گونار اکلوف
 • گونار اکلوف

  گونار اکلوف ، نویسنده و شاعر سوئدی ، به تاریخ ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۰۷ دیده به جهان گشود .

  گونار اکلوف یکی از ارزنده ترین شاعران و نویسندگان سوئد است و مردم سوئد از او به عنوان میراث ادبی معاصر خودشان یاد می کنند .

  گونار اکلوف یکی از اعضای آکادمی سوئد بود . آکادمی سوئد یا همان شورای داوران نوبل ، به برجسته ترین ادیبانی می گویند که در سمت داور ، بهترین ادیب هر سال ادبیات جهان را تحت جایزه ی نوبل تعیین می کنند. گونار ، یکی از این داوران بود و این خود نشان از ارزنده بودن جایگاه او در ادبیات دارد .

  گونار اکلوف

  زندگینامه گونار اکلوف

  گونار اکلوف در سال ۱۹۵۸ دکترای افتخاری در رشته ی فلسفه از دانشگاه آپسالا دریافت کرده است. او در طول عمر ادبی هنری خویش ، چندین جایزه ی مطرح برای اشعارش دریافت کرده است که در ادامه به آن می پردازیم .

  اما بعد اگر بخواهیم به زندگی شخصی او بپردازیم باید بگوییم که او نیز به سان بزرگان ادبیات جهان چهره ای بسیار مهجور داشته است ولکین با این اوصاف باید گفت که او یکی از بزرگترین شاعران سورئالیست جهان بوده و در سوئد نیز وی اولین فردی بوده است که مکتب سورئالیست را وارد شعر سوئد کرده است و از این رو جایگاه ویژه ای در تاریخ ادبیات این کشور دارد .

  گونار اکلوف این سبک را با مجموعه شعری به نام  دیرگاه بر زمین ، در سال ۱۹۳۲ وارد شعر سوئد می کند. تاریخ سرایش اشعار این مجموعه در سال های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۰ بوده است ، زمانی که وی در پاریس اقامت داشته است .

  گونار اکلوف

  این مجموعه پس از انتشار ابتدا نتوانست موفق عمل کند ، اما پس از دوره ای که شعرش بیشتر شناخته شد توانست نگاه بسیاری از منتقدین را به خود جذب کند و به عنوان یک اثر شاخص نه تنها در ادبیات سوئد بلکه در ادبیات جهان شناخته شود. گونار در دومین مجموعه ی شعر خود گذری بر مکتب رومانتیسم می کند و تلاش می کند که از این دریچه به شعر نگاه کند که تجربه ی  موفقی را نیز رقم می زند .

  گونار اکلوف مجموعه ای را تحت عنوان  ” تقدیم ” می سراید . آنچه که در دو جلد نخست کارهای گونار واضح است ، ذکر این نکته است که وی به شدت تحت تاثیر مکتب سورئالیسم بوده است و یک نوع خشونت را در گذر زمان به مخاطب نشان میدهد .

  در واقع او سورئالیسم را مکتبی می بیند که به کمک آن می تواند و این قدرت را داراست که به تمامی آنچه که در روح خود احساس می کرد و نسبت به آن ها دغدغه مند بود ، دست پیدا کند. او تصویری از گذر زمان ، سختی های دوران ، شکست ها و پیروزی های بشر ارائه میدهد و در تمامی قالب های شعری سروده شده سعی می کند که مرزهای زبانی را بشکند و به زبان سنتی و نو را در هم بیامیزد تا که به ترکیبی مختص خودش دست پیدا کند. اما بعد باید به این نکته اشاره کنیم که گونار در خانواده ای زاده شد که از اشراف سوئد بودند .

  گونار اکلوف

  این مسئله هر چند که باعث شد او دوران کودکی و جوانی پر شکوهی داشته باشد ، اما به این مسئله نیز باید اشاره کرد که او بعدها بسیاری از ظلم های جامعه ثروتمند و دیدگاه های طبقاتی را نیز وارد شعر خودش کرد و حتی در بیانی او از زاده شدن خویش در چنین شرایطی گاها پشیمان می گشت. اما سابقه ی مطالعاتی او به کل در جوانی شکل گرفت .

  او زمانی که به متون شرقی دسترسی پیدا کرد به این درک رسید که گویی جهانش تا به آن روز با یک پوچی روبرو بوده و حال معنای زندگی را درک کرده است.او به شدت تحت تاثیر عرفان شرقی قرار می گیرد و در این بازه متون مربوط به آثار ابن عربی را مطالعه می کند. او در باب ابن عربی می گوید که  :

  ” ابن عربی شاکله ای از تمام آن چیزی است که ادبیات نوی امروز به آن رسیده است و او سالها قبل آن را درک کرده است. تمام آنچه که سمبولیسم و سورئالیسیم به آن نیاز دارد و باید دانست ، در ابن عربی یافت می شود.  شدت بسیار بالای تاثیرات ابن عربی باعث شد که او قصد مهاجرت به هند کند. چرا که او نیک میدانست که هند جایی است که می تواند با صورت تمام نمای عرفان شرقی و معنویات آشنا شود. اما از رفتن به هند منصرف شد و به لندن رفت .

  گونار اکلوف

  سفر او به لندن تنها یک قصد داشت و آن این بود که می خواست در مدرسه ی السنه ی شرقی تحصیل کند. او مدتی در لندن ماند اما از این راه نیز منصرف گشت و به سوئد بازگشت .

  بازگشت او به سوئد همراه شد با تحصیل او در رشته ی ادبیات فارسی . هر جند که بیماری های طولانی باعث شد که او تحصیل در رشته ی زبان و ادبیات پارسی را به اتمام نرساند اما تلاش او در این راه ستودنی بوده است و دستاوردهای بسیاری نیز برای او داشته که در اشعارش خصوصا دهه آخر عمر تجلی پیدا کرده است .

  گونار اکلوف پس از بهبودی شروع به سرودن میکند و با کوله باری از تجربه های گران ، کار نوشتن و شعر سرایی را به ثمر می رساند و مجموعه هایی را روانه ی بازار کتاب می کند. اما در وجود او آتش دیگری شعله می کشد .

  گونار اکلوف

  سال ۱۹۲۰ وی تصمیم می گیرد که به پاریس برود چرا که موسیقی در او تاثیر بسیاری گذاشته بوده و به قصد یادگیری موسیقی به این شهر عزیمت می کند. اما ورود او به پاریس برای اودرکی نو از شعر می سازد. او به این باور می رسد که موسیقی ، عرفان و ادبیات تنها در شعر جمع می گردند و از این رو جذب شاعری می شود و شعر را بصورت حرفه ای منتشر می کند .

  از او آثار ماندگاری در جهان ادبیات وجود دارد که می توان به دیوان شاهزاده و قصه ی فاطمه اشاره کرد که آثار شاخصی می باشند. اما بعد وی آخرین کتاب عمرش را در سال ۱۹۶۷ با عنوان راهنمای جهان زیرین به نشر می رساند و سپس در سال ۱۹۶۸ و به علت بیماری سرطان گلو برای همیشه دنیا را بدرود می کند . تاریخ دقیق مرگ او ۱۶ مارس ۱۹۶۸ می باشد .

  گونار اکلوف

  آثار گونار اکلوف

  دیرگاه روی زمین

  سورئالیسم فرانسوی

  تقدیم

  غم و اندوه

  آهنگ نابینایان

  پیاده روی

  پاییز

  وابستگی های انتخابی

  قصه فاطمه

  دیوان شاهزاده

  یک زندگی نامه

  گونار اکلوف

  مروری بر اشعار گونار اکلوف

  گونار اکلوف یکی از شاعران بسیار ارزنده ی جهان ادبیات است که تنها چند سالی است در ایران شناخته شده است و سالهای بسیار مهجور مانده بوده است. او شاعری با درک و زبانی بسیار فصیح و روان است و اشعار برجسته ای در باب انسانیت و زیست انسان بر روی کره ی زمین و تمامی مصائب و رنج های بشری دارد. در ایران ترجمه ی آثار او به دست مهشید شریفیان صورت گرفته است و صد البته دیگر مترجمینی نیز بر روی آثار او کار کرده اند که ما از آن بی خبریم.اما مهشید شریفیان ، مترجم بزرگی که ناشناخته های ادبیات را به جامعه ی ایرانی شناساند ، چندین شعر از او ترجمه کرده است که در ادامه دو شعر از آن مجموعه ترجمه های اشعار گونار اکلوف را خدمت تان تقدیم می کنیم :

  گونار اکلوف

  “راز”

  از میان میله های پنجره ای مشبک

  پر پرنده ای به درون خزید

  باد آن را آورد

  یا کسی آن را به هوا داد

  برکف اتاق مدتها باقی ماند

  آن را برداشتم و در دست نهادم

  پرمعمولی کبوتری بود

  بگذار اکنون راز یک اسیر را با تو بگویم :

  همه ی کبوتران عادی و بی اعجاب نیستند

  ” گلوله ای در قلبم برای تو ”

  گلوله ای قالب زده ام برایت

  که به تو، در قلبم اصابت کند

  او از سنگ است، تراشیده بدست محکومان کار اجباری

  از سرب است، آغشته به خون

  از آهن است، فرو شده در عسل

  سنگ خاراست او، در پاره هایی خشن

  تا بیش از پیش لت و پار کند

  تا تو

  معنای نابودی ِ عشق را

  دریابی!

  گونار اکلوف

  سوالات متداول در خصوص گونار اکلوف

  ۱- گونار اکلوف کیست ؟

  گونار اکلوف ، نویسنده و شاعر سوئدی ، به تاریخ ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۰۷ دیده به جهان گشود . گونار اکلوف یکی از ارزنده ترین شاعران و نویسندگان سوئد است و مردم سوئد از او به عنوان میراث ادبی معاصر خودشان یاد می کنند .

  ۲- معروفترین اثر گونار اکلوف را نام ببرید ؟

  • تقدیم
  • غم و اندوه
  • آهنگ نابینایان
  • پیاده روی
  • پاییز

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *