ژان پل سارتر و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

ما قصد داریم مقاله ژان پل سارتر و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید را به دو مدل متنی و صوتی برای راحتی کار شما عزیزان در اختیار تان قرار دهیم

متن مقاله

در این بخش از زندگینامه نویسندگان آشنا می شویم با نویسنده زیر :

ژان پل سارتر و هر آنچه که باید از زندگی و آثارش بدانید

تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در فراز و فرود این دشت عظیم ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” ژان پل سارتر ” ، نویسنده ی فرانسوی و خالق کتاب ” تهوع” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

زندگی نامه

” ژان پل سارتر ” فیلسوف، اگزیستانسیالیست،رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد فرانسوی در 21 ژوئن 1905 متولد شد. پدرش ژان باپتیست سارتر افسر نیروی دریایی فرانسه زمانی که ژان پل سارتر 15 ماهه بود در اثر تب درگذشت . بعد از آن به همراه مادرش آنه ماری شوایتز به سوی  خانواده مادری اش رفت . پدربزرگش در مدرسه زبان آلمانی را آموزش می داد . ژان زیر نظر او و چندین معلم خصوصی خواندن و نوشتن را به زبان های آلمانی و فرانسوی در خردسالی آموخت و تربیت شد . کودک که بود بینایی چشم راست خود را به علت آب مروارید از دست داد . تا 10 سالگی در انزوا به خواندن آثار مهم ادبی و تاریخی پرداخت و دور از مردم بود . او سپس به مدرسه لیس هنری هشتم رفت . در 12سالگی مادرش با دوست قدیمی پدرش ازدواج کرده و به لا روشل رفته و در آنجا مستقر شدند . در اثر این اتفاق ژان از مادرش متنفر شد . تا 15 سالگی در مدرسه ای در لا روشل مشغول تحصیل بود اما خشونت های دانش آموزان و جو مدرسه برای او غیرقابل تحمل بود . در 1920 راهی مدرسه ای شبانه روزی در پاریس شد و در آنجا با پل نیزان آشنا شد و این آشنایی آغازی برای رفاقتی بلند مدت بود . نیزان تأثیر بسیاری در آشنایی ژان با ادبیات معاصر داشت . دو سال بعد از آن دیپلم خود را دریافت کرد و با نیزان در دانشسرای عالی پاریس در رشته آموزگاری ادامه تحصیل داد . در 1924 در امتحان ورودی بین 35 نفر ، هفتم شد و با میزان اقدام با انتشار مجله در دانشسرا کرد . او معتقد بود ” فلسفه فهمیدنی است ، نه حفظ کردنی . ” و به همین علت چهارسال بعد در امتحانات نهایی فلسفه مردود شد . سال بعد از آن جایگاه نخست در امتحانات نهایی را به دست آورد . سیمون دوبودار ( فیلسوف،نویسنده و فمینیست ) در طی آشنایی با ژان عاشق و دلباخته ی او شد و تا پایان عمر در کنار بود با وجود اینکه در روزهای آخر زندگی ژان ارتباط آنها کم رنگ تر شده بود . وی بعد از به پایان رساندن تحصیلات در دبیرستان ها مشغول تدریس فلسفه شد و بعد از مدت ها جهت کامل شدن تحقیقات در ارتباط با فلسفه پدیدارشناسی هوسرل با استفاده از بورس تحصیلی به آلمان سفر کرد و در برلین ادامه تحصیل داد . اما بعد از مدتی به علت غیرقابل تحمل بودن حکومت آلمان با پاریس بازگشت و تدریس فلسفه را ادامه داد . او نویسندگی را آغاز کرد و در 1938 با تهوع ( رمان فلسفی ) به شهرت رسید . بعد از آن نوشتن مجموعه داستان های دیوار را آغاز کرد اما با شروع جنگ جهانی دوم به پایان نرسید . ژان و سیمون با هم ازدواج نکردند اما همیشه در کنار هم و جویای حال یکدیگر بودند ؛.وی سرانجام در 15 آوریل 1980 درگذشت .

آثار

  • تهوع
  • کلمات
  • هستی و نیستی
  • اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر
  • سایه انسانها
  • گوشه‌نشینان آلتونا
  • مگس‌ها
  • و …

مروری بر آثار و اندیشه ها

ژان پل سارتر را می توان تاثیر گذار ترین نویسنده ی سیاسی تاریخ نویسندگی حهان دانست. ژان پل سارتر نویسنده و فیلسوف فرانسوی ، از نویسندگان جنجالی و سیاسی نویس دوران خود بود.او یکی از جریان سازترین نویسندگان در بیداری ملی فرانسه و همچنین خیزش های انقلابی در جهان بوده است.درونمایه ی اکثریت آثار سارتر به انسان و مفهوم زندگی او در دنیا می پردازد. سارتر همیشه دغدغه ی آزادی مردمان جهان را داشته است و خود را نیز مسئول در برابر فراهم سازی این آزادی از طریق آگاهی بخشی می دانسته است. او باورهای انسان مدرن را مدام به چالش می کشیده و گونه های نوینی از برده داری فکری را به او گوشزد می کرده است. او همیشه به مردمانی که به هر دلیلی در وضعیت بدی از زندگی بودند ، توجه خاصی داشته است. او عامل بسیاری از اسارت های انسانی را مرگ اخلاق می بیند. همچنین او در ستایش زندانیانی که در پای عقیده هایشان جان می دهند بارها مقالاتی به رشته ی تحریر در آورده است. سارتر از دسته نویسندگانی بود که قالب های مختلفی را برای بیان حرف هایش انتخاب می کند.سارتر در عین آنکه یک نوسینده ی بسیار قدرتمند بود اما حاشیه های او بشدت از وجهه ی عمومی کم کرده و او را حتی تا مرز تنفر پیش برده است.

جدای از همه اندیشه های سیاسی و حاشیه هایی که برای او وجود دارد ، نثر او نثری گیرا و روان است. حتی بعد از سالها و بعد از ترجمه های متعدد از کار او نثر او همچنان استوار است. در واقع ویژگی عظیم سارتر این نکته بوده است که او نه تنها خود را در قبال مردم مسئول می دید ، بلکه خود را در قبال نثر خود نیز مسئول می دید. این امر بسیار در نوع نگارش وی مشاهده می شود. در واقع سارتر به همان میزان که به آزادی انسان و ارزش و اعتبار او در جامعه ی بشری تاکید دارد ، بر سبک آگاهی دادن نیز توجه بسیار دارد. او معتقد بود که انسان ها برای رهایی از زندان های اسارت و برای آزادی از بند بردگی فکری ، بسیار منفعل اند. او در گام اول سعی می کرد به ستایش زنددگی بردگان بپردازد و آنان را با یک همدردی مواجه کند و بعد به تحریک آنان برای رسیدن به خواسته هایشان بپردازد. رمان های سارتر را می توان از دو دریچه خواند. نخست آنکه آن را یک رمان احساسی بدانیم و در بند حوادث آن جلو برویم و دوم آنکه تمامی شخصیت ها و موقعیت ها را با فرامتن آن ها بخوانیم و برداشت های اجتماعی  و سیاسی از آن ها داشته باشیم. در هر دو صورت تجربه ی خوانش آثار سارتر شیرین خواهد بود به این دلیل که او هم قلمی توانا ، هم ذهنی استوار و هم عقایدی جهان شمول داشته و این طراوت فکری باعث شده است که سارتر در لیست بهترین های نویسندگی در جهان قرار بگیرد. رمان تهوع معروف ترین اثر اوست. سارتر در آن به زندگی انسان ها می پردازد و آن را موشکافانه بررسی می کند.اگر علاقه ای به سبک تفکر سارتر دارید می توانید با خوانش تهوع از آثار او ، به درک بهتری از دیدگاه های او برسید. در زیر بخشی از کتاب تهوع را با هم مطالعه می کنیم :

” آدمهای حرفه‌ای در تجربه, آن‌ها زندگی‌شان را به حال کرخ و خواب آلود خرخر کشیده‌اند,هول‌زنان و بی‌تاب ازدواج کرده‌اند و الله بختکی بچه پس انداخته‌اند. آن‌ها به آدم‌های دیگر توی کافه‌ها, توی عروسی‌ها, توی عزاها برخورده‌اند. گاهی که در گرداب گیر افتاده‌اند, دست و پا زده‌اند بدون آن‌که بدانند چه بر سرشان آمده است. هر چه دور و برشان رخ داده است, خارج از دیدرس‌شان آغاز شده و به پایان رسیده است, شکل‌های دراز تیره, رویدادهایی که از دور دست می‌آمده‌اند, تند از پهلویشان گذشته و بگویی و نگویی لمسشان کرده‌اند و وقتی خواسته‌اند نگاهشان کنند دیگر همه چیز پایان یافته بود و بعد نزدیک‌های چهل سالگی, افکار حقیر لجوجشان و چند ضرب‌المثل را تجربه نام می‌گذارند, شروع می‌کنند که ادای ماشین پخش کننده‌ی اتوماتیک را درآورند, سکه‌ای در شکاف سمت چپ بیندازید و قصه‌هایی پوشیده در لای کاغذ نقره‌ای بیرون می‌آید, سکه‌ای در شکاف سمت راست بیندازید و اندرزهای گرانبهایی گیرتان می‌آید که مثل کارامل ِ نرم به دندان‌ها می‌چسبد…ولی غیرحرفه‌ای‌ها هم وجود دارند … آنها, نزدیکی‌های چهل سالگی حس می‌کنند از تجربه‌ای که نمی‌توانند بیرونش بریزند ورم کرده‌اند. خوشبختانه بچه‌هایی پس انداخته‌اند و آن تجربه را در جا به خوردشان می‌دهند. خوش دارند به ما بقبولانند که گذشته‌شان هدر نرفته است, که یادبودهایشان متراکم شده‌اند و به نرمی و راحتی به فرزانگی تبدیل یافته‌اند. گذشته بدرد بخور! گذشته قطع جیبی, کتاب لبه طلاییِ پر از امثال و حکم قشنگ… آیا چنین است که زندگی به عهده گرفته به عوض آنها بیندیشد؟ آنها نو را با کهن تبیین می کنند و کهن را با رویدادهای باز کهنتر تبیین کرده اند, مانند آن مورخانی که از لنین یک روبسپیر روسی و از روبسپیر یک کرامول فرانسوی می سازند: آخر سر اصلاٌ از هیچ چیز سر در نیاورده اند…” .

تهوع اثر ژان پل سارتر

نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0/5 ( 0 نظر )
Call Now Buttonتماس فوری