چطور می‎توانید نسبت به شغل فعلی‎تان احساس رضایت داشته باشید

ما قصد داریم مقاله چطور می‎توانید نسبت به شغل فعلی‎تان احساس رضایت داشته باشید را در اختیار تان قرار دهیم

متن مقاله

چطور می‎توانید نسبت به شغل فعلی‎تان احساس رضایت داشته باشید

در مقاله قبلی به تفصیل در مورد استرس شغلی و ۱۰ راه مقابله با آن توضیح دادیم و حال می خواهیم در این مقاله در مورد رضایت شغلی با شما صحبت کنیم

اگر بیش از حد استرس دارید و خطر فرسودگی شغلی شما را تهدید می‎کند، احتمالا به ذهن شما خطور کرده که زمان یک تغییر مهم در زندگی فرا رسیده است تا بتوانید از کار خود لذت برده وبه عبارتی احساس رضایت شغلی کنید و جلوی فرسودگی شغلی را بگیرید.

قبل از انجام تغییرات مهم، این مقاله می‎تواند به شما کمک کند از موقعیت شغلی فعلی خود با انجام چند تغییر کوچک لذت ببرید و بهتر بتوانید تصمیم بگیرید نیازی به تغییرات بزرگتر است یا خیر. توصیه‎های زیر می‎توانند به شما کمک کنند تا رضایت شغلی خود را افزایش دهید:

الزامات شغلی را به طور شفاف بدانید

برای داشتن رضایت شغلی الزامات شغلی را به طور شفاف بدانید

اگر ندانید پیش‎نیازهای انجام یک کار چیست، انجام یک وظیفه در محیط کار تقریبا غیرممکن می‎شود. متاسفانه، گاهی اوقات دانستن تمامی پیش‎نیازهای لازم در یک کار سخت است چون افراد مسئول از نظر برقراری ارتباطی ضعف دارند.

بعضی از روسا و مدیران در بیان انتظارات گنگ عمل می‎کنند، وظایف جدید را بدون این‎که از قبل خبر داده باشند اعلام می‎کنند، بدون آموزش خواهان انجام کارهای جدیدی هستند و تصادفا کارگرانی را منصوب به انجام کارها می‎کنند که عدم موفقیت را به همراه می‎آورند.

با آن‎که شما نمی‎توانید به طور کلی جلوی رخ دادن این چیزها را بگیرید، ولی می‎توانید با مهارت‎های ارتباطی آگاهی کاملی نسبت به کاری که انجام دهید به دست آورید تا به وضعیتی که دارید کاملا کمک ‎کند.

یادبگیرید به شیوه‎ محترمانه حرف خود را بزنید و شرایط‎تان را در کار به همراه روابطی که دارید بهبود بخشید و خطر فرسودگی شغلی را کاهش دهید.

پاداش و شناخته شدن را فراموش نکنید:

برای داشتن رضایت شغلی پاداش و شناخته شدن را فراموش نکنید

همگی ما نیاز داریم به خاطر کاری که می‎کنیم حس دیده شدن و دریافت پاداش را احساس کنیم. اگر کار شما ذاتا فرصت دیده شدن و شناخته شدن را فراهم نمی‎کند و به ندرت خبری از پاداش است، باید شناخته شدن و دریافت جایزه را به زندگی خود اضافه کنید.

می‎توانید خودتان را به سینما ببرید، به استخر بروید، برای خودتان چیز جالبی بخرید یا به خودتان دیگر در زمان انجام یک پروژه یا کامل کردن یک ماه کاری سخت یک جایزه کوچک ولی مهم دهید.

شما هم‎چنین می‎توانید با یکی از دوستان پشتیبان خود همراه شده و از موفقیت خود دیگری را خبر کنید و اگر شناخت و حمایت را از سمت محیط کاری خود دریافت نمی‎کنید، به شکل دیگری حمایت شوید.

این مسائل می‎توانند باعث پروش احساسات شما شوند و به شما اهمیت کاری که می‎کنید را یادآوری کنند، به خصوص اگر در زمینه‎ای مشغول هستید که به سختی در آن پاداشی رد و بدل می‎شود.

شیوه زندگی خود را در تعادل نگه دارید

برای داشتن رضایت شغلی شیوه زندگی خود را در تعادل نگه دارید

حفظ تعادل در شیوه زندگی امری مهم است، اگر دائما کار کنید و تفریحی نداشته باشید، بعد از مدتی توانایی شما در کار رو به فرسودگی می‎رود.

برای حفظ تعادل در شیوه زندگی خود، اولین گام مرور شیوه فعلی زندگی‎تان و بررسی نواحی است که از تعادل خارج شده است.

آیا برای روابط، سرگرمی‎ها، خواب، مراقبت از خود، ورزش، سالم غذا خوردن و دیگر ویژگی‎های مهم یک شیوه زندگی سالم، علاوه بر مسئولیت‎های شغلی خود وقت کافی دارید؟

اگر پاسخ منفی است، گام بعدی نگاه به اولویت‎هایتان و ایجاد تغییر است تا در شیوه زندگی‎تان انعکاس بهتری از آن‎ها را مشاهده کنید.

مثبت فکر کنید

برای داشتن رضایت شغلی مثبت فکر کنید

شما می‎توانید معمولا تجربه شرایط فعلی خود را با تغییر رفتارتان نسبت به آن‎ها، عوض کنید. شکل دادن یک دیدگاه مثبت در درونتان و تغییر الگوهای تفکر منفی که به ذهنتان راه می‎دهید می‎توانند باعث شوند

بخش طولانی از مسیر دستیابی به تفکر “نیمه پر لیوان” را طی کنید و هم‎چنین واقعا می‎تواند باعث بالا رفتن سطح بهره‎وری و کم کردن استرس در شما شود.

شیوه فعلی نگرش خود را ارزیابی و در خود تغییراتی لحاظ کنید تا بتوانید از جنبه مثبت به ماجراهای مختلف بنگرید تا به دنبال آن نسبت به جایگاه فعلی‎تان در زندگی راضی‎تر شوید.

خود را بشناسید و بر روی شخصیت‎تان کار کنید

بعضی از ویژگی‎های شخصیتی شما باعث می‎شود بعضی از کارها بیشتر مناسب شما باشند تا سایرین. اگر شغل فعلی شما تناسب خوبی با شخصیت‎تان ندارد، ممکن است هر روز که به سر کار می‎روید خود را تحت استرس غیرضروری قرار دهید. نمونه سوالات زیر، پرسش‎های خوبی است که می‎توانید از خود بپرسید:

  • آیا دوست دارید به تنهایی یا در قالب یک تیم کار کنید؟
  • آیا به شکلی دوست دارید کار کنید که برای انجام آن مهلت معینی مشخص شده است یا جریان نسبتا منظمی از (بدون فشار تمام کردن در زمان خاصی) کار را ترجیح می‎دهید؟
  • دوست دارید کارها منظم و روزمره باشند یا بدون نظم و بی ثابت؟
  • تفکر “یک ماهی بزرگ در یک برکه کوچک” را دارید یا “یک ماهی کوچک در یک برکه بزرگ”؟ (به این معنا که ترجیح می‎دهید بخش کوچکی از یک شرکت بزرگ باشید یا قسمت بزرگی از یک شرکت کوچک، یا چیزی دیگر؟)
  • آیا به کاری که می‎کنید ایمان دارید و انجام آن کار برایتان مهم است؟

این سوالات و دیگر پرسش‎های مشابه باعث می‎شوند تصویر بهتری از کاری که برایتان مناسب‎تر است، به دست آورید. اگر متوجه می‎شوید موقعیت شغلی فعلی شما برایتان ایده‎آل نیست، ببینید آیا می‎توانید در ساختار شغلی خود تغییراتی به وجود آورید تا با نیازهای شما سازگاری بهتری داشته باشد یا نه.

یا می‎توانید انتخاب شغل‎هایی را در نظر بگیرید که بیشتر مناسب شما هستند و بررسی کنید تغییر شغل برایتان سودمند است یا خیر.

منبع 

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *