رابطه استرس و بیماری قلبی چیست؟

ما قصد داریم مقاله رابطه استرس و بیماری قلبی چیست؟ را در اختیار تان قرار دهیم

متن مقاله

آیا یک کار استرس‎‌زا می‎تواند باعث بروز بیماری قلبی شود؟

در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله در مورد رضایت شغلی با شما صحبت کنیم

استرس کاری را افراد زیادی تجربه می‎کنند و به قدری شایع بوده که مشخص شده است هر فردی را با هر شغل، سمت و سطح درآمدی تحت تاثیر قرار می‎دهد. و چون بخش زیادی از زندگی ما صرف کار کردن می‎شود، استرس کاری می‎تواند سر ریز شده و در تمامی جنبه‎های دیگر زندگی ما مشکلاتی نیز ایجاد کند. اضطراب در کار می‎تواند در نهایت باعث شود شما احساس فرسودگی یا افسردگی کنید، به خصوص اگر ندانید چطور از خودتان در مقابل اثرات بالقوه استرس محافظت کنید. بدون انتخاب تغییرات مهم، استرس مزمن می‎تواند حتی باعث بروز مشکلات جدی جسمی مانند بیماری قلبی شود.

استرس کاری و استرس مزمن

افراد چندین نوع استرس تجربه می‎کنند که هرکدام به یک شکل بر روی آن‎ها تاثیر می‎گذارد. استرس مثبت، شکلی از احساس است که به دنبال اسکیت سواری یا اسکی بر روی دامنه کوه تجربه می‎کنید، استرسی هیجان‎انگیز و روحیه‎بخش. هم‎چنین شکل دیگری از استرس به اسم استرس حاد وجود دارد که سریعا می‎آید و می‎رود. این دو نوع استرس به مقدار قابل کنترل خود مضر نیستند، گرچه مقدار بیش از حد هرکدام می‎تواند منجر به بروز خطر بزرگتری یعنی تجربه استرس مزمن شود. ریشه استرس مزمن قرارگیری در موقعیت‎هایی است که در آن بارها و بارها پاسخ بدنتان به استرس بدون فرصت‎دهی به شما برای آرامش و بهبود، تحریک می‎شود.  این نوع استرس اغلب اوقات از مشکل در روابط، برنامه‎های بیش از حد شلوغ و کارهای سنگین نشات می‎گیرد.

اثرات استرس کاری

زمانی که استرس کاری مزمن شود، می‎تواند سلامت فیزیکی و روحی ما را به شیوه‎های متعددی تهدید کند. قسمتی از یافته‎های تحقیقاتی در این خصوص به شرح زیر است:

  • در یک تحقیق بیش از ۱۱ هزار فرد مورد ارزیابی قرار گرفتند و مشخص شد کارمندانی که نیازهای روانی و فیزیکی شدیدی برای شغل خود و سطح پایین کنترل بر روی کار خود را گزارش دادند، با مسائل خستگی عاطفی، مشکلات سلامتی و روان‎تنی از هر نوعی و عدم رضایت از شغل روبرو بودند.
  • براساس تحقیقی که از سوی مجله پزشکی بریتانیا صورت گرفت، استرس مزمن نشان داده شد در شکل‎گیری بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ و هم‎چنین دیگر عارضه‎ها نقش داشت. به این علت که این محققان رابطه‎ای بین استرس مزمن شغلی و سندروم متابولیک پیدا کردند، یعنی گروهی از فاکتورهای مختلف که خطر بیماری‎هایی مانند فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و چاقی بیش از حد را افزایش می‎دهند. آن‎ها متوجه شدند استرس شغلی شدید احتمال شکل‎گیری سندروم متابولیک در افراد را افزایش می‎دهد.
  • احتمال بروز بیماری‎هایی مانند سرماخوردگی معمولی و یا برقراری تماس برای اعلام بیماری و نرفتن به سر کار، در کارمندانی که سطح بالایی از استرس کاری را تجربه می‎کنند، بیشتر است.
  • هم‎چنین یک ارتباط مستند بین استرس کاری زیاد و افزایش خطر ابتلا به مشکلات سلامت روان مانند اختلالات اضطراب و استرس وجود دارد.

منابع شکل‎گیری استرس کاری

چندین منبع شکل‎گیری استرس کاری می‎توانند سهم زیادی در ایجاد استرس مزمن و فرسودگی شغلی داشته باشند که شامل موارد زیر می‎شود:

در بررسی چندین تحقیق در خصوص استرس، اختلالات روحی متداول آن مشخص شد عبارت است از: فشار کاری، استقلال کمتر، حمایت اجتماعی کم، نیازهای زیاد روانشناسی، عدم تعادل بین تلاش فرد و دریافت پاداش و بی‎امنیتی بالای شغلی

ظاهرا  زنان و مردان از هر گروه سنی به یک شکل تحت تاثیر این موارد قرار می‎گیرند.

مدیریت استرس کاری

چون استرس کاری یکی از دلایلی اصلی شکل‎گیری استرس مزمن است، مدیریت مواردی که در کار خود تجربه می‎کنیم می‎تواند تا سطح زیادی از اضطراب بکاهد و منجر به سلامت و شادی بیشتری در فرد شود. مهم است اقداماتی در خصوص مراقبت از خود و بدن‎تان انجام دهید. راهکارهای زیر می‎توانند به حفظ سلامت شما کمک و پتانسیل این را دارند بسیاری از اثرات منفی استرس را در مدت زمان بسیار کوتاهی خنثی کنند.

عوامل‎ استرس‎زای روزانه را کاهش دهید

شما می‎توانید استرس را در زندگی خود با ایجاد تغییرات در شیوه زندگی‎تان کاهش دهید از جمله نظم بیشتر، مدیریت بهتر زمان و ایجاد تغییرات دیگری در محیط کار. به اندازه کافی خوابیدن، خوردن غذاهای مغذی و حفظ دیدگاه مثبت هم‎چنین در سلامت کلی شما مهم است.

تمرینات کاهش استرس را فرا بگیرید

یادگیری یک یا دو تکنیک‎ مدیریت استرس و تمرین آن می‎تواند به سلامت‎تان با فعال‎سازی پاسخ‎های آرامش در بدن شما، کمک کند. یکی از این تمرین‎ها را فرا بگیرید و به بخش مهمی از زندگی خود تبدیل کنید تا با یک ابزار با ارزش برای سالم بودن آشنا شوید.

راه‎هایی برای کم کردن استرس در کار پیدا کنید و از شغل خود لذت بیشتری ببرید

قسمتی از فرآیند تسکین استرس کاری تغییرات در محیط کار را در بر می‎گیرد که می‎تواند سطح رضایت از کار را افزایش و عواملی که باعث ایجاد استرس و فرسودگی شغلی می‎شوند را کاهش دهد.

شما به دنبال آن از کار فعلی خود احساس رضایت بیشتری خواهید داشت و کار شما برایتان یک فعالیت سرگرم‎کننده خواهد شد.

تغییراتی ایجاد کنید که ممکن است در ابتدا چالش‎برانگیز به نظر آیند. اما در نهایت به آن‎ها عادت می‎کنید و باعث می‎شوند کمتر احساس استرس کنید و در طول سال‎های آتی زندگی خود از مزایای سلامت روان و جسم بیشتری بهره ببرید.

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *