• 5 موقعیتی که باید به رئیس خود نه بگویید

  ما قصد داریم مقاله ۵ موقعیتی که باید به رئیس خود نه بگویید را در اختیار تان قرار دهیم

  متن مقاله

  متوجه شوید چه زمانی باید با رئیس خود مخالفت کنید

  در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله می خواهیم در مورد نه به رئیس و ۵ موقعیتی که با او مخالفت کرد با شما صحبت کنیم

  اکثر کارمندانی سعی می‎کنند زمانی که رئیسشان از آن‎ها درخواستی دارند، تا جای ممکن از خود سازگاری نشان دهند. و نه به رئیس خود نگویند

  به عنوان مثال، از آن‎ها اضافه کاری، انجام کارهایی که در حیطه مسئولیت‎های آن‎ها نیست و حتی شرکت در رویدادهایی خواسته می‎شود که با برنامه‎های خانوادگی در تضاد قرار دارد. ولی در دوران کارمندی شما زمان‎هایی وجود دارد که باید به رئیس خود “نه” بگویید، به خصوص اگر زورگو است.

  بدون شک، مقابله با رئیس‎تان کار مشکلی است. هم‎چنین می‎تواند ترسناک به نظر رسد. ولی پیدا کردن شجاعت برای انجام آن می‎تواند به صورت بالقوه باعث شود تجربه کاری‎تان با بدبختی کمتری همراه شود. در حقیقت، تحقیقات نشان می‎دهد که نه گفتن می‎تواند به کارمندانی که با زورگویی روبرو شده‎اند کمک کند کمتر حس یک قربانی را داشته باشند. براساس تحقیقاتی که توسط محققان دانشگاه ایالتی اوهایو و دانشگاه جورجیا صورت گرفته است، کارمندانی که از خود دفاع می‎کنند نه تنها کمتر احساس یک قربانی را دارند بلکه نسبت به کار خود بیشتر احساس تعهد می‎کنند و به طور کلی از آن راضی‎تر هستند. علاوه بر این، در این تحقیق مشخص شده است که آن‎ها از همان مقدار اختلالات روانشناسی که فرد آزاردیده با آن روبرو می‎شود، رنج نمی‎برند.

  قبل از مقابله با رئیس خود، مطمئن شوید که مشکل مورد نظر ارزش دفاع کردن را دارد. ممکن است نسبت به بعضی از مسائل نرمش نشان دهید و اجازه دهید ببینید چه رخ خواهد داد. ولی بعضی دیگر از اوقات هرگز نباید رفتار رئیس خود را بپذیرید و درخواست‎های او را اجابت کنید. به یاد داشته باشید، بدون توجه به شدت نیازتان به کار، باید بدانید چه زمانی مخالفت کنید. در مطلب زیر ۵ موقعیتی را برای شما شرح می‎‎دهیم که همواره باید در آن “نه” بگویید.

  زمانی که رئیستان در حال اذیت و آزار شما است بگویید ” دیگر کافی‎ست “

  زورگویی در محیط کار مشکل واقعا جدی است. به هیچ‎وجه سوءاستفاده، آزار جنسی یا زورگویی را به عنوان وضعیت فعلی قبول نکنید. مهم نیست چقدر کار خود را دوست یا حتی به آن نیاز دارید، هرگز سلامت فیزیکی و روحی خود را با اجازه به قربانی شدن، فدا نکنید. ارزشش را واقعا ندارد.

  به یاد داشته باشید که زورگویی در محیط کار عواقب مهمی خواهد داشت و می‎تواند حتی اگر شدید و پیوسته باشد بر روی خانواده شما اثر بگذارد. در نتیجه، مطمئن شوید که اقدامات لازم برای مقابله با زورگویی را انجام می‎دهید. و اگر رئیس شما به آزار شما ادامه می‎‎‌دهد، آن را به یک سرپرست گزارش دهید. شما حتی می‎توانید استخدام یک وکیل یا شکایت به وزارت کار را در نظر بگیرید، به خصوص اگر آزار و اذیت به نژاد یا ناتوانی شما ربط داشته باشد. نکته کلیدی این است که هرگز اجازه ندهید قربانی رئیس‎تان شوید. به خاطر چیزی که درست است، از خود دفاع کنید.

  زمانی که انتظار دارد به دیگران زورگویی کنید، پاسخ “نه” دهید

  بعضی از کارفرمایان فضایی در کار ایجاد می‎کنند که زورگویی در محیط کار به یک هنجار تبدیل می‎شود. آن‎ها به کارمندانی که حقوق دیگران را برای رسیدن به رتبه‎های بالا زیر پا می‎گذارند پاداش می‎دهند و روش رسیدن به این موفقیت را نادیده می‎گیرند. در نتیجه، در فضای کاری این حس به وجود می آید که نادیده گرفتن سایرین، مورد خطاب قرار دادن با القاب مختلف و حتی زورگویی با استفاده از دستگاه‎های دیجیتال (تلفن، کامپیوتر و غیره) اعمال پذیرفته شده است.

  در نتیجه، این باور در کارمندان شروع به شکل‎گیری می‎کند که برای موفقیت در شرکت بایستی سعی کنند از پشت به سایرین خنجر بزنند و به افرادی که سر راه آن‎ها قرار می‎گیرند تهمت بزنند. هم‎چنین افراد باید فشار زیادی را متحمل شوند تا به دنبال شرکت در این کارها از قربانی بودن در محیط کار در زورگویی بعدی دوری کنند. علاوه بر این، چنین محیط کاری یک یا دو نفر را در خود خواهد داشت که همیشه در آتش رفتار بد دیگران خواهدن سوخت. آن‎ها به موضوع جوک سایرین در اداره تبدیل می‎شوند و از فعالیت‎های کاری کنار گذاشته می‎شوند و هرگز با احترام با آن‎ها رفتار نمی‎شود.

  اگر شاهد این نوع فعالیت در محیط کاری خود هستید، نه تنها نباید در آن شرکت کنید، بلکه هم‎چنین باید صدای عدالت افراد آزاردیده شوید. با آن‎که ممکن است کاملا زورگویی را از محیط کار خود پاک نکنید، ولی می‎توانید آن را به رفتاری تبدیل کنید که در چشم افراد انجام آن کمتر پسندیده به نظر آید. هم‎چنین ممکن است بتوانید بر روی سایرین تاثیر بگذارید که به شما ملحق شوند.

  زمانی که از شما می‎خواهند قانون‎شکنی کنید، “نه‎” بگویید

  هر روز در تمامی اداره‎جات، انجام کارهایی از کارمندان خواسته می‎شود که خلاف قوانین است. این فعالیت‎های غیرقانونی می‎تواند شامل مسائلی مانند جعل بعضی از ارقام، صدور فاکتور بیش از حد برای مشتری، اخراج نادرست یک فرد یا چشم‎پوشی از مسائل امنیتی شود. زمانی که کارفرمایتان از شما می‎‎خواهد قانون‎شکنی کنید، درخواست او شما را در یک موقعیت دو سر باخت قرار می‎دهد. و مهم نیست کدام جهت می‎روید، مسیر آسان نیست.

  از یک طرف، گفتن “نه” به رئیستان می‎تواند باعث اخراج شما شود. ولی از طرف دیگر، موافقت با خواسته‎ای که دارد، شما و احتمالا سایرین را در معرض خطر قرار می‎دهد. به همین بدون شک باید از قانون‎شکنی خودداری کنید. اگر نه نگویید، نه تنها از شما شکایت خواهد شد بلکه هم‎چنین ممکن است به زندان بروید. علاوه بر این، شرکت در فعالیت‎های غیرقانونی به شهرت شما ضربه می‎زند و احتمال استخدام شما در آینده را مشکل‎تر می‎کند.

  به یاد داشته باشید، از نظر وکلا، مجریان عدالت و قاضی‎ها، اطاعت از دستوران رئیستان حرف قابل قبولی در مقام دفاع از خودتان نیست. شما فردی بالغ با قدرت انتخاب هستید. فقط مطمئن شوید که به هر چیزی که نیاز به قانون‎شکنی دارد، پاسخ منفی می‎دهید.

  زمانی که از شما می‎خواهد کار غیراخلاقی کنید، “نه” بگویید

  زمانی که رئیستان از شما می‎خواهد کاری غیرقانونی کنید، حداقل زمان رد کردن درخواست او باید قانون را در کنار خود ببینید. او نه تنها زمان مواجه شدن با جنبه حقوقی ماجرا عقب نشینی خواهد کرد بلکه هم‎چنین ممکن است از ریسک آگاه ساختن شما از فعالیت غیرقانونی و خطر لو رفتن خود، دوری کند. اکثر اوقات، رئیستان از فعل درخواست عقب‎نشینی می‎کند.

  ولی مقابله با رئیسی که از شما می‎‎خواهد کاری غیراخلاقی کنید، کمی سخت‎تر است. اکثر اوقات، روسایی که پایبند به اصول اخلاقی نیستند دوست ندارند در آینه خود را ببینند. بنابراین زمانی که به او بگویید کاری که دارد می‎کند یا درخواستش از شما اشتباه است، اخم‎هایش در هم گره خواهد خورد. حتما ممکن است باعث اخراج شما شود. ولی به این معنا نیست که باید بر خلاف عقاید خود عمل کنید.

