• استیو تولتز و هر آنچه که باید در مورد زندگی و آثارشان بدانید

  ما قصد داریم مقاله استیو تولتز و هر آنچه که باید در مورد زندگی و آثارشان بدانید  را به دو مدل متنی و صوتی برای راحتی کار شما عزیزان در اختیار تان قرار دهیم

  متن مقاله

  در این بخش از زندگینامه نویسندگان آشنا می شویم با نویسنده زیر :

  استیو تولتز و هر آنچه که باید در مورد زندگی و آثارشان بدانید

  تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” استیو تولتز ” ، نویسنده ی استرالیایی و خالق کتاب” جز از کل” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

  زندگی نامه

  استیو تولتز نویسنده ی مشهور کتاب جز از کل درسال ۱۹۷۲ در سیدنی زاده شد و در سواحل شمالی آرام سیدنی بزرگ شده است. پدر و مادرش در زمینه حقوق خانواده و حقوق تجارت فعالیت داشته‌اند. استیو تولتز در کشورهای گوناگونی از جمله کانادا، آمریکا، اسپانیا و فرانسه زندگی کرده است. از اینرو او ذاتاً بی‌قرار است و مکان زندگی‌اش را مدام تغییر می‌دهد. در حال حاضر به همراه همسر و پسر کوچکش در بروکلین زندگی می‌کند. پدربزرگ و مادربزرگ‌های او از کشورهای لتونی، لهستان، فلسطین و نیوزلند بوده‌اند! او در پاسخ به این سوال که آیا شوخ طبعی و حساسیت یهودی‌ها را به ارث برده است می‌گوید که بیشتر به میراث فرهنگ اعتقاد دارد تا میراث خانوادگی. او آثار وودی آلن، فیلیپ راث وسال بلو را مطالعه کرده است و به عقیده‌ی تولتز این نویسندگان بیشتر از اجدادش بر او تأثیرگذار بوده‌اند.استیو تولتز با کتاب جزء از کل شروع فوق‌العاده موفقی برای خود در دنیای ادبیات رقم زد. اولین کتاب او به لیست نهایی نامزدهای جایزه بوکر در سال ۲۰۰۸ راه یافت و در همان سال نام وی در میان نامزدهای جایزه کتاب اولی‌های گاردین عنوان شد. جزء از کل با استقبال عمومی زیادی در سراسر جهان روبه‌رو شد و این موضوع سبب شد که همگان استیو تولتز را نویسنده‌ی جوان بااستعدادی بدانند که از این پس باید در انتظار چاپ کتاب‌های بعدی‌اش باشند.جز از کل اکنون به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های تاریخ استرالیا مطرح است، این کتاب یک رمان فلسفی است که قسمتی از ان درگیر ماجراهای پلیسی هم می‌شود، همچنین پر از اتفاق‌ها و داستان‌های تازه در تک تک صفحاتش است .ترجمه این کتاب در ایران توسط نشر چشمه انجام شده‌است. «ریگ روان» نیز که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است همانند «جزء از کل»، بهره گرفته از زمینه‌های فلسفه‌ای در دل داستان‌های اجتماعی است.با این پیش فرض که استیو تولتز هیچ سابقه مشخص دیگری در حوزه نگارش و ادبیات و فضای رسانه‌ای ندارد، ظاهراً همین دو کتاب (و در واقع همان کتاب اول) برای اینکه نام او در فهرست نویسندگان مطرح قرار بگیرد کافی بوده و برخی منتقدان، کتابش را یک اثر کلاسیک مدرن نامیده‌اند.در سال ۲۰۰۴ استیو تولتز حین قدم زدن در خیابان‌های پاریس دچار خونریزی ناگهانی ستون فقرات شد و در پی آن  توانایی حرکت را از دست داد و فلج شد. تیم پزشکی در ابتدا علت این عارضه را تشخیص نمی‌دادند و نمی‌دانستند که عدم توانایی حرکت دائم خواهد بود یا بهبود می‌یابد. پس از مدتی که در بیمارستان تحت نظر بود پزشکان به او گفتند که این موضوع می‌تواند مشکلی باشد که او به طور مادرزادی داشته و اکنون نمود پیدا کرده است. وی پس از مدتی توانایی خود را بازیافت و پس از بهبود تولتز با خود عهد بست که زمانی در مورد شخصیتی می‌نویسد که دست کم مدتی را روی ویلچر گذرانده باشد. تأثیرات روانی این اتفاق در صفحه صفحه کتاب جدید او، ریگ روان قابل لمس است.ریگ روان که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است همانند جزء از کل، بهره گرفته از زمینه‌های فلسفی در دل داستان‌های اجتماعی است.

  آثار

  • جز از کل
  • ریگ روان

  مروری بر آثار و اندیشه ها

  نویسندگی و دنیای نویسنده ها را می توان به یک جامعه ی دموکراتیک تشبیه کرد.  هر کسی با هر عقیده ای و با هر طرز فکری در آن قدم میگذارد و می تواند اثری در این جامعه ی بزرگ گذاشته و در آن در آزادی تمام و آسودگی خاطر کامل زندگی کند.یکی از مزیت های دنیای نویسندگی این است که هیچگاه سنجشی برای پذیرش شخصیت ها ندارد و درب ورودی این دنیا برای همه باز است. از این رو افراد بسیاری با دانش های مختلف ، وارد این دنیای شگفت انگیز شده اند و جهان مخاطبان این دنیا را به کل عوض کرده اند. یکی از آن هایی که جز تا کل مخاطبان این دنیا را تحت تاثیر قرار داده است ، استیو تولتز ، خالق کتاب جز از کل است.نویسنده ای فلیسوف که در مدت زمانی کوتاه توانست به یکی از بزرگترین نویسنده های رمان جهان تبدیل شود. از استیو تولتز دو کتاب بیشتر به چاپ نرسیده است اما این دو کتاب آن قدر ارزشمند و بزرگ می باشد که می توان روی تک تک اجزای آن بحث کرد و ویژگی های هر کدام را به تفصیل مطرح کرد. اما ورای کتاب های استیو تولتز ، اندیشه ای نهان است و صحبت در باب آن اندیشه بسی سودمند تر خواهد بود. استیو تولتز انسانی با روحیه ی لطیف و حقیقت جو می باشد و در فلسفی نوشتن ید طولایی دارد. جهان، دغدغه ی اوست و زندگی را می ستاید. او در هر دو کتاب منتشر شده تا به کنون به سیر زندگانی اشخاصی پرداخته است که با مفهوم زندگی دست و پنجه نرم می کنند و آن را با تمام وجودشان لمس می کنند. کتاب جز از کل او که در ایران نیز بسیار طرفدار دارد و بسیار مورد اقبال است ، داستان زندگی یک پدر و پسر ست که در گذار بزرگ شدن و رشد این پسر به جریان های فلسفی و درس های زندگی می پردازد.نگاه استیو به جهان پیرامون خود ، نگاهی پرسش گر است. از این رو می توانیم او را چنین مورد قضاو قرار دهیم که پرسش های عمیق ذهن استیو ، راه به نوشته هایش باز کرده اند و او در مسیر پاسخ به این پرسش ها مسیری داستان گونه و روایت گونه را انتخاب کرده است و به واسطه ی آن به یک گفتگوی غیر مستقیم با مخاطبانش می پردازد. از این رو می توان استیو تولتز را از آن دسته نویسندگانی دانست که نوشته هایش با مفهوم زندگی گره خورده است و زندگی در داستان هایش جاری است. استیو تولتز امروزه جز یکی از برترین رمان نویسان جهان است و منتقدین ادبی از او به عنوان یک استعداد ادبی خوش آتیه در دنیای نویسندگی یاد می کنند.

  در زیر بخش هایی از کتاب جز از کل را با هم مرور می کنیم:

  • اگر کودکی‌ ام یک چیز به من آموخت، آن چیز این است که تفاوت‌ های بین ثروتمندان و فقرا اهمیتی ندارند، این شکاف بین سالم و بیمار است که رخنه‌ ناپذیر است.
  • نمی‌ توانستم راهی پیدا کنم که موجود ویژه‌ ای در جهان باشم، ولی می‌ توانستم راهی متعالی برای پنهان شدن پیدا کنم و برای همین نقاب‌ های مختلف را امتحان کردم: خجالتی، دوست‌ داشتنی، متفکر، خوش‌ بین، شاداب، شکننده – این‌ ها نقاب‌ های ساده‌ ای بودند که تنها بر یک ویژگی دلالت داشتند. باقی اوقات نقاب‌ های پیچیده‌ تری به صورت می‌ زدم، محزون و شاداب، آسیب‌ پذیر ولی شاد، مغرور اما افسرده. این‌ ها را به این خاطر که توان زیادی ازم می‌ بردند در نهایت رها کردم. از من بشنو: نقاب‌ های پیچیده زنده‌ زنده تو را می‌ خورند.
  • ناگهان به این نتیجه رسیدم آدم‌ های رمانتیک قد خر شعور ندارند. هیچ چیز جالب و خوبی در عشق یک‌ طرفه وجود ندارد. به نظرم کثافت است، کثافت مطلق. عشق به کسی که پاسخ احساساتت را نمی‌ دهد ممکن است در کتاب‌ ها هیجان‌ انگیز باشد ولی در واقعیت به شکل غیرقابل تحملی خسته‌ کننده است.
  • همه دوست دارند موقع ساخته شدن تاریخ روی صندلی ردیف اول نشسته باشند. اگر پای بلیتی به مقصد دالاس سال ۱۹۶۳ در کار باشد، چه کسی حاضر است فرصت تماشای منفجر شدن پسِ کله‌ ی کندی را از دست بدهد؟ یا خراب شدن دیوار برلین را؟ آدم‌ هایی که آن جا حاضر بوده‌ اند جوری حرف می‌ زنند انگار مغز جی.اف.کی پاشیده روی پیراهن‌ شان یا خودشان شخصا این‌ قدر سقلمه زده‌ اند که دیوار برلین فروریخته. کسی نمی‌ خواهد چیزی را از دست بدهد، مثل این که همزمان با زمین‌ لرزه‌ای جزئی عطسه‌ ات بگیرد و بعد تعجب کنی از این که چرا همه دارند داد و فریاد می‌ کنند.
  • مشکل من این است که نمی‌ توانم خودم را در یک جمله خلاصه کنم. تمام چیزی که می‌ دانم این است که چه کسی نیستم. همچنین متوجه شده‌ ام که بین بیشتر مردم توافقی ضمنی وجود دارد تا خود را با محیط پیرامون‌ شان هماهنگ کنند. من همیشه این نیاز را حس کرده‌ ام که علیه محیطم طغیان کنم. برای همین است که وقتی سینما می‌ روم و پرده تاریک می‌شود با تمام وجود دلم می‌ خواهد یک کتاب باز کنم و بخوانم. خوشبختانه همیشه یک چراغ‌ قوه‌ ی جیبی همراهم هست.

  نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  احتیاج به تایید آخرین نظر می باشد
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *