آرونداتی روی

مروری بر زندگینامه آرونداتی روی ، به همراه لیست آثار و شرحی بر افکار و اندیشه هایش

 • زندگینامه آرونداتی روی ، تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است .

  زندگینامه آرونداتی روی در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند .

  مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند .

  در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان .

  قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این هم صحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم .

  در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” سوزان آرونداتی روی ” ، نویسنده هندی و خالق اثر جاودانه “خدای چیز های کوچک” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند .

  آرونداتی روی

  زندگینامه آرونداتی روی

  سوزان آرونداتی روی ؛ نویسنده ی شهیر هندی ، در ۲۴ نوامبر سال ۱۹۶۱ در هند متولد شده است. او یکی از معروف ترین نویسندگان حوزه ی ادبیات داستانی در هند است و آثار ماندگاری را در حوزه های مختلف به ثبت رسانده است .

  اما بعد ، یکی از مشکلاتی که ما در حوزه ی نویسندگان آسیایی داریم ، ذکر این نکته است که اطلاعات درستی از زندگی آن ها در اختیار نیست و این امر در سالیان اخیر برای نویسندگانی که تازه به عرصه ی جهانی ورود کرده اند و در این حوزه قدرت مند شده اندبه مراتب وضعیت اسفناک تری دارد .

  اما آنچه که امروز و در این زندگی نامه قصد داریم تقدیم شما کنیم ، مروری است بر چندین دانشنامه در حوزه ی زندگی نامه مربوط به نویسندگان که با ترجمه ی آن قصد داریم اطلاعاتی صحیح و جامع در خصوص زندگی این نویسنده که صاحب عنوان یکی از صد رمان برتر در دنیاست ، را در اختیار شما قرار دهیم .

  او بهترین نویسنده ی ادبیات داستانی در طی سال های اخیر در هند است که با رمان ” خدای چیزهای کوچک” که در سال ۱۹۷۷ به چاپ رسیده است ، به شهرت رسید . وی پس از انتشار کتاب ” خدای چیزهای کوچک” ، جایزه ی بوکر را برای نگارش کتابی داستانی برنده شد که این امر یک اتفاق بزرگ در ادبیات هند به شمار می رفت . اما بعد ، وی افتخاراتی دیگر نیز با این کتاب کسب کرد .

  وی موفق شد که در سال ۱۹۹۷ مقام پر فروش ترین کتاب هند را به خود اختصاص دهد و کتابش فروشی بی نظیر در هند کسب کرد که این امر نه تنها برای او ، بلکه برای ادبیات هند یک اتفاق بسیار ناب محسوب می شده است . چرا که همه ی کشورهای جهان به دنبال آن هستند که با تقویت فرهنگ کتاب خوانی ، گامی بزرگ در جهت رشد و توسعه ی شرایط فرهنگی خودشان بردارند و این مهم زمانی تحقق می یابد که یک نویسنده بتواند با انتشار کتابی ، مطالعه ی همه گیر را برای مردم کشوری فراهم کند .

  “روی” توانست با نوشتن کتاب خدای چیزهای کوچک ، موفقیت های جهانی کسب کند و آوازه ی این موفقیت ها به هند نیز رسید و طبیعتا کشور هند و مردم هند به سمت این کتاب گرایش پیدا کردند و فروش این کتاب ، توانست رکورد مطالعه و فروش کتاب در کشور هند را جابجا کند . اما ، این تنها گوشه ای از زندگی “روی ” ، نویسنده ی هندی است. او یکی از بزرگترین فعالان سیاسی در زمینه ی حقوق انسان ها و همچنین فعالیت های محیط زیستی است .
  آرونداتی روی ، در شیلونگ هند به دنیا آمده است. مادر او ، خانم ماری روی ، یکی از بزرگترین فعالان حقوق زنان در دنیا است . مادرش اصالتی مالزیایی _ سوری دارد و یکی از پرآوازه ترین نویسندگان و سخنرانان حمایت از حقوق زنان در دنیا است .

  پدر او نیز رجب روی می باشد که یک بنگلادشی_ هندی محسوب می شود. پدرش یکی از مدیران کلکته بود. اما بعد ، زمانی که او دو ساله بود ، پدر و مادر او از یکدیگر جدا شدند و این اتفاق باعث شد که وی کودکی سختی را پشت سر بگذارد .

  پدر او حضانت آنان را نپذیرفت و ناچارا وی با مادر و برادرش زندگی خود را ادامه داد. وی تا سن پنج سالگی خود مهاجرت های بسیاری را تجربه کرد. آن ها مجبور شدند که برای مدتی در پیش پدر بزرگشان زندگی کنند و پس از آن دوباره زمانی که او پنج سال داشت ، به محل زندگی خودشان در کرالا برگشتند .

  ” روی ” زمانی که به کرالا برگشت ، تحصیلات ابتدایی خویش را آغاز کرد. او تحصیلات ابتدایی خویش را با تکیه بر ادبیات و همچنین علوم مذهبی به پایان رساند و سپس در دانشگاه در رشته ی معماری دانشگاه دهلی ، مورد پذیرش قرار گرفت .

  وی در آنجا با جرارد کونها ، ملاقت کردد و مدتی بعد با او ازدواج کرد. اما بعد پس از اینکه چندین سال با یکدیگر زندگی کردند ، از یکدیگر جدا شدند. از نگاه بسیاری از منتقدین زندگی پر فراز و نشیب روی ، باعث شده است که او تبدیل به یک نویسنده شود .

  این امر به طور بسیار همه گیری در زندگی همه ی نویسنده های معروف دنیا وجود دارد که آن ها با سختی های بسیاری در زندگی روبرو می شوند و بعدها این سختی ها باعث می شود که آنها دغدغه هایی برای نوشتن پیدا کنند و نوشته هایشان جهانی شود .

  البته این طور نیست که بگوییم که هر کسی برای معروف شدن در حوزه ی نویسندگی باید سختی تحمل کند ، چرا که بسیاری از نویسنده ها نیز در طول تاریخ بوده اند که هیچ گاه رنگ سختی را نیز ندیده اند و از ثروت مندان عالم بوده اند ، اما به هر طریق می توان گفت که یکی از دغدغه ها و محرکه های نویسندگی غم هایی است که در دل آدمی وحود دارد و “روی ” نیز خود یکی از همان نویسنده ها است که با دردی دل به نویسندگی پرداخته است .
  او پس از اینکه مصائب زندگی خویش را پشت سر گذاشت ، تصمیم گرفت که به فعالیت های مدنی بپردازد و راه مادرش را در زمینه ی فعالیت های مربوط به حقوق زنان ادامه دهد .

  اما وی در همین سالها ، با شخصیتی به نام پرادیو کریشن ، که یک کارگردان بوده است ، آشنا می شود و با او فیلمی را به نام Massey Sahib  بازی می کند و برنده ی جوایز مهم سینمایی می شود و در اسکار نیز حضور پیدا می کند .

  آن دو پس از آشنایی هنری ، تصمیم می گیرند که با یکدیگر ازدواج کنند. روی با پرادیو ازدواج کرده و پس از چندین سال ، خود را دوباره در یک موقعیت خوب برای رشد توانایی هایش می بیند. از این رو ، آن ها با یکدیگر همکاریشان را آغاز کردند و وارد تلویزیون شدند .

  آن ها شروع به نوشتن سریال های مختلف کردند و سعی کردند که برنامه های مستقلی را در تلویزیون تهیه و تنظیم کنند. نویسندگی تلویزیونی برای روی فرصت خوبی بود تا که روی بتواند بطور مستقیم با مردم ارتباط برقرار کند. اما بعد ،روی به هیچ من الوجوه ، زندگی اش را محدود به نوشتن نکرد .

  او پس از اینکه زندگی خود را به بهترین شکل ممکن در سینما و تلویزیون رقم زد ، شروع به انجام کارهای مختلفی در زمینه های مختلف فرهنگی ، ورزشی و اقتصادی کرد. او کلاس ایروبیک افتتاح کرد و سعی کرد که در قالب این کلاس ها هنر سالم زیستن را نیز در میان مردم رواج دهد. اما بعد ، دومین طلاق روی نیز رقم خورد و او از کریشن جدا شد .

  اما این مسئله هیچ تغییری در زندگی روی بوجود نیاورد . چرا که او کنون یکی از بزرگترین نویسندگان جهان شده بود و کتاب خدای چیرهای کوچک به حدی فروش داشت که زندگی او کاملا تامین شده بود .

  روی ، در سال ۲۰۱۴ ، یکی از صد چهره ی تاثیرگذار در جهان به انتخاب مجله ی تایم ، شد و این مسئله سر و صدای بسیار زیادی در جامعه ی فعالان سیاسی هند بوجود آورد. وی هم اکنون چیزی حدود ۵۷ سال سن دارد و همچنان به نویسندگی مشغول است .

  آثار آرونداتی روی

  کتاب خدای چیزهای کوچک
  کتاب پایان تخیل
  کتاب هزینه زندگی
  کتاب بزرگترین خوب مشترک
  کتاب الجبرای عدالت بی‌پایان
  کتاب سیاست‌های قدرت
  کتاب صحبت جنگ
  کتاب به صدای ملخ‌ها گوش کنید: یادداشت‌های صحرایی در مورد دموکراسی
  کتاب جمهوری شکسته
  کتاب قدم زدن با رفیقان
  کتاب کاپیتالیسم

  مروری بر آثار آرونداتی روی

  کتاب خدای چیزهای کوچک ، یکی از صد رمان برتر در دنیاست . این کتاب در کمپین مطالعاتی تیم مطالعاتی استاد تیموری نیز مورد بررسی قرار گرفته است .

  اگر دوست دارید که این کتاب را مطالعه کنید و از آن لذت ببرید ، حتما سری به این بخش زده و با استفاده از مطالبی که برایتان فراهم کرده ایم ، بهترین تجربه را از خوانش این کتاب به دست آورید. در ادامه بخش هایی از کتاب ” خدای چیزهای بزرگ ” را با هم مرور می کنیم :

  عجیب است که گاهی خاطره ی مرگ کسی بیش از خاطره ی زندگی او عمر می کند و به یاد می ماند .
  شاید اینکه می گویند همه چیز می تواند در یک روز تغییر کند درست باشد . این که چند دوجین ساعت می تواند بر حاصل تمام عمر انسان تاثیر بگذارند .
  راز داستان های بزرگ این است که هیچ رازی ندارند .
  چاکو ارام آرام به مارگارت کوچاما وابسته شد ، چون او به چاکو وابسته نشد . عاشق سینه چاک مارگارت کوچاما شد ، چون او عاشق سینه چاک چاکو نشد .
  اگر ماهیگیری باور کند رودخانه اش را به خوبی می شناسد سخت در اشتباه است .
  مرد در ان واحد فقط یک کار می توانست انجام دهد . اگر او را لمس می کرد ، نمی توانست با او حرف بزند ، اگر عاشق او می شد ، نمی توانست برود . اگر حرف می زد نمی توانست بشنود . اگر می جنگید ، نمی توانست پیروز شود . آمو منتظرش ماند . با تمام وجودش برای او درد کشید .

  استاد تیموری


  نویسنده : محمدرضا تیموری
  <p style=”text-align: justify;”>عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم</p>

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.