• زورگویی و ۵ راه برای مقابله و بهبود آن در محیط کار

  ما قصد داریم مقاله زورگویی و ۵ راه برای مقابله و بهبود آن در محیط کار را در اختیار تان قرار دهیم

  متن مقاله

  ۵ راه برای بهبود از زورگویی در محیط کار

  در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله در مورد ۵ راه برای بهبود از زورگویی در محیط کار  شما صحبت کنیم

  هر فردی که هدف زورگویی در محیط کار بوده است با دردی که این نوع آزار و اذیت و تحقیر به وجود می‎آورد، آشناست. ولی زمانی که با فرد زورگو برخورد لازم صورت گرفت، انتظار حس خوبی بعد از آن را نداشته باشید. با آن‎که ممکن است به نوعی حس راحتی را تجربه کنید، یعنی عدم تجربه استرس روزانه برای کار با یک زورگو، ولی ممکن است در وجود شما بقایای تجربه بدی که داشته‎اید، باقی بماند. در حقیقت، زورگویی در محیط کار اغلب اوقات تاثیر درازمدتی بر روی سلامت جسمی و روحی شما دارد.

  در نتیجه، روزهایی وجود خواهد داشت که مسیر ریکاوری روحی و بهبود سخت به نظر می‎رسد. حرف‎هایی که یک فرد می‎زند ممکن است احساس آشنای اضطراب را دوباره در شما بیدار کند. یا ممکن است هر زمان که با فردی مخالفت می‎کنید، احساس نگرانی داشته باشید. تمامی این احساسات طبیعی است. ولی با اندکی تلاش و کار بیشتر در مراقبت از خود، باعث برگشت زندگی‎تان به مسیر درستش می‎شوید. علاوه بر این، شما می‎توانید از اتفاقی که سر کار برایتان رخ داده است، نکاتی یاد بگیرید. یعنی به هنگام جلو رفتن در زندگی و وضعیت کاری خود از آن برای تقویت توان‎تان استفاده کنید.

  نکته کلیدی است اجازه ندهید بلایی که سرتان آمده است هویت شما را تعیین کند. متوجه شوید که زورگویی در محیط کار انتخاب زورگو است. شما شایسته زورگویی نیستید. مسئولیت زورگویی را بر روی دوش زورگو قرار داده و به زندگی ادامه دهید. کلمات و کارهایی که به شما آسیب رسانده است را در گذشته رها کنید. شما در این مطلب با ۵ راه‎حل برای مقابله با این موضوع آشنا می‎شوید که می‎توانید برای بهبود از زورگویی در محیط کار آن‎ها را به کار بگیرید.

  سلامت خود را در اولویت قرار دهید

  کسانی که هدف زورگویی در محیط کار قرار می‎گیرند با مجموعه‎ای از مشکلات سلامت از جمله خواب نادرست، مشکلات معده، سردرد و عارضه‎های استرس دست و پنجه نرم می‎کنند. آن‎ها هم‎چنین ممکن است با اختلال استرس پس از سانحه (اختلال استرسی پس از آسیب روانی)، حملات عصبی، اختلالات غذا خوردن، افسردگی و فکر به خودکشی روبرو شوند. با دکتر خود در رابطه با هرگونه علائمی که دارید، صحبت کنید. هم‎چنین مراجعه به یک یک مشاور فکر بسیار خوبی است. به یاد داشته باشید که هدف زورگویی قرار گرفتن در محیط کار عواقب بیشتری از تاثیر بر روی روحیه یا عزت نقس شما دارد. این عمل می‎تواند بر روی سلامت جسمی شما هم تاثیر بگذارد. مراقبت از خود را به تاخیر نیندازید. نادیده‎گرفتن این علائم می‎تواند منجر به شکل‎گیری مشکلات دیگر برای سلامت شما شود. سالم بودن باید در راس اولویت‎های شما قرار گیرد.

  حمایت عاطفی و تایید پیدا کنید

  زمانی که زورگویی رخ می‎دهد، شخص هدف اغلب اوقات متهم به مشکل بودن یا مشکل داشتن، می‎شود. دائم انتقاد کردن، شایعات، دروغ‎ها و سخن‎چینی می‎تواند تاثیر خود را در شما در قالب احساس تنهایی کردن، منزوی شدن و درمانده بودن، نشان دهد. ولی فراموش نکنید که تنها نیستید. در حقیقت، زورگویی در محیط کار یک مشکل شایع است که تمامی کارمندان هر روز با آن روبرو می‎شوند. در حوزه کاری خود یک گروه حمایتی پیدا کنید یا خودتان آغازگر چنین گروهی شوید. سعی کنید کسی را پیدا کنید که تجربه و احساس شما را باور و تایید کند و متوجه شوید هیچ مشکلی ندارید. شکل‎گیری مجدد عزت نفس و اطمینان به نفس زمان می‎برد، ولی شدنی است.

  اطلاعات جامع در خصوص زورگویی در محیط کار به دست آورید

  اگر در مورد اتفاقی که برایتان رخ داده است احساس آشفتگی می‎کنید، هر مطلبی که در مورد زورگویی در محیط کار پیدا می‎کنید، بخوانید. با آن‎که مطالعه این موضوع می‎تواند درد را یادآوری کند، اما در دراز مدت به شما کمک خواهد کرد با حادثه رخ داده کنار بیایید. علاوه بر این، کسب اطلاعات در مورد این مشکل شما را برای آینده و رخ دادن احتمالی این موضوع، آماده خواهد کرد. بعضی از اشخاص هدف زورگویی در محیط کار حتی به مدافعان یا رهبر گروه‎های حمایتی افرادی تبدیل می‎شوند که از دست زورگویی در محیط کار رنج می‎کشند.

  شیوه نگرش خود به این تجربه را تغییر دهید

  بسیاری از اوقات، افرادی که تحت زورگویی قرار گرفته‎اند دیدگاه بسیار محدودی نسبت به زندگی پیدا می‎کنند چون تجربه زورگویی هرگونه اندیشه و تفکر دیگر را در وجود آن‎ها از بین برده است. به موضوعاتی جدا از تجربه‎ای که داشته‎اید فکر کنید، مسائلی که در زندگی شما معنا یا هدفی برای خود دارند. مزایای متعددی برای مثبت اندیشی وجود دارد. اگر به تنهایی باید این کار را انجام دهید، یک مشاور می‎تواند در هدایت فرآیندهای فکری شما کمک کند. علاوه بر این، از احساس گناه در مورد نحوه روبرو شدن با فرد زورگو یا مدت زمانی که طول کشیده است تا واکنش نشان دهید، دوری کنید. این مسائل مربوط به گذشته است و باید در همان جا رها شوند.

  پایانی برای تجربه تلخ خود و یک آغاز جدید را پیدا کنید

  قسمتی از فرآیند بهبود توانایی در رها کردن موضوعات گذشته و آسیبی که تجربه کرده‎اید، است. گاهی اوقات پیدا کردن پایانی برای این قضیه شامل تغییر شغل یا حرفه می‎شود. ولی باید متوجه شوید که هویت شما به مسائلی فراتر از کار شما وابسته است. دوباره هویت وجودی خود را بشناسید. علایق، سرگرمی‎ها، اهداف و رویاهای جدیدی برای خود به وجود آورید. به خودتان اجازه ندهید که پیشاپیش ذهن شما با اتفاقی که برایتان رخ داده است، مشغول شود. به جای آن، راهی سالم برای تغییر توجه خود و رها کردن گذشته پیدا کنید.

  جمع‎بندی

  به یاد داشته باشید عملی که با آن روبرو شده‎اید منصفانه نبوده است، ولی هویت شما را تعریف نمی‎کند. هرگونه کشش به غرق شدن در اندیشه قربانی بودن را رها کنید. درست است، شما قربانی شده‎ بودید ولی حادثه رخ داده تعریف کنند شخصیت شما نیست. زمانی را صرف کشف مجدد واقعیت وجودی خود کنید، نه فردی که شخص زورگو ادعا می‎کرده هستید. هم‎چنین باید از سرزنش خود برای در معرض زورگویی قرار گرفتن دوری کنید. این قضیه تقصیر شما نبوده و فرد زورگو آن را انتخاب کرده است. و مهم‎تر از همه مراقب خود باشید. به دنبال توجه به چیزی که برای احساس سلامت نیاز دارید، به خوبی در مسیر بهبود از زورگویی در محیط کار قرار می‎گیرید .

  سوالات متداول

  ۱- سه راه مبارزه با زورگویی در محیط کار را بیان کنید ؟

  سلامت خود را در اولویت قرار دهید

  حمایت عاطفی و تایید پیدا کنید

  اطلاعات جامع در خصوص زورگویی در محیط کار به دست آورید

  ۲- راهکار برون رفت از زورگویی در محیط کار را بنویسید ؟

  قسمتی از فرآیند بهبود توانایی در رها کردن موضوعات گذشته و آسیبی که تجربه کرده‎اید، است . گاهی اوقات پیدا کردن پایانی برای این قضیه شامل تغییر شغل یا حرفه می‎شود . ولی باید متوجه شوید که هویت شما به مسائلی فراتر از کار شما وابسته است . دوباره هویت وجودی خود را بشناسید .

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  منبع

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای