مروری بر زندگینامه کیوکوتی باکین به همراه لیست آثار و شرحی بر افکار و اندیشه هایش

باکین
 • کیوکوتی باکین

  کیوکوتی باکین ، نویسنده ، شاعر و پژوهشگر ادبیات ژاپن ، به تاریخ ۴ جولای ۱۷۶۷ در ایدو ژاپن زاده شد .

  شهر ایدو، توکیو کنونی زادگاه او بود و در همان شهر  نیز وی به تحصیل پرداخت، پس از مرگ پدر مدرسه را رها کرد و به راه های گوناگون قدم گذارد تا سرانجام بر اثر شوق و استعداد فراوان به راه ادبیات کشیده شد .

  پس به آموختن شعر هایکو و به مطالعه آثار کلاسیک چینی و ژاپنی پرداخت و خود نیز آثاری انتشار داد که جلب توجه کرد. در ۱۷۹۰ شاگردی کیودن ، مشهورترین رمان نویس زمان را پذیرفت، در خانه او به سر برد و از راهنمائی هایش در رمان نویسی سود فراوان برد .

  باکین

  زندگینامه کیوکوتی باکین

  در ۱۷۹۱ اولین داستان کوتاه را با نام مستعار انتشار داد که اقتباسی بود از نمایشنامه ای که با پیروزی فراوان در معبد بودائی شهر ایدو به نمایش گذارده شده بود وچندان توفیقی نیافت .

  با کین پس از این شکست خانه استاد را ترک کرد و به سفر پرداخت. مدتها از راه معلمی امرار معاش کرد و به انتشار داستانهایی با نام مستعار دست زد که غالبا با پیروزی همراه بود .

  در ۱۷۹۳ با بیوه سی ساله کارخانه داری ازدواج کرد و توانست بدین طریق دشواریهای مالی خود را از میان بردارد و بی دغدغه خاطر به نویسندگی پردازد، اما او که طبعه برای تجارت ساخته نشده بود، سالها بعد کار را به دامادش سپرد و پس از مرگ همسر و فرزند از شغل خود دست کشید و تنها با عوایدی که از راه نویسندگی بدست می آورد امرار معاش کرد و وقت خودرا به نوشتن و تربیت نواده اش مصروف داشت .

  در ۱۸۳۷ به مناسبت هفتاد سالگیش بنا بر سفارش ناشر، انجمنی تشکیل داد که در آن نقاشان و نویسندگان حضور می یافتند و آثار خود را به خواستاران هنر عرضه می کردند، باکین عوایدی را که از این راه بدست می آورد، به چاپ آثار فراوانش اختصاص می داد .

  باکین

  وی در آستانه پیری نابینا گشت، اما هرگز از نوشتن باز نایستاد . مهمترین اثر با کین که شاهکار او به شمار می آید، رمان هشت سگ ساتومی نام دارد که در صد و شش جلد و به مدت بیست و هشت سال نوشته شد و با کین با وجود نا بینائی آن را به پایان رساند .

  داستان از این قرار است که شاهزاده ساتومی در قصرش، از طرف یکی از دوستان که از مدتها پیش توطئه ای بر ضد او طرح کرده بود، محاصره می شود و هنگامی که همه چیز را نابود شده می بیند، در لحظه نا امیدی عهد می کند که اگر سگش یا تسوبوسا موفق شود که سر دشمن را برای او بیاورد و خطر بکلی رفع شود، دخترش را به ازدواج او در آورد. سگ به طور شگفت انگیز رسالت خود را انجام می دهد وقصر وخانواده اربابش را نجات می بخشد .

  شاهزاده همینکه امن وسلامتی را باز می یابد و خطر را مرتفع می بیند، به یاد عهد نامناسب خود می افتد و بر آن می شود که سگ باوفا را بکشد. در این هنگام دختر دخالت می کند و خود را به دست سرنوشت می سپارد و از پدر می خواهد که به پیمان خود پایدار بماند .

  باکین

  سگ شاهزاده خانم را به کوه تویاما می برد. چندی بعد خواستگار پیشین شاهزاده خانم خود را به کوه می رساند، سگ را می کشد و شاهزاده خانم نیز از شدت نا امیدی خودکشی می کند. پس از مرگ شاهزاده خانم، از تسبیح صد و هشت دانه ای او که هدیه مردی روحانی بود، هشت دانه جدا می شود که مظهر هشت فضیلت اخلاقی کنفوسیوس بود یعنی انسانیت ، درستکاری ، ادب، خرد، صداقت، وفاداری، مهرورزی و عشق برادری .

  چیزی نمی گذرد که در خانواده های مختلف و در مناطق دور از هم هشت کودک متولد می شوند که تجسم دهنده هشت فضیلت اند و در نام هر یک حرفی از کلمه سگ دیده میشود که نشان دهنده اصل و نژاد آنان است .

  این کودکان که خود پهلوانان و مردان مبارزی می گردند، سالها برای دفاع از شاهزاده و قصرش می جنگند و سرانجام در خلال یک رشته حوادث عجیب و پایان ناپذیر به یکدیگر ملحق میشوند و به سبب حلقه ای که در انگشت دارند و بر روی آن نام یکی از فضیلتهای اخلاقی تسبیح اعجاز آمیز حک شده است، یکدیگر را می شناسند .

  باکین

  رمان میان سالهای ۱۸۱۴ و ۱۸۴۱ به خرج نویسنده به چاپ رسید و از طرف مردم باشیفتگی فراوان روبرو شد و در ردیف رمانهای سرگرم کننده و پر خواننده در آمد. باکین ظاهرا در این داستان تحت نفوذ رمانهای چینی که در آن زمان در ژاپن شهرت داشت، قرار گرفته بود .

  رمان هشت سگ ساتومی با وجود تجمع حوادث بیشمار و بی معنی و غیر واقعی که دو هزار صفحه را پر می کند و قرائت آن را ملال۔ آمیز و غیر قابل تحمل می سازد، از شیوه انشائی بسیار خوشاهنگی و بلیغ و گاه درخشان برخوردار است .

  از رمانهای معروف دیگر باکین شین ست سویومی – هادی – کوکی  است شامل سی جلد که میان سالهای ۱۸۰۶ و ۱۸۱۰ انتشار یافت و سرگذشت جوان نجیب زاده مینامونو تامتومو است. قهرمان کتاب که در جنگهای داخلی ژاپن به طرفداری از امپراتور سابق بپا می خیزد، پس از شکست او به جزیره ای تبعید می شود و به سبب قدرت خارق العاده و مهارت در تیراندازی شهرت و محبوبیت فراوان بدست می آورد و زندگی پرحادثه ای را پیش می گیرد، به سرزمین های گوناگون سفر می کند و پس از شرکت در مبارزه ها و جنگهای وحشت انگیز با خائنان، سرانجام موفق میشود بر سراسر جزیره ای که در آن سکونت دارد، حکومت کند و فرزندان او نیز بر نسلهای بعد فرمانروائی داشته باشند .

  باکین

  با کین با آنکه همه سرزمینها را به چشم ندیده است، درباره آنها اطلاعات فراوان بدست می آورد و با قدرت تخیل خارق العاده به قهرمانش زندگی پر تلاشی می بخشد. در این داستان نیز مانند سایر داستانهایش بر روح و فکر طبقه نجبا و بر جنبه اخلاقی و فضیلتها و قوانین کنفوسیوس تکیه می کند. با کین در هشتاد و دو سالگی درگذشت و در گورستان معبد بودائی توکیو به خاک سپرده شد .

  با کین از پرکارترین و پر اثر ترین داستان پردازان ژاپنی است. متجاوز از سیصد اثر در هزاران جلد انتشار داده است. رمانهایش غالبا دارای حجم بسیار است و با آنکه در آنها فقدان بینش صحیح و وقایع طبیعی و امور واقعی بچشم می خورد، و با آنکه مخلوقات ذهنی که نمودار خیالپروری نویسنده اند در دنیای مجردات و ذهنیات عجیب و غریب بسر می برند، از ساختمان و ترکیبی بسیار دقیق و شایسته و مزین و از برجسته ترین شیوه بیان در زبان چینی و ژاپنی و از احساسی عالی و گیرندگی خاصی برخوردار است که همان موجب پیروزی و محبوبیت آنها گشته است. وی به تاریخ ۱ دسامبر ۱۸۴۸ جهان را برای همیشه بدرود گفت .

  باکین

  آثار کیوکوتی باکین

  • هشت سگ ساتومی
  • شین ست سو یومی

  باکین

  مروری بر آثار کیوکوتی باکین

  باکین یکی از پر کار ترین و ارزش مند ترین نویسندگان تاریخ ژاپن است. به جرئت می توان گفت که تلاش او برای نوشتن رمان های با اصالت و نو گرایانه به شدت قابل تحسین است .

  شاید بیش از هر چیزی باید درس تلاش و اراده از باکین آموخت. او در طول عمر خود که قریب به ۸۰ سال است ، بیش از هزار جلد کتاب خلق کرده است و این در شرایطی می باشد که او حتی بینایی خودش را نیز از دست داده بوده است .

  با این اوصاف باید او را یکی از بزرگترین و ارزشمند ترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان نیز دانست. چرا که آثار او خصوصا اثر هشت سگ ساتومی ، یکی از نوشته هایی است که تاریخ ، افسانه ها ، باورها و اعتقادات مردم ژاپن را در بیش از صد جلد به تصویر کشیده است و کارهایش به تنهایی ارزشی به مانند یک کتیبه ی تاریخی دارد .

  در ایران از این بزرگوار ، ترجمه ای موجود نیست و یا اگر هم کارهایش ترجمه شده است ، طبیعتا آنچنان همه گیر نشده است که به دست ما برسد ، چرا که تیم مطالعاتی استاد تیموری ، تمامی کتبی که از نویسنده های مشهور جهان در ایران موجود است را از زیر نگاه می گذراند و نگاهی به ترجمه ها و شیوه ی نگارش نویسنده ها دارد .

  اما با این اوصاف ، استاد احمد شاملو و استاد عباس مخبر ، بخشی از هایکوهای ژاپنی را ترجمه کرده اند که اکثر آن ها را با عنوان ” بی نام ” منتشر شده است که امروزه بیش از نیمی از آن آثار را متعلق به نوشته های باکین دانسته اند. با این اوصاف ، چند نمونه از این اشعار را در اختیار شما دوستان قرار میدهیم که لذت ببرید :

  باکین

  نخستین روزِ سال:

  جدا از دیگران

  با بوریای کهنه‌ی خویش چه آسوده‌ام!

  شکوفه‌های گیلاس، در دلِ شب،

  بر دروازه‌ی

  معبدِ دور از راه.

  یک شبِ پاییزی. ـ

  چیزها از خود می‌پرسم و خود بدان همه پاسخ‌ می‌گویم

  ناتوان و افسرده‌دل.

  خانه‌تکانی تابستانی:

  باد، در میانِ کاجستان،

  شمشیرِ برهنه را خُنک‌ می‌کند.

  نخست آن‌ همه را پیراستم

  و آنگاه به نوشتنِ پاسخ نشستم

  کنارِ نیلوفرها.

  کُشتنِ قرقاولی، آن روز؛

  احساسِ ملالی، امروز:

  یک شامگاه بهاری.

  ایوان

  خیس است و متروک:

  بارانِ پاییزی.

  از دلِ کاجستانِ زمستانی

  رؤیت معبدی، شباهنگام

  در پرتوِ خرمنِ آتشی.

  باکین

  سوالات متداول در خصوص زندگینامه باکین

  ۱- باکین کیست ؟

  کیوکوتی باکین ، نویسنده ، شاعر و پژوهشگر ادبیات ژاپن ، به تاریخ ۴ جولای ۱۷۶۷ در ایدو ژاپن زاده شد .

  ۲- آثار باکین را نام ببرید ؟

  • هشت سگ ساتومی
  • شین ست سو یومی

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.