• چطور بعد از خروج از محیط کار از استرس کاری رها شویم

  متن مقاله

  رهایی از استرس : در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله در مورد  رهایی از استرس در محیط کار با شما صحبت کنیم

  رهایی از استرس در این روزگار مگر می شود؟

  آیا برای رهایی از استرس در محیط کار راه کاری وجود دارد ؟

  بسیاری از ما بدون اینکه بدانیم، کار خود را به خانه می‎بریم. کار می‎تواند استرس ایجاد کند، ولی بازه زمانی که قرار است به آرامش ما اختصاص یابد – از دقیقه‎‎ای که از محیط کار خارج می‎شویم تا صبح بعد که به آن بر می‎گردیم – اغلب اوقات با اجازه ما با استرس کاری پر می‎شود، به جای این‎که از زندگی پس از کار خود حداکثر استفاده را ببریم.

  دلایل زیادی برای این قضیه وجود دارد، ولی دلایل بسیار مهم‎تری مبنی بر این وجود دارد که باید و می‎توانیم جلوی این کار را بگیریم. در ادامه مطلب شما متوجه خواهید شد که چطور افراد استرس کاری را ناخودآگاهانه بزرگ می‎کنند و چطور شما باید تا جایی که می‎توانید مسائل کاری را در محیط خود رها کنید. این امر می‎تواند باعث کاهش میزان استرس و افزایش شادی شما شود .

  رهایی از استرس

  به چه صورت کار را به خانه می‎بریم

  در طول مسیر خانه به آن فکر می‎کنیم: مسیر کار به خانه را می‎توان به شکل زمانی برای لذت از آزادی بیکاری سپری کرد، یا این‎که می‎توان آن را به دوباره اندیشیدن به مسائل استرس‎‌زای آن روز، پاسخ دادن به خشم درون ذهن خود و فکر کردن به چیزهایی اختصاص داد که بر روی شانه‎هایتان سنگینی می‎کند و تا زمانی که به خانه می‎رسید درگیر آن‎ها می‎شوید. اکثر اوقات افراد به جای انتخاب مورد اول (طی کردن مسیر کار تا خانه با حس تجربه رهایی) که به مراتب برای آن‎ها بهتر است، به دیگر گزینه‎ها رو می‎آورند.

  مشکل این است که این امر می‎تواند باعث افزایش سطح استرس به شکلی شود که پس از رسیدن به خانه شدت آن از زمان پایان ساعت کاری حتی بیشتر شده است. اگر شما شبیه به این دست افراد هستید، زمان آن فرا رسیده است که مسیر کار به خانه را به زمانی برای عدم توجه به استرس کاری تبدیل کنید. دفعه بعد سعی کنید واقعا به افکار و عادات خود در حین رفتن به خانه توجه کنید.

  ما استرس کاری را به افرادی که دوست داریم انتقال می‎دهیم: شکایت در خصوص کار در پیش کسی که او را دوست داریم یکی از کارهای متداولی است که افراد دارای شغل‎های استرس‎زا انجام می‎دهند. در همان لحظه خالی کردن خشم و استرس احساس خوبی به فرد دست می‎دهد ولی با گذشت زمان ممکن است به فرد آسیب برساند. با آن‎که سرکوب کردن و عدم بیان احساسات کار درستی نیست، ولی هنگامی که وقت گرانبهای بودن با فردی که دوست داریم را با تمرکز بر استرس‎های روز سپری می‎کنیم، بخش زیادی از روز خود را به استرس کاری باخته‎ایم. یقینا، هرچه زمان کمتری را به شکایت در مورد کار اختصاص دهیم، زمان بیشتری برای تمرکز بر چیزهایی خواهیم داشت که باعث شادی ما می‎شوند. این هفته، سعی کنید متوجه شوید چه مدت زمانی را صرف شکایت در مورد کار می‎کنید و بررسی کنید که آیا این مقدار برای شما خوب است یا نه.

  ما تمام فکر خود را درگیر همکارانی می‎کنیم که کار با آن‎ها سخت است: طبیعی است که زمان سر و کله زدن با همکارانی که کار با آن‎ها سخت است، به دنبال یک نوع حمایت عاطفی و روحی بگردیم. اما، همانند با بیان استرس کاری، توجه بیش از حد بر استرسی که ناشی از همکاری با افراد مشکل‎آفرین است می‎تواند به لذت از زندگی غیر کاری ما خدشه وارد کند. اگر متوجه می‎شوید که ساعات غیرکاری خود را صرف واکنش نشان دادن یا حتی فکر در خصوص استرسی می‎کنید که به واسطه همکارانتان وارد زندگی‎تان شده، زمان آن فرا رسیده که بررسی کنید که آیا این بهترین راه برای وقت‎گذرانی محسوب می‎شود یا نه و اگر لازم است، تصمیم بگیرید چطور آن را متوقف کنید.

  ما به جای تمرکز بر آرامش نگران کار هستیم: اگر در طول کار با حجم استرس زیادی روبرو می‎شوید یا کار شما نیاز به عیب‎یابی‎های بسیار مهمی دارد، در زمان ترک کار خاموش کردن بخشی از مغزتان که توجه به مسائل کاری دارد بسیار سخت است (این قضیه به خصوص در مورد افرادی صدق پیدا می‎کند که محل کارشان در خانه است). و اگر پیدا کردن راه‎حل (با توجه به شغلی که دارید) عملی سرگرم کننده است و بیش از حد وارد زندگی شخصی شما نمی‎شود، احتمالا مشکلی بروز پیدا نمی‎کند، چون کارتان بیشتر شبیه به سرگرمی در خصوص اندیشیدن به ایده‎های جدید است تا وظیفه‎ای که باید انجام گیرد. گرچه، اگر متوجه می‎شوید که بابت مشکلات سر کار استرس دارید یا به آن‎ها دائما فکر می‎کنید، بهتر است این قضایا را در همان محیط کار رها کنید (نگران نباشید زمانی که به سر کار برگردید، جایی نرفته‎اند).

  ما به این خاطر به خودمان سخت می‎گیریم

  اگر تمامی حرف‎های بالا آشنا به نظر می‎آید، دیگر اجازه ندهید در شما ایجاد استرس کنند. تقریبا برخورداری از استرس کاری زمانی که در محیط کار نیستید، امری معمولی است، بنابراین خودتان را سرزنش نکنید. به جای آن زمانی که سر کار نیستید به راه‎های تسکین استرس کاری و لذت از زندگی‎تان توجه کنید.

  چطور استرس کاری را از محیط کار بیرون نیاوریم

  قبل از ترک محیط کار، همه چیز را کامل انجام دهید: یکی از اولین و بهترین راه‎هایی که می‎توانید استرس کاری را در محل شکل‎گیری آن رها کنید آماده‎سازی خودتان قبل از ترک محیط کار است. برای کاهش ساعاتی که بعدا ذهن شما به عیب‎یابی اختصاص می‎دهد، یک لیست از کارهایی که باید روز بعد در کار انجام دهید، درست کنید. این تکنیک به شما اجازه می‎دهد سر کار تمرکز داشته باشید و اجازه شکل‎گیری این حس را در شما می‎دهد که فردا تا جای ممکن به مسائل گوناگون رسیدگی می‎شود. اگر زمانی که به خانه می‎رسید نسبت به مشکلاتی که حل نشده است استرس دارید، می‎توانید یک گام فراتر برداشته و لیستی از راه‎حل‎های ممکن برای هر مشکلی که فکر می‎کنید با خود به خانه می‎آورید درست کنید، سپس می‎توانید به خودتان یادآوری کنید که تا جایی که می‎توانسته‎اید در مورد آن فکر کرده‎اید و حالا باید ذهن خود را از مسائل رها و استراحت کنید. شرایط زمانی که فردا مجدد به سر کار برگردید شفاف‎تر خواهد بود. دانستن این قضیه می‎تواند به شما کمک کند همه چیز را در محیط کار بگذارید و به خانه بروید.

  برنامه‎ای برای ساعات بعد از کار خود داشته باشید: دقیقا مانند بچه‎ها که قبل از خوابیدن شنیدن لالایی یا داستان باعث راحتی ذهن آن‎‎ها می‎شود و کمک می‎کند بخوابند، پس از کار رو آوردن به برنامه‎های آرامش‎بخش راهی عالی برای استراحت و رهایی از روز پرتنش کاری است. حتی می‎تواند یک نوع عادات روحی آرام‎سازی ذهن و رهایی استرس کاری بعد از یک روز طولانی کار، در شما ایجاد کند.

  برنامه روزانه شما می‎تواند شامل انجام کارهای ساده‎ای مانند تنفس عمیق و پاک‎سازی کننده در حین قدم زدن شود و می‎توانید عمدا به خودتان یادآوری کنید که حالا کار را هم از لحاظ فیزیکی و هم روحی ترک کرده‎اید. (یکی از اساتید هنرهای رزمی پیشنهاد می‎کند تنفس‎های عمیق برای پاک‎سازی شش‎ها و بدن را تمرین، عضلات خود را شل کنید و از نظر روحی تمام بار قرار گرفته بر ذهن خود را پشت درب خانه پایین بگذارید.) این برنامه می‎تواند شامل مرور ذهنی کارهایی شود که برای زمان باقیمانده از روز در نظر گرفته‎اید، یا پیام دادن به فردی که دوست دارید یا توجه مجدد به مسائل زندگی‎تان. موارد مختلف را تجربه کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهترین گزینه است. هرچیزی برای شما جواب می‎دهد، آن را به یک عادت تبدیل کنید و ادامه دهید.

  از مسیر کار به منزل لذت ببرید: مسیر کار به منزل اگر نسبت به استرس‎های کاری واکنش نشان دهید، با استرس طی می‎شود. با کمی برنامه‎ریزی، شما می‎توانید این مسیر را به تجربه‎ای که انتظار آن را می‎کشید تبدیل کنید تا مانع دیگری که قبل از استراحت و آرامش باید با آن کنار بیایید. یک راه برای حداکثر بهره‎ بردن از این مسیر گوش دادن به کتاب‎های صوتی، چه داستانی (برای سرگرم شدن) یا غیر داستانی در زمینه‎ای است که دوست دارید در آن تبحر پیدا کنید.

  موسیقی گوش دادن نیز یک راهکار ثابت شده برای تسکین استرس است و زمان قرارگیری در یک فضای بسته کار ساده‎ای است که می‎توانید انجام دهید. مرور ذهنی تمامی چیزهایی که دارید و باید نسبت به آن قدردان باشید نه تنها باعث گذشتن زمان می‎شود بلکه شما را در یک چارچوب ذهنی مثبت قرار می‎دهد و باعث می‎شود زمانی که به خانه برسید قدر کسانی که دوست دارید را بیشتر بدانید.

  زمان رسیدن به خانه باید چکار کرد

  محیطی آرام در خانه برای خود ایجاد کنید

   چون ما زمان زیادی از ساعات غیرکاری خود را در خانه سپری می‎کنیم مهم است محیطی به وجود آورید که باعث آرامش شما و تسکین استرس می‎شود. چون شلوغی خانه اثر ظریف ولی بسیار واقعی بر روی سطح استرس ما دارد، تا جای ممکن به شکل منظم خانه را مرتب کنید. اگر خانه شما پناهگاه امنی برای دوری از استرس است، از بین بردن استرس کاری زمانی که به خانه می‎رسید، بسیار آسان است.

  ‎زمانی را به لذت بردن اختصاص دهید

  در مورد مسائل کوچکی در زندگی فکر کنید که خنده به روی لبان شما می‎آورند و تعداد بیشتری از این مسائل را در روز خود لحاظ کنید. این محرک‎های کوچک شادی که توسط روانشناسان با عنوان “لذت‎ها” یاد می‎شوند، می‎توانند به شکل معقولی باعث بهبود روحیه شما شوند و به دنبال خود کاهش استرس را همراه آورند. این لذت‎ها می‎تواند یک فنجان چایی، فیلم کمدی مورد علاقه‎تان، پیاده‎روی طولانی با کسی که دوست دارید، یک حمام آرامش‎بخش یا هرچیزی باشد که اندکی لذت در وجود شما زنده کند. سعی داشته باشید آن‎ها را ترکیب کنید تا اندکی “تازگی” به آن‎ها ببخشید و حتی از آن‎ها بیشتر لذت ببرید. شما شایسته‎ این لذت هستید.

  تفکر زندگی در زمان حال را در خود پرورش دهید

   تحقیقات نشان می‎دهد افرادی که به زندگی در زمان حال توجه دارند بیشتر می‎توانند توجه خود را معطوف زمان حال و دور از استرس گذشته یا اضطراب آینده، کنند. به دنبال آن این افراد توانایی بیشتری در رها کردن استرس کاری دارند و از اوقات شبانه و آخر هفته خود به سادگی برای لذت بردن زندگی استفاده می‎کنند. تمرین راهکارهایی که باعث زندگی در زمان حال شود باعث افزایش قدرت شما در حفظ دیدگاه “زندگی اکنون است” می‎شود، بنابراین به شدت توصیه می‎کنیم این راهکارها را برای تسکین استرس پس از کار و هم‎چنین به طور کلی بهبود سریع از استرس به کار ببرید.

  پشتیبان به دست آورید

   اگر قبل از رها کردن استرس کاری باید با کسی در مورد آن‎ها صحبت کنید، برخورداری از فردی حامی که به حرف‎های شما گوش دهد و اجازه دهد استرس خود را خالی کنید، مفید است. (با توجه به چیزی که بیشتر از همه به شما کمک کند، این فرد می‎تواند شخصی باشد که به احساسات شما صحه بگذارد و به شما کمک کند به مسائل متفاوتی فکر کنید، کسی که به شما کمک می‎کند به دنبال راه‎‎حل باشید و مشکل‎یابی کنید، یا کسی که اجازه می‎دهد احساسات منفی خود را بیان و خشم‎تان را به خنده تبدیل کنید.)

  به دست آوردن یک پشتیبان هم‎چنین شامل برخورداری از فردی می‎شود که اگر  شدیدا درگیر افکار استرس‎زای کاری شدید، به آرامی یادآوری کند باید افکار و انرژی خود را صرف موضوع دیگری کنید. در نهایت، اگر به واسطه استرس کاری احساس ناامیدی و افسردگی می‎کنید، برخورداری از یک پشتیبان عاطفی می‎تواند به معنای صحبت با دکترتان در مورد استرس یا یافتن یک درمان‎گر باشد که به شما راهکارهای مفید مقابله با آن یا برنامه جدیدی را نشان دهد.

  به ساعات غیرکاری خود توجه کنید

  در نهایت، یکی از موثرترین و سرگرم‎کننده‎ترین راه‎ها برای رها کردن استرس کاری در محیط شکل‎گیری آن، استفاده ارزشمند از زمان باقیمانده روز به شکلی است که آن‎قدر شما را درگیر خود کند که حواستان از استرس پرت شود. این گفته به معنای ایجاد تعادل کافی در زندگی‎تان است از جمله وقت‎گذرانی با سرگرمی‎ها و تفریحاتی که دارید. هم‎چنین به معنی توجه به روابط سالم و رشد آن‎ها است که به شما احساس رضایت و کمال بیشتری می‎دهد و باعث می‎شود ذهن خود را از استرس دور کنید. به عبارت دیگر عاداتی سالمی در شما برای تسکین استرس شکل می‎گیرد و هم‎چنین اهدافی را تعیین خواهید که در حین تلاش برای رسیدن به آن‎ها احساس هیجان و انگیزه در شما شکل می‎گیرد. یا گاهی اوقات به سادگی می‎توانید از زمان حال، یعنی از هرکاری که در آن لحظه انجام می‎دهید لذت ببرید .

  سوالات متداول

  ۱- سه راه انتقال استرس محیط کار له منزل را بنویسید ؟

  راه ها زیادی برای انتقال استرس محیط کار به منزل وجود دارد به اختصار سه راه انتقال را به شرح زیر می باشد

  • در طول مسیر خانه به آن فکر می‎کنیم
  • ما استرس کاری را به افرادی که دوست داریم انتقال می‎دهیم
  • ما تمام فکر خود را درگیر همکارانی می‎کنیم که کار با آن‎ها سخت است

  ۲- آیا می توان ساعت غیر کاری را در زندگی خود ایجاد نمود ؟

  به ساعات غیرکاری خود توجه کنید . در نهایت، یکی از موثرترین و سرگرم‎ کننده ‎ترین راه ‎ها برای رها کردن استرس کاری در محیط شکل‎گیری آن، استفاده ارزشمند از زمان باقیمانده روز به شکلی است که آن ‎قدر شما را درگیر خود کند که حواستان از استرس پرت شود . این گفته به معنای ایجاد تعادل کافی در زندگی‎تان است از جمله وقت‎گذرانی با سرگرمی‎ها و تفریحاتی که دارید .

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  منبع

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد 🙂

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای