وودی آلن

مروری بر زندگینامه وودی آلن ، به همراه لیست آثار و شرحی بر افکار و اندیشه هایش

 • وودی آلن

  آلان استوارت کانیگزبرگ ، مشهور به وودی آلن ، نویسنده ، بازیگر و کارگردان مشهور سینمای جهان ، به تاریخ یک دسامبر سال ۱۹۳۵ در آمریکا و در نیویورک دیده به جهان گشود .

  وودی آلن به همراه خواهرش و خانواده اش در بروکلین نیویورک بزرگ شدند و رشد و نمو یافتند .

  اما بعد اگر نگاهی به وضعیت خانوادگی آن ها داشته باشیم ، می بینیم که مادر وودی آلن یک کتاب دار بوده و اصالت او نیز به مهاجران اتریشی بر می گردد که به آمریکا برای یک زندگی بهتر در دوران جنگ مهاجرت کرده اند .

  از سوی دیگر اما پدر وودی آلن ، یک انسان چند شغله بود که مدام شغل عوض می کرد ، اما پیشه ی اصلی او جواهر سازی بود .

  وودی آلن

  زندگینامه وودی آلن

  اما در جای جای عمرش دیده شده است که از پیش خدمتی تا کافه دار بودن را تجربه کرده است . حتی وودی آلن در این باب می گوید که :

  من گمانم بر این است که تنها چیزی که از پدرم به ارث بردم ، همین از این شاخ به آن شاخ پریدن باشد .

  در واقع آلن هم درست مانند پدرش کم حوصله است و مدام گرایش های فکری اش را به همراه شغل هایش عوض می کند .

  حتی نکته ی جالب درباره ی او ذکر این نکته است که بارها پیش امده است که یک پروژه ای حوصله اش را سر ببرد و به یکباره احساس کند که دیگر دوست ندارد در آن پروژه باشد و به همین ترتیب آن پروژه را به حال خودش رها کرده است .

  وودی آلن

  پدر آلن نیز به مثابه مادر او یک مهاجر است. در واقع او نیز تباری روس دارد و برای زندگی بهتر به آمریکا آمده است .

  آنچه که برای وودی آلن در میان این خانواده ی مهاجر بسیار اهمیت پیدا می کند ، مطلبی است تحت عنوان یادگیری چند زبان که او خیلی زود و در دوران کودکی توانست روسی ، عربی ، آلمانی ، عبری و انگلیسی را به بهترین شکل ممکن یاد  بگیرد چرا که خانواده ی او در طول این سالها در مکان هایی زندگی کررده بودند که این زبان ها به طور کامل در آنجا رواج داشت .

  وودی آلن بر خلاف روحیه ی حال حاضرش و اکثر فیلم ها و نوشته هایی که بر جای گذاشته است ، به هیچ وجه دوره ی کودکی شادی را نداشت و همیشه در درگیری های خانوادگی در حال غصه خوردن و گریه کردن بود .

  آنچه که در زندگی او سایه انداخته بود ، سایه ی شوم دعواهای پدر و مادری بودند که هر روز و هر ساعت با یکدیگر دعوا می کردند .

  از سمت دیگر مادر خانواده به قدری عصبی بود و برای هر حرفی عصبای می شد که به هیچ وجه بچه ها نمی توانستند با او ارتباط بگیرند .

  وودی آلن

  از این رو تنها چیزی که برای آلن مانده بود خواهر و برادرهایی بودند که کنار هم زندگی می کردند و بسیار هم به یکدیگر نزدیک بودند .

  وودی آلن از دوران کودکی تصمیم می گیرد که به زبان آلمانی صحبت کند. این یک تصمیم عجیب برای او بوده است و در این باب می گوید که :

  وقتی بچه مدرسه‌ای بودم خیلی وقت‌ها مرا با دیگر هم‌کیشان به اردو‌های تابستانی می‌فرستادند؛ هر دفعه هم سه ماه تمام، بچه‌های انواع اقوام و نژاد‌ها تا می‌خوردم وحشیانه می‌زدندم .

  و این امر نیز به این دلیل بود که او کاملا آمریکایی نبود و از مهاجرین بود.  او تحصیلات ابتدایی زندگیش را در یک مدرسه مذهبی به پایان رساند. در واقع او تنها یک سال به دبیرستان ۹۹ که امروزه نامش به آیزاک آسیمووف تغییر کرده است رفت و بعد از آن که سالهای آخر دبیرستانش را می گذراند به دبیرستان میدوود رفت و در سال ۱۹۵۳ از آنجا فارغ التحصیل شد و دیپلم خودش را گرفت .

  وودی آلن

  ماجرای کارهای هنری او از دوره ی دبیرستان شروع شد. وودی آلن از دوره ی دبیرستان رفتن به روی صحنه را شروع می کند و تبدیل به یک استندآپ کمدین بزرگ در میان بسیاری از مدارس شهر شد .

  او از این کار بسیار لذت می برد و احساس قدرت بسیاری می کرد . او در این دوره کتاب خوانی را آغاز کرد و احساس کرد که با خوانش کتاب های مختلف می تواند قدرت بیانش را نیز قوی کند. همین امر باعث شد که وی دست به قلم شود و بعد از اجرای چندین استند آپ که ایده ای قرضی داشت ، خود استند آپ هایش را نوشت و این مسئله باعث شد که همزمان با استندآپ ها نویسندگی طنز را نیز شروع کند .

  وودی آلن یک طناز ماهر است ، اما نکته ای که در باب زندگی او بسیار جالب است ، این است که او به هیچ وجه نتوانسته است آنچنان که در دنیای فیلم هایش طناز است ، در دنیای واقعی اش هم طناز باشد و از این رو بسیار روحیه ی سفت و سختی دارد و ورزش مورد علاقه اش نیز بیس بال بوده است .

  وودی آلن

  وودی آلن چند سالی را حتی پس از دوران مدرسه به کارهای هنری پرداخت و خیلی زود دریافت که او در آمدش از تمامی اعضای خانواده بیشتر است .

  از این رو آن ها راترک گفت و به دانشگاه نیویورک رفت و در رشته ای با عنوان ارتباط و فیلم شروع به تحصیل کرد .

  سال ۱۹۵۳ وارد دانشگاه شد و یکسال بعد به این علت که درسی به نام تولید تصویر متحرک را نتوانست پاس کند ، دانشگاه را به کل ترک کرد و دیگر پا به دانشگاه نگذاشت. او بعدها از این امر پشیمان شد ، اما تصمیم گرفت که روی پای خودش بایستد و کارهایش را به ثمر برساند .

  وودی آلن بعد از دانشگاه احساس کرد که حتی مدرسه های فیلم سازی نیز چیزی به او نخواهند آموخت ، از این رو با یک دلسردی که در اختیار داشت ، شروع به مطالعه کرد و دریافت که مطالعه کردن چه مقدار به دانش او افزون می کند و این شیوه را به بصورت خود آموز ادامه داد .

  وودی آلن

  این مطالعه ها به قدری در او قدرت ایجاد کرد که وی بعدها در دانشگاه بدون هیچ مدرک دانشگاهی در نیویورک شروع به تدریس کرد . اما ماجرای نویسندگی حرفه ای اش مربوط می شود به زمانی که به نزد لاجس اگری رفت . لاجس اگری که یک نویسنده ی بزرگ بود ، قلم وودی آلن را بسیار گسترش داد و نوشته هایش را بیش از یپش اصولی ساخت و از او یک نویسنده ی تمام عیار ساخت. در جریان همین کلاس ها بود که نویسندگی برای وودی آلن مسئله ی بسیار مهمی شد .

  در واقع او دیدش به این هنر بسیار تغییر کرد و از آن دیگر به عنوان ابزاری برای به ثمر رسیدن هنرهای نمایشی استفاده نکرد بلکه به آن یک مفهوم مستقل داد و همین باعث شد که آنقدر در نوشتن پیشرفت کند که خیلی زود با تلویزیون آمریکا همکاری اش را شروع کرد و یکی از برنامه های شو تلویزیونی را شروع به تحریر کرد و خیلی زود تبدیل به پر مخاطب ترین برنامه ی تلویزیون شد .

  این مسئله برای او یک موفقیت بسیار بزرگ به حساب می آمد .

  وودی آلن توانست خیلی زود در میادین بزرگ تری چون جایزه ی امی بدرخشد و برای اولین سال فعالیتش در قامت یک نویسنده نامزد جایزه بشود. اما طبق معمول نتوانست بر روی این کار نیز دوام بیاورد و بی حوصلگی و اخلاق دمدمی مزاجی با او کاری کرد که این مسند را رها کند و به سمت فیلمسازی مستقل برود .

  وودی آلن

  البته از سویی دیگر نیز می توان گفت که این بهترین و شایسته ترین جایی بود که این اخلاق کم حوصله ی او ، به داد او رسید چرا که او در سینمای مستقل خودش به مراتب قوی تر ظاهر شد .

  وودی آلن پس از ورود به دنیای فیلم های مستقل توانست شگفتی ساز شود. او بعد از اینکه نخستین فیلمش را به روی صحنه برد توانست منتقدین بسیاری را به خود جذب کند .

  اما اوج شگفتی کار او زمانی رقم خورد که او فیلم آنی هال را به روی پرده های سینما برد.فیلم آنی هال برای او بزرگترین موفقیت تا آن روز را به همراه آورد و جایزه ی اسکار بهترین کارگردانی و فیلم نامه را از آن او کرد. این موفقیت در آن زمان برای وودی آلن انگیزه ای شد که کارهایش را پیگیری کند و به موفقیت های بزرگ برسد. او در باب نویسندگی و تصمیمش به نوشتن کارهای شخصی اش گفته است که  :

  من در زندگی تا دلت بخواهد پشیمانی دارم ، اما تنها یک چیز این میان وجود دارد که همه ی پشیمانی مرا از بین می برد و آن این است که من توانسته ام بدون اینکه حتی ذره ای بخواهم تعلل کنم ، آنچه که دلم می خواسته است را به روی کاغذ آورده ام و برای نوشته هایم ارزش قائل شدم. از نگاه من شخصی که بخواهد ماندگار از این دنیا برود بهتر است نویسندگی کند. نویسندگی تنها راهی است که شما را کسی قضاوت نمی کند و زمانی حرف می زنند که شما دیگر نوشته هایتان را تمام کرده اید و با پول فروش کتاب هایتان بهترین پیتزا ها را می خورید .

  او هم اکنون در آمریکا زندگی می کند و مشغول فعالیت های هنری خویش است.

  وودی آلن

  آثار وودی آلن

  • آب آشامیدنی نیست، نگار شاطریان، نشر بیدگل
  • دوباره این آهنگو بزن سم، بهرنگ رجبی، نشر چشمه
  • حالا بی حساب شدیم
  • بی بال و پر، نگار شاطریان، نشر بیدگل
  • عوارض جانبی ۱، لادن نژادحسینی، نشر بیدگل
  • حباب معلق، بهرنگ رجبی، نشر بیدگل
  • سنترال پارک وست، محمدرضا اوزار، نشر بیدگل
  • اولد سیبروک، محمدرضا اوزار، نشر بیدگل
  • ریورساید درایو، محمدرضا اوزار، نشر بیدگل
  • متل ماه عسل

  آثار

  جوایز وودی آلن

  • اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم آنی هال، ۱۹۷۷
  • اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم آنی هال (همراه مارشال بریکمن)، ۱۹۷۷
  • نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم آنی هال
  • نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم داخلی
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم داخلی
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم منهتن (همراه مارشال بریکمن)
  • نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم برادوی دنی رز
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم برادوی دنی رز
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم رز ارغوانی قاهره
  • اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی برای فیلم هانا و خواهرانش، ۱۹۸۶
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم هانا و خواهرانش،
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم روزگار رادیو،
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم جنایت و جنحه،
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم آلیس،
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم زن و شوهرها،
  • نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم گلوله‌ها بر فراز برادوی، ۱۹۹۴
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم گلوله‌ها بر فراز برادوی، ۱۹۹۴(همراه داگلاس مک‌گراث)
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم آفرودیت توانا، ۱۹۹۵
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم هری ساختارشکن، ۱۹۹۷
  • نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم امتیاز نهایی، ۲۰۰۵
  • اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم نیمه‌شب در پاریس، ۲۰۱۲

  وودی آلن

  سوالات متداول در خصوص زندگینامه وودی آلن

  ۱- وودی آلن کیست ؟

  آلان استوارت کانیگزبرگ ، مشهور به وودی آلن ، نویسنده ، بازیگر و کارگردان مشهور سینمای جهان ، به تاریخ یک دسامبر سال ۱۹۳۵ در آمریکا و در نیویورک دیده به جهان گشود .

  ۲- مهمترین جوایز وودی آلن چیست ؟

  از مهمترین جوایز وودی آلن می توان به – اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم آنی هال، ۱۹۷۷ – اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم آنی هال (همراه مارشال بریکمن) اشاره نمود .

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *