت های اخلاقی و روحی مردم، پیچ و خم های حوادث و غم انگیز بودن داستان، آشکارا از ظهور نویسنده ای که استاد و خالق رمان تاریخی است، خبر می دهد و اگر چه کولریج ، شاعر انگلیسی به سبب قالب های نامأنوس و بیان تصنعی اشعار اسکات، در باره او گفته است :

  «پس از مرگ اسکات حتى بیتی شعر از او باقی نخواهد ماند . ” .

  اسکات در ۱۷۹۹ به سمت فرمانداری سلکرک شر منصوب گشت و با آنکه سالها در این سمت باقی ماند، هرگز از نویسندگی دست باز نداشت .

  اما ظهور بایرون و پیروزی اشعارش، محبوبیت اسکات را تحت الشعاع قرارداد، پس شعر و شاعری را کنار گذارد و به رمان نویسی پرداخت و داستان ویودلی را که در ۱۸۰۵ آغاز کرده بود، در ۱۸۱۴ بپایان رساند و با نام مستعار انتشار داد. اسکات در این رمان تاریخی شیوه خاصی به کار برده بود که در سایر داستان هایش نیز مراعات گشت و این سبک را حفظ نمود .

  سروالتر اسکات

  پیروزی بزرگ رمان ویودلی ، اسکات را به خلق یک سلسله رمان در زمینه محیط اسکاتلند بر انگیخت که در آنها تنها به زنده کردن اشخاص تاریخ اکتفا نمی کرد، بلکه می کوشید تا محیط تاریخی را از نو خلق کند، از آن جمله داستان های گای هانرینگ که حوادثش در قرن هیجده می گذرد. عتیقه شناس در ۱۸۱۶ که از برجسته ترین و گویاترین رمانهای اسکات بشمار آمد .

  عتیقه شناسی پرده نقاشی زنده ای است از عادات و خصال مردم اسکاتلند در بعضی از دوره ها که در این متن به نمایش در آمده است. این کتاب نزد اسکات نیز بسیار عزیز بوده است ، زیرا قهرمان اصلی آن، محقق پیر و نیکوکار، نقشی از صفات نویسنده را در بردارد .

  کتاب شامل دسیسه ها و پیچ و خم های جالب توجه و جاندار است و بهانه ای است برای تنظیم یک سلسله وقایع هیجان انگیز است . سلسله داستانهای قصه های صاحب خانه من در چهار جلد منتشر شد که همه محیطی اسکاتلندی داشت و اسکات پس از آن در ۱۸۱۹ با انتشار رمان ایوانهو محیط اسکاتلند را در رمانهای خود رها کرد تا به عصر دیگر و منطقه دیگر بپردازد و آن انگلستان در عصر ریچارد اول بود، اما با انتخاب این دوره از تاریخ نسبت به اصولی که بیشتر در رمانهای نخستین بکار می برد، همچنان پایبند باقی ماند، به این معنی که دوره ای را انتخاب می کرد که در آن تضاد عمیق طبقاتی وجود داشت و مردم کشور را به دسته های گوناگون تقسیم می کرد .

  سروالتر اسکات

  انتشار ایوانهو اسکات را به اوج شهرت و محبوبیت رساند و گر چه مطالب آن از جنبه تاریخی با اسناد و مدارک مطابقت کامل ندارد و نویسنده در آن تنها رنگ تاریخی عصر را حفظ و به این نکته اکتفا کرده است که در رمان چیزی خلاف حقایق تاریخی وارد نکند و در انتخاب وقایع آزادی داشته باشد، بر روی هم سبکی با طراوت پدید آورده که از نفوذی کم نظیر در میان مردم برخوردار گشته و شهرتی جهانی یافته است. از آن پس ایوانهو الهام بخش بسیاری از آثار ادبی از جمله نوتردام دوپاری اثر ویکتور هوگو گشت .

  سر والتر اسکات در ۱۸۲۰ در عداد نجیب زادگان در آمد و زندگی مجللی پیش گرفت با مخارجی گزاف که زندگی بسیار وسیعی را برای او رقم زد .

  در ۱۸۲۱ رومال کنیلورث را انتشار داد که در آن عصر ملکه الیزابت وصف شده است و در ۱۸۲۳ کونتین داروارد را که حوادث آن در کشور فرانسه، در قرن پانزدهم می گذرد وهدف نویسنده نشان دادن واژگونگی معیارهای اجتماعی است .

  سال ها این رمان از محبوبترین آثار اسکات بشمار می آمد و از تازگی انکار – ناپذیری برخوردار بود . در ۱۸۲۵ طلسم انتشار یافت که حوادث آن در عصر جنگ های صلیبی می گذرد، این داستان نیز از بهترین آثار اسکات شناخته شد، با آنکه تنوع و تازگی آثار اخیر نیز مانند ایوانهو بسیار مورد پسند مردم قرار گرفت، خوانندگان عصر جدید رمانهای او را در اوصاف از زندگی منطقه سرحدی اسکاتلند ترجیح دادند، و اسکات در ۱۸۲۴ با انتشار داستان ردگانتلت بار دیگر به منطقه اسکاتلند بازگشت و رمانی انتشار داد که قابل مقایسه با رمانهای نخستین وی بود .

  سروالتر اسکات

  اسکات با همه پیروزیها با وضع مالی دشواری روبرو گشت، سازمان انتشاراتیش ورشکسته شد و با آنکه سلامت مزاج را نیز از دست داده بود، ناچار گشت که شب و روز کار کند تا از درآمد نوشته هایش وامهائی را که به او تنها اختصاص نداشت، بپردازد .

  علاوه بر داستان رودستاک و زندگی ناپلئون قصه های دیگری نوشت که بعضی از آنها از بهترین قصه هایش بشمار می آمد. همچنین مقاله هائی برای مجله کوارترلی ریویو که بنا بر گفته ای خود او در ۱۸۰۹ تأسیس کرده بود. مقداری از وقت خود را نیز به چاپهای تازه ای از آثارش اختصاص داد .

  یادداشت های روزانه والتر اسکات بهترین گواه خصایل، شهامت و احساس او در سالهای ضعف و خستگی است که در ۱۸۹۰ به چاپ رسید. اسکات در ۱۸۳۰ به اولین حمله سکته قلبی دچار شد، اما موفق گشت که کارش را ادامه دهد و همه وام هایش را بپردازد و به منظور بدست آوردن سلامت مزاج به خارج از کشور سفر کرد که نتیجه ای بدست نیاورد و اندکی پس از بازگشت به وطن در گذشت .

  والتر اسکات در اشعار کهن و قصاید اسکاتلند و ترانه های عامیانه آگاهی فراوان داشت و از راه فراهم آوردن این اشعار خدمتی بزرگ به فرهنگ میهن اش انجام داد .

  سروالتر اسکات

  اگرچه در منظومه های داستانی والتر اسکات زبانی تصنعی و مبالغه آمیز و وزنی یکنواخت بکار رفته، استادی او در نقل و داستانپردازی و ادراکش از عالم انسانی این نقص را جبران می کند. در قلمرو رمان تاریخی اسکات نویسنده ای بی رقیب بود، کمتر نویسنده ای چنین نفوذ گسترده ای بر زندگی هنری زمان خود داشته است، نفوذی که تنها بر شاعران و رمان نویسانی، مانند کارلایل محدود نمی گشت ودامنه آن به نمایشنامه نویسان، آهنگسازان و طراحان و نقاشان نیز کشیده می شد .

  گوته درباره اسکات می گوید: «در آثار والتر است پیوسته اعتماد و اعتبار وعمق عظیم در ادراک وجود دارد. آثار او از معرفت وسیعی از عالم واقعی بر خوردار است معرفتی که نویسنده در سراسر زندگی بر اثر مشاهده دقیق و توجه بسیار به مسائل دشوار زندگی به آن دست یافته است.» . وی در تاریخ ۲۱ سپتامبر سال ۱۸۳۱ میلادی برای همیشه از جهان دیده فروبست .

  سروالتر اسکات

  آثار سر والتر اسکات

  • آیوانهو
  • انگلیس در هشت قرن پیش
  • سر باز اسکاتلندی عشق و فداکاری
  • کونتین داروارد
  • طلسم
  • آخرین خنیاگر
  • مامیرون
  • ویورلی
  • ندیمه زیبای پرث
  • عروس لامر مور
  • رویای دون رودریک
  • راکبی
  • عروسی تریرمن
  • لرد جزایر

  سروالتر اسکات

  سوالات متداول

  ۱- سر والتر اسکات کیست ؟

  سر والتر اسکات ، نویسنده ، مورخ و شاعر پر آوازه ی اسکاتلندی ، در تاریخ ۱۵ اوت ۱۷۷۱ در ادینبورگ اسکاتلند متولد شد .

  ۲- اولین اثر سر والتر اسکات چیست ؟

  اولین اثر بدیع و مهم اسکات در ۱۸۰۵ با عنوان ترانه آخرین خنیاگر انتشار یافت که محبوبیت فراوان یافت .

  ۳- محبوبترین اثر سر والتر اسکات چیست ؟

  در ۱۸۲۳ کونتین داروارد را که حوادث آن در کشور فرانسه، در قرن پانزدهم می گذرد وهدف نویسنده نشان دادن واژگونگی معیارهای اجتماعی است . سال ها این رمان از محبوبترین آثار اسکات بشمار می آمد .

  ۴- سه اثر از آثار سر والتر اسکات را بنویسید ؟

  کونتین داروارد – طلسم – آخرین خنیاگر

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  اصول نویسندگی
  شاعر شدن
  اصول و قواعد خاطره نویسی
  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  9 پاسخ
  1. profile avatar
   عادل گفته:

   ممنون از نقد و بررسی خوبی که در این مقاله داشتید. به نکته جالبی اشاره کردید و اونم اینکه طبیعت و سفر می تونه به نویسندگی و شاعری افراد کمک کنه و طبع اون ها رو برانگیزه

   پاسخ
   • profile avatar
    محمدرضا تیموری گفته:

    درود خدمت شما دوست عزیز .ممنون از اینکه مقاله مروری بر زندگینامه سروالتر اسکات رو مطالعه فرمودید. بله دقیقا طبیعت و سفر می تونه روحیه آدم ها رو لطیف کنه و آماده خلاقیت و به وجود آوردن آثار فاخر بکنه

    پاسخ
  2. profile avatar
   کمیل علیزاده گفته:

   دست شما درد نکنه یه تجدید خاطره ای شد از دوران جوانی مار رو بردید به اون حال و هوا خیلی وقت بود از کتاب دور شده بودم

   پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.