  با رئیس خود در مورد نگرانی‎هایتان صحبت کنید. ولی در زمان بحث در مورد موضوع از اتهام زدن یا بیخود احساسی شدن دوری کنید به یاد داشته باشید، رئیس شما ممکن است حتی متوجه نباشد که درخواستش غیراخلاقی است. به او پیش از بروز بیش از حد نگرانی خود، فرصت دهید کار درست را انجام دهد.

  بعد از گفتگو، اگر رئیس شما هم‎چنان پافشاری دارد که درخواست او را اجابت کنید، از پایبندی به عقیده خود مطمئن شوید و موافقت نکنید. به یاد داشته باشید، عواقب انجام کاری که با آن موافق نیستید، وخیم خواهد بود. جدا از این حقیقت که تاثیر منفی بر شهرت شما در کار خواهد گذاشت، هم‎چنین ممکن است بر روی سلامت شما تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، ممکن است زخم معده بگیرید، از اضطراب و حتی کمبود خواب رنج ببرید. به طور کلی، به خطر انداختن ارزش‎هایتان در محیط کار هرگز اقدام سالمی نیست.

  زمانی که درخواست‎های غیرمنطقی می‎کند، “نه” بگویید

  هر فردی گاهی اوقات مجبور به اضافه‎کاری است. و رفتن به سرکار در تعطیلات قضیه غیرطبیعی نیست. اما بعضی از روسا درخواست‎های بیش از حد غیرمعقولی دارند و این انتظارات را به آخرین حد خود می‎رسانند. به عنوان مثال، ممکن است کارمندان را ملزم به گذراندن ساعات‎های بی‎شمار بر روی کار بیهوده‎ای کنند که به بهای از بین رفتن وقت آن‎ها با خانواده‎شان تمام شود. یا ممکن است از کارمندان بخواهند تعطیلات و آخر هفته خود را برای نشان دادن تعهدی که به شرکت دارند، فدا کنند. زمانی فرا می‎رسد که این درخواست‎های غیرطبیعی باعث ایجاد حس خفگی در فرد و سبب می‎شود که بگوید “کارد به استخوان رسیده است”.

  اگر متوجه می‎شوید در این نوع موقعیت کاری قرار گرفته‎اید، به احمال زیاد بابت فشاری که حس می‎کنید با احساس افسردگی شغلی و عدم اطمینان از اتفاقی که برای شما رخ خواهد داد، روبرو می‎شوید. ممکن است حتی حس کنید که دیگر زندگی از خود ندارید و کار همه چیز شما است. شما دیگر دوستان و خانواده خود را زمانی‎ که به خانه می‎رسید به دلیل خستگی نمی‎بینید و انرژی برای درست کردن غذای سالم، ورزش و حتی قدم زدن ندارید.

  به یاد داشته باشید، شما نیاز به زندگی خارج از محیط کاری خود دارید و اگر کارفرمایتان اجازه آن را نمی‎دهد، با عواقب آن روبرو خواهید شد. علاوه بر این، کار کردن برای فردی که غیرقابل پیش‎بینی و غیرمعقول است می‎تواند باعث بروز یکسری مشکلات سلامتی شود. هرگز اجازه ندهید خواسته‎های یک رئیس غیرمنطقی سلامت و زندگی شما را از بین ببرد. برای “نه” گفتن به خواسته‎های او شجاعت لازم را به دست آورید .

  سوالات متداول

  ۱- چه زمانی با مخالفت خود جلوی زورگویی رئیسمان را بگیریم ؟

  زورگویی در محیط کار مشکل واقعا جدی است. به هیچ‎وجه سوءاستفاده، آزار جنسی یا زورگویی را به عنوان وضعیت فعلی قبول نکنید. مهم نیست چقدر کار خود را دوست یا حتی به آن نیاز دارید، هرگز سلامت فیزیکی و روحی خود را با اجازه به قربانی شدن، فدا نکنید. ارزشش را واقعا ندارد.

  ۲- چه زمانی به رئیس خود نه بگوید ؟

  بعضی از روسا درخواست‎ های بیش از حد غیر معقولی دارند و این انتظارات را به آخرین حد خود می‎رسانند. به عنوان مثال، ممکن است کارمندان را ملزم به گذراندن ساعات‎های بی‎شمار بر روی کار بیهوده‎ای کنند که به بهای از بین رفتن وقت آن‎ها با خانواده‎شان تمام شود . زمانی فرا می‎رسد که این درخواست ‎های غیرطبیعی باعث ایجاد حس خفگی در فرد و سبب می‎شود که بگوید “کارد به استخوان رسیده است”. این دقیقا همان موقع است .

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  منبع

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